הבהאים הצליחו להציל את עצי הדקל ולמגר את חידקונית הדקל האדומה בגנים הבהאים חיפה

אבהיים חיפה: צילום גלעד שטיין
חידקונית הדקל האדומה לא מבדילה בין דקל שנמצא ברחוב לדקל בגן פרטי

מומחי הגינון של הבהאים, בשיתוף פעולה עם השירותים להגנת הצומח של מדינת ישראל, מכון ולקני, חברת bio-bee  וחברת לאגרינת, מפתחים שיטה למיגור חידקונית הדקל. בעזרת שיטה זו, שנלמדת על ידי אגרונומים מרחבי הארץ, הצליחו הבהאים להציל כמעט את