ישראל בנקיר ז"ל, אומן הקרמיקה החיפאי, מציג בתערוכה בסין בעזרת ידידו – ד"ר כמיל סארי יבדל"א

"השינוי שבחומר" – תערוכה של קרמיקה ישראלית בסין

ד"ר כמיל סארי עם מארחיו הסינים בפתיחת התערוכה (צילום: כמי סארי)
ד"ר כמיל סארי עם מארחיו הסינים בפתיחת התערוכה (צילום: כמי סארי)

ביום שישי 01/03/2019 נפתחה תערוכה בגני סוג'או בסין, שמציגה יצירות קרמיקה של האומן הישראלי – ישראל בנקיר ז"ל. התערוכה תימשך כחודש וחצי, וזו הפעם הראשונה בתולדות המוזיאון של גני סוג'או שמציג תערוכה כלשהי שאינה קשורה לגנים עצמם.
בטקס הפתיחה נכחו: יו"ר איגוד הקרמיקאים בסוג'או בסין, סגן מנכ"ל מועצת המנהלים של הגנים, נציגים משגרירות רוסיה, אוזבקסטאן, גרמניה ועוד. מחיפה השתתף ד"ר כמיל סארי, ידידו של ישראל בנקיר ז"ל.

קרמיקה מיצירותיו של ישראל בנקיר (צילום: ירון כרמי)
קרמיקה מיצירותיו של ישראל בנקיר (צילום: ירון כרמי)

אודות ישראל בנקיר ז"ל

ישראל בנקיר היה אומן קרמיקה ישראלי, נולד במוסקבה בשנת 1943 ועלה לארץ בשנת 1950. תקופה קצרה חי בברזיל ובשנת 1964 חזר ארצה. את הסטודיו הראשון שלו פתח בחיפה בשנת 1967. היצירות של ישראל בנקיר ועבודתו כקדר התאפינה בכמה נושאים:
הוא עבד עם חומרים מקומיים, תוצרת ארץ ישראל. בסוגיה זו הוא הושפע רבות מהקדרית חנה חרג צונץ (חנה חרג צונץ 1915 – 2007: נחשבת למי שפיתחה את הקירמיקה הארץ ישראלית המודרנית בהיותה הראשונה שעבדה עם חומרים מקומיים ולא מיובאים וקידמה מחקרים רבים בנושא זה). ישראל הושפע ממנה ובדומה לחנה חרג, חקר חומרים מקומיים שתאמו את היצירות שלו.
במישור השני, הושפע ישראל מהאומנות הקלאסית ועל כן, הוא יצר כלים בצורה הקלאסית של הקנקן כפי שהיו ביוון העתיקה ורומא לפני כ-2000 שנה. בנוסף, הוא חקר את נושא צבע החיפוי לכלים הידוע מהתקופה הרומית בשם "טרה סיגילטה" ולאחר מחקר שנמשך 7 שנים, הגיע לסוד יצור הצבע והשתמש בו בדרך ייחודית לו שאת סודה לא גילה לעולם לאיש.

כמיל סארי עם אחת מיצירותיו של ישראל בנקיר בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
כמיל סארי עם אחת מיצירותיו של ישראל בנקיר בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

ישראל התמחה בפיתוח סוגי חיפוי וצבעים נוספים כמו: צריפה של זיגוג בעשן, או זיגוג מתכתי, בשנים האחרונות עבד עם זיגוג כריסטלים ועוד.

אחת מיצירותיו של ישראל בנקיר בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
אחת מיצירותיו של ישראל בנקיר בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

"סין תוצרת ישראל"

התערוכה בסוג'או מתקיימת בגלל הקשר של ישראל בנקיר לקרמיקה הסינית: ישראל חקר במשך שנים את צבעי הזיגוג הסיני ובעיקר הסילדון שידוע בסין עוד מהמאה הראשונה לפני הספירה. ישראל אף ניסה ליצר כלים בסגנון זה. צבע הסילדון הסיני הוא צבע המחכה את צבעה של אבן "הג'ייד" והוא בגוונים הנעים בין ירוק בהיר לירקרק כהה.

