שרית גולן | הכירו את עוה”ד המצליחה, הפעילה החברתית – פוליטית, יו”ר איגוד ערים חיפה, שבכוונתה להפוך אותו לגוף משמעותי יותר וגוף שייתן מענה לכלל היישובים במפרץ חיפה

השם שרית גולן שטיינברג, מוכר להרבה מאוד חיפאים בזכות כהונתה כחברת מועצת עיר בקדנציה האחרונה ובחירתה לקדנציה הנוכחית, ובזכות עבודתה הסיזיפית לקידום נושאים חברתיים וסביבתיים והימצאותה בשטח במאבקים רבים בעיר בנוסף להיותה עורכת דין מצליחה.

אז מי היא באמת שרית גולן שטיינברג?

שרית גולן שטיינברג, ילידת ירושלים עברה לעיר חיפה לפני 20 שנה לצורך לימודים. היא סיימה בהצלחה תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטת חיפה ותואר ראשון בפסיכולוגיה. הכירה את בעלה עמיחי, חיפאי מלידה ויחד הקימו משפחה בשכונת כרמליה בה הם מתגוררים עד היום. יש להם שלושה בנים בגילאי 8, 10 ו -13.

שרית, בעלת משרד עורכות דין המתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי. בתפקידיה הקודמים הייתה עורכת דין במשרד המשפטים, בסניגוריה הציבורית בחיפה, חברת דירקטוריון בנמל חיפה בע”מ (ובין השאר שימשה כיו”ר וועדת פיתוח ותכנון נמלי ויו”ר ועדת משאבים), וכן מרצה מן החוץ ומנהלת הקליניקות בפקולטה למשפטים במרכז האקדמי כרמל (כיום, מכללת אונו).

את עו”ד במקצועך מוצלחת עם רקורד מה הביא אותך לפוליטיקה – ומתי החלטת להצטרף למועצת העיר?

לפוליטיקה הגעתי לפני כחמש שנים.  בהיותי פעילה בוועד בית הספר של ילדיי, ובעת שהייתי שותפה  למאבקים סיזיפיים הנוגעים לתשתיות בית הספר ולצפיפות בכיתות, החלטתי שהדרך הנכונה מבחינתי להשפיע בנושאי חינוך בעיר הזו היא להתמודד למועצת העיר. ההחלטה על כך הייתה קשה, אני לא פוליטיקאית מטבעי, כנה ואומרת כל האמת בפרצוף – תכונה גרועה למי שרוצה להיות פוליטיקאי. למרות זאת, ידעתי שאוכל להביא מניסיוני הניהולי ומהידע המשפטי והעסקי שצברתי לתוך התפקיד.

החלטתי להצטרף לרשימתו של עו”ד יעקב בורובסקי אשר התמודד לראשות העיר “מהפך בחיפה”. בבחירות, בשנת 2013, ניצח בשלישית יונה יהב. וסיעת “מהפך בחיפה” זכתה לשני מנדטים בלבד. עם פרישתו של שלומי כהן ממועצת העיר נכנסתי למועצה במקומו בחודש מרץ 2014 .

כבר בתחילת כהונתי הצבתי לעצמי כמטרה לקדם פתרונות לסוגיות הנוגעות לחינוך, איכות הסביבה, בינוי ושמירה על שלטון החוק ,בעיקר בוועדה המקומית. בתחילתה של הקדנציה הפעילות הייתה מתוך האופוזיציה באמצעות שאילתות, הצעות לסדר, פניות לפרקליט המחוז ומבקר המדינה, הגשת עררים לוועדה המחוזית ונוכחות בדיוני הוועדות בהם קיבלנו נציגות: ועדת משנה לתכנון ובניה, כספים, חינוך, מכרזים. בהמשך, ועל רקע פנייתנו לפרקליט המחוז, קיבלנו נציגות גם בוועדת הביקורת העירונית.

בהמשך הדרך, ומתוך רצון להשפיע יותר על תהליכי קבלת ההחלטות בעיר החלטתי להצטרף לקואליציה וקיבלתי אחריות על ועדת איכות הסביבה. במהלך תפקידי זה, הצלחתי ביחד עם ארגוני הסביבה להביא את עיריית חיפה לפעול ולהילחם בסוגיות סביבתיות רבות כדוגמת המאבק נגד הרחבת בז”ן, פארק הקישון, סגירת מיכל האמוניה ועוד.

