עיריית חיפה: אישרנו שתי תכניות התחדשות עירונית נרחבות – בקריית חיים מערבית ובקריית אליעזר-קריית אליהו

הודעת עיריית חיפה

הערב אושרו שתי תכניות התחדשות נרחבות: בקריית חיים מערבית ובקריית אליעזר-קריית אליהו.

התכניות אושרו הערב [ג'] ע"י מליאת הועדה המקומית לתכנון ולבנייה חיפה, לאחר תהליך שיתוף ציבור מעמיק. התהליך נפתח לפני כשנה בכנסים שכונתיים בהם הוצגו התכניות בפני מאות מתושבי השכונות. בשלב השני הוצגו התכניות בפני מליאת הועדה המקומית ולאחר מכן הועלו לאתר "תובנות חיפה" לעיון וקבלת התייחסות הציבור.

בעקבות חשיפת התכניות התקבלו בעירייה עשרות התייחסויות של הציבור שהתמקדו במגוון נושאים הנוגעים בין היתר: לתכנון, מסלולי התחדשות והליכי מימוש התכניות, אופי הבנייה ותחזוקת המבנים, נושאים סביבתיים, שטחים ירוקים, תנועה ותחבורה.

תובנות הציבור הוטמעו במסמכי התוכניות ע"י צוותי התכנון שכללו: אדריכלים, מתכנני תנועה, נוף, שימור, שמאות ושיתוף ציבור. בתוך כך, חולק מרחב השכונות הכלולות בתוכניות למתחמים. לכל מתחם הוכן "כרטיס" ובו הנחיות בנייה מפורטות המתייחסות בין היתר לגובה המבנים שיתאפשר במתחם, זכויות הבניה, עירוב שימושים, הקצאת שטחי ציבור ופיתוח תנועתי. כרטיסי המתחם נועדו להבטיח ודאות תכנונית לכל בניין הכלול בשטח התכניות.

התכניות קודמו ע"י המחלקה להתחדשות עירונית והמחלקה לתכנון עיר בעיריית חיפה, בשיתוף ובסיוע "הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית" במסגרת המדיניות אותה מובילה ראש העיר עינת קליש רותם, לחידוש השכונות הוותיקות בעיר.

תכנית התחדשות קריית-חיים מערבית

לראשונה: חזית-ים פעילה עירונית תוקם בקריית-חיים
במסגרת התכנית תחובר השכונה לחוף הים באמצעות טיילת, שבילי אופניים ושבילי הליכה, שיחברו בין חלקי השכונה השונים לחוף. בתוך כך, יועתק, בין היתר, הכביש הקיים כיום בחזית רחוב טרומן וחוצץ בין השכונה לים לחלקם האחורי של מבני המגורים. השטח שיתפנה עם העתקת הכביש יהפוך לחזית-ים פעילה, שתכלול טיילת חוף המשכית, אשר תיצור רצף שטחים פתוחים עד קריית ים בהם יוכשרו שבילי הליכה ושבילי אופניים, שטחים ירוקים וחופי רחצה פעילים.

הדמיה - התחדשות עירונית בקריית חיים (הדמיה באדיבות פרופ' אדר' אירית צרף אדריכלות ובינוי ערים)
הדמיה – התחדשות עירונית בקריית חיים (הדמיה באדיבות פרופ' אדר' אירית צרף אדריכלות ובינוי ערים)

תכנית האב שאושרה לקריית חיים המערבית תקודם מעתה כתכנית מתאר על מנת לייצר ודאות תכנונית למימושה. במקביל מאפשרת תכנית האב המאושרת לקדם כבר עתה תכניות מפורטות למתחמים בהתאם לעקרונותיה.

התכנית הוכנה ע"י צוות רב תחומי בראשותה של פרופ' אדריכלית אירית צרף. התכנית מתייחסת לשטח התחום בין חוף הים למסילת הרכבת וכוללת הנחיות מפורטות להתחדשות שלושה מתחמים גדולים: מתחם טרומן, מתחם דגניה ומתחם וורבורג בהם כ – 2100 יח"ד קטנות במבני רכבת ישנים שחלקם הוכרזו כמבנים מסוכנים.

