ירון חנן: נדע למחוא כפיים על ההישגים של קליש ולעשות חיים קשים אם היא לא תשיג את היעדים שהבטיחה לציבור | ריאיון מיוחד על המו”מ הקואליציוני

חנן מתאר חודשים של משא ומתן לפני ואחרי הבחירות, שנכון לעכשיו לא הבשילו להסכם קואליציוני. "לא ייתכן שסיעות עם מנדט אחד או שניים יקבלו סגנות, ואנחנו עם 4 חברי מועצה לא נקבל סגנות".

בשיחה גלויה עם חי פה, מתאר מספר 4 בסיעת הירוקים ומי שהיה חבר מועצה פעיל מאוד גם במועצה היוצאת, ירון חנן, את כל המפגשים וההסכמים בין הירוקים לסיעת חיים בחיפה, שנכון לעכשיו לא ברור האם יבשילו להסכם קואליציוני בין שתי הסיעות, שלאורך כל הדרך נראו השותפות הטבעיות.

מועצת העיר תושבע בעוד שבוע בדיוק ואז נדע האם בסופו של דבר ראש העיר עינת קליש רותם וסיעתה כן רוצים את הירוקים בקואליציה או לא והאם הירוקים הסכימו לחתום על ההסכם מתוך תחושה שהם מקבלים מספיק עבור 4 המנדטים שלהם:

“בדצמבר 2017 הייתה לנו פגישה עם עינת, ובה אמרנו, שאביהו יתמודד על ראשות העיר. עינת ומי שהגיע איתה לפגישה היו מרוצים מההתמודדות של אביהו, ואמרו שהם מאוד מקווים שאביהו יתמודד, כי זה טוב להם שיהיו כמה מתמודדים לראשות העיר. בפגישה הזו הגענו לכמה הסכמות. קודם כל, שלא תוקפים אחד את השני. הדבר השני הוא שגם עינת וגם אנחנו נרוץ עד הסוף, ובסיבוב השני אם עינת תהיה מול יהב, אנחנו נתמוך בה ואם אביהו יהיה מול עינת, עינת תתמוך בו”.

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

לטענת חנן הפגישה הבאה הייתה בקיץ ובה הוצע לירוקים תיק איכות הסביבה תמורת הסרת מועמדות לראשות העיר:

“בפגישה בקיץ הייתה כבר תחושה במחנה של עינת, שיש סיכוי לניצחון בסיבוב הראשון, ולכן הבנייה אלינו הייתה להסיר את המועמדות ולהביע תמיכה בעינת. אני אמרתי, שאם אני בה לתומכים שלנו ואומר שאנחנו לא מתמודדים יותר לראשות העיר אלא תומכים בעינת, אני צריך לתת לזה הסבר. התשובה הייתה שאנחנו יכולים לקבל את תיק איכות הסביבה ואולי גם את איגוד ערים על מנת לקדם את האג’נדות שלנו, אבל לא סגנות. היו לנו עוד שתי פגישות לפני הבחירות ולאט לאט לחיים בחיפה היו יותר ויותר הסכמים על סיעות אחרות, אבל מאיתנו כל הזמן ביקשו להסיר מועמדות לראשות העיר ולא הציעו לנו בצורה ברורה סגנות. באחת הפגישות עוד דיברו איתנו על זה שלפי ההסכמים נשאר לעינת סגנות לחצי קדנציה, ואם גיל גולדרייך או מרצ או לזר קפלון לא יכנסו למועצה, יהיו עוד סגן לחצי קדנציה, ואנחנו נוכל לקבל סגן, אבל גם זה בסוף לא הבשיל להסכם”.

חנן טוען שביום שישי לפני הבחירות (26/10) נערכה פגישה נוספת והירוקים היו קרובים להסרת המועמדות של האן לראשות העיר, אבל ביום ראשון, יומיים לפני הבחירות, דוד עציוני הסיר את המועמדות לראשות העיר, הודיע על תמיכה בעינת וקיבל הבטחה להיות סגן ראש עיר:

“יומיים לפני שעציוני הודיע על התמיכה בעינת, הנציגים של חיים בחיפה שאלו אותנו מה אנחנו רוצים בשביל שאביהו יסיר את המועמדות לראשות העיר. אנחנו אמרנו, שאנחנו רוצים סגנות, והם שאלו אותנו מכמה חברי מועצה אנחנו חושבים, שמגיעה לנו סגנות. אמרנו שמשני חברי מועצה מגיעה לנו סגנות. זה היה ביום שישי ולא קיבלנו תשובה. יומיים אחרי זה ביום ראשון עציוני הודיע על הסרת ההתמודדות ותמיכה בעינת וזו בעצם הייתה התשובה. עכשיו נשארו שתי אפשרויות. על פי ההסכם הכתוב בין עינת לבין מרצ יש סעיף שאומר שקבלת הסגנות לחצי קדנציה מותנת בשיקולים קואלציוניים.

מרצ קיבלו חבר מועצה אחד, כשאנחנו קיבלנו 4 חברי מועצה. בנוסף, כמובן שבתוך חיים בחיפה אין הסכמים כתובים ולכן אם כל כך היה חשוב להכניס אותנו לקואליציה ולתת לנו סגנות, הם היו יכולים לתת לנו את הסגנות, שהם מייעדים לסיעה שלהם כלומר לנחשון או לוותר על חצי קדנציה של נחשון, אבל לא נראה שהם מתכוונים לעשות את זה”.

עינת קליש עם טלי משולם ואבי גבאי במסיבת סיום הקמפיין – עיר תחתית – נובמבר 2018 (צילום: ירון כרמי)

חנן מציין עוד שמאז הבחירות במשא ומתן הקואליציוני עינת והצוות שלה הציעו לירוקים את ראשות מליאת הוועדה המקומית:

“המשמעות היא שצריך להחליט איזה תכניות להחזיר לוועדת המשנה לתכנון ובנייה וזה תפקיד שעלול להיות מלכוד מול שאר הקואליציה. אנחנו מוכנים למלא את התפקיד הזה, אבל מה שמעניין אותנו, כמובן, זה איכות הסביבה.

בפגישה האחרונה אמרנו שיש לנו אופציה ללכת לאופוזיציה. קיבלנו 4 מנדטים, לא ייתכן שסיעות עם מנדט או שניים יקבלו סגנות ואנחנו לא. אנחנו נטפל בנושאים החשובים לעיר, לתומכים שלנו ולנו מתוך הקואליציה או מהאופוזציה, ואם לא נכנס לקואליציה נמחא כפיים לכל הצלחה של עינת גם מהאופוזיציה. יחד עם זאת, ברור שאם עינת לא תצריך לקדם את הפרויקטים, שהיא הבטיחה לקדם לפני הבחירות, נדע להיות אופוזיציה לוחמת”.

הגיבו כאן לכתבה