לראשונה: בתי ספר על קו החוף בחיפה תרגלו התמודדות עם צונאמי

תרגיל צונמי בבתי הספר בחיפה (צילום: חי פה)
ההערכות הן שרעידת אדמה באזורנו היא בלתי נמנעת וייתכן שבעקבותיה יגיע גל צונמי, ולכן נערך התרגיל בבתי הספר הסמוכים לשפת הים. תרגיל זה נועד גם לבדוק את שיתוף הפעולה בין כל הגורמים האחראים: משרד החינוך, רשות החירום הלאומית, משטרה ופקע”ר.

תרגיל צונאמי בבתי הספר. צילום: דוברות המשטרה

משטרת ישראל בשיתוף משרד החינוך ורשות החירום הלאומית ערכו הבוקר (יום ג’, 12/3/2019) תרגיל לאומי בנושא התמודדות עם אירוע רעידת אדמה וגל צונאמי אשר מכה בחוף בעקבותיה. במסגרת התרגיל נבחן הליך הפינוי מבית הספר והודגש נושא העלאת המודעות להתנהגות בטוחה בקרב התלמידים. בנוסף, נבדק ותורגל שיתוף הפעולה בין הגופים השונים – משטרת ישראל, פקע”ר (פיקוד העורף), משרד החינוך והרשות החירום הלאומית. מהמשטרה נמסר כי מטרתם העיקרית ביחד עם שאר הגופים הייתה ונשארה הצלת חיים, והם ימשיכו לפעול למען שלום הציבור וביטחונו בכל מקום וזמן, בשגרה ובחירום.

תרגול צונאמי בתיכון קריית חיים. צילום: דוברות משרד החינוך

תרגיל ההתגוננות לצונאמי נערך בשעה 10:00 בבוקר רק בבתי הספר הסמוכים לחופי הים התיכון וזאת במקביל לתרגיל ארצי לרעידת אדמה שהתקיים בכל מוסדות החינוך. במהלך התרגיל נבדקו גם מערכות ההתרעה לרעידות אדמה, המותקנות בבתי הספר. נבחן גם הטיפול שניתן על ידי הרשויות המקומיות באזור הכינוס והסיוע שניתן על ידי כוחות החירום.

מנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל, מסר לחי פה:

“מערכת החינוך מקיימת מדי שנה תרגיל התגוננות בכל מוסדות החינוך בארץ. השתתפות בתרגיל הלאומי היא נקודת שיא בהיערכות של מערכת החינוך להגברת המוכנות של התלמידים ומוסדות החינוך להתנהגות נכונה בעת חירום. בצד התרגיל, יתקיים תרגול “למידה מרחוק בחירום” שבמסגרתו יעסקו התלמידים בתכנים לימודיים מתוקשבים וינהלו שיח מקוון עם מוריהם במרחב הדיגיטלי. בנוסף, יערך השבוע תרגול מחוזי בנושא “הפעלת בני נוער מתנדבים”, במסגרתו יופעלו בני נוער וחברי המנהיגות הצעירה ברשויות המקומיות בתכנים הקשורים למעורבות חברתית ולסיוע לקהילה בשעת חירום. מוכנות של מערכת החינוך לחירום מהווה נדבך חשוב ומשמעותי בהכנת האוכלוסייה ובחוסנה של החברה הישראלית להתמודדות במצבי החירום השונים.
מנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל

אבי זיגלר , מנהל בית הספר השש-שנתי בסמת החדש היה מרוצה מאוד מתוצאות התרגיל. זיגלר מסר לחי פה:

“כיאה לבית ספר מדעי טכנולוגי, התלמידים מתווכחים עד לרגע זה האם גל צונאמי יכול להתפתח במפרץ חיפה, ואם כן לאיזה גובה יש לטפס כדי להינצל? חוץ מזה התרגיל הסתיים בהצלחה”.

ראש רח”ל (רשות החרום הלאומית) ויו”ר ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, תא”ל (במיל’) זאב צוק-רם:

“התרחשות רעידת אדמה באזורנו היא כנראה בלתי נמנעת, אנו יודעים שהיא תתרחש אך איננו יודעים מתי, באיזו עוצמה והיכן בדיוק. רעידת אדמה באזורנו עלולה להוביל לצונאמי אשר יפגע בחופי ישראל, כמו גם גל צונאמי שיגיע כתוצאה מרעידת אדמה חזקה רחוקה מאתנו בים התיכון. ככל שנקדים להיערך ונדע להתמודד עם תרחישים אלו, כפי  שתרגלנו היום, כך נדע להעניק לאזרחי המדינה את המענה הטוב ביותר בתרחיש כה הרסני”.

בדיקת נוכחות בחירום

יש לציין כי המורים התבקשו לבדוק שמות בכיתות לפני תחילת התרגיל ולאחר שהתלמידים הגיעו למקום בטוח, הם שוב בדקו שמות וראו שכלל התלמידים יצאו מכלל סכנה. השאלה היא האם אחרי רעידת אדמה וצונאמי באמת יהיה מורה שיבדוק שכלל התלמידים עוזבים את הכיתה וממהרים למקום גבוה.

פינוי באטובוסים

כ – 350 תלמידי וצוות בית הספר היסודי “גורדון” שבקריית חיים ותלמידי בית ספר “רגבים” השתתפו גם הם בתרגיל הארצי. התלמידים פונו באמצעות אוטובוסים של “אגד” לגן “בית העם”, שהוגדר כ”שטח פינוי”, בו קיימו פסיכולוגים, עובדים סוציאליים וצוותי הוראה של עיריית פעילות הפגה.

פינוי התלמידים התבצע על פי הנוהל החדש שגובש ע”י אגף הביטחון בעיריית חיפה יחד עם משרד התחבורה ו”הרשות לחרום לאומית”, במסגרת יישום לקחי השריפה הגדולה שהתרחשה בעיר 2016,  במהלכה נוצרו עומסי תנועה גדולים בצירי התנועה המובילים לשכונות בהן השתוללה השריפה.

תרגיל צונמי בחיפה – משטרת ישראל

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.