שימי הרשברג, חולה סכרת, מאמן כושר בספורטן • כך שימי נלחם במחלה על ידי פעילות גופנית קבועה

שמי שימי הרשברג בן 28 מחיפה ואני חולה סכרת!

אני מאמן כושר ומורה לפילאטיס מזה 7 שנים בספורטן חיפה. לפני 11 שנה, לקראת גיוסי לצה”ל, התגלתה אצלי רמת סוכר גבוהה בדם, מה שעיכב את גיוסי לצה”ל. לאחר תקופה מפרכת של ניסיון להתגייס לצה”ל, בתפקיד ראוי, הצלחתי להתגייס ולהתקבל לתפקיד של מדריך כושר קרבי בחיל הים. מאז אני עוסק בפעילות ספורטיבית קבועה, המסייעת לי להתמודד עם המחלה.

שימי הרשברג (צילום: אלבום אישי)
שימי הרשברג (צילום: אלבום אישי)

 

שימי מספר לחי פה על דרכי ההתמודדות שלו עם מחלת הסכרת על ידי פעילות גופנית קבועה:

1. לפני כל אימון אני מודד את רמות הסוכר בדם. במידה שהסוכר נמצא ברמות גבוהות או נמוכות מדי, עלי לפעול לפי הנחיות הרופא המטפל.

2. במהלך האימון, אני מקפיד שיהיה ליידי משהו מתוק, בהישג יד, למקרה של ירידת סוכר, כיוון שבפעילות הגופנית מתבצעת עלייה אקוטית ברגישות אינסולין בשריר, בכבד ובתאי השומן. לכן, אימון בודד יכול להוביל לעלייה ברגישות לאינסולין למשך 16 השעות שלאחר האימון. חשוב לדעת כי לפעילות הגופנית יש כמובן גם השפעות מתמשכות, המופיעות לאחר מספר שבועות וחודשים של אימונים סדירים.

3. יש לשמור את הפעילות האירובית לסוף האימון, לבצע אימון כוח ואז לסיים עם אירובי. אירובי גורם לאינסולין להיקלט בצורה מהירה יותר ולכן עלול להוריד את רמות הסוכר (יש למדוד את רמת הסוכר לפני האירובי)

4. הפעילות האירובית (הליכה, ריצה ,אופניים וכו’) חשובה ביותר מכיוון שברגל סוכרתית לעיתים מחזור הדם לא טוב והעור יבש. במצב כזה יש סיכון לפגיעה חמורה ברגל לכן מאוד חשוב לבצע כל פעילות אירובית וליצור מעקפים טבעיים – ורידים ברגליים שגורמים להובלת דם נוספת וחזקה לאזורים החלשים ברגל.

אודות מחלת הסכרת:

מחלת הסכרת היא מחלה בה הגוף מתקשה בייצור אינסולין או בקליטתו, בכל אחד מהסוגים יש אפיון אחר שמתבטא.

דרכי התמודדות עם הסכרת: מדידות סוכר (על ידי דקירה באצבע והוצאת דם) לפני כל ארוחה ושעתיים אחרי, סינון של סוגי המזון שנכנס לארוחות, הורדת כמות הפחמימות הפשוטות כגון שוקולדים וכדומה.
הגברת כמות הפעילות הספורטיבית במשך השבוע ל-3 אימוני כוח ו-2 אימוני אירובי (ריצה)

 

שימי מסביר על שלושת הסוגים של מחלת הסכרת:

סוג 1 סכרת נעורים:

בסוג זה, הגוף לא מייצר אינסולין. הטיפול הוא הזרקת אינסולין בהתאם לרמת הסוכר הנמדדת. רק כ-10 אחוז מחולי הסכרת סובלים מסוג זה.

סוג 2 סכרת מבוגרים:

בסוג זה, הגוף מייצר אינסולין אך לא יכול לקלוט אותו בתאים עקב רקמות השומן המפריעות. כ-90 אחוז מחולי הסכרת סובלים מסוג זה.
הסכרת ידועה גם בשם “סוכרס” מאובחן אצל אנשים שבעיקר סובלים מהשמנת יתר
בעקבות השמנת היתר נוצר לנו תנגודת אינסולין, היוצרת מצב בו האינסולין לא נקלט, ולכן הסוכר נשאר בדם, לא נקלט בתאים מה שיוצר לנו בעיות עתידיות.

סוג 3 סכרת הריונית:

סכרת המתפתחת במהלך הריון, הגוף מתמודד עם עומסים גדולים לצד צריכת סוכרים מוגברת והשמנה, מופרש לגוף קורטיזול שגורם לתנגודת אינסולין.

 

הפעילות הגופנית חשובה לחולי הסכרת

פעילות הגופנית חשובה ביותר לחולי סכרת, על מנת לייצב ולאזן את עצמם ובעיקר לחולי סוג 2, שיכולים, בעזרת פעילות ספורטיבית ותזונה נכונה להוריד את התנגודת לאינסולין בגוף ולהחלים לחלוטין. 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.