הקמת תאגיד "מי כרמל" והשפעתה – מעקב "חי פה"

נור אלדן ישמש כראש מנהלת הקמת תאגיד "מי כרמל"

עיריית חיפה מבקשת להביא להפעלת התאגיד כבר בחודשים הקרובים. במסגרת זו יפעל אלדן לזירוז הפעולות הדרושות להליכי הקמת והפעלת התאגיד שיהיה אחראי על כל תשתיות המים בעיר.

במקביל, ימשיך אלדן לכהן כראש מנהל התפעול בעירייה עד לבחירת מנכ"ל קבוע לתאגיד ע"י דירקטוריון החברה.

מכרז למנכ"ל התאגיד יפורסם מיד לאחר קבלת האישורים הנדרשים להפעלת התאגיד מרשם החברות והממונה על תאגידי המים.

תקנון תאגיד המים, נכסי התאגיד והסכמי הקמתו אושרו על ידי מועצת עיריית חיפה בישיבתה האחרונה והועברו לממונה על

התאגידים במנהל המים לשם קבלת רישיון להפעלת תאגיד המים

23 תגובות
  1. ירון חנן - הירוקים אמר/ה

[quote="מתניה טיקטינסקי":2upodi3u]אני מנסה יותר משבוע להודיע על שעון מים הפגום שלי שאינו עובד וכתוצאה מכך אני מקבל הערכה ולא צריכה אמיתית אולם אין עם מי לדבר אולי בהתכתבות תבוא ישועה מספר זיהוי מים 51310030026 מס נכס מים400576 תחושתי שאתם טוחנים ולא מספקי מים נראה אותכם נותנים שרות כה פשוט ובסיסי.

הגורם המתאים לטיפול בפניות הציבור הוא המחלקה לפניות הציבור בעיריית חיפה. פנה עם שאלתך אליהם. אשמח אם תעדכן את כולנו מהי תשובתם, תוך כמה זמן ענו לך ותוך כמה זמן מתחייבים לספק לך פתרון הולם… ובכ"ז אני מקווה שתענה בהקדם על פי ציפיותיך…

בברכה,
    ירון חנן

2. גנדי אמר/ה

[quote="ronbarak":2pkb2glh]כעת, משהוקם תאגיד "מי כרמל", שהצהיר במכתב לתושבים שכל רווחיו יופנו לתשתית המים והביוב,
    נקווה שיתקבלו תוכניות להפריד את מערכת הביוב בחיפה ממערכת פינוי מי הגשמים, כך שניתן
    יהיה להשתמש במי הגשמים כמים אפורים (להשקיה למשל) או לטהרם ולהופכם למי שתיה.

ודאי שטיהור מי נגר זול יותר מטיהור ביוב – ועדיף על הזרמת מי הגשמים (יחד עם הביוב) לים.

אני מהנדס מים וקרקע. ההצהרות הכתובות כאן אינן נכונות מחמת חוסר ידע. אני אסביר.
    מערכת הביוב מיועדת לסלק מי שפכים של העיר. כמו כן, היא משמשת לסילוק כמויות קטנות של מים מהכבישים. כאשר יש גשם רציני, המים אמורים לזרום בצידי הכבישים (יש לכביש שיפועים קטנים לצדדים) לים. שום מערכת ניקוז לא מתוכננת לעמוד אפילו בגשם בינוני שכן זה מצריך מובלים ענקיים שכן כמות המים בעת גשם מאוד גבוהה תוך זמן קצר בניגוד לביוב אשר זורם בזרם קטן לאורך זמן ארוך ולכן מערכת הביוב אינה דורשת שטח חתך גדול במיוחד. בנוגע לטיב מי הגשם, כאשר יש גשם בעוצמה נמוכה, הוא שוטף שמנים רעילים מהכבישים והמים האלה אינם ברי שימוש גם להשקייה והטיהור שלהם לרמת מי השקייה יכול להיות יקר יותר מטיהור מי ביוב לרמת מי השקייה. באשר למי גשם כאשר יש גשם בינוני או חזק, אלה מים טובים מכיוון שהשמנים מהכבישים כבר נשטפו. המים האלה זורמים על הכבישים. אין יכולת טכנית יישומית להוביל מים אלה (דורש מובלים ענקיים) ואין יכולת לאגור אותם (דורש מאגרי מים ענקיים שאין איפה להקים אותם). השיטה הטובה ביותר לניצול מי גשם הינה להוביל אותם ולפזר בגנים ציבוררים הבנויים במיוחד (מצע חול) על מנת לאפשר חילחול מהיר של המים לתת הקרקע להאשרת מאגר מי הטהום של ישראל. מקומות מסוג זה קיימים בארץ בעיקר במחצבות נטושות ואני גאה בישראל שאנחנו עושים את המאמץ לנצל מים אלה. אני אציין שמערכת הכבישים מאחר והיא משמשת בתור מערכת ניקוז ראשית אמורה להיות מתוכננת בהתאם לעקרונות הידראולים, דבר שלא מתקיים בארץ בגלל חוסר ידע וטעמים אחרים החשובים יותר בעייני מתכנני הכבישים. הדבר לא שונה מהמצב בשאר העולם וזה מטבע הדברים.

