מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובניה: אישור לפרויקט ברחוב נגה 8 בחיפה

יו”ר סיעת הירוקים אביהו האן מסר לחי פה לאחר קבלת ההחלטה: החלטה ביזיונית של ראש העיר וחברי הקואליציה שלה. כואב לי מאוד שאלה הגורמים שמנהלים כיום את עיריית חיפה”.

תוצאות ההצבעה על הפרויקט ברחוב נגה 8

מליאת הוועדה לתכנון ובנייה אישרה היום את הבית ברחוב נגה 8 (בשכונת כרמליה). האישור להקמת בניין חדש בן 6 קומות ובו 12 יח”ד התקבל לאחר דיונים רבים כתוצאה מכך שמדובר בבניין הראשון, שנבנה בשכונת כרמליה (בשנת 1938) שיש לו ערך היסטורי רב והוא גם נבנה על ידי האדריכל המפורסם לאופולד קרקואר.

כזכור, התכנית להקמת הבניין נידונה בוועדת המשנה לתכנון ובנייה בחודש מאי 2018. שבועיים לאחר מכן הוגשה הסתייגות על ידי אביהו האן וירון חנן מסיעת הירוקים. לפני חודשיים הועלתה ההצעה להצבעה במליאת הוועדה המקומית והוחלט להחזיר את התכנית לדיון בפני ועדת המשנה. הבקשה נידונה בועדת המשנה באמצע ינואר וחמישה ימים לאחר מכן הוגשה הסתייגות על ידי שני חברי מועצה מהירוקים, האן ומוטי בליצבלאו. היום שוב נידונה התכנית והוחלט לאשרה.

האן אמר בדיון כי מדובר בהרס של בניין בעל חשיבות:

“הבניין שיקום במקום יהיה קריקטורה אדריכלית. מדובר בדיון שני או שלישי בבניין. גם המייעצות לוועדה לא מרוצות מהתכנית. הבית הזה הוא ייחודי וצריך לשמר אותו; אסור לנו לאשר הרס של הבית. אני מצפה שהתכנית תוחזר לוועדת השימור. אמורה להיות ועדת שימור חדשה, והיא צריכה לשבת עם המדוכה ולקבל החלטה”.

אביהו האן בראיון לחי פֹּה – הבית בנגה 8

חברת המועצה עו”ד שרית גולן שטיינברג הצטרפה להתנגדותו של האן לתכנית אך מסיבה שונה:


“אני מבקשת מכם לקחת בחשבון שהפרויקט הזה מצטרף לתמ”אות רבות בשכונת כרמליה. בנוסף, רחוב נגה סמוך לבית הספר הרצל, כך שהפגיעה היא כפולה, גם מבחינת השכונה כולה וגם מבחינת בטיחותם של התלמידים”.
נציגת שר האוצר האדריכלית אורליה קירמאייר

יש לציין כי בדיון אמרה נציגת שר האוצר בוועדה, האדריכלית אורליה קירמאייר כי חברי מליאת הוועדה צריכים לקחת בחשבון לפני שהם מצביעים כי התכנית, שמובאת לאישורם היום היא לא מה שיבנה בפועל:

“צריך להבין שרק לאחר שהיזם קנה את המבנה, הבניין הוכרז כמבנה לשימור. התכנית לא עומדת בתנאי ועדת השימור. הכוונה היא להרוס יותר ממחצית מהמבנה המקורי ולהוסיף תוספת שטחים של 6% בניגוד למסמך המדיניות של יישום תמ”א 38. היזם הציע לבטל את התוספת של ה-6% ולהוריד שתי דירות וזו הצעה בכיוון הנכון, כיון שהיא מקטינה את נפח המבנה. חבל שההצעה הזו לא נידונה בוועדת המשנה ונשכחה בדרך. מה שנמצא מולכם היום לאישור זה לא מה שיבנה. חלוקת הדירות תהיה חדשה, מיקום המדרגות שונה וכך גם עיצוב החזיתות. צריך להבין שאתם מאשרים הדמיה אחת אבל תהיה הדמייה חדשה”.

לאחר לאחר הישיבה אמר האן כי מה שקרה היום הוא עצוב מאוד בגלל שהוחלט לפגוע באחד הבניינים בעלי הערך ההיסטורי בעיר:

“אנחנו נפנה לוועדת הערר. ראש העיר עינת קליש, שלכאורה מציגה ששימור מבנים הוא נושא חשוב לה הצביעה בעד הרס הבניין. אני לא מצליח איך ראש העיר הורסת את אחת היצירות הנפלאות, שנבנו בעיר בשנת 1938 שיכל לייצר הרבה תיירות באזור של כרמליה, הבית הראשון של כרמליה. החלטה ביזיונית של ראש העיר וחברי הקואליציה שלה. כואב לי מאוד שאלה הגורמים, שמנהלים היום את עיריית חיפה”.

הגיבו כאן לכתבה