עמרי שפר – יועץ לענייני תחבורה לראש העיר חיפה, בהתנדבות • הכירו את חזונו של עמרי שפר לתחבורה בחיפה

בימים האחרונים מונה עמרי שפר לתפקיד יועץ ראש העיר לענייני התחבורה בחיפה והוא יעבוד בהתנדבות, תוך כדי השלמת לימודי הנדסת תחבורה בטכניון.

לאלה מכם שמרימים גבה בנוגע למינוי של סטודנט לתפקיד יועץ ראש העיר, אומר כי המינוי הוא מינוי פוליטי, שתפקידו לזהות ולהצביע על נקודות לשיפור ולטיפול. זהו לא תפקיד הנדסי והוא אינו מחליף, כמובן, את המומחים ההנדסיים, הקיימים ומתפקדים, הן בעיריית חיפה והן בתאגיד יפה נוף.

במארג העירוני נדרשים אנשים פוליטיים, שיפנו את תשומת לב המתכננים לנקודות שלעיתים אינן זוכות לטיפול שהולם את ציפיות הציבור. לשם המחשה של התפקיד, ניתן לראות את אחת מפעילויות השטח של עמרי עם ציבור הנכים, אותה סיקרנו כאן בעבר, בהרחבה:


עיריית חיפה רחב

עמרי שפר
עמרי שפר

 

שפר מגיע עם חזון ייחודי והוא נחשב למוביל דעה במה שקשור לתחבורת המונים. הוא עוסק בנושא כבר כשמונה שנים ומעמיק בתחום תחבורת האופניים, התחבורה הציבורית והנגישות של אוכלוסיות מוחלשות לאמצעי תחבורה. הוא אמנם צעיר, אך החזון שלו מגיע רחוק.

עם מינויו סיפר שפר לחי פֹּה כי ברצונו לשנות גישה בתחום התחבורה בחיפה, ביחד עם אנשי המקצוע בעירייה ולבצע תכנון תחבורתי מקיף ואיכותי, אשר ישתלב בתהליכי קבלת ההחלטות בתחומי הבנייה והתעסוקה.

עמרי שפר – פרופיל:

חיפאי, סטודנט בטכניון, קצין קרבי במילואים בדרגת סגן (לאחר שירות קבע בחטיבת גבעתי), פעיל שטח בתחום קידום התחבורה הציבורית, האופניים,  הטיפוח של הוואדיות, הריאות הירוקות, פארק הקישון וכל הנכסים המדהימים של העיר חיפה. הוא הדריך בחברה להגנת הטבע.

לכל הכתבות של עמרי שפר בחי פה…

 

מהם התחומים בהם תרצה להתמקד?

בחזון אותו אני מביא לתפקיד, ארצה להתמקד במספר נושאים: התחבורה הציבורית, תשתיות אופניים והליכה, שדרוג מערכת הדרכים ושיפור הבטיחות בדרכים.

מה הן הנקודות החשובות ביותר לך בתחום התחבורה הציבורית?

ארגון מחדש של קווי האוטובוס, כך שיהיו יעילים ושימושיים יותר. צריך לחבר בקווים עורקיים ומהירים את הרובעים השונים של העיר ואת כולם ללב העירוני. לא קווי ספגטי שלוקחים שעות, אלא כאלה שרוב הציבור יוכל להסתמך עליהם לצרכי היומיום ויעודדו את התושבים לעבור מהמכונית לאוטובוסים. זה יהיה שיפור אדיר לאיכות החיים ולכלכלת המשפחה. וככה נוכל באמת לשקם את הכלכלה העירונית – בהגשמת החזון להקמת מרכז עסקים מטרופוליני.

עמרי שפר בעת סיור בנחל סעדיה (צילום – ירון כרמי)

מה עם אופניים? הרי זה ה-חזון שלך… על זה נלחמת כל השנים…

אתמקד בהקמת תשתיות אופניים ושיפור התנאים להולכי הרגל. הבסיס לכל החיים העירוניים הוא הליכה ברגל. היום יש רחובות שלמים בלי מדרכות נורמליות, דבר שפוגע קודם כל בבעלי מוגבלות. צריך לטפל במפגעים, לשתול עצים, ולטפח את חיי הרחוב – שהם הבסיס להצלחת העסקים הקטנים.

