ה”ועידה הבהאית ה-12 הבינלאומית” נפתחה השבוע בחיפה

הבחירות לתשעת חברי מועצת ההנהגה הבהאית הבינלאומית

הבהאים התקבצו מכל העולם והגיעו לחיפה (צילום - ירון כרמי)

לוועידה הבהאית הגיעו למעלה מ- 1,300 נציגים מ-166 מדינות, שבחרו השבוע את תשעת חברי מועצת ההנהגה הבינלאומית שלהם לחמש השנים הקרובות. במהלך הוועידה התקיימו בחירות בו בחרו את 9 חברי “בית הצדק העולמי”. בעקבות האירוע העולמי, הגנים הבהאים בחיפה ובעכו יהיו סגורים השבוע. קבלת פנים מרשימה ומפוארת התקיימה הערב (שלישי,1.5) לכל באי הוועידה מכל מדינות העולם השונות במלון “דן כרמל” בחיפה

הבהאים מתכנסים במלון דן בחיפה (צילום – ירון כרמי)

מאת: כתב החדשות של האתר “חי פה”, בסקירה נרחבת ובלעדית מ”הוועידה הבהאית הבינלאומית”

 

| צפו בווידאו – גלריית התמונות מהכנס ולהקה מפיג’י מנגנת

(צילום ועריכה – ירון כרמי)

הערב (שלישי, 1.5.2018) התקיימה במלון “דן כרמל” שבחיפה קבלת הפנים הרשמית לרגל ה”וועידה הבהאית ה-12 הבינלאומית” שנפתחה בתחילת השבוע בחיפה. קבלת הפנים המרשימה והמכובדת נערכה במעמד ראש העיר חיפה יונה יהב, ראשי הדתות בהם מזכ”ל המועצה הדתית הרב דוד מצגר, נציגי הכת האחמדית. חבר הכנסת זוהיר בהלול, שגריר הודו בישראל מר פאבן קאפור, שגרירי מדינות וקונסולים רבים נוספים ועוד מוסדות וארגונים הנמצאים בקשר עם הבאהים.

הבהאים התקבצו מכל העולם והגיעו לחיפה (צילום – ירון כרמי)

הועידה הבהאית הבינלאומית נפתחה בתחילת השבוע (ראשון, 29.4) בחיפה. למעלה מ-1,300 נציגים מ-166 מדינות הגיעו להשתתף בוועידה ה-12 ולבחור את תשעת חברי “בית הצדק העולמי” – מועצת ההנהגה של הקהילה הבהאית הבינלאומית. מועצה זו נבחרת אחת לחמש שנים ע”י נציגי כל הקהילות הבהאיות מרחבי העולם.

נציגי האחמדים שבאו לכבד את הבהאים בכנס (צילום – ירון כרמי)

כידוע, המרכז הבהאי העולמי ממוקם שנים רבות בחיפה ובעיר עכו, ערים אלו מהוות את המוקד רוחני והמטה האדמיניסטרטיבי עבור הבהאים ברחבי מדינות העולם. יש לציין כי “בהא-אללה” הגיע לעיר עכו בשנת 1868, כגולה וכאסיר של המעצמה העותומנית (תורכית). מקום קבורתו, ב”אחוזת בהג’י” שבעכו, נחשב למקום הקדוש ביותר לבהאים בעולם.

משתתפי הועידה הבהאית (צילום – דוברות הבהאים)

בעולם כולו ישנם כ- 5 מיליון מאמינים בהאים והם משתייכים כמעט לכל קבוצה אתנית ידועה המתגוררים בכל מדינה עצמאית בעולם ובכמעט כל שטחי החסות. בעולם, ישנן 173 קהילות בהאיות לאומיות אשר בחרו את המועצות הלאומיות שלהן, צוות המרכז הבהאי העולמי מורכב מכ- 700 מתנדבים בהאים מ-70 מדינות בקירוב.

