יום הכיפורים 2018 בחיפה: עשרות אלפי תושבים יפקדו 260 בתי כנסת בחיפה – ראיונות עם רבנים מחיפה המסבירים על יום הכיפורים ומזמינים אתכם לבוא

יו"ר המועצה הדתית דוד מצגר מוטרד מכך שרבים מנצלים את חגי תשרי לנסיעות לאילת ולחו"ל. "הילדים, במקום לינוק את המסורת, גדלים בצורה של בורים ועמי הארצות, שלא יודעים כלום"

 

עשרות אלפי תושבי חיפה יגיעו הערב, כיפור, לאחד מ-260 בתי הכנסת בעיר להתפלל שיפתחו שערי שמיים ולבקש מחילה, כמו שכתוב בספר ויקרא:

וַיְדַבֵּר ה’ אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר. אַךְ בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי הַזֶּה יוֹם הַכִּפֻּרִים הוּא. מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם וְעִנִּיתֶם אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם וְהִקְרַבְתֶּם אִשֶּׁה לַה’. וְכָל מְלָאכָה לֹא תַעֲשׂוּ בְּעֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה כִּי יוֹם כִּפֻּרִים הוּא לְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לִפְנֵי ה’ אֱלֹהֵיכֶם… “


זמן כניסת הצום בחיפה: 18:12

זמן צאת הצום בחיפה: 19:18


הרב דוד מצגר

הרב דוד מצגר (צילום – ירון כרמי)

ראש המועצה הדתית בחיפה, הרב דוד מצגר, יתפלל מחר בבית הכנסת בנווה שאנן. בחיפה יש מספר בתי כנסת גדולים שאליהם מגיעים חלק ניכר מהמתפללים:

באחוזה יש שני בתי כנסת גדולים אשכנזיים, הראשון, “אוהל ברכה” – ברחוב שימקין 17 והשני, “היכל אליעזר” – ברחוב אינשטיין 52. בנוסף, יש בית כנסת ספרדי, “אוהל שם”, ברחוב כיכר היינה 22.
בשכונת בת גלים יש בית כנסת ספרדי ברחוב יהונתן 5 ובית כנסת אשכנזי ברחוב כספי 11.

בדניה יש שני בתי כנסת. הראשון, “הוד הכרמל”, ברחוב חוף השנהב 43 והשני “היכל אבנר” ברחוב שארית הפליטה 91.

בהדר נמצא ברחוב הרצוג “בית הכנסת הגדול”. מי שאוהב בית כנסת באווירה חסידית יכול להגיע לבית הכנסת בקצה רחוב השילוח, ברחוב מקור ברוך 5.

בנווה שאנן יש את בית הכנסת “רמב”ם” ברחוב התיכון 39 ואת בית הכנסת “נווה ציון” באותה כתובת.

ברמת חן הוקם בית כנסת חדש לזכרו של אלעד ריבן ז”ל שנספה בשריפה בכרמל בשנת 2010 כשהצטרף ללוחמי האש בגיל 16 בלבד. זהו יום הכיפורים הראשון בבית הכנסת הזה.

מצגר זוכר שבעבר היה יותר רגשי כבוד לחגים לעומת היום:

“בעבר בחגי תשרי הורים וילדים היו מגיעים כאיש אחד לבית הכנסת. היום רבים מנצלים את ימי החופש על מנת לנסוע לאילת ולחו”ל וזה כואב לנו. הילדים במקום לינוק את המסורת גדולים בצורה של בורים ועמי הארצות, שלא יודעים כלום. הייתי 3 שנים בשליחות בקנדה, ושם הילדים לומדים בבית ספר יהודי ומתמצאים בסידור התפילה. או שאתה דתי ושומר מסורת ואתה יודע או שאתה חילוני ולא יודע כלום. הבורות היא נוראית וזה כואב”.

המועצה הדתית בראשותו של מצגר עומדת בראש עוד ועוד פרויקטים חדשים:

“יש מסעות של רבנים בבתי ספר חילוניים ודתיים. נציגי כל הדתות מכבדים את שכנינו בחגים שלהם ועושים גם טיולים משותפים על מנת לחזק את הקשר. ניתן היום להיכנס לאינטרנט ולעשות את השלב הראשון של הרישום לנישואים במקום להגיע פיזית לרבנות. חילקנו סידורי תפילה בכל בתי הכנסת והכנסנו לחצני מצוקה למקוואות. אנחנו עושים כנסים לרבנים, משגיחי כשרות ולבלניות. אנחנו מגיעים לבתי חולים על מנת לעודד את החולים ולתת להם תשורה צנועה. בשבתות אנחנו עושים קונצרטים של חזנות וסימפוניות, שבת פייטנות וחזנות לקהל הרחב. לאחרונה יצאנו גם עם פרס לספרות תורנית וקיבלנו 42 כתבי ידה מתוכם יהיו לנו 17 זוכים בטקס חגיגי בתחילת אוקטובר”.

 

הרב יהודה גינזבורג:

הרב יהודה גינזבורג (צילום – ירון כרמי)

הרב יהודה גינזבורג מספר שלאולמי אורנים בכרמל הצרפתי, שמשמשים כבית כנסת פתוח, עתידים להגיע מחר כ-500 אנשים להתפלל:

“אצלנו כל אחד יכול להגיע ולמצוא את המקום שלו. גם ספרדים וגם אשכנזים, גם כאלה שמתמצאים בתפילות וגם כאלה שפחות, גם מי שמתפלל עם כיפה וגם מי שלא. בנוסף, יש לנו משחקיה צמודה לבית הכנסת על מנת שהורים יוכלו להשאיר בה את הילדים גם בימים שלישי ורביעי (יום כיפור) בניהולו של רני קאושינסקי. הסיבה שיש לנו 500 מתפללים היא שהאולם לא יכול להכיל יותר מתפללים וחלק מהאנשים נאלצים לצערנו להישאר בחוץ”.

הרב יהודה גינזבורג - יום כיפור בבית הכנסת הפתוח באולם אורנים בכרמל הצרפתי (צילום: ירון כרמי)
הרב יהודה גינזבורג – יום כיפור בבית הכנסת הפתוח באולם אורנים בכרמל הצרפתי (צילום: ירון כרמי)

תקיעת השופר בבית הכנסת הפתוח – הרב גינזבורג:

הרב דובי חיון

הרב דובי חיון (צילום – ירון כרמי)

הרב הקונסרבטיבי דובי חיון הוא ראש קהילת מוריה:

“בית הכנסת קהילת מוריה ברחוב חורב 7 הינו בית כנסת הלכתי שיוויוני. בית הכנסת מזמין את כולם גם ללא הרשמה מראש. בערב יום הכיפורים בשעה 18:00 נתחיל בתפילת כל נדרי. לאחר סיום התפילות בערב יום הכיפורים מתקיים מפגש לימודי והשנה יעסוק בנושא “שינוי”. בבוקרו של יום הכיפורים בשעה 9:00 בבוקר נפתח בשחרית. בסוף הנעילה כל הילדים מוזמנים לברכה מתחת לטלית הרב וההורים ונסיים עם יציאת היום בתקיעת שופר. האווירה חמה ומשפחתית. כולם מוזמנים ומתקבלים בזרועות פתוחות”. מה שמייחד את בית הכנסת לעומת בתי הכנסת האורתודוקסים הוא שאין הפרדה בין נשים לגברים ומשפחות יכולות לשבת ביחד ולהתפלל.

בית הכנסת קהילת מוריה ברחוב חורב 7 – הרב דובי חיון

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.