במקביל מקדמת העירייה בהובלתו של מחזיק תיק התיירות מ"מ וסגן רה"ע נחשון צוק, תכניות תיירות במסגרתן תהפוך השכונה למוקד משמעותי למלונאות ותיירות שימצבו את קריית חיים כריוויירה העירונית של מפרץ חיפה עם כ – 1400 חדרי מלון וחזית ים עירונית חדשה

התכנית החדשה דוגלת בעירוב שימושים כמו, מגורים, מסחר, משרדים, עסקים קטנים, מבני ציבור, מסחר ותעסוקה ,שטחים ירוקים וכ – 1400 חדרי מלון שיבנו בחלקם במבנים המיועדים למלונאות ובחלקם האחר במבנים משולבים עם מגורים ושימושים נוספים.

המרחב הציבורי בכל שטח התכנית ישוקם ויחודש ובמקום הדירות המיושנות יבנו כ – 6,600 יח"ד חדישות במבנים מודרניים שגובהם ינוע בין 6 ל – 16 קומות אשר יוקמו במסלולי פינוי-בינוי ועיבוי. בנוסף מתייחסת התכנית לכ – 2500 יח"ד הכלולות במבנים דו משפחתיים צמודי קרקע במתחם "לב הקריה", שיזכו בתוספת זכויות לצורך הגדלת שטח הדירות הקיימות.

במקביל תקדם העירייה מהלך לפינוי חוות המכלים וקבלת קרקע משלימה לשיפור כלכליות התכנית. בכך, ימומש לראשונה הפוטנציאל האדיר של קריית-חיים, כשכונה הממוקמת על קו החוף, שתושביה ייהנו ממבני מגורים חדישים, חיים עירוניים לצד בתי-מלון, מסעדות ובתי קפה.

תכנית אב להתחדשות קריית אליעזר וקריית אליהו:

התכנית מתווה מסגרת תכנונית להתחדשות עירונית בבינוי מדורג ותמהיל דירות מגוון, שיפור הקישוריות הפנים והחוץ שכונתית, עירוב שימושים, הקמת מוקדי תעסוקה ומסחר, הרחבת מערך השטחים הציבוריים ופיתוח מערך שבילי אופניים והולכי רגל

הדמיה - התחדשות עירונית בקריית אליעזר (הדמיה באדיבות ברעלי-לויצקי-כסיף אדריכלים)
הדמיה – התחדשות עירונית בקריית אליעזר (הדמיה באדיבות ברעלי-לויצקי-כסיף אדריכלים)

את התכנית הוביל צוות תכנון רב תחומי בראשותם של אדריכלית דפנה נוי וולמן ודניאלה גרף ממשרד ברעלי-לויצקי -כסיף. במסגרת התכנית נערכו סקרי שימור, בדיקת התכנות תחבורתית וכרטיסי מתחם המאפשרים הגשה של תכניות מפורטות על פי עקרונות תוכנית האב.

בתכנית, המיועדת לקלוט כ-9500 יח"ד חדשות מושם דגש על פיתוח מתחמים עירוניים ויצירת ציר מקשר בין מוקדי הציבור, המסחר והמגורים. במסגרת התכנית נבחנו ערכי השכונה הייחודים לה, דוגמת הטיילת המרכזית, שתחוזק כציר פעילות ופנאי והרחבת השטחים הציבוריים הפתוחים והבנויים.

במסגרת התכנית חולקה השכונה לתתי מתחמים, כאשר לכל מתחם הוכן "כרטיס מתחם" נפרד, המפרט הוראות תכנוניות, עירוב שימושים, זכויות בניה, גובה, תכנית תחבורתית והקצאות לצרכי ציבור. בתוך כך, מגדירה התכנית רחובות מרכזיים שיקבלו אפיון תכנוני מחודש כגון רחוב אלנבי שיפותח כרחוב תיירותי.

פיתוח מתחמי המגורים יבוצע תוך שילוב ויצירת מגוון של בניה גבוהה ונמוכה ותוך הקפדה על שימור הערכים הנופיים והאדריכליים של השכונה. כמו כן, יושם דגש על חיבור השכונה לים ולשכונות סמוכות לה באמצעות צירי הליכה, שבילי אופניים ועורקי תנועה שישלבו מוקדי מסחר ותעסוקה.

