מציע יחיד במכרז להפעלת מועדון הגלישה בבת גלים – מודל ההפעלה שנוי במחלוקת ומחאת תושבים

מחלף אלנבי מועדון הגולשים עומד אטום (צילום - ירון כרמי)מחלף אלנבי מועדון הגולשים עומד אטום (צילום: ירון כרמי)

סימני שאלה סביב מכרז מועדון הגולשים

שלשום, ד', 10/10/2018 נפתחה תיבת המציעים במכרז שערכה החברה העירונית אתו"ס, להפעלת מועדון הגולשים בבת גלים. עם פתיחת התיבה התברר כי יש מציע יחיד. המציע, דמות חיובית מאד ומוכרת לטובה בעולם הגלישה, ששמו שמור במערכת, חבר למשקיע, דמות מוכרת מאד בחיפה, שגם שמו שמור במערכת ויחד גייסו את סכום ההשקעה העצום, העומד על 6.5 מליון ש"ח.

בשבוע הבא תתכנס וועדת המכרזים של אתו"ס כדי לדון בהצעה. אז תתקבל ההחלטה אם לקבל את ההצעה היחידה או לפסול את המכרז כולו ולבצע חישוב מסלול מחדש באשר למודל ההפעלה של מועדון הגולשים בחיפה.

כאשר מנסים להבין מדוע, מקרב מספר רב של מפעילי מועדוני גלישה בישראל, ניגש מציע יחיד, יש לקחת בחשבון את תחשיב הבסיס שסביבו נבנה המודל:

מתוך רצון אמיתי לשדרג את מעמד הגלישה בעיר, מנהלי אתו"ס הגדירו מפרט מדוייק של מועדון בסטנדארטים בינלאומיים גבוהים ביותר. המפרט כולל שטחי אחסון לציוד גלישה, חנות לציוד גלישה, כיתות הדרכה, מסעדה בקומה העליונה, קיוסק בקומה התחתונה, שירותים ומלתחות. עוד הגדירה אתו"ס את הסכומים המדוייקים להשקעה במתחם – כ-6.5 מליון ש"ח. מודל ההפעלה הוא בשיטת BOT , כלומר – בנייה, הפעלה למשך תקופה ארוכה והשבת הנכס לעירייה, כאשר התקופה הוגדרה כנתונה להצעה על ידי מגישי ההצעות (התקופה גמישה).

סיור שטח שארגנה חברת שטח עם מפעילי מועדוני גלישה (צילום: ירון כרמי)
סיור שטח שארגנה חברת שטח עם מפעילי מועדוני גלישה (צילום: ירון כרמי)

הקושי העומד במפני מפעיל פוטנציאלי הוא שעל מנת להחזיר את ההון המושקע בכניסה לפרוייקט, עליו להחזיר לקופת המשקיע מדי חודש בין 50 אלף ש"ח ל-65 אלף ש"ח בהערכה גסה (תלוי בתקופת ההשקעה), עוד בטרם הרוויח שקל אחד להפעלת המקום עצמו. החזר הון חודשי כזה מטיל על המשקיע נטל כבד וכופה עליו ליצור מודל כלכלי אגרסיבי, המניב מדי חודש סכומים גבוהים ביותר, מהמתחם.

מקצוענים בהפעלת מועדוני גלישה בכנס השקת המכרז של חברת אתו"ס במסעדת שווטינה בחיפה - 3/7/2018 (צילום: ירון כרמי)
מקצוענים בהפעלת מועדוני גלישה בכנס השקת המכרז של חברת אתו"ס במסעדת שווטינה בחיפה – 3/7/2018 (צילום: ירון כרמי)

כלכלנים אשר חישבו את פוטנציאל המקום מצאו כי על ידי השכרת שטח החנות, המסעדה וקיוסק, יכול המשקיע להגיע לסכום אשר יכסה בקושי את החזר ההון החודשי ולכן מפעילים המועדונים המקצוענים חזרו בהם ולא הגישו את ההצעות. לחי פה הם אומרים כי מפעיל מועדוני גלישה שפוי בדעתו לא ייכנס לפרויקט ספורטיבי – חינוכי – חברתי, כאשר סכום ההשקעה הוא כל כך גבוה, גם כאשר יש היתר להפעיל מסעדה, קיוסק וחנות במקום.

ייעוד הקרקע והמחאה המתגברת:

כאשר ברקע מתגברת מחאת גולשים ותושבי השכונה, מדגישים בקהילת הגולשים כי אין מדובר בקניון. המתחם הזה מיועד להדריך ילדים ובני נוער בתחום הגלישה, לארגן תחרויות, אירועים עממיים ולהוות מרכז לאחסון ציוד גלישה וכאן קיימת סתירה מסויימת בין המודל שהציעה חברת אתו"ס לבין ייעוד השטח. עוד מדגישים בקהילת הגולשים כי תחום הספורט והחינוך בישראל הוא הוצאה עירונית והניסיון לקשור בין מרכז להפעלת מועדון חינוכי – חברתי לבין מודל רווח בדומה לקניון, הוא מודל בעייתי.