לצד תפקידי זה פעלתי רבות גם בסוגיות הנוגעות לחינוך, תכנון ובניה, תשתיות ורווחה ובין השאר פעלתי רבות בקשר ישיר מול התושבים, להם סייעתי ברמה הפרטנית והרבה פעמים, פנייתם הביאה לטיפול ושינוי ברמה המערכתית.

כיהנת כיו”ר הוועדה לאיכות הסביבה והית חברה בוועדות רבות ביניהן משנה לתכנון ובניה, חינוך, כספים, ביקורת  ותמיכות. מה את יכולה לזקוף לעצמך ולומר שבזכותך דברים השתנו בחיפה?

במהלך הקדנציה קידמתי עשרות נושאים חשובים. הנה חלק מהן על קצה המזלג:

  1. איכות הסביבה

הובלתי יחד עם פעילים את המאבק נגד התכנית להרחבת בז”ן, ביחד עם פעילי סביבה הקימתי גוף לניתוח פניות הציבור על מפגעי סביבה אשר פועל מול המשרד להגנת הסביבה בדרישה להתייחס לממצאים ולטפל בליקויים. דאגה מיוחדת ניתנה בפיקוח ומעקב אחר ניטור בסמוך למיכלי תש”ן ברחוב דגניה שם ממוקמים שני בתי ספר יסודיים, פעלתי מול הנהלת העירייה ובכנסת בנושא חוק האמוניה, מחאת מנהרות הכרמל, עופרת במי השתייה ובסוגיות נרחבות בזיהום האוויר במפרץ חיפה.

  1.     בתכנון ובניה

וידאתי שפרויקטים של התחדשות עירונית בשכונות החוף יעשו כחוק ובהתאמה לתשתיות ציבוריות תוך שימת דגש על שטחים ציבוריים פתוחים וירוקים ופיתוח בר-קיימא,  מנעתי בניה בקו המים בשכונת בת גלים תוך הסתרת נוף המפגש בין הר לים, הובלתי מתווה לבניית גשר לאצטדיון סמי עופר מעל כביש 4, והתעקשתי לאכוף מקרים של עבריינות בניה ולגליזציה.

  1. חינוך, תרבות וספורט

לקחתי חלק במאבק ההורים “גן זה לא מחסן” אשר הביא לאישור ותקצוב סייעת נוספת בגני טרום החובה, דאגתי למאבטחים בגני הילדים בתקופות של אי יציבות ביטחונית, יצרתי שינוי תזונתי נדרש בארוחות בצהרונים והגשה בכלים רב-פעמיים, טיפלתי במאות פניות של הורים על ליקויים במוסדות החינוך בעיר והובלתי הקמת וועדה לשינוי אזורי הרישום כדי למנוע צפיפות בכיתות. בעקבות הצעותיי, חולקו כרטיסים לאירועי תרבות לילדים מיעוטי יכולת ובימים אלה מתבצעות עבודות לחיבור טיילת בת גלים עם פארק שקמונה ליצירת שבילי הליכה ואופניים.

4. רווחת התושבים

בעקבות השריפה הגדולה בכרמל הקמתי קבוצת ייעוץ משפטי לנפגעי השריפה אליה גייסתי עשרות עורכי דין מהשורה הראשונה, הובלתי מבצעי סלי מזון למשפחות יחידניות בחגים, פעלתי לקידום הנחה בארנונה למשרתים במילואים, ודרשתי התייחסות הולמת לממצאי דו”ח העוני בעיר חיפה. בנוסף, יצרתי במנהל ההנדסה מסלול ירוק לטיפול בסוגיות נגישות לקשישים ולאנשים עם מוגבלות פיזית ואני מקדמת נגישות לכלל בחוף הים ובמקומות ציבוריים. נלחמתי במיגור בתחנות הסמים בשכונת הדר ויצרתי מתווה של טיפול כולל של הרשויות מול משטרת ישראל.