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מברכת את עירית חיפה על אישור תוכניות האב לקרית חיים המערבית, לשכונות קרית אליעזר, וקרית אליהו ומודה לראש העיר, מהנדס העיר, וצוות מינהל הנדסה על העשייה הברוכה לקידום התחדשות עירונית בעיר. השותפות בין הרשות ועריית חיפה הובילה לגיבוש תוכניות חשובות ופורצות דרך, אנו נמשיך ונלווה את התהליך עד למימוש התוכניות".

41 תגובות
 1. עינב אמר/ה

  מה עם הביניינים? הבתים שלנו מתפוררים אמרתם שתהיה בנייה לשיקום המיבנים. עד שביניין לא יקרוס ויהיה אסון. כל חורף אמחנו נלחמים בהצפות במקלטים שהרצפהנדם סדוקה ומפוצצת.והביניינים מתפוררים מהאדמה.

  1. מירי אמר/ה

   אם לא תתעוררו ויפה שעה אחת קודם, יקרה לכם כמו הבניין בחולון

 2. אייל אמר/ה

  תוכניות לחוד ומציאות לחוד.
  משווקים תוכניות של עשרות אלפי דירות גם לתושבי שער עליה ושפרינצק, גם לכרמל הצרפתי, גם לנוה שאנן, גם לקרית חיים, גם לטירת כרמל הותיקה, גם לקרית אליעזר וקרית אליהו וגם לגבעת נשר.
  כלומר מלבד 25 אלף דירות בעתודות בנייה כמו המורדות הדרומיים, מורדות לינקולן בתוכניות האלו עוד 100 אלף דירות לחצי מליון תושבים. כנראה ש-95% יצטרכו לחכות עשרות שנים למימוש שלהן.
  אין ביקוש כזה לשכונות האלו. יקח 100 שנה לממש את זה.
  ומלונאות בקריות.. כי מי יבוא ולמה?

  1. ריקי אמר/ה

   שכונת קרית אליעזר כוללת טיילת לא רחבה ולאורכה משני הצדדים כביש ובתים. הטיילת משמשת הולכי רגל, קשישים, ילדים ופעוטות שמתרוצצים…מסלול אופניים לא יאפשר תנועה חופשית של הולכי רגל. ילדים וכלבים רצים לרוחבה של הטיילת. אי אפשר לחסום במסלול שיסכן אותם. לכן בעצם היחידים שתומכים בתוכנית הם תושבי חוץ שזכו בהגרלה וקנו בתים חדשים שנבנו בתחום האיצטדיון. הם לא מכירים את אופי השכונה . וותיקי השכונה מתנגדים נחרצות למסלולי אופניים שיסכנו את הפעוטות , את הילדים, את הקשישים ואף את הכלבים. ..נגיש עצומה עם חתימות נגד התוכנית. תתמקדו בניקיון, בתאורה, לא בדברים הזויים שלא מתאימים לטיילת אלא נלקחו לפי גוגמאןת של פארקים רחבים במקומות אחרים

  2. אייל אמר/ה

   אין שום סכנה בשביל אופניים בטיילת הזאת, מפרידים אותו בפס צמחיה וסימון קו משביל ההליכה. זו צביעות לשמה להתנגד כי כבר היום מאות תושבים נוסעים באופניים בו, רק שזה לא מוסדר ולכן המצב הנוכחי הוא הבעייתי, לא ההסדרה שלו. בכל שכונות חיפה צריכים להיות שבילי ונתיבי אופניים ובקרית אליעזר נחוץ שביל בדרך אלנבי כולה. תחפשו נושאים קצת יותר הגיוניים לעלות על הבריקדות..

  3. טניה אמר/ה

   אייל ומי יפקח בשעת אמת? פקחים?? אין בנמצא בעיריית חיפה.
   ההצעות שלך סלח לי מטופשות עד להחריד הרי האופניים נוסעים על המדשאות גם הורסים ממטרות את המדשאות הכל והעירייה אדישה לתלונות אז בבקשה תבלום!

