מחיר למשתכן – הבחירות לכנסת – אפריל 2019: האם זה הסוף של פרויקט הדגל של כחלון?

מגדלים - בנייה חדשה לגובה בתל אביב - שדרות נמיר (צילום: ירון כרמי)

שר האוצר משה כחלון קידם בקדנציה הנוכחית את תכנית פרויקט למשתכן שמטרתה לאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירה ראשונה במחיר מופחת. בחודש אפריל עתידה להיות מוקמת ממשלה חדשה. מפלגת כולנו, בראשותו של שר האוצר, משה כחלון, מדשדשת בסקרים וקשה לחזות בעת הזו מי יהיה שר האוצר הבא. האם שר האוצר הבא ימשיך את התכנית או יפעל על מנת לעצור אותה?

הטבה מהמדינה לצעירים שרוכשים דירה

שר האוצר משה כחלון קידם לאורך הקדנציה האחרונה שלו את פרויקט מחיר למשתכן לפיו צעירים, שעוד לא רכשו דירה, יכלו להשתתף בהגרלה ולזכות בדירה במחיר מופחת במגוון ערים בישראל. הקבלן שבונה את הפרויקט, שבו יש דירות המיועדות להימכר במסלול מחיר למשכן, מקבל הטבות מהמדינה וכך הדירות אמורות להגיע בסוף אלינו במחיר זול יותר ממחיר הדירות, שנמכרות ללא הטבה.

משה כחלון – שר האוצר (צילום – ירון כרמי)

 

טענות שקשורות במיקום הפרויקט

בפועל, לאורך השנים, נשמעו טענות על הפרויקטים האלה ולו בגלל שכל משתתף בהגרלה מקבל עדיפות בעיר המגורים שלו ולכן תושב הרצליה מקבל הטבה גבוהה יותר באופן משמעותי מתושב טירת הכרמל. בנוסף, היו ערים שבהן הפרויקטים היו מבוקשים מאוד ולכן רק אחוז קטן מבין המשתתפים בהגרלה זכה בדירה ולעומת זאת היו ערים שבהם ההיצע עלה על הביקוש ולכן כל מי שהשתתף בהגרלה, זכה.

מגדלים - בנייה חדשה לגובה בתל אביב - שדרות נמיר (צילום: ירון כרמי)
מגדלים – בנייה חדשה לגובה בתל אביב – שדרות נמיר (צילום: ירון כרמי)

 

משך זמן ארוך יחסית למימוש ההטבה

קושי נוסף הוא משך הזמן, שעובר מהרגע שבו מקבלים הודעה על הזכייה בדירה ועד הרגע שבאמת נכנסים לגור בה. בעוד שכשאתה רוכש דירה חדשה או יד שנייה, אתה יכול לחפש דירה שתוכל להיכנס אליה בפרק הזמן שנוח לך, בפרויקטים של מחיר למשתכן לעתים צריך לחכות מספר שנים עד שהפרויקט מוכן ולא תמיד אפשר לדעת באופן וודאי תוך כמה זמן הפרויקט יקבל את כל האישורים וייצא באמת לדרך.חוסר וודאות – מה יעשה שר האוצר הבא?

מעבר לכך, לפני מספר ימים הוחלט על הקדמת הבחירות לחודש אפריל הקרוב. כמו שקרה עם תכניות נדל”ן קודמות של שרי אוצר קודמים לא ברור כעת האם תכנית מחיר למשתכן והפרויקטים שנמצאים בשלבי תכנון וביצוע שונים תמשיך גם בקדנציה הבאה של הממשלה או לא. הדבר כמובן תלוי במי יהיה שר האוצר הבא ובמידה ששר אוצר לא יהיה כחלון זה תלוי במה תהיה דרך ההתמודדות שלו עם העובדה שעבור זוגות צעירים רבים בחיפה ובמדינה כולה הדיור הפך עם השנים להיות לא בר השגה.

