זהב לבית הספר עירוני ה' מחיפה בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בולנסיה (ספרד) וראיון בלעדי עם הבמאי תומר בן שימול

הסרט "אבא טוב", שהופק על ידי תלמידי בית הספר עירוני ה' בחיפה גרף את המקום הראשון בפסטיבל הסרטים לתלמידים בולנסיה (ספרד)

החינוך הממלכתי בחיפה בהישג יוצא מן הכלל

הסרט הקצר "אבא טוב" מבית היוצר של מגמת הקולנוע בבית הספר הממלכתי "עירוני ה'" בחיפה, הפתיע בפסטיבל הסרטים ליוצרים צעירים בולנסיה, כאשר גרף את המקום הראשון! פסטיבל הסרטים (MICE – Mostra Internacional de Cinema Educatiu) מתקיים זאת השנה השביעית בעיר ולנסיה שבספרד. הפסטיבל הינו בינלאומי וכולל סרטי תלמידים ונוער, לרבות סרטים שהופקו על ידי סטודנטים.

הפסטיבל כולל קטגוריות תחרותיות, והסרט "אבא טוב" שהופק ע"י בוגרי בית הספר בשנת הלימודים תשע"ח, משתתף השנה בקטגוריית "סרטי תלמידים עד גיל 18".

בעקבות הזכייה המרגשת, קיימנו ראיון בלעדי עם במאי הסרט, תומר בן-שימול, דקה לפני גיוסו ליחידה מובחרת בצה"ל.

תומר, ספר לנו על קבוצת היוצרים:

יוצרי הסרט: רותם אלברט (מפיק), תומר גולן (צלם), אסיל בסיס (עוזרת הפקה)
שחר עדי (מורה לתקשורת), מושיקו הקמן (מורה לקולנוע ותקשורת). אני גאה בקבוצה ובהישגים שהשגנו יחד, בעבודה קשה ובשיתוף פעולה מדהים.

צוות ההפקה בסרט "אבא טוב" - בית הספר "עירוני ה' " בחיפה- זהב בפסטיבל הסרטים
צוות ההפקה בסרט "אבא טוב" – בית הספר "עירוני ה' " בחיפה- זהב בפסטיבל הסרטים
איך כתבתם את התסריט הזה, שלא משאיר אף עין יבשה בסיום הסרט?

התסריט נכתב בשיתוף פעולה של כל הקבוצה. כל אחד הביא את עצמו לתוך הרעיון של הסרט. התסריט מבוסס על סיפור אמיתי (השמות שמורים במערכת) ובהשראת הסיפור האמיתי פיתחה הקבוצה את הרעיון.

כמה זמן עבדתם על הסרט הזה?

על הסרט עבדנו במשך כ-8 חודשים (כמעט כל שנת יב'). תחילה גיבשנו רעיון. יצרנו שלד של כל סצינה. לאחר מכן ביצענו עבודת חקר על כל סצינה וסצינה. בנינו את תכנית אתרי הצילום והסצינות. כל זאת לפני הצילומים. אז ביצענו את הצילומים ועברנו לחדר העריכה.

ספר לנו על הליהוק. הכוכבים מקצוענים?

הילד המשחק את יונתן ואביו, אדם, אינם שחקנים מקצועיים. זאת הייתה התלבטות אם לבחור בשחקנים ללא רקע של משחק. לבסוף בחרנו בישי טרגנו ובנו ירדן, שהקשר ביניהם למעשה בנה את האמון של הצופים כי מתקיים קשר אמיתי בין אב לבן. זה הוסיף למשחק, לתפקיד ולרגשות.

תומר בן שימול הבמאי וצוות ההפקה בסרט "אבא טוב" - זהב בפסטיבל הסרטים
תומר בן שימול הבמאי וצוות ההפקה בסרט "אבא טוב" – זהב בפסטיבל הסרטים
הישג מדהים. זה הסרט הראשון שלך, תומר?

לפני הסרט הזה יצרתי סרט תיעודי עם קבוצה אחרת, אך זהו הסרט העלילתי הראשון והמושקע ביותר שזכיתי ליצור. בשל היות הסרט הזה חלק מתכנית הלימודים, על פי כללי משרד החינוך, הסרט צריך להיות עד 15 דקות ואכן יצרנו סרט של 13.5 דקות, הנכנס לקטגוריה של סרט קצר.

זהב לסרט "אבא טוב" בפסטיבל הסרטים בולנסיה
זהב לסרט "אבא טוב" בפסטיבל הסרטים בולנסיה

מה לגבי ההמשך? נזכה לראות יצירות נוספות שלך?

אני חושב שזאת הייתה התנסות מהנה וחשובה: גם ההצלחה של מעל 400 אלף צפיות ביוטיוב וגם הזכייה במקום הראשון בפסטיבל… אבל בעיקר, העובדה שהצלחנו לרגש המון אנשים ולקבל תגובות יוצאות מהכלל. כל אלה מחזקים אותי במחשבה שאולי זה כיוון שאני יכול לפתח בהמשך.

מה לגבי הסיוע של בית הספר?