באתו"ס מדגישים כי תנאי המכרז נועדו להבטיח כניסה של משקיע שירים את המתחם לסטנדארטים בינלאומיים. סטנדארטים שכאלה הולמים את האתר, הנחשב לספוט גלישה בעל תנאי ים מהטובים בעולם, מדגישים באתו"ס.

הזמנה להפגנה

הזמנה להפגנה במתחם מועדון הגולשים - 12/10/2018
הזמנה להפגנה במתחם מועדון הגולשים – 12/10/2018

המתנגדים מקבלים השבוע רוח גבית לטענתם, כאשר העובדות מצביעות על מציע יחיד. היום, ו', 12/10/2018, תיערך במתחם הפגנה שארגנו מספר פעילים מקרב תושבי השכונה, אשר חלקם מתמודדים על מושב במועצת העיר. הפעילים מזהים את הקונפליקט הקיים בין הרצון להפעיל מועדון עממי חברתי למען ילדי השכונה, לבין מודל ההפעלה שנבחר.

היסטוריה חיפאית עגומה וכושלת של ניסיון להניב רווחים ממועדון הגלישה בחוף בת גלים

בשנת 2009, כאשר פעל במקום מועדון גלישה בתוך מבנים ישנים (פריקסטים). המועדון נקלע לקשיים תקציביים, במודל פיננסי דומה לזה המוצע היום – מכרז המעניק אחריות מלאה למפעיל על המתחם כולו, אשר כלל אז חנות גלישה, שטחי אחסון ומועדון צלילה. כאשר התגבר הנטל הכספי, יצרו מפעילי המתחם קשר עם מפעיל מסעדה, אשר נכנס והחל לפעול במתחם בניגוד לתנאי המכרז. המפעיל ביצע סדרה ארוכה של עבירות שנועדו להעשיר את קופת הקומפלקס וביניהן: שפיכת אבנים לים, יצירת שובר גלים, בניית דק, סגירת המתחם במעקה, הפעלת מסעדה בניגוד לתנאי ההיתר והפעלת גן אירועים.

שפוכת סלעים למים ומסעדה בלתי חוקית – מועדון הגולשים 2009
מסעדה בלתי חוקית - מועדון הגולשים בחוף בת גלים (צילום - ירון כרמי - חי פה)
מסעדה בלתי חוקית – מועדון הגולשים בחוף בת גלים (צילום – ירון כרמי – חי פה)

בגין הפרות אלה, נזעקו אנשי האגף המשפטי של עיריית חיפה, תחת ניהולו של עו"ד רשף חן וניהלו מערכה משפטית ארוכה, בסיוע נציגי הגולשים, שהסתיימה לאחר כשנה בפסיקה בבית המשפט העליון. עם מתן הפסיקה, נאלץ מפעיל המסעדה לנקות את הים מהסלעים, באמצעות דחפורים כבדים ולהחזיר את החוף לקדמותו.


תזכורת למערכה המשפטית נגד מפעיל המסעדה הבלתי חוקית במקום

אנו במערכת חי פה נמשיך לעקוב אחר ההתרחשויות הקשורות במכרז הזה ומקווים כי יימצא פתרון טוב להפעלת מועדון הגולשים, אשר נהרס בשנת 2010, עת נבנה מחלף אלנבי. אנו מאחלים לאתו"ס ולמפעילי המועדונים כי ימצאו את הדרך הנכונה וההולמת להפעלת המתחם.

 

מועדון הגולשים הישן שעמד במקום בו עומד היום מחלף אלנבי – שנת 2006

מועדון הגולשים הישן שנהרס בשנת 2010 (צילום: ירון כרמי)
תחרות גלישה בחוף מועדון הגולשים - pwa-2006 (צילום - ירון כרמי)
תחרות גלישה בחוף מועדון הגולשים – pwa-2006 (צילום – ירון כרמי)
תגובה
  1. אבי אמר/ה

    חבל שיש מבנה עומד כפיל לבן שנים רבות תחת המחלף , חסרים מועדוני גלישה , עיר עם פוטנציאל לא ממומש ואוסף אנשים בעיריה שלא מבינים מהחיים שלהם – ולראייה ללא שינוי כעשר שנים !! – בושה לחיפה
    צריך לחלק המקום ולאפשר למישהו להקים מועדון גלישה – האנשים הללו אינם ממשפ לבייב ולא יכולים לקחת כל העול עליהם . חלוקה לנתחים .. – מה ככ קשה ??

לא ניתן להגיב