3. גנדי אמר/ה

[quote="irir":6nzi2c11]למערכת חי-פה, או שאני טועה, או שאתם טועים. אם אני טועה, אנא האירו את עיני. אם אתם טועים, מה כל כך קשה לכתוב, טעינו?
    חוסר התגובה שלכם פשוט בזיון. התנהגות כזו ממש לא מתאימה לאתר שלכם‎.

למיטב ידיעתי, האיצטדיון החדש שיוקם בחיפה, אינו מתוכנן לאיסוף ואגירת מי גשמים.

ומי שטוען אחרת, מתבקש להביא הוכחות הכתובות בנייר של החברה המתכננת.

הי, אני מהנדס מים וקרקע, אני לא נציג של חברת האיצטדיון אבל אני יכול להגיב לך באופן מושכל מאוד.
    הסיבה שלא תוכננו מיכלים מתחת לאיצטדיון היא שאין שום צורך באגירת מים בתוך מיכלים. משק המים של ישראל מתנהל בתת הקרקע. זאת אומרת, מים מחלחלים לתוך הקרקע וכשיש לנו צורך אנחנו שואבים אותם משם בבארות. בתת הקרקע יש יכולת איגום עצומה. אין כל יכולת לאגור מים בצורה של מיכלים או מאגרים שכן זה ידרוש שטחים עצומים. בעיה יכולה להיווצר כאשר המים בתת הקרקע (אקוויפר) מזוהמים (לרוב חדירת מי ים או דלקים, שמנים) ואז אי אפשר לנצל את המים שחילחלו כי הם מזוהמים. מה שהמתכננים היו צריכים לבדוק עם גאולוג זה האם המים המחלחלים מהאיצטדיון מגיעים לאקוויפר עם מים טובים ואני מקווה שאכן בדקו. לגבי השקייה, זה אומר שלפני שהמים מחלחלים הם משקים את הדשא. טוב, זה ברור.
    לגבי קיום עקרונות בניה ירוקה, העיקרון הראשון של בניה ירוקה הוא שצריך לבדוק את כל האופציות (בניגוד לבניה קונוציונלית שהולכת לפי שרטוטים מוכנים מראש) מבחינת כדאיות ולא לרוץ ולשים אביזרים יקרים לחינם.
    מקווה שהתשובה מספקת.

4. מתניה טיקטינסקי אמר/ה

אני מנסה יותר משבוע להודיע על שעון מים הפגום שלי שאינו עובד וכתוצאה מכך אני מקבל הערכה ולא צריכה אמיתית אולם אין עם מי לדבר אולי בהתכתבות תבוא ישועה מספר זיהוי מים 51310030026 מס נכס מים400576 תחושתי שאתם טוחנים ולא מספקי מים נראה אותכם נותנים שרות כה פשוט ובסיסי.

5. אל תגידו שהכל בסדר - אמר/ה

מחיר קוב לצריכה בייתית מורכב בערך חצי חצי מצריכת המים ומאגרת ביוב לסילוק המים הנצרכים.
    כך היה בפרוט החשבונות עד כה בשיטה הישנה.
    בשיטה זו את מי הגינה תמחרו רק לפי כמות המים וללא אגרת ביוב כי מים אלו לא מסולקים במערכת הביוב
    אלא משמשים בד"כ להשקיית גינות (או רכבים… ) וניקוי השטח המשותף.

בחשבונות של מי כרמל איחדו את תעריף המים והביוב לתעריף אחד משותף ובקומבינה מסריחה לפי שיטה
    זו אנו משלמים על הצריכה המשותפת תעריף כפול הכולל בתוכו את תעריף הביוב שלא בצדק…
    בקיצור הכניסו לנו בהפוכה מס בצורת …
    מישהו יודע משהו על זה?
    העירייה מתבקשת להגיב מה קורה כאן
    או שנור אלדן בכבודו ובעצמו יסביר מדוע עבדו עלינו בעיניים באמתלה של שיפור ?