  4. אלי אמר/ה

   צודקת לגמרי

  5. אייל אמר/ה

   כפי שאמרתי כבר היום מאות תושבי קרית אליעזר נוסעים באופניים אז מה את רוצה לאסור עליהם כי הם "הורסים ממטרות ואת המדשאות". זה בדיוק העניין שיהיו שבילי אופניים וסימון מוסדר. כלומר את בכל טיעון שלך רק מצדיקה את המהלך. מוטב ש"תבלמי" את כי את לא תבלמי את הצורך באופניים ולא את סימון השבילים, זה בטוח.
   כל פעם שאני בעד שיתוף הציבור אני מקבל תזכורת שלפעמים יש ציבור שכל המטרה שלו לצעוק ולהתבכיין סתם על כל דבר בלי אף טיעון הגיוני כדי להרגיש שהוא נלחם במשהו.

  6. גוגו אמר/ה

   יש אנשים שהם חולים סופניים וכבר היום משלמים טיסות לשוויץ ועוד חמש אלף דולר על בקבוק בירה וכוס רעל שמגישה לך אחות בחלוק לבן וכשאתה מת שורפים את הגופה ואת האפר שנשאר שמים בשקית ניילון ושלחים בדואר רשום לאיפה שתבקש.ולכן במפרץ חיפה כח הקטע של אחות בחלוק לבן והגשת כוס הרעל מיותר כי מספיק שתשהה במלון שייבנה בקרית חיים שבוע כשכל יום תכנס לשחות בים המורעל כשבאוויר יש תוספת העצמה של אוויר מורעל וכל זה בפחות מחצי מחיר שוויצרי.שריפת הגופה יכולה להעשות במעל המתכת באיזור עין המפרץ כך מפעלי המתכת יקבלו חומר בעירה חינמי ויספקו את האפר אפילו מחוזק בפחמן מתכתי.והמשלוח בשקית בדואר ישראל יגיע ביום השנה לפטירת האדם כך כולם מרוויחים.

 3. Johnson אמר/ה

  איזה כיף!! ראש עיר מס 1.
  טוב היה להשקיע בדירה מול הים 🍾🏆

 4. טניה אמר/ה

  ראשת עיר הזויה, הקודם קבר את קריית אליעזר וזו מוכרת אותה , ולא קשובה לתושבים כלל.
  שביל אופניים במשאב הציבורי שנשאר בשכונה בטיילת? אכן גברת קליש תלושה מהמציאות.
  לא ניתן לך ויהיה פה מאבק ציבורי וידך תהיה על התחתונה! אין בשכונה הזו כלום וגם את הטיילת רוצים לקחת לנו לא ניתן!

  1. איציק אמר/ה

   קישקוש ,כלום לא יצא מזה.

  2. אייל אמר/ה

   זאת לא טיילת זה שביל הליכה ואופניים ומסדירים את ההפרדה ביניהם לטובת שני הצדדים כמו בכל מקום בעולם בהצלחה רבה. מוזמנת להגיע לטיילת תל אביב לראות שאין שום בעיה לא לרוכבי האופניים ולא להולכי הרגל.
   אין גבול לתלונות השווא של אנשים משועממים?? מה את רוצה לגרש מהשכונה כל מי שנוסע על אופניים?

 5. יגאל אמר/ה

  שביל אופניים בטיילת???? מה יהיה עם הקשישים הרבים בשכונה? עם הנכים? עם הילדים? שביל האופניים אמור לחצות בתי ספר בשכונה נתת את הדעת על כך? וחוצה את האנדרטה לבני קריית אליעזר איכפת לך בכלל?
  אין לך רגש וחמלה ? כמו כן הטיילת תצומצם… מי נתן לך את הזכות להחליט על תוכנית איומה כזו
  בושה לעירייה ולעומדת בראשה!!!!!

  1. אלנה אמר/ה

   תושבי קרית אליעזר לא רוצים את שביל האופניים שלכם, למי זה טוב, בטוח לא לנו, אתם רוצים לצמצם את רוחב הטיילת לפגוע בנו…אנחנו לא ביקשנו את זה מאיפה זה בא? תעשו בבת גלים או בשכונת חוף אחרת. השביל הזה יהיה מפגע לדורות, גם עכשיו התושבים נפגעים מכל מיני רוכבי אופניים, ואופנעים שנכנסים ונוסעים על הטיילת.

