איך תראה מועצת העיר החדשה של חיפה, מי יהיו הסגנים?

עוד חודש מהיום תפתח קליש רותם את ישיבת מועצת העיר הראשונה שלה כראש עיר. מי יישב לצידה כסגן וכממלא מקום ומי יידחק לאופוזיציה?

בעוד שברור מי יהיה ראש העיר בעוד שבועיים וחצי, עדיין לא ניתן לדעת סופית מי יהיו הסגנים, מי יכנס לקואליציה ומי יידחק לאופוזיציה. ידוע כבר שמיכי אלפר ודוד עציוני יהיו סגני ראש עיר בשכר, כיון שההסכמים איתם נחתמו עוד לפני הבחירות, כאשר לא היה עדיין ברור כמה מושבים יהיו להם במועצת העיר ובפועל הובטח להם תפקיד של סגנות ראש עיר בתשלום. אנו מעריכים כי סגן נוסף בשכר יהיה מתוך סיעתה של קליש. המידע על כך טרם נמסר.

בהסכם בין קליש רותם לאלפר נקבע כי האחרון יכהן כסגן ראש עיר בתשלום ולא משנה כמה חברי מועצה יהיו לו. בנוסף, אלפר ימונה גם ליו”ר ועדת התכנון והבנייה. בחוגי בית אמרה קליש רותם כי היא סומכת על אלפר ומרגישה כי הנושא הרגיש, תכנון ובנייה, ינוהל בתבונה על ידי אלפר ובכל מקרה היא כראש עיר תפקח על הדברים. יותר מכך, קליש רותם הדגישה שההסכם בין שתי הסיעות קובע שהסטטוס קוו בעיר ישמר.

מיכאל (מיכי) אלפר (צילום - ירון כרמי)
מיכאל (מיכי) אלפר (צילום – ירון כרמי)

לאחר ההסכם עם סיעת “דגל לתושב”, בראשות מיכי אלפר, חתמה קליש רותם גם על הסכם עם סיעתו של מי שהתמודד מולה על ראשות העיר, דוד עציוני. בהסכם נקבע כי מלבד תפקיד סגן ראש עיר בשכר לעציוני, סיעתו תקבל עוד מספר תפקידי מפתח בעיר וביניהם:  יו”ר ו’ הכספים, יו”ר ו’ המכרזים, יו”ר אתו”ס, יו”ר חברת האצטדיון, יו”ר ו’ תפעול עירונית, יו”ר ועדת רישוי עסקים, יו”ר רשות הצעירים, סגן יו”ר ו’ החינוך, 4 חברי דירקטוריון בחברות עירוניות, שותפות במנהלת שד”ת בינלאומי, ראש מנהלת אזור עדיפות לאומית לתעשייה והייטק, חברות בשדולת הנשים ויו”ר ו’ בריאות הציבור.

עו”ד דוד עציוני – מועמד לראשות עיריית חיפה, בעת סיור בנווה דוד – יולי 2018 (צילום – ירון כרמי)

 

ההסכם עם סיעת מרץ:

כזכור, ההסכם הראשון עליו חתמה קליש רותם היה עם סיעת מרצ. בהתאם להסכם, מרצ עתידה לקבל סגנות לחצי קדנציה ולא נקבע האם הסגנות תהיה בתשלום או לא. את חצי הקדנציה השני היה אמור לקבל עו”ד גיל גולדרייך, שלא נכנס למועצת העיר. ההסכם היה הסכם ראשוני והמטרה המרכזית של הרב דב חיון, מי שעומד בראש סיעת מרצ, הוא למצוא את הדרך לפעול לטובת תושבי העיר ולשנות דברים ולא לקבל תואר, שיהיה ריק מתוכן אמיתי.

הרב דובי חיון מצביע 30/10/2018 (צילום: אלבום אישי)
הרב דובי חיון מצביע 30/10/2018 (צילום: אלבום אישי)

 

עוד לפני הבחירות נשמעה ביקורת על כך שההסכמים בין הסיעות לסיעתה של קליש רותם נדיבים מדי והיא ויתרה על תפקידים, שהיה עדיף לו הייתה משאירה אצלה, תמורת תמיכה לא מספיק משמעותית. יחד עם זאת, אין ספק שהעובדה שקליש רותם הצליחה לקבץ סביבה מגוון כל כך גדול של קהלים בעיר, שתמכו בה לראשות העיר, הייתה מאוד משמעותית מבחינת הרושם שנוצר, שהיא עומדת להיות ראש העיר של כולם וזוכה לתמיכה מקיר אל קיר.

עינת קליש - חגיגות הניצחון (צילום: חי פה)
עינת קליש – חגיגות הניצחון (צילום: חי פה)

 

אחרי הבחירות התברר שהציבור החיפאי נתן לסיעתו של עציוני 3 חברי מועצה, לסיעה של אלפר 2 ולירוקים, שלא חתמו על הסכם לפני הבחירות – 4 חברי מועצה (הישג יוצא מן הכלל מבחינתו של אביהו האן).

תזכורת מהקדנציה שהייתה:

במועצת העיר היוצאת, מתוך 31 חברי מועצה היו רק 4 חברי אופוזיציה: 2 חברים מהירוקים (אביהו האן וירון חנן) ושתי חברות מסיעתה של קליש רותם – חיים בחיפה (עינת קליש וטלי משולם). המשמעות הייתה שכמעט כל ניסיון של שתי הסיעות האלה להעלות הצעה לסדר נגמר בכך שהקואליציה הצביעה נגדם והפילה את ההצעה.