הישגים משמעותיים בעיניי הנוגעים לחינוך, לבניה וסביבה נוגעים לכך שגרמתי לעירייה לחשוב באופן מערכתי ארוך טווח ולא באופן נקודתי. בהתאם, הוקמה וועדת אזורי רישום לבתי הספר היסודיים לבחינה שנתית בהתאם לגידול במספר הילדים בכל שכונה, באשר לקצב הבניה המואץ בשכונת כרמליה, על רקע פעילות אינטנסיבית שלי ביחד עם וועד השכונה הכריזה הוועדה המקומית על הכנת תכנית בניין עיר לשכונת כרמליה. בתחום הסביבה, הבאתי לכך שנציגי ארגוני הסביבה יקחו חלק פעיל בהליכי קבלת ההחלטות וקולם יישמע מה שלא היה לפני כן.

לפני כחצי שנה החלטת להקים רשימה חדשה בראשותך שבה יקחו חלק פעילים שכונתיים וחברתיים “חיפה בשבילנו”. כנגד כל הסיכויים ובתקציבים דלים הצלחת להשיג מנדט אחד. החלטת להיכנס לקואליציה וקיבלת לידייך את תיק הסביבה המורחב שכולל גם כהונה כיו”ר איגוד ערים, יו”ר ועדת איכות סביבה ונציגת העירייה ברשות נחל הקישון.
איך את רואה את העתיד בחיפה ובמה את רוצה להשפיע? 

חיפה עיר עם פוטנציאל עצום לא ממומש. במשך שנים ברחה מכאן האוכלוסייה החזקה, גם בגלל זיהום האוויר ובשל חוסר באפשרויות תעסוקה. אני אעשה הכל כדי לשנות זאת. החזון שלי לפעול לניקוי מפרץ חיפה ממזהמים ולשכנע את הממשלה להכין תוכנית להוצאתם מכאן. כל תוכנית כזו צריכה לכלול כמובן מענה מלא לעובדים, הכשרה ופתיחת מקומות תעסוקה מגוונים. אין סיבה שחיפה לא תהיה עיר מובילה בספורט, בתיירות ובתרבות. זה יקרה כשהאוויר יהי הפה נקי ומשפחות לא יחששו לגדל פה את ילדיהם.

כדי ליישם החזון, בכוונתי לנצל תפקידי כיו”ר איגוד ערים ולהפכו לגוף משמעותי יותר תוך ניצול כלל סמכויות האכיפה שיש לו כנגד מפעלים מזהמים. הגיע הזמן שהאיגוד ישרת את הציבור ולא את המפעלים. המטרה שלי שהאיגוד ייתן מענה לכלל היישובים במפרץ חיפה ויסייע בידם למצות הליכים כנגד גופים מזהמים. את זה אעשה תוך שיתוף פעולה עם מחזיקי תיק הסביבה בערים אלו. רק שיתוף פעולה כזה יגרום לממשלת ישראל לקדם תכניות לטובת מטרופולין חיפה.

כחלק מרצוני לקדם מענה למחסור באפשרויות תעסוקה מגוונות בחיפה ובכדי למשוך לחיפה משפחות צעירות, קיבלתי על עצמי אחריות לוועדה לבחינת עיוותי הארנונה בעיר. בכוונתי להכין הצעה לרפורמה משמעותית בתשלומי הארנונה העירוניים ולתקן עיוותים של שנים תוך קידום הוזלה למגורים ולעסקים קטנים מקומיים וחיזוקם. אני מאמינה שעסקים יפרחו פה ברגע שנקל עליהם בתשלומי הארנונה הגבוהים ובכך גם נוכל לחיות את חיי הרחוב המסחריים.

האם כל זה יהיה בקדנציה הנוכחית?

ברור לי שייקח זמן להגשים החזון אך אני מקווה להשיג אבני דרך משמעותיים כבר בקדנציה הזו ולקבע מחשבה חדשה לחיפה.

לסיכום?

יש לנו עיר יפה ומיוחדת אשר נופיה משלבים הר ירוק וים כחול ושכונות עם אוכלוסיות מגוונות החיות זו לצד זו. זו הסיבה שבחרתי להקים בחיפה את ביתי ולגדל בה את ילדיי. אני פועלת ביחד עם חבריי כדי להבטיח שילדנו יראו את עתידם בעיר ויהיו גאים לחיות בה. אני מאמינה שכאשר הלב במקום הנכון, אפשר להשיג הכל.

הגיבו כאן לכתבה