6. irir אמר/ה

תרגילי ההתחמקות שלכם נמשכים. אם אתם לא יודעים, אל תכתבו סתם דברים לא מבוססים.
    לא ברור לי על איזה הצהרת כוונות אתם מדברים, ומניין לקחתם את ההצהרה שאתם מדברים עליה.
    אני חוזר שוב:

7. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

IRIR
    לנו אין מידע על התכנון המדויק של האיצטדיון, אלא רק על הצהרת הכוונות.
    אין לנו מידע אם כבר קיים תכנון מדויק לאצטדיון.
    אם יהיה לנו מידע על התכנון המפורט אז נפרסם אותו כאן בחפץ לב.
    לא הכול אנחנו יודעים…
    מערכת "חי פה"

8. irir אמר/ה

למערכת חי-פה, או שאני טועה, או שאתם טועים. אם אני טועה, אנא האירו את עיני. אם אתם טועים, מה כל כך קשה לכתוב, טעינו?
    חוסר התגובה שלכם פשוט בזיון. התנהגות כזו ממש לא מתאימה לאתר שלכם‎.

9. סרט על התפשטות תאגידי המים הבינלאומיים אמר/ה

[quote="אורח":26tprgwf][quote="תושב זועם":26tprgwf]הקמת התאגיד ובחירת האיש העומד בראשה הוא אסון לעיר ולתושביה!!!! ולראיה חשבונות המיםן והצריכה המשותפת שהיא יקרה יותר
    תתעוררו תושבים במחאה ציבורית רחבה ויפה שעה אחת קודם…..

על פי הודעת העירייה הקמת העירייה הייתה מחוייבת על פי חוק להקים תאגיד מים.
    יש לי תחושה שזה "מיני הפרטה", שלב ביניים בדרך להפרטה מלא של נושא אספקת המים במדינה.
    צריך לדעת שבמדינות בהם תאגידי ענק בינלאומיים נכנסו לנושא המים, כמו veolia, suez ודומיהן, השירות התייקר
    עשרות אחוזים ויש שפע של בעיות בתחזוקת הקוים. בכמה מדינות, הממשלות נאלצו להלאים מחדש את המערכת
    בגלל מליונים שלא חוברו לאספקת מים או לא עמדו בתשלומים שהתייקרו מחוץ להישג ידם. גם בארץ היה נסיון
    להוביל הפרטה של מקורות עם תאגידים בינלאומיים שלשמחתנו עד כה נבלם. שימו לב שואוליה כבר נכנסה לארץ
    בנושאי תחבורה ותשתית, ומחפשת להתרחב לנושא תשתיות המים! אילי ההון בארץ "מריחים" קופה ועוד לא אמרו עוד
    את המילה האחרונה והקימו "חברות טכנולוגית מים" שחלק מהעיסוקים שלהן זה לנסות לשכנע את המדינה להפריט
    את נושא אספקת המים. בינתיים התאגידים העירוניים הם ממשלתיים, אך אוי לנו אם במרוצת הזמן ינסו להפריט אותם.
    כל עוד הם ממשלתיים חייבים לפקח פיקוח אזרחי הדוק על מחירי המים, על מי מבצע תיקונים, מה מופרט לקבלני משנה,
    מה לא מופרט – מנסיוני הנושא הזה הולך להיות "איתנו" עוד תקופה ארוכה ארוכה ופיקוח על חשבונות המים זה רק קצה הקרחון.

מי שמעוניין להרחיב את השכלתו בנושא ולדעת מול מה אנו עומדים מוזמן לחפש ברשת ויוטיוב למיניהם את הסרט
    Flow – For Love of Water

10. משתמש אנונימי אמר/ה

[quote="תושב זועם":2m36wb3r]הקמת התאגיד ובחירת האיש העומד בראשה הוא אסון לעיר ולתושביה!!!! ולראיה חשבונות המיםן והצריכה המשותפת שהיא יקרה יותר