בהאים בחיפה – בלבוש מסורתי (צילום – דוברות הבהאים)

לאלה מכם שינם יודעים נציין כי הדת הבהאית מנוהלת ע”י מועצות הנבחרות ברמה המקומית, הלאומית והבינלאומית, אשר סמכותן קבועה בכתבי הקודש שלהם. כל אחת ממועצות אלו מורכבת מתשעה מאמינים רגילים אשר מקבלים החלטות יחדיו באמצעות תהליך של התייעצות, הבחירות למועצות המקומיות והלאומיות נערכות מידי שנה.

הוועידה הבהאית הבינלאומית (צילום – ירון כרמי)

המועצה הבינלאומית, הנקראת “בית הצדק העולמי”, נבחרת מידי חמש שנים והיא המהווה את הסמכות העליונה בדת הבהאית, לחמש השנים הבאות,
סקירה ודיון בהתפתחות הקהילות הבהאיות ברחבי העולם ומעורבותן בחברה
והיא כחלק מהוועידה הבהאית הבינלאומית הנערכת בימים אלה בחיפה.

בהאית בכנס (צילום – ירון כרמי)

עוד נוסיף כי הועידה הבהאית הבינלאומית ה-12 מתקיימת השנה החל מ-29 באפריל ועד ה-2 במאי, בעוד הועידה הבהאית הבינלאומית הראשונה התקיימה בשנת 1963 – לפני 55 שנה. מעל ל-1,300 בהאים מאמינים מ-166 מדינות השתתפו ב”ועידה הבהאית הבינלאומית” שנפתחה בתחילת השבוע בחיפה.

בהאית בכנס בחיפה (צילום – ירון כרמי)

תהליך הבחירות להנהגה הבהאית העליונה מתבצע בכך שחברי מועצות ההנהגה בכל הרמות נבחרים בהצבעה חשאית, ללא כל הכרזה על מועמדויות. אין קמפיינים או תעמולת בחירות. למעשה, המצביעים אף אינם משוחחים בינם לבין עצמם בנוגע לכוונותיהם או להעדפותיהם ואילו ההצבעה נחשבת כחובה דתית אותה יש למלא באווירה רגועה, לאחר תפילה.

הזדמנות צילום בכנס הבהאים העולמי (צילום – ירון כרמי)

ברמה הבינלאומית, הבוחרים הם חבריה של 173 המועצות הלאומיות בעולם, אשר הם עצמם נבחרו שנה לפני כן. בסך הכל ישנם 1,557 משתתפים בעלי זכות בחירה. 166 מועצות לאומיות שלחו נציגים לוועידה עצמה ו- 7 המועצות הלאומיות הנותרות שלחו את פתקי ההצבעה שלהם מארצותיהם. עוד במהלך הבחירות, על כל משתתף או משתתפת, לבחור תשעה אנשים הנחשבים בעיניהם למתאימים ביותר לשאת באחריות הכבדה של חבר “בית הצדק העולמי”. תשעת האנשים עם מספר הקולות הרב ביותר יהיו חברי “בית הצדק העולמי” לחמש השנים הבאות. חברי “בית הצדק העולמי” נכנסים לתפקידם החל מרגע הכרזת התוצאות ובמהלך כל תקופת כהונתם, הם יתגוררו בעיר חיפה ובאפשרותם להיבחר ליותר מתקופת כהונה אחת.

ברוכים הבאים לכנס הבהאי העולמי (צילום – ירון כרמי)

אלברט לינקולן, לשעבר המזכיר הכללי של הקהילה הבהאית הבינלאומית אמר בתחילת הוועידה: “בכל פעם שיש כינוס בהאי גדול, ניתן להבחין בגיוון האתני והתרבותי של הקהילה ולהתפעל מיופיו של גן הפרחים הצבעוני של המין האנושי. מאורע זה גם הוא צבעוני מאוד, אך הוא מיוחד מאחר והוא מתקיים על בסיס קבוע ומגלם תפקיד מרכזי בהנהגת הקהילה הבהאית. הנציגים נבחרו לפני שנה כחברים במועצות הלאומיות של מדינותיהם, ומאז הם מכינים את עצמם לקראת המשימה המקודשת של בחירת תשעת חברי “בית הצדק העולמי”. אף הנציגים אשר לא היה באפשרותם להגיע לחיפה, שלחו את פתקי ההצבעה שלהם בדואר. ההצבעה נחשבת כחובה דתית אותה יש למלא באווירה רגועה, לאחר תפילה. אין מועמדים, קמפיינים או תעמולת בחירות. למעשה, המצביעים אף אינם משוחחים בינם לבין עצמם בנוגע לכוונותיהם או העדפותיהם.”