גם לתשתיות אופניים יש ביקוש גבוה. נתחיל בזה שמעל למחצית מהעיר חיפה היא מישורית. אזור החוף מקריית חיים ועד נאות פרס הוא מישורי וגם ציר הרכס הוא מישורי.  גם באזורים ההרריים אני לא פוסל שילוב של תחבורת אופניים – יש אמצעים טכנולוגיים להתגבר על העליות. אופניים הם כלי נהדר שמספק עצמאות וניידות להרבה אוכלוסיות וגם יביא תיירים.

עמרי שפר ועינת קליש (צילום: ירון כרמי)
עמרי שפר ועינת קליש (צילום: ירון כרמי)

 

שמע, זה חזון מקסים. אבל בסוף לכל תושב יש צרכים שונים שמצריכים מענה מאוזן לגוון פתרונות תחבורה. איך תתחשבו בכולם?

כמובן, אנחנו גם חיים בעיר הזאת ומכירים את המצוקות באופן אישי. נפעל לשדרוג של מערכת הדרכים וייעול כל שיטת העבודה בנושא הריבודים והבורות, עם תוכניות עבודה מסודרות. במסגרת השדרוג תהיה הוספת דרכי גישה חדשות מהשכונות וביניהן. יש הרבה מקומות שאפשר לשפר את הניידות רק בעזרת שינוי סידורי תנועה ובלי השקעה גדולה.

גם בנושא החנייה אנחנו מקיימים חשיבה עמוקה ומחפשים פתרונות יצירתיים למשבר, המוכר לכל חיפאי שמחזיק ברכב, אבל, חשוב להדגיש, שכמה שלא נתאמץ, לחיפה כיום נוספות כל שנה כ-4000 מכוניות חדשות, הרבה יותר מכמות האנשים. בחיים לא נוכל להדביק את הפער. הרבה גם אומרים שצריך לדרוש תקן חנייה של מעל 2 מכוניות לכל דירה חדשה. זה קל לדרוש, אבל בפועל זה מייקר את עלויות הדירות במאות אלפי שקלים, שאין לאנשים, ולכן בין היתר מתעכבת ההתחדשות של השכונות הוותיקות. ואז גם עולה איפה ייסעו כל המכוניות האלה? ואיפה יחנו בעבודה ובסידורים?

חניה בחיפה - רחוב הנמל (צילום: ירון כרמי)
חניה בחיפה – רחוב הנמל (צילום: ירון כרמי)

לכן המפתח הוא קידום חלופות לרכב הפרטי, כלומר לאפשר לאנשים לקיים את חייהם בלי מכונית פרטית, ויש לכך ביקוש אדיר. הרבה משפחות ישמחו למכור רכב אחד ולחסוך את הכסף. וזאת כמובן לצד צמצום זיהום האוויר וההזדמנויות שתחבורה ציבורית מספקת לכל שכבות האוכלוסייה.

 

בחיפה נפגעים רבים בתאונות דרכים. אתם מתכוונים לבצע מהלך משמעותי בתחום הזה?

שיפור הבטיחות בדרכים הוא לא פחות חשוב מכל מה שנאמר עד כה. אנחנו נפעל ללא לאות למימוש חזון אפס נפגעים בתחבורה. יש הרבה מקומות מסוכנים בחיפה שדורשים שיפור של התשתית, ולצד אכיפה והסברה נוכל לצמצם את כמות הנפגעים בדרכים. יש יותר מדי מפגעים בחיפה, זה מיותר לגמרי ואנחנו חייבים כולנו לעשות מאמץ להפוך את העיר לבטוחה יותר. זה מתחיל בנו.

 

עמרי שפר - צילום: גלית רוזן
עמרי שפר – צילום: גלית רוזן

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.