על פי הודעת העירייה הקמת העירייה הייתה מחוייבת על פי חוק להקים תאגיד מים.
    יש לי תחושה שזה "מיני הפרטה", שלב ביניים בדרך להפרטה מלא של נושא אספקת המים במדינה.
    צריך לדעת שבמדינות בהם תאגידי ענק בינלאומיים נכנסו לנושא המים, כמו veolia, suez ודומיהן, השירות התייקר
    עשרות אחוזים ויש שפע של בעיות בתחזוקת הקוים. בכמה מדינות, הממשלות נאלצו להלאים מחדש את המערכת
    בגלל מליונים שלא חוברו לאספקת מים או לא עמדו בתשלומים שהתייקרו מחוץ להישג ידם. גם בארץ היה נסיון
    להוביל הפרטה של מקורות עם תאגידים בינלאומיים שלשמחתנו עד כה נבלם. שימו לב שואוליה כבר נכנסה לארץ
    בנושאי תחבורה ותשתית, ומחפשת להתרחב לנושא תשתיות המים! אילי ההון בארץ "מריחים" קופה ועוד לא אמרו עוד
    את המילה האחרונה והקימו "חברות טכנולוגית מים" שחלק מהעיסוקים שלהן זה לנסות לשכנע את המדינה להפריט
    את נושא אספקת המים. בינתיים התאגידים העירוניים הם ממשלתיים, אך אוי לנו אם במרוצת הזמן ינסו להפריט אותם.
    כל עוד הם ממשלתיים חייבים לפקח פיקוח אזרחי הדוק על מחירי המים, על מי מבצע תיקונים, מה מופרט לקבלני משנה,
    מה לא מופרט – מנסיוני הנושא הזה הולך להיות "איתנו" עוד תקופה ארוכה ארוכה ופיקוח על חשבונות המים זה רק קצה הקרחון.

11. תושב זועם אמר/ה

הכוונה לחשבונות המים בהודעה הקודמת

12. תושב זועם אמר/ה

הקמת התאגיד ובחירת האיש העומד בראשה הוא אסון לעיר ולתושביה!!!! ולראיה חשבונות המיםן והצריכה המשותפת שהיא יקרה יותר

13. irir אמר/ה

מערכת חי-פה שלום. אני חוזר וכותב, בהפניה שאתם מפנים אליה כתוב (ההדגשה שלי)
    "מה שלא סיפרו לנו הוא שהוא לא עומד בקריטריונים לבנייה ירוקה בת קיימא"
    כל הרשימה שמופיעה שם מתארת מה צריך לעשות ולא מה מתכוונים לבצע באיצטדיון. היכן יש לכם את הפירוט מה מתכוונים לעשות באיצטדיון? אם יממשו או לא, זה כבר סיפור אחר.
    בוקר טוב.

14. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

[quote="irir":3lv23kur]לאנשי מערכת חי-פה: הלעיריית חיפה דמיתם? שואלים אתכם שאלה ולא טורחים לענות?
    IRIR שלום,
    בקישור ששמנו, מתואר בסעיף 6 נושא אגירת מי הגשמים: viewtopic.php?f=10&t=540&start=0#p2185" onclick="window.open(this.href);return false;
    אנחנו כמובן לא יודעים אם זה יבוצע, אבל על הנייר זה קיים ולכן לא מצאנו לנכון לשאול שאלה זו את העירייה.
    אם יעלו שאלות אחרות, נשקול פנייה לעירייה.
    ערב טוב, מערכת "חי פה"

15. irir אמר/ה

לאנשי מערכת חי-פה: הלעיריית חיפה דמיתם? שואלים אתכם שאלה ולא טורחים לענות?

16. משתמש אנונימי אמר/ה

לא, ממש אין התייחסות.
    בדיוק על זה מתריע מר גלבהרט ובצדק.

מיקום המבנה ותכנון הפיתוח והנוף סביבו באופן שיאפשר ניצול מרבי של מי
    גשם להשקיה או להחדרה למי התהום ויבטיח שילובו בנוף

הפרשנות של ניצול מי גשם להשקייה זה לייצר מיכלי אגירה תת קרקעיים גדולים מתחת לשטח האצטדיון או שטחי החניה,
    שאליהם מתנקזים כמויות עצומות של מי גשמים מגג ומשטחי המבנה. זה נהוג היום בהרבה מאד מדינות אבל זה דורש
    תכנון מוקדם וזה מצריך תכנון של הגג ושל מערכת הצנרת בצורה יעילה אל מיכלי האגירה. זה לא משהו שבסוף
    בניית הגג פשוט באים ושמים מבחוץ בשיטת החאפר הקבועה מערכת צינורות, זה צריך להיות חלק אינטגרלי מהתכנון של
    הגג ושל שאר משטחי המבנה וכמובן השלב הראשון בהקמה זה הטמנת מיכלי האגירה, שצריך לתכנן מראש ואני
    כבר אומר לכם שלא חשבו על זה בתכנון ולא שילבו את זה בתכנון וכשמדובר במבנה כל כך גדול עם שטח גגות כל כך
    גדול שקולט מים כמו גגות של שכונה שלמה אז אי אפשר להשלים עם שיטת "יהיה בסדר".

