באנר טירת כרמל עצמאות

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

משבר התקציב מחריף: מוזיאוני חיפה בעתירה נגד עיריית חיפה והעומדת בראשה – קליש

(חי פה) – נגד עיריית חיפה, ראש העיר ומנהל המחלקה לתקציב רגיל בעירייה, הוגשה היום (ג' 26/12/23) עתירה מנהלית בגין "מחדל מתמשך של אי קיום החלטת מועצת העיר ואי העברת התקציב שאושר לחברת מוזיאוני חיפה.

המשבר בין חברת מוזיאוני חיפה לעיריית חיפה וראש העיר מחריף, כאשר הבוקר (שלישי) הוגשה ע"י חברת מוזיאוני חיפה ודירקטוריוני החברה, אביהו האן ותבור להט, עתירה מנהלית באמצעות משרד יוסף ישורון ושות' לבית המשפט המחוזי בעיר כנגד עיריית חיפה, ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם ומנהל המחלקה לתקציב רגיל בעירייה, צחי זקס.

לפי העתירה, הנ"ל אחראים למחדל מתמשך במהלכו אינם מקיימים את החלטת מועצת העיר ואינם מעבירים את התקציב שאושר לחברת מוזיאוני חיפה.

כזכור, ביום 12/12/23 שיגרו העותרים מכתב התראה לפני נקיטת הליכים בו דרשו מראש העיר כי תעביר את יתרת התקציב המאושר לשנת 2023 לחברת מוזיאוני חיפה, לאלתר. מאחר שלא בוצע הוגשה הבוקר כאמור העתירה.

בעתירה נכתב כי בחודש אוגוסט 2023 אושר במועצת העיר חיפה תקציב למוזיאוני חיפה, בסך 14.7 מיליון שקלים. בדצמבר היתה אמורה להעביר העירייה את יתרת התקציב בסך 2.164 מיליון שקלים, אך הסכום שהועבר בפועל הוא 877 אלף שקלים בלבד, כלומר, סכום החסר בכ-1.3 מיליון שקלים נוספים, זאת בטענה כי טרם העברת מלוא הסכום, על חברת מוזיאוני חיפה להעביר תוכנית עבודה מאושרת בצירוף אסמכתאות, ורק לאחר בדיקת החומרים הללו, תושלם העברת התקציב. "בדיקות אלו נועדו לאיין את התשלום. להכפיף את העותרת לרצונותיה וגחמותיה של ראש העיר", צוין בעתירה.

עוד נכתב בעתירה כי הדברים באים לידי ביטוי בניסיון של המשיבים למצוא תירוצים שונים לאי התשלום וזאת לפי ההתכתבות מיום 24/12/23 אשר מנסה לתלות את אי העברת יתרת הכספים בעודפים ולא בבדיקות כלשהן בעוד שבהתכתבות עם העירייה מיום 13/12/23 נטען כי עמדת העירייה היא לבדוק כי הכספים מוצאים למטרה שאושרה ולא לחפש תירוצים לאי העברת הכספים.

עוד נכתב: "התנהלות זו מעידה על גמירות הדעת של העותרת ומצד השני על אופן ההתנהלות הקלוקל של המשיבים".


פעילות ציור על מטריות טייוואניות במוזיאון העיר חיפה (צילום: ג'ני כצנר)
פעילות ציור על מטריות טיוואניות במוזיאון העיר חיפה (צילום: ג'ני כצנר)

בעתירה מבקשים העותרים מבית המשפט להורות למשיבים לפעול בהתאם להחלטת מועצת העיר וליתן צו המורה למשיבים לקיים את החלטת מועצת העיר מיום 16/8/23 ולתת צו עשה, המורה למשיבים לפעול לתקציב המאושר לשנת 2023.

לחי פה נודע עוד כי מועצת המנהלים 'דירקטוריון חברת מוזיאוני חיפה' התכנסה על מנת לדון במשבר ואף הנחתה את מנכ"ל חברת מוזיאוני חיפה, יותם יקיר, לפעול בכל אמצעי כדי לקבל את התקציב הרגיל והשוטף.