הירוקים של חיפה נכנסו לקואליציה בתחילת הקדנציה ויצאו ממנה כעבור מספר חודשים, כי הם לא הסכימו עם המדיניות העירונית בנושאי איכות סביבה ותמיכת יהב בבעלי ההון השולטים במפעלים המזהמים, כהגדרתם. הסיבה הרשמית לפרישה מהקואליציה, הייתה העלאת הארנונה. על הכרזת הפרישה תוכלו לקרוא כאן:

קליש רותם, לעומת זאת, מיקדה את מרבית האנרגיה שלה ביצירת אלטרנטיבה שלטונית ליהב, ועשתה זאת באופן טבעי מהאופוזיציה.

עינת קליש רותם במועצת העיר חיפה (צילום - עומר כרמי)
עינת קליש רותם על ספסלי האופוזיציה במועצת העיר חיפה (צילום – עומר כרמי)

מההצהרות של ראשי הסיעות הגדולות, בימים הספורים, שעברו מאז הבחירות, עולה שכולם מעוניינים להיכנס לקואליציה. שי אבוחצירה, מס’ 2 בסיעה המשותפת שלו ושל ראש העיר יונה יהב, אמר כי תושבי העיר נתנו לאביהו האן 4 מנדטים כי הם רוצים לראות אותו מטפל בנושאי איכות סביבה, ולכן הוא חושב שהאן צריך להיות סגן בשכר ולא הוא. קשה מאוד לדמיין מצב שבו יהב וסגניתו חדווה אלמוג יושבים בקואליציה כשקליש רותם היא ראש העיר. גם שרית גולן שטיינברג, שנכנסה למועצה כסיעה עצמאית בראשותה, פרסמה ברשתות החברתיות, שהאן לדעתה אמור להיות סגן ראש עיר בשכר.

אביהו האן במועצת העיר חיפה (צילום: עומר כרמי)
אביהו האן במועצת העיר חיפה (צילום: עומר כרמי)

אביהו האן הודיע בשבועות האחרונים, לפני הבחירות, שהוא מתכוון להתמודד על ראשות העיר ולא להסיר מועמדות ולתמוך בקליש רותם. הוא אכן עמד מאחורי המילה שלו, מה שרק הוסיף לתדמית שלו כאיש ישר, בעיני בוחריו. האן תמך בקליש רותם מהרגע, שמועמדותה נפסלה. הוא הגיע להפגנת התמיכה בקליש רותם במרכז הכרמל במוצאי שבת עם עוד חברים מהירוקים ואף ליווה אותה לדיון בבג”ץ, בירושלים, על אף שהוא הפסיד יום עבודת שטח, שבוע לפני הבחירות.

במהלך 5 השנים האחרונות ניתן היה לראות במועצת העיר הסכמה בין השניים, ברוב הנושאים אשר עלו לדיון. בכתבה שפרסמנו כאן ומסקרת את הכנס שהפיקה קליש בנושא המועצה התעשייתית וחזונה של קליש בנוגע למפרץ הנקי ממזהמים, ניתן לראות שהחזון של האן וקליש מאד דומים, גם אם דרכם להציג אותו שונה מאד. הכתבה לעיונכם:מניתוח תוצאות הבחירות עולה שחלק מהבוחרים הצביעו לקליש רותם לראשות העיר, אבל לא בחרו בה למועצת העיר (היא זכתה ב-55% מקולות הבוחרים לראשות העיר, אבל רק 4 מושבים במועצת העיר, מתוך 31). מובן, שחלק מהמצביעים בחר בה לראשות העיר ובחר בסיעה אחרת למועצת העיר. אם כך, היו מצביעים רבים שרצו לראות את קליש רותם כראש עיר, אבל נתנו את הקול למועצת העיר להאן (11 אלף חיפאים, בקירוב) בזכות העבודה המאומצת שלו באופוזיציה 5 שנים ובזכות אמונתם בחזון שלו.

עינת קליש רותם מסבירה על סכנות תעשיית הדלקים נמל הדלקים - מוזיאון מוניו גיתאי - 27 באפריל 2017 (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש רותם מסבירה על סכנות תעשיית הדלקים נמל הדלקים – מוזיאון מוניו גיתאי – 27 באפריל 2017 (צילום: ירון כרמי)

תקלת הפתקים הלבנים למועצת העיר

בקרבתה של קליש מלינים על “טעות הפתקים הלבנים”, כהגדרתם, כלומר שעל הפתקים הלבנים של חיים בחיפה לא הופיע השם “עינת קליש” הם מייחסים את כמות הקולות הנמוכה יחסית בבחירות למועצת העיר, לטעות זו וטוענים כי הבוחרים לא הצליחו לזהות את סיעת חיים בחיפה כסיעתה של קליש. בין אם טענה זו נכונה ובין אם לא, קשה להתעלם מהצלחת הירוקים של חיפה במירוץ הזה.

קלפי בחירות בחיפה – הבוחרים התקשו לזהות את הפתק של חיים בחיפה עם האותיות ‘קצ’ (צילום: ירון כרמי)

כרגע הכדור נמצא במגרשה של קליש רותם. עוד שבועיים וחצי היא תתחיל לכהן כראש עיר ועוד חודש מהיום תתכנס לראשונה מועצת העיר בראשותה. מי יישב לצידה כסגן וכממלא מקום והאם היא תאפשר לכל אחת מהסיעות להיכנס לקואליציה בלי להתחשב במשקעים מהשנים האחרונות ומהרפש שהוטח בה במסע הבחירות, נדע בהמשך.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.