  2. גוגו אמר/ה

   תרגעו כל התכניות האלה נעשו על ידי יונה יהב וצוותיו.מי שראה את יהב מזיל דמעות תנין כשהבין שהפסיד בבחירות מבין עכשיו שהוא עשה את כל העבודה הקשה וברור שמי שבא אחריו ומוציא לפועל הכל מקבל את השימון שהיה אמור לסדר ליהב את ילדיו נכדיו וניניו וכל זה עבר בחינם לקליש.

 6. אבי אמר/ה

  להעיף במיידי את ראשת העיר הזו!!!! ויפה שעה אחת קודם!

 7. רמבי אמר/ה

  תוכנית ולא תכנית!
  הוועדה ולא הועדה, ממש כמו צוואה ולא צואה, הווילה ולא הוילה, שוויץ ולא שויץ…… נא לקלוט סוף סוף!

  1. גני אמר/ה

   הבנתי ראשת העיר מנותקת מהמציאות שביל אופניים בטיילת?????????????????????
   ומדוע לקריית חיים יש הקלות בהשוואה לקריית חיים?

 8. דין דין אמר/ה

  מה עם הרצל החלוץ נביאים?

 9. שמיל אמר/ה

  ומה עם שכונת יזראליה בנווה שאנן מתי שם תהיה התחדשות עירונית כל בניני "הרכבות" שמתחילות להתפורר קליש לתשומת ליבך

 10. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  טוב שעיריית חיפה אישרה את התוכניות.בשעה טובה.בהצלחה

 11. אסי אמר/ה

  לאייל יש סכנה בטיילת , אבל כנראה אין לך ילדים …… ואין לך הורים קשישים בשכונה אז ההבנה שלך לקויה מיסודה
  הינך מוזמן יחד עם ראש העיר להתעופף מאין שבאת, אנחנו תושבי השכונה לא ניתן יד למחדל הזה של שביל אופניים! ונילחם בכל האמצעים העומדים לרשותנו. ראשת העיר הזאת מחפשת מלחמות תקבל גם תקבל איננה קשובה לצורכי התושבים בעיקר החלשים שבינהם , אנו שבחרנו בה מחכים בכליון עניים ליום הבוחר!
  תתביישי לך מפקיעה כל דבר ששייך לשכונה ללא טיפת בושההההה

  1. גוגו אמר/ה

   אם תצטרכו נשק תחמושת ושאר אביזרים יש בחליסה למכירה בשפע

  2. אייל אמר/ה

   ההבנה שלכם לקויה והטיעונים הזויים. כאילו אין קשישים וילדים שנוסעים גם הם על אופניים בשכונה?
   מה תאסרו על ילדים לנסוע באופניים? תאסרו על קשיש שלוקח אופניים ורוצה להגיע לחוף בת גלים לנסוע בהם?
   אתם מתלוננים על "מפגע" שלא קיים. לכולם יש אופניים וצריך לעודד את השימוש בהן, לא להגביל.
   שביל אופניים מסדיר את השימוש ומונע בדיוק את מה שאתם מתלוננים עליו של סכנה להולכי רגל אז מה ההתנגדות בעצם??כאילו מה ההצעה הנגדית לאסור אופניים בקרית אליעזר?! יאללה תתאפסו כבר.

 12. קטי אמר/ה

  שביל אופניים בקריית אליעזר????? גזר דין מוות לשכונה !
  אנחנו מתארגנים להפגנה אנא היו קשובים למדיה.

  1. אייל אמר/ה

   כן גזר דין מוות לשכונה לא פחות. טיעונים הזויים ממש. תדפקי על דלתות כמה שכנים שלך תגלי שלרובם יש אופניים והם נוסעים לככר מאירהוף, לחוף בת גלים או למושבה באופניים וטוב שיהיו שבילים מסומנים מוסדרים עבור אופניים כדי לעודד את השימוש בהם. כן יש לעודד את השימוש בכלי תחבורה נוח נגיש זול וירוק…
   תתארגנו להפגנה נגד שבילי אופניים תהיו הבדיחה של המדינה. חחחח

 13. יואל דנינו אמר/ה

  כל דבר בחיפה יקח עוד 50 שנה

 14. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מעולה

 15. רזיאלה אמר/ה

  אני נפגעתי מאופניים חשמליים גב קליש בתקופת כהונתך שברתי יד ורגל אני עדיין בשיקום
  זה מה שאת מסדרת לי כשאשוב לביתי בקריית אליעזר "שביל אופניים" תעבירי אותו ליד אביך
  ממש בושה!