 

עו”ד אושרי שלוש, שותף מייסד באושרי שלוש המתמחה בנדל”ן והתחדשות עירונית סבור כי ההליכה לבחירות עלולה לגרום לעצירה בפרויקטים של מחיר למשתכן:

עו"ד אושרי שלוש
עו”ד אושרי שלוש

“אין ספק כי שוק הנדל”ן ספג בחודשים האחרונים האטה והקונים עדיין יושבים על הגדר. אירוע משמעותי כמו בחירות כלליות לכנסת בהחלט יכול לגרום לעצירה של שורה של פרויקטים ממשלתיים בדיור הציבורי, מחיר למשתכן ודיור להשכרה לטווח ארוך והמשך יישום תוכניות האוצר לפי כך אני מאמין שאנו עומדים שוב לפני עליית מחירים בשוק הדיור למגורים בכל האזורים וחזרה של המשקיעים אט- אט לשוק הנדל”ן.
בשורה תחתונה כפי שתוכנית מע”מ אפס נכשלה אני מאמין שתוכנית שר האוצר להמשך קידום תוכניות קיימות וחדשות של מחיר למשתכן ושילוב הטבות מיסוי הכל ייעצר ולא יצלח את תקופת הבחירות , תקופת אי הוודאות סביב הכרזה על הליכה לבחירות תניע רוכשים רבים כעת משוק ההון שעובר גם סוג של טלטלה חזרה לשוק הנדל”ן, במטרה לסגור עסקאות אטרקטיביות בהקדם
כעת טוב יעשו חברות הבנייה שיחשבו על מבצעי שיווק ומימון ייחודיים שייסעו לקונים לחזור ולרכוש דירה . ניסיון העבר מלמד כי בתוקפת בחירות ולאחריה מחירי דירות על פי רוב עולים מי שמרוויח הוא מי שיודע לקרוא את המפה ולנצל הזדמנויות”

 

ברנרד רסקין – מנכ”ל רימקס

מנכ”ל רי/מקס ברנרד רסקין

מנכ”ל רשת רימ/קס, ברנרד רסקין הציג תמונת מצב של שוק הנדל”ן במסיבת עיתונאים לסיכום שנת 2018. רסקין התייחס לשוק השכירויות ואמר כי, על פי נתוני האוצר מספר הדירות בבעלות המשקיעים נמצא בירידה כבר שנתיים ברציפות. זאת בעוד הביקוש לדיור בשכירות צומח ביחס ישיר לשיעור הגידול באוכלוסייה בישראל. “בנוסף, לאור כך שמתוך 59 אלף דירות שהוגרלו בתוכנית מחיר למשתכן, ל 31 אלף דירות, אין אפילו היתרי בנייה, גם הזוכים במחיר למשתכן צריכים לגור בינתיים בשכירות” .

בהתייחסו לתכנית מחיר למשתכן הוא אמר כי, “הפתרון לבעיית הדיור לא נמצא בהתערבות מלאכותית בשוק והלאמת ענף הנדל”ן. הממשלה ביקשה להוריד את מחירי הדיור אך היא יצרה משבר דיור.

רסקין הוסיף עוד כי, “מחיר למשתכן נותנת מענה לפלח שוק קטן, כאשר מרבית השוק נפגע מהתכנית. משאבים יקרים של יזמים מופנים לפרויקטים המיועדים לפלח שוק אחד על חשבון פלח שוק אחר. כבר בשנה שעברה אמרנו שהתכנית תוביל לירידה בהיצע הדירות – ואכן ראינו השנה המשך ירידה חריפה ומובהקת בהתחלות הבנייה, וזה שנה שניה ברציפות. מחיר למשתכן מייצרת דיור פחות רלוונטי לצרכי האזרחים ולביקוש הטבעי. השילוב הזה מייצר מחסור – שמביא לעליית מחירים. חשוב להדגיש כי השוק החופשי מגיב לצורך. הממשלה – לצורך פוליטי. לכן אני צופה כי בשנת 2019 נראה המשך מגמה של עליית מחירים חד ספרתית בשוק הנדל”ן”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.