עפר עמר, דובר הקהילה הבהאית בחיפה, אירח את מנהלת חי פה – נגה כרמי, שהגיעה לכבד את הבהאים בכנס הבינלאומי (צילום – ירו כרמי)

הנציגים קיימו בימי הוועידה השבוע מפגשים העוסקים בהתפתחות האמונה הבהאית ובתרומתן של הקהילות הבהאיות לקידום החברה האנושית. אחד מנושאי הדיון המרכזיים נוגע לאופן בו הוראותיו של בהא-אללה – העוסקות, למשל, באחדות האנושות, בשוויון בין נשים לגברים, בהרמוניה בין דת למדע, ובחקר עצמאי של האמת – באות לידי ביטוי במגוון עצום של נסיבות חברתיות, החל בכפרים הנידחים ביותר ועד הערים ההומות ביותר, ועל פני מציאות תרבותית מגוונת. למעלה מ- 1,300 הנציגים הפוקדים השנה את הוועידה הבינלאומית חברים כולם במועצות הבהאיות בארצם, אשר נבחרות מדי שנה. מועצות מושלות אלו, המכונות “כנסים לאומיים רוחניים”, מנחות ומדריכות את הפעילות בקהילות הבהאיות באזורן.

הרב דוד מצגר הגיע לכבד את הבהאים בכנס הבינלאומי (צילום – ירון כרמי)

בתחילת השבוע (ראשון, 29.4) בבוקר נפתחה הועידה בתוכנית של תפילות וקריאה מכתבי הדת ולאחריה הנציגים הנוכחים בוועידה עלו לבמה במרכז הקונגרסים בחיפה, בזה אחר זה, בכדי לשים את פתקי ההצבעה שלהם בקלפי. בתהליך הבחירות משתתפים נציגיהם של 173 כנסים לאומיים – 166 כנסים לאומיים שלחו נציגים לוועידה עצמה ו- 7 הכנסים הלאומיים הנותרים שלחו את פתקי ההצבעה שלהם מארצותיהם.

איש העסקים וקונסול קזחסטן, דוד לוקסמבורג עם יונה יונה יהב בכנס הבהאים הבינלאומי (צילום – ירון כרמי)
בהאים מכל העולם התכבדו והגיעו לחיפה (צילום – ירון כרמי)

עם סיום תהליך ההצבעה, בשעות אחר הצהריים, נסעו משתתפי הועידה לעכו בכדי לחגוג את היום התשיעי של פסטיבל הרידוואן הבהאי. הטקס נערך בגנים הסובבים את מקדשו של בהא-אללה, הנביא המייסד של הדת הבהאית, באתר הבהאי הקרוי בהג’י. חלק ניכר מן ההתייעצויות המתקיימות בועידה התמקדו בהתפתחותה של הקהילה הבהאית ברחבי העולם ובמעורבותה בחברה.

בהאים מכל העולם בכנס בחיפה (צילום – ירון כרמי)

יש להוסיף ולציין כי לרגל הועידה לא תתאפשר כניסת מבקרים לגנים הבהאים בחיפה ובעכו במהלך השבוע. הגנים הבהאים בחיפה יפתחו שוב לציבור הרחב ביום שישי ה- 4.5.18, והגנים הבהאים בעכו יפתחו שוב ביום ראשון ה-6.5.18.

בהאי בלבוד מסורתי (צילום – ירון כרמי)

אנחנו במערכת חי פה מברכים את הבהאים ביום המיוחד הזה ומאחלים להם עוד שנים רבות של שקט, אחווה ורוח חיובית שהם מביאים אתם לחיפה.

הגיבו כאן לכתבה