מציאות רבודה במנהרת בלפור – המנהרה הסודית בשכונת הדר בחיפה הופכת למתחם חווייתי-טכנולוגי

המנהרה הסודית בשכונת הדר הופכת למנהרה חווייתית באמצעות טכנולוגיה של מציאות רבודה

שיתוף פעולה חדש בין עיריית חיפה לחברת "אינטל" יהפוך את מנהרת בלפור בהדר למתחם חווייתי-טכנולוגי, להנאת המבקרים במקום "מנהרת בלפור", המחברת בין מתחם "בית הקרנות" להמשכו של רחוב הרצל בשכונת הדר, משמשת מידי יום עשרות אלפי אנשים, העוברים ברחובה הראשי של השכונה.

 

סרטון וידאו מאירוע השקת המיזם (צילום: דוברות עיריית חיפה)

מיצג טכנולוגי חדש, אותו פיתחו חברת הסטארט-אפ oodlz"" וסטודיו "ForReal Team" במסגרת מיזם קהילתי-טכנולוגי, המשותף לעיריית חיפה, לחברת "אינטל" ולתושבי שכונת הדר, יהפוך מעתה את המנהרה למנהרת הרפתקאות סודית, ולמקום מזמין, תוסס ומושך יותר לתושבים ולמבקרים. המיזם החדש ייצר חוויית משחק אינטראקטיבית בלב המנהרה, שתאפשר בילוי, הנאה ואפשרות לזכייה בהטבות שונות במגוון העסקים בשכונת הדר.

סרטון הדגמה של משחק "אלאדין" (קרדיט: חברת oodlz):

המיזם החדש מבוסס על שימוש באפליקציית מציאות רבודה, בשם Hadar Move אותה פיתחו אנשי חברת הסטארטאפ "oodlz" הממוקמת בחיפה. עם כניסת המשתמש אל תוך מנהרת בלפור, תציג בפניו האפליקציה אפשרות לבחור באחת מבין שלוש פלטפורמות משחק – הטרול, אלאדין והפייה – הכוללים מסלול מכשולים ובכולם המטרה היא לעבור לצדה השני של המנהרה, מבלי להיפסל.
משחק ה"טרול" הינו משחק התגנבות, הכולל מקומות מסתור וירטואליים, בהם צריך להשתמש השחקן על מנת להתחבא מהטרול, מבלי שייחשף.
במשחק "אלאדין" על השחקן לעבור מסלול מכשולים המורכב מחרבות חדות, הליכה על קורה מעל נהר לבה רותחת, קורה דוקרנית ועוד.
במשחק השלישי, המבוסס גם כן על התחמקות, על השחקן בדמות הפייה להימנע מלהתנגש באלמנטים וירטואליים שונים בדמות פרחים וחרקים מעופפים.

שחקן אשר יצליח לחצות את המסלול ולהגיע לצדה השני של המנהרה מבלי להיפסל, יזכה לקבל כרטיס גירוד, אשר יקנה לו הטבה כלשהי באחד מהעסקים בשכונה – הנחה לרכישת פריט אופנה כלשהו, דוגמת נעליים ובגדים או לרכישת כוס קפה באחד מבתי הקפה באיזור.


יחד עם משחקי המציאות הרבודה תכלול מנהרת הולכי הרגל גם מיצב תאורה אינטראקטיבי אותו פיתחו אנשי סטודיו ForReal Team בשיתוף עם האמן שאול צמח, אשר יהיה רגיש לתנועה ולקול באמצעות 120 מטרים של רצועות המוארות בתאורת לד ובעלות חיישנים, וישתנה בהתאם לתנועת העוברים והשבים.

המיצג הייחודי ייצור מופע אור-קולי ואווירה ססגונית, ויהפוך את התנועה במנהרה המסתורית לחוויה אטרקטיבית שתאפשר משחקי תנועה וצליל.
בשלב הבא של המיזם, יוצבו מעמדים מעוצבים ברחבת בית הקרנות, אשר עם הורדת האפליקציה, ניתן יהיה לראות עליהם מיצגים שונים בהולוגרמות בתלת-מימד. מיצג זה יאפשר יצירת פלטפורמה חדשה להצגת תערוכות וירטואליות מתחלפות במגוון רחב של ז'אנרים כגון: אנימציה, אמנות, עיצוב, ארכיטקטורה, או כתערוכות נושא לציון חגים ואירועים מיוחדים.

 


במהלך הטקס חנכו המשתתפים את פתיחתה מחדש של מנהרת בלפור ("המנהרה הסודית"), אשר הוכשרה במיוחד לצורך הטמעת המיזם בה. הכשרת המנהרה כללה ניקוי, ליטוש ושחזור של אריחי השיש ההיסטוריים, התקנת מערכת מצלמות אבטחה במנהרה וברחבת בית הקרנות, הנחת תשתיות תקשורת, חשמל ואינטרנט התומכות במיצג, שיפוץ תקרת המנהרה וביצוע איטום למניעת חדירת מי גשמים וכן תגבור תאורה ותיקון הריצוף ברחבות הכניסות למנהרה. כמו כן הושם דגש על פיתוח נופי, אשר כלל עבודות גינון ושתילת צמחייה חדשה ברחבת בית הקרנות ולאורך רחוב הרצל כולו.

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל:

"זוהי שנה מיוחדת עבור אינטל ועבור מדינת ישראל, כאשר לצד חגיגות שנת ה- 70 למדינה, מציינת אינטל העולמית 50 שנה להיווסדה. בשנה זו אנו ממקדים את הפעילויות בין אינטל והקהילות המקומיות שלה בטכנולוגיה חדשנית.

בפרויקט 'מחדשים ביחד' חיברנו בין הקהילה והצרכים שלה וטכנולוגיה במרחב העירוני. "מחדשים ביחד" פועלת בקהילת קריית גת עם משחק הסיימון הגדול בעולם, בקרוב נראה פרויקט בשכונת מוסררה בירושלים ועכשיו, בהדר בחיפה, עם המנהרה הסודית וטכנולוגיית מציאות רבודה.

עובדי אינטל, יחד עם עיריית חיפה, מתנ"ס הדר, תושבי הדר, סטודנטים ותלמידים עבדו על פיתוח רעיונות טכנולוגיים שיהפכו את רחוב הרצל למוקד משיכה תוסס ומעניין. משמח אותי לראות איך בזכות המעורבות והשותפות הקהילתית ובעזרת טכנולוגיה המקומות האלו חווים פריחה מחודשת ותושבים מכל הגילאים מגלים עולמות חדשים ונחשפים לחוויות המחברות את כולם יחדיו. אני גאה בעובדים שלנו התורמים מזמנם ומיכולותיהם כדי שיחד נמשיך להשפיע באופן חיובי על כל מישורי החיים של הציבור בישראל, ובפרט בקהילות בהן אנחנו פועלים."

 

 

לא ניתן להגיב