התנגדות נחרצת להכרזה על הקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה – לקראת הדיון במשרד הפנים

חברי הכנסת אכרם חסון ויעל כהן פראן הביעו בימים האחרונים התנגדות לכוונה להוציא את הרגולציה על המפעלים מידי עיריית חיפה ולהעבירה למועצה מיוחדת, תחת משרד הפנים. עו״ד דוד עציוני, המועמד לראשות העיר: לא ניתן להקים במפרץ חיפה מועצה תעשייתית. חבר המועצה, מטעם סיעת הירוקים, ירון חנן, סבור שאם ההכרזה הזו אכן תצא לפועל זה יהיה הכישלון החמור ביותר של ראשי הערים במפרץ חיפה

יו"ר וועדת המשנה לענייני תכנון וסביבה במפרץ חיפה ח"כ אכרם חסון פנה במכתב חריף לשר הפנים אריה מחלוף דרעי ודרש ממנו למנוע את הקמת המועצה התעשייתית במפרץ חיפה. לטענתו המועצה תכלול את מפעלי התעשייה של מרחב בתי הזיקוק, חיפה כימיכלים ומפעלי הדשנים, ותשלול מעיריית חיפה את סמכות התכנון והבנייה וכתוצאה מכך גם את האפשרות לפקח ולהשגיח על הנעשה באזור.

ח"כ אכרם חסון (צילום – ירון כרמי)

חסון מוחה על כך שהמועצה התעשייתית תפחית בצורה דרמטית את היכולת להפעיל רגולציה על הנעשה במפרץ חיפה, מה שיסכן עוד יותר את מצבם הבריאותי של מאות אלפי התושבים המתגוררים בחיפה, בקריות והערים הסמוכות הנוספות.

חסון במכתב למשרד הפנים – זה יאפשר הגדלת הזיהום:

"מהלך זה יעקוף את הוועדה המקומית של חיפה ויאפשר הקמת מתקנים חדשים ומיותרים במפרץ. כיו"ר וועדת המשנה לתכנון ובנייה לתכנון ובנייה במפרץ חיפה, אשר מזה שנתיים עוקבת ומטפלת בכל הנעשה באזור, אני פונה לכבודך לא אפשר ולא לאשר מהלך אנטי דמוקרטי ואנטי אנושי שכזה – מהלך שהוא כנגד האינטרס הבריאותי והסביבתי ויביא לעוד אסונות ופגיעות מיותרות בתושבי מפרץ חיפה והסביבה".

מכתבו של ח"כ אכרם חסון לשר הפנים אריה דרעי:

חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנ"ץ, התנועה הירוקה) מתנגדת גם היא באופן נחרץ להקמת המועצה התעשייתית:

"לא יקום ולא יהיה. הקמת המועצה התעשייתית היא תרגיל פוליטי מוכר וידוע של ממשלת נתניהו ובהובלת שר הפנים, הכול בנוסחה המאוסה – לטובת הטייקונים וכנגד האינטרס הציבורי. הצעד הזה יעניק למעשה לתעשיות המזהמות במפרץ חיפה לנהל את עניינם באופן עצמאי, דבר שיפחית את האפשרות לפיקוח. באופן ישיר זה יוביל להחרפה של פליטות וזיהום אוויר וקרקע, הכל מטרים מבתי תושבים. אלחם בהחלטה הזו כפי שאני נלחמת למגר את כל המפגעים המזהמים בישראל והעוולות הסביבתיות. בקרוב אעלה את הצעת החוק שלי להבראת מפרץ חיפה שתבטיח לתושבי המפרץ תעסוקה נקייה ובריאה יותר."

ח"כ יעל כהן פארן (צילום - ירון כרמי)
ח"כ יעל כהן פארן (צילום – ירון כרמי)

 

עו״ד דוד עציוני, המועמד לראשות העיר:

לא ניתן להקים במפרץ חיפה מועצה תעשייתית. האוויר והסביבה שייכים לכולם, הפיקוח על המפעלים חייב להיות בידיים אובייקטיביות ועצמאיות. כראש העיר הבא אשתמש בכל הכלים העומדים לרשותי בכדי למנוע הקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה.

דוד עציוני – מועמד לראשות העיר חיפה (צילום – מיכל ירון)

חבר המועצה מטעם סיעת הירוקים ירון חנן אמר בתגובה כי אם תצא הכרזה כזו בעוד מספר ימים, מהממשלה המסואבת ביותר שהייתה בישראל אי פעם, זה יהיה הכישלון הכי חמור של ראשי הערים במפרץ ובעיקר של ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בכל הקשור לשליטה במה שקורה ועוד יקרה במפרץ חיפה.

ירון חנן לחי פה:

"אם ראש העיר הכי גדולה פה והשלישית בגודלה במדינה, לא מסוגל להשפיע על הממשלה להגן על חיי תושבי עירו, שיתפטר לאלתר!
לכן אביהו האן יעשה מידית מהלך כזה בעצמו, מול כל ראשי ערי המפרץ, במקום יהב שכבר מזמן לא מצליח להנהיג פה אף אחד!".

חבר המועצה ירון חנן (צילום – ירון כרמי)

 

יניב בן שושן מהליכוד בחיפה:

"אנו מתנגדים להוצאת הרגולציה והסמכות מידי עיריית חיפה. אם הדבר יצא לפועל המשמעות תהיה גזר דין מוות לתושבי אזור חיפה.
אני קורא לכל אנשי הליכוד ולכל הנציגים שלנו בכנסת ובמשרד הפנים להתנגד למהלך."

יניב בן שושן

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

עיריית חיפה מתנגדת בכל תוקף להקמת מועצה תעשייתית ותציג את עמדתה ביום ראשון בוועדה.

לא ניתן להגיב