שחר של בוקר חדש בחיפה: ד”ר עינת קליש רותם עשתה היסטוריה – ערב ההכרזה המרגש – שלב אחר שלב

לראשונה באחת משלוש הערים הגדולות תכהן ראשת עיר, ד"ר עינת קליש רותם. צרחות השמחה של הפעילים ימשיכו להדהד בזיכרון הקולקטיבי החיפאי עוד הרבה זמן.

בוקר טוב חיפה: יש לך ראשת עיר חדשה, עינת קליש רותם אדריכלית ומומחית לשיקום ערים, מומחית לאומנויות לחימה, תושבת רמות ספיר, שנולדה בחיפה, גדלה בחיפה ואוהבת את העיר בכל ליבה.

בשעה 22:00 הייתה דממה במטה של ראשת העיר הבאה עינת קליש רותם. עשרות עיתונאים וצלמים חיכו לשמוע האם הם מסקרים את המנצחת הגדולה של הבחירות. כמה רגעים אחרי זה נשמעו צרחות מהמטה בקומה הראשונה כשהתברר שקליש רותם היא ראש העיר ובפער של כ-20% מיונה יהב.


תוצאות הבחירות:

במטה היו, באותה העת, חברות המועצה החדשות נעמה לזימי (מספר 3) וסיגל ציוני (מספר 4). ציוני הייתה חברת מועצה בסיעתו של ראש העיר יונה יהב ולפני כמה חודשים היא העבירה את תמיכה לקליש רותם. ניר שובר (מספר 5) ועומרי שפר (מספר 6), שלפי תוצאות האמת לא יהיו במועצה, נכחו גם הם במטה.

עינת קליש - חגיגות הניצחון (צילום: חי פה)
עינת קליש – חגיגות הניצחון (צילום: חי פה)

בשעה 22:30 הגיעה ראשת העיר החדשה עינת קליש רותם והתקבלה בשמחה אדירה על ידי הפעילים. היא ניסתה לצנן את ההתלהבות ולהגיד שצריך לחכות לתוצאות האמת, אבל בגלל הפער הגדול, בינה לבין יהב, לא הותיר מקום לספק והיה כבר ברור שמדובר בניצחון גדול מאד על ראש העיר המכהן.

קליש רותם נשאלה על ידי עיתונאים לגבי יהב והאם היא מתכוונת להתקשר אליו, אבל היא סירבה להתייחס לשאלה זו. אם במוצ”ש שעבר בהפגנת התמיכה בה היא נראתה מוטרדת ועצובה, אתמול אפשר היה לראות אותה ברקיע השביעי. בריאיון משותף עם אבי גבאי היא אמרה שכדי להצליח מאלמוניות גמורה להגיע למקום שבו היא נמצאת היום ב-5 שנים, צריך הרבה מאוד אופטימיות, ולאורך כל הדרך היא הייתה אופטימית והיה לה צוות גדול של פעילים ותומכים, שעבדו קשה.

עינת קליש - חגיגות הניצחון עם היוודע דבר הזכייה במירוץ לראשות העיר חיפה - מטה הבחירות - 30/10/2018 (צילום: חי פה)
עינת קליש – חגיגות הניצחון עם היוודע דבר הזכייה במירוץ לראשות העיר חיפה – מטה הבחירות – 30/10/2018 (צילום: חי פה)

למטה הגיעו גם הרב דב חיון וגילה זמיר מסיעת מרצ, שתמכו בקליש רותם לראשות העיר והמתינו לשמוע האם הצליחו להיכנס למועצה (בסופו של דבר מרצ זכו במנדט אחד היסטורי).

יו"ר סיעת מרצ בחיפה הרב דובי חיון
יו”ר סיעת מרצ בחיפה הרב דובי חיון

 

הפעילה הסביבתית אליס גולדמן, שתמכה גם היא בקליש רותם, הגיעה לברך. מפקד תחנת חיפה ושוטרים נוספים הגיעו וחסמו חלק מהכביש על מנת שיהיה מקום לכל הצלמים והעיתונאים שעמדו מולם והסבירו על המהפך בחיפה.

צפו: קליש מגיעה למטה עם היוודע דבר זכייתה במירוץ

לאורך היום טענו במטה קליש לזיופים בבחירות. הפעילים היו מוטרדים מאוד מכך שבקלפיות היו פתקים, שבחלקם האחורי היו סימנים אדומים שהפכו את הפתקים לפסולים. קליש רותם אמרה בשעה 19:00 כי בבחירות של 2013 היו 7% קולות פסולים והיא לא מוכנה לקבל שוב מצב כזה.

להיכל הספורט, המקום בו סופרים את הקלפיות ומפרסמים את תוצאות האמת, הגיעו רוב המתמודדים החל מסגירת הקלפיות בשעה 22:00. אי אפשר היה שלא לראות מי המנצחים הגדולים ומי המפסידים.

ספירת הקולות - ההצבעה לעיריית חיפה ומועצת העיר - היכל רוממה - 30.10.18 (צילום - מיכל ירון)
ספירת הקולות – ההצבעה לעיריית חיפה ומועצת העיר – היכל רוממה – 30.10.18 (צילום – מיכל ירון)

יו”ר סיעת הירוקים של חיפה, שהתמודד לראשות העיר, אביהו האן, הסתובב מאושר וגאה בהצלחתו ובהצלחת הסיעה. הפעילים סיפרו על העבודה הקשה שלהם לאורך יותר משנה ובתקציב צנוע מאוד.

הירוקים של חיפה – מוטי בליצבלאו, אביהו האן, יעל שנער, ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

דוד עציוני, שעד יום ראשון התמודד מול קליש רותם על ראשות העיר, ואז הסיר את המועמדות וקרא לתומכיו להצביע לעינת, הסתובב בהיכל הספורט עם אשתו, פעילים רבים ועם חברי הרשימה שלו. 

לפי ההסכם עם קליש רותם הוא יהיה סגן ראש העיר והוא היה נראה מרוצה מאוד מהצלחתם המשותפת. גם מספר 2 שלו, יעקב פיינגולד, היה נראה שבע רצון. פיינגולד מכהן כחבר מועצה מטעם סיעת מהפך של יעקב בורובסקי והוא חבר לפני כחודשיים לעציוני.

עו”ד דוד עציוני – מועמד לראשות עיריית חיפה, בעת סיור בנווה דוד – יולי 2018 (צילום – ירון כרמי)

כמה שורות מעל ישבו חברי סיעתו של יהב, שי אבוחצירה, אורי גרינברגר ויוסי שלום. במסיבת עיתונאים לפני 4 חודשים באוניברסיטה מול כ-200 תומכים אמר יהב שהוא רואה את עצמו באבוחצירה והוא מאמין שאחרי 5 שנים נוספות כראש עיר, אבוחצירה יחליף אותו. בפועל החיבור בין הרשימה של יהב ושל צעירי חיפה – יש עתיד התגלה במבחן התוצאה כמאכזב מאוד גם עבור יהב וגם עבור אבוחצירה. אם במועצה היוצאת לשתי הסיעות הנפרדות היו 7 חברי מועצה, המועצה החדשה יהיו להם 4 חברי מועצה והסיכוי שיצטרפו לקואליציה עם קליש רותם לאחר מערכת הבחירות רוויית ההשמצות לא נראה גבוה.

שי אבוחצירה (צילום: ירון כרמי)
שי אבוחצירה (צילום: ירון כרמי)

אם מישהו היה מקשיב לשיחות בהיכל הספורט היה יכול להיווצר אצלו הרושם שהמסע של קליש רותם לראשות העיר היה קל ופשוט. פתאום התברר שכבר הרבה זמן כולם בטוחים בניצחונה ושהמחנה של יהב סבל משאננות ולכן לא עבד מספיק קשה על מנת לנצח. אין מה לעשות, הכישלון הוא יתום ולניצחון יש הרבה אבות.

יונה יהב מסיים תקופה (צילום: ירון כרמי)
יונה יהב מסיים תקופה (צילום: ירון כרמי)

הרב דובי חיון, ראש מרצ חיפה מסר לחי פה: ״חיפה הוכיחה הלילה כי העתיד מתחיל בחיפה! קמנו לבוקר של עידן חדש בחיפה של מהפכה שלטונית חסרת תקדים המובילה צביון של ראייה קהילתית רחבה ומכילה הרוצה לראות בכל תושבי העיר חיפה אזרחים ואזרחיות ראויים לכל הזכויות ואיכות החיים. מרצ חיפה נכנסה חזרה להוויה הפוליטית באופן מוכח לאחר שתי קדנציות שלא היתה במועצת העיר אבל הפעם יש הלימה גדולה בין ראשת העיר שתוביל את העיר ולבין ערכי הליבה של מרצ שהם שיוויון, צדק חברתי וחלוקתי, פלורליזם תרבותי וזכויות אזרח ואדם.״
הרב חיון הוסיף: ״סיעת מרצ חיפה מברכת את ראשת העיר החדשה עינת קליש רותם . היינו הראשונים להביע בה תמיכה כי האמנו מלכתחילה בנצחונה. אנו מתכוונים להרתם בכל המרצ לעבודה מקיפה וקשה כדי להפוך ביחד את חיפה מעיר עם פוטנציאל, לעיר הכי שווה בארץ כי זו השליחות של כולנו״

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.