  1. גוגו אמר/ה

   בגלל זה עושים הרבה סגרים כך גם האנשים וגם האופניים מאוחסנים בקופסאות המגורים

 16. מירי אמר/ה

  שבילי אופניים זה מעולה!!! וכמה שיותר זה מבורך

 17. עודד אמר/ה

  זה בחיים לא יתבצע. כמה תוכניות רשמו ותכננו. ולא יצא כלןם.

 18. אלון אמר/ה

  כל הכבוד על הנחישות לבצע פרויקט זה כל הכבוד🙏🏻👏👏👏הלוואי שיזרזו את התהליך ושכולם יזכו להנות מזה!!!

 19. דורית אמר/ה

  בשעה טובה
  בינתיים עד שהפרוייקט יצא לפועל חשוב מאוד לדאוג לשטח חנייה מסודר לתושבים.
  מדובר בכביש הפנימי שמתחיל מפינת אלנבי וממשיך בשד' רוטשילד ויוצא למגינים.
  אני מגיעה בשעות הערב הביתה ולא מוצאת חנייה בקרבת מקום. כל הרכבים דחוסים אחד אחרי השני על המדרכות וכמעט ואי אפשר לנסוע בבטחה
  ישנם שטחים לא מנוצלים שמהם ניתן להקצות לחנייה לטובת התושבים. עשרות שנים שלא עושים כלום ושטחים אלו סתם לא בשימוש ויש עליהם גרוטאות שמכערות את השכונה.

 20. כרמית אמר/ה

  האם התוכניות עולות בקנה אחד עם תוכנית רמ"י למפרץ הלדשנות?

 21. אחלה התחדשות לנכדים שעוד לא נולדו אמר/ה

  פינוי בינוי זה תהליך ארוך ומייגע של שנים רבות.קל וחומר בעיר כמו חיפה,קל וחומר בשכונות החוף הלא מבוקשות של חיפה שבשביל שליזם יהיה כדאי להתעסק בזה הוא צריך לבנות במכפלות של 4 ולפעמים במכפלות של 5.פינוי בינוי של שכונה שלמה בכאלו מכפלות יכול להמשך לדעתי עשרות שנים.תמ"א 38 פחות מסוכנת ליזמים,פחות מסובכת לכל הנוגעים בדבר וניתן לסיים בנייה בה תוך שנה שנתיים

 22. שוקי אמר/ה

  הבית שלי נמצא בתוך המפה של התכנית, מה אני אמור/יכול לעשות עכשיו? אצל מי אפשר לקבל יותר מידע?

 23. גלעד אמר/ה

  בלי פינוי של המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה ומינהור כל קטע המסילה שחוצץ בין התושבים לים אין טעם לתכנן תוכניות !

 24. מיכאלה אמר/ה

  עיריית חיפה: אישרנו שתי תכניות התחדשות עירונית נרחבות – בקריית חיים מערבית ובקריית אליעזר-קריית אליהו כנית התחדשות קריית-חיים מערבית
  לראשונה: חזית-ים פעילה עירונית תוקם בקריית-חיים
  במסגרת התכנית תחובר השכונה לחוף הים באמצעות טיילת, שבילי אופניים ושבילי הליכה, שיחברו בין חלקי השכונה השונים לחוף. בתוך כך, יועתק, בין היתר, הכביש הקיים כיום בחזית רחוב טרומן וחוצץ בין השכונה לים לחלקם האחורי של מבני המגורים. השטח שיתפנה עם העתקת הכביש יהפוך לחזית-ים פעילה, שתכלול טיילת חוף המשכית, אשר תיצור רצף שטחים פתוחים עד קריית ים בהם יוכשרו שבילי הליכה ושבילי אופניים, שטחים ירוקים וחופי רחצה פעילים

 25. עידן חדש אמר/ה

  עברה כמעט שנה וראשוני הדיירים כבר נכנסו לגור בשכונות החדשות .
  הכל בהשראתה ובניהולה של ראש העיריה…
  אל תגידו שרק מדברים כאן.
  גם ישנים ונחים ומתבטלים – חבל רק שלא עובדים.

לא ניתן להגיב