ישראל עבד כטכנאי בחברת בזק. הוא החזיק סטודיו בעין הים. הוא שכר את המבנה מעבלה יום, תושבת עין הים בשנת 1967 והפעיל את הסטודיו עד ימינו אלה. ישראל הציג את עבודותיו בלונדון, יפן, איטליה , מוזיאון ארץ ישראל ועוד.

זיגוג ייחודי ש קרמיקה - כמיל סארי עם אחת מיצירותיו של ישראל בנקיר בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
זיגוג ייחודי ש קרמיקה – כמיל סארי עם אחת מיצירותיו של ישראל בנקיר בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בתערוכה המוצגת בגני סוג'או, מוצגים כלים המחופים סילדון בסגנון סיני תוצרת ישראל, כלים בזיגוג קריסטלי, כלים בחיפוי זיגוג בעשן וכלים בחיפוי טרה סיגילטה. מוצגים בתערוכה גם כלים אשר יוצרו על ידי ישראל בזוגות והם משלמים אחד השני. התערוכה פתוחה לקהל הרחב עד לתאריך 15/04/2019 וזו נחשבת לפעם הראשונה שהגנים הקלאסיים בסוג'או מארחים תערוכה שאיננה קשורה לגנים עצמם.

ד"ר כמיל סארי נואם לזכרו של ישראל בנקיר בפתיחת התערוכה בסוג'או - סין (צילום: כמי סארי)
ד"ר כמיל סארי נואם לזכרו של ישראל בנקיר בפתיחת התערוכה בסוג'או – סין (צילום: כמי סארי)

גני סואג'או בסין:

הגנים הקלאסיים של סוג'או נמצאים במרחק 100 משנגחאי. העיר התפרסמה בגנים הקלאסיים אשר החלה את בנייתם עוד לפני 2000, מתוך רצון לתת למבקר תחושה של סיור בטבע האמיתי ויציאה מחיי השגרה העירונית. בשנת 1997 הכריזה אונסקו על 4 גנים כאתרי מורשת עולם ובשנת 2000 הכריזה על עוד 5.
היוזמה של התערוכה לקרמיקה הישראלית הגיעה מתוך רצון מוזיאון הגנים בסוג'או להתחיל תצוגות חדשות בנושאים מגוונים והנושא הראשון שנבחר הוא "קרמיקה ישראלית".

ד"ר כמיל סארי עם מארחיו הסינים בפתיחת התערוכה (צילום: כמי סארי)
ד"ר כמיל סארי עם מארחיו הסינים בפתיחת התערוכה (צילום: כמי סארי)

הצבע האדום נקרא טרה סיגילאטה (אדמה חתומה). הרומאים נתנו את השם הזה לאדמה הזאת. ישראל חיפש וחקר את החומרים שניתן לייצר מהם את הצבע האדום. עד היום לא ידוע הסוד של יצירת הצבע האדום שיצר ישראל. הוא לקח את סודו אל הקבר.

קרמיקה אדומה - אחת מיצירותיו של ישראל בנקיר בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
קרמיקה אדומה – אחת מיצירותיו של ישראל בנקיר בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

חלק מיצירותיו של ישראל בנקיר נשרפו עם שמן שיצר עשן בתנור ובכך נוצר ציפוי מבריק. חלקם נשרפו בזיגוג עם מתכות. הוא לא למד במוסד כלשהו, אלא חקר את כל החומרים והצביעה בעצמו. הוא נפטר לאחר זיהום בבית החולים ולמעשה נפטר בפתאומיות בשנת 2014. הוא היה ערירי. את סודות הצביעה שפיתח הוא לקח עמו אל הקבר.

התנור של ישראל בנקיר נותר שומם בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)
התנור של ישראל בנקיר נותר שומם בסדנה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

לא ניתן להגיב