17. irir אמר/ה

מערכת חי-פה, אמנם בהפניה ששמתם ישנה התיחסות לאיצטדיון, אבל איפה מצאתם שם שהתשובה היא כן??? האם דלגתם על השורה (ההדגשה שלי):
    "מה שלא סיפרו לנו הוא שהוא לא עומד בקריטריונים לבנייה ירוקה בת קיימא"?

18. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

ג'רונימו שלום,
    יש התייחסות לנושא אגירת מי גשמים באצטדיון החדש כאן:
    viewtopic.php?f=10&t=540&start=0#p2185" onclick="window.open(this.href);return false;
    נראה שהתשובה לשאלה שלך היא "כן"
    מערכת "חי פה"

19. geronimo אמר/ה

ואני שוב שואל: היום מקובל במדינות שחונות כמו ישראל לחוקק חוקים נוקשים לאגירת מי גשמים.
    הולכים ומקימים פה אצטדיון ענק שיכול מהגג שלו לקלוט כמות גדולה מאד של מים שיכולה לשמש להשקיית הדשא.
    באוסטרליה למשל באצטדיונים חדשים שבונים כעת מתוכננים מתחת לאצטדיונים מיכלי ענק תת קרקעיים שאוגרים מי גשם
    מהאצטדיון וממגרשי חניה מסביב ואיתם משקים אחרכך את האצטדיון.

האם באצטדיון החדש שמתוכנן בחיפה מתוכנן מיכל אגירת מי גשמים?!
    מדוע איש לא העלה את הנושא הזה בעירייה בדיון על האצטדיון?!
    זה המינימום של המינימום של בנייה ירוקה!!

מבקש מאתר חי-פה לפנות לתגובה מ"חברת האצטדיון" והמתכננים מטעם החברה הכלכלית חיפה –
    כעת הם בשלב יסודות – עוד אפשר לשלב את זה בתכנון !! מישהו חייב לקחת פה אחריות כי זה מחדל!

20. geronimo אמר/ה

ואני שוב שואל: היום מקובל במדינות שחונות כמו ישראל לחוקק חוקים נוקשים לאגירת מי גשמים.
    הולכים ומקימים פה אצטדיון ענק שיכול מהגג שלו לקלוט כמות גדולה מאד של מים שיכולה לשמש להשקיית הדשא.
    באוסטרליה למשל באצטדיונים חדשים שבונים כעת מתוכננים מתחת לאצטדיונים מיכלי ענק תת קרקעיים שאוגרים מי גשם
    מהאצטדיון וממגרשי חניה מסביב ואיתם משקים אחרכך את האצטדיון.

האם באצטדיון החדש שמתוכנן בחיפה מתוכנן מיכל אגירת מי גשמים?!
    מדוע איש לא העלה את הנושא הזה בעירייה בדיון על האצטדיון?!
    זה המינימום של המינימום של בנייה ירוקה!!

21. ronbarak אמר/ה

כעת, משהוקם תאגיד "מי כרמל", שהצהיר במכתב לתושבים שכל רווחיו יופנו לתשתית המים והביוב,
    נקווה שיתקבלו תוכניות להפריד את מערכת הביוב בחיפה ממערכת פינוי מי הגשמים, כך שניתן
    יהיה להשתמש במי הגשמים כמים אפורים (להשקיה למשל) או לטהרם ולהופכם למי שתיה.

ודאי שטיהור מי נגר זול יותר מטיהור ביוב – ועדיף על הזרמת מי הגשמים (יחד עם הביוב) לים.

22. ronbarak אמר/ה

כעת, כשהוקם תאגיד "מי כרמל", שהצהיר במכתב לתושבים שכל רווחיו יופנו לתשתית המים והביוב, נקווה שיתקבלו תוכניות להפריד את מערכת הביוב בחיפה ממערכת פינוי מי הגשמים, כך שניתן יהיה להשתמש במי הגשמים כמים אפורים להשקיה או לטהרם ולהופכם למי שתיה.

23. מעריץ אלמוני אמר/ה

נור אלדן תותח.
    בחירה מעולה כשצריך לדחוף משהו קדימה בעיר הזאת.

לא ניתן להגיב