הסיוע של בית הספר עירוני ה' היה יוצא מהכלל. המורים נשארו אתנו עד הלילה בחדר העריכה. הם לקחו חלק בקבוצה בהתמסרות מלאה. חלק חשוב בסצינות צולם בין כתלי בית הספר, כולל צילומים בזמן אמת בתוך כיתה. ניסינו לצלם כיתה מבלי להפריע למהלך השיעור, כדי ליצור סצינה שהיא אותנטית ומשכנעת. גם מנהלת בית הספר, הגברת חגית לוי, שיחקה בתפקיד מנהלת בית ספר ועשה זאת בצורה נהדרת.
בלעדיהם זה לא היה קורה ברמה כל כך גבוהה.
אני חושב שזה בית ספר מדהים. זה נכון שיש סטיגמות על החינוך הממלכתי. אני כבוגר בית הספר הזה קיבלתי כל כך הרבה תכנים מעל ומעבר… אני נהנה לראות אנשים כל כך נהדרים שאוהבים את העבודה שלהם ועוזרים לנו התלמידים להגיע לתוצאות
זהו החינוך הממלכתי במלוא הדרו.

הסרט "אבא טוב" – הגרסה המלאה

שרת החינוך מירי רגב בפרגון אדיר ליוצרי הסרט "אבא טוב"

 

 

משלחת תלמידים מבית הספר עירוני ה' לפסטיבל הקולנוע בולנסיה

 

אודות המשלחת מעירוני ה', אשר יצאה לפסטיבל בולנסיה

(מאת מיכל ירון)

המשלחת הבית ספרית כוללת את רכז המגמה מושיקו הקמן ואת המורה לתקשורת וקולנוע רחלי קרחי ושישה מתלמידי המגמה:

"בשנים האחרונות נוצר קשר הדוק עם מארגני הפסטיבל, ובשל כך, זו השנה הראשונה בה במהלך תקופת הפסטיבל יתקיים שיתוף פעולה ייחודי בין תלמידי מגמת הקולנוע והתקשורת בבית הספר לבין תלמידי מגמת הקולנוע בבית ספר La Purisima בולנסיה. במסגרת כך, מפיקים התלמידים סרטון משותף אשר פועל לקידום נושא חברתי ערכי- מחאה כנגד אלימות כלפי נערות. הסרטון יופץ ברשתות המדיה כחלק מעשייה אקטיביסטית משותפת של תלמידי בית הספר La Purisima בולנסיה ותיכון עירוני ה'.

בתיכון עירוני ה' לומדים כ-200 תלמידים במגמת הקולנוע והתקשורת (בכיתות י', י"א, ו-י"ב). בית הספר זכה מספר פעמים בפסטיבל סרטי סטודנטים בהוליווד ומורים ותלמידים נסעו לפסטיבל כדי להציג את הסרטים. התלמידים משתתפים מדי שנה גם בתחרויות בארץ. בית הספר לראשונה משתתף בפסטיבל בוולנסיה, כאשר סרט אחד שלנו 'אבא טוב' משתתף ממש בתחרות.

בשנה שעברה הגיעו לפסטיבל 30 אלף אנשים. לפסטיבל נסעו 6 תלמידים ושני מורים מבית הספר עירוני ה'. התלמידים שלנו יחד עם תלמידים ממגמת קולנוע מתיכון בוולנסיה מסריטים יחד סרט שעוסק במעורבות חברתית ובחיים של צעירים וזה יעלה לרשת. הם כבר נמצאים בקשר כמה חודשים בסקייפ ומנסים לחשוב איך הם יעשו את הסרט."

נוסף על ההשתתפות בפסטיבלים בארץ ובעולם, מרכז מגמת הקולנוע והתקשורת מושיקו הקמן אחראי גם על פרויקט מיוחד, שהיה יוזמה שלו ונקרא "הגיבור שלי". לחי פה מספר מושיקו:

"כל שנה תלמידי מגמת הקולנוע מתעדים משפחות שכולות מעירוני ה' ובערב יום הזיכרון מקרינים את הסרטים. הסרטים נעשים ברגישות גדולה מאוד והרבה פעמים בסרטים משתתפים לצד קרובי המשפחה גם תלמידים ומורים. השנה נעשה סרט על אחת התלמידות שנרצחה בפיגוע במסעדת מצה אורלי אופיר ז"ל , היא הייתה בכיתה י', כשנרצחה בפיגוע, ובסרט משתתף המחנך שחינך אותה ותלמידים מהכיתה. כל שנה מוסיפים עוד סרטים ומקרינים בטקס של יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה.

בשנים האחרונות נוצר קשר הדוק עם מארגני הפסטיבל, ובשל כך, זו השנה הראשונה בה במהלך תקופת הפסטיבל יתקיים שיתוף פעולה ייחודי בין תלמידי מגמת הקולנוע והתקשורת בבית הספר לבין תלמידי מגמת הקולנוע בבית ספר La Purisima בולנסיה. במסגרת כך, מפיקים התלמידים סרטון משותף אשר פועל לקידום נושא חברתי ערכי- מחאה כנגד אלימות כלפי נערות. הסרטון יופץ ברשתות המדיה כחלק מעשייה אקטיביסטית משותפת של תלמידי בית הספר La Purisima בולנסיה ותיכון עירוני ה' בחיפה."

תגובה
  1. נעמי אברהם אמר/ה

    כבוד לכל הצוות תלמידים ומורים!
    אגב, מירי רגב אינה שרת החינוך לידיעת חי פה….

לא ניתן להגיב