היזמים של תיכון "קריית-חיים" בדרך ללטביה

תשעה תלמידים מתיכון "קריית-חיים" שהמציאו את "אטב הבנג'י" ייצגו בקרוב את ישראל בתחרות הבינלאומית ליזמים צעירים שתתקיים בריגה, לטביה כל מי שהתנסה בתליית כביסה על חבל, יודע שאחת הבעיות הכי מעצבנות היא תופעת האטבים הנשמטים ונופלים על הקרקע בעת הניסיון לתלות חולצה על החבל.

תלמידי תיכון "קריית-חיים" החליטו להתמודד עם הבעיה, והמציאו את ה"בנג'י" -אטב כביסה שתלוי לנצח.

תיכון קרית חיים
תיכון קרית חיים

תלמידי חטיבת הביניים "שקד" של תיכון "קריית-חיים" מספרים על הרעיון:

"המחיר הנמוך של האטבים, לצד המאמץ הכרוך בהרמת אטבי כביסה כשהם נופלים, מביא לכך שאנשים בדרך כלל לא טורחים לאסוף אותם. המצב הזה מביא להוצאות מיותרות ולפגיעה באיכות הסביבה. לכן, החלטנו ליצור אטב "בנג'י" שהוא תלוי בחוט, וכך אורך החיים שלו ארוך יותר – מה שמבטיח שימוש חוזר המצמצם את הפגיעה באיכות הסביבה. בנוסף לכך השימוש ב"בנג'י" מעודד ניצול במשאבי טבע (שמש ורוח) לצורך ייבוש הכביסה במקום שימוש במכשירי חשמל, כמו מייבש כביסה או רדיאטור- אשר הפעלתם כרוכה בזיהום הסביבה ובהוצאה כספית גבוהה".

תלמידי בית-הספר, הלומדים בכיתת החינוך המיוחד, ופעילים לאורך השנה באשכול הפיס בתכנית "יזמים צעירים", הקימו לפני כשנה את חברת C66 במטרה לייצר מוצר שהוא בעל ערך מוסף גם במימד החברתי וגם בדאגה לסביבה. את החברה, שהיא גוף עסקי לכל דבר, מלווים שישה יועצים המגיעים מתחומים שונים, שניים מהם – עומר אילוז ועידן ונגר, בוגרי בית הספר ובוגרי התוכנית "יזמים צעירים עושים עסקים".

במהלך שנת הלימודים שעברה הציגו תלמידי תיכון "קריית-חיים" את אטב ה"בנג'י" בתערוכת "יזמים צעירים" שהתקיימה באוניברסיטת חיפה. השופטים, אשר התפעלו מתלמידי הקבוצה, בחרו בקבוצה לייצג את מחוז חיפה ביריד הארצי של "יזמים צעירים" שנערך באוקטובר 2018. גם בתחרות הארצית כבשו התלמידים את לבבות השופטים, וכעת הם הוזמנו להצגת אטב הבנג'י ביריד הבינלאומי שיתקיים בריגה, לטביה.
מיכל שמלה, מנהלת חטיבת הביניים "שקד": "מדובר ביוזמה חדשנית, אשר אפשרה לתלמידים שלנו לבטא את עצמם באופן ראוי, תוך סיפוק רב. זוהי למידה משמעותית הלכה למעשה".

חגית מזרחי, מנהלת אשכול הפיס בקריית חיים: "אין זה סוד כי ההצלחות הגדולות ביותר מתחילות דווקא בהזדמנויות קטנות כמו זו של הבנג'י. אני גאה בתלמידים ומקווה שיקצרו מחמאות גם בריגה".

הגיבו כאן לכתבה