בין הדברים שעלו בדיון נטען כי כל תהליך הבדיקה שדורשת העירייה ובתוכו אי העברת הכספים, נועד במהותו לגרום לפגיעה בדירקטורים, היות שהם הגוף שאחראי על ניהול המוזיאונים. עפ"י הנטען, צעד זה של בקשה לבדיקה לאחר שהתקציב כבר אושר, יש בו מן הכוונה לרמוז כי הדירקטורים הם גוף חסר תוקף וחשיבות.

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)
יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)

כן עלו במהלך הדיון התסכול והזעם של העותרים ממה שכינו כ"התנכלות מתמשכת", למוזיאוני חיפה, שמתבטאת לאורך תקופה ארוכה בפרשיות שונות ומשונות – כמו במקרה של אי פתיחתו של מוזיאון מאנה כץ וסגירת חללים במוזיאון הימי בשל "התעקשותה של ראש העיר להערים קשיים בלתי מוצדקים ולפגוע בהתנהלות המוזיאונים. חברי הדירקטוריון אף הביעו תמיהה על התנהגות "שומרי הסף" של העירייה, שלדבריהם אין זה מתפקידם לשרת את גחמותיה של ראש העיר.

בנוסף לכך, נודע לחי פה כי עובדי המוזיאונים מוטרדים גם הם מהמצב, וכי אתמול, ב' 25/12/23, קיימו אסיפת הסברה יחד עם ארגון 'כוח לעובדים' שבעקבותיה, כך מסתמן, יחלו בנקיטת צעדים.

אביהו האן, ראש סיעת הירוקים - כחול לבן (צילום: אלעד מלכה)

דירקטוריון החברה וחבר מועצת העיר, אביהו האן, מסר לחי פה:
"מצער מאוד שדווקא בתקופה חשובה כל כך, כשחברת המוזיאונים נותנת פתרונות לתושבי העיר ולמפונים, פותחת את מוזיאוני חיפה ויוזמת אירועים שונים לרווחת תושבי חיפה – כולם ללא תשלום, כחלק מהשירות לתושב ולמדינה, דווקא בעת הזו ראש העיר אינה מצליחה להתרומם מעבר לשיקולים פוליטיים צרים תוך פגיעה במוזיאוני חיפה, ומקבלת החלטה שלא לשחרר כספים שאושרו באופן תקין ע"י מועצת העיר לפני חודשים רבים, כדי שנוכל לנהל את מערך המוזיאונים במנהל תקין לטובת תושבי העיר והקהל הרחב.


"זהו מצב בלתי נסבל שיוצר גירעון כספי משמעותי לחברת מוזיאוני חיפה ועלול לפגוע בתפקוד השוטף של החברה, ממשיך האן, "חמור מאוד שראש העיר מתעלמת לחלוטין מהחלטות המועצה תוך פגיעה בתושבים. חבל שראש העיר לא מקיימת את החלטות המועצה גם בתקציב של תאגידים נוספים, דוגמת מיל"ב, שפועלת למען האזרחים הוותיקים בעיר.

אני, כחבר דירקטוריון חברת מוזיאוני חיפה, נאלץ יחד עם חבר המועצה תבור להט וחברת המוזיאונים, לבקש סעד מבית המשפט וכל זאת על מנת שנוכל להמשיך ולתת את השירות שמגיע לתושבי העיר בזכות ולא בחסד. אמשיך לפעול כאשר התושב במרכז, ללא שיקולים פוליטיים צרים כפי שראש העיר נוהגת".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "העירייה תלמד את העתירה ותגיב כמקובל בבית המשפט".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. אם הבחירות נדחות לקיץ –
    צריך למנות ועדה קרואה בראשות גזברי העיריות ונציג אחד מכל סיעה מכהנת. אסור לתת לחרפה שלה להימשך.

  2. עינת קאליש לא היתה צריכה להיבחר מלכתחילה בגלל הרקורד הפלילי שלה. מי שבחר בה כנראה מצטער כיום אבל למה כל מי שלא בחר בה צריך להיות שותף לסבל הזה שמתארך עוד ועוד בגלל המלחמה?
    קאליש היא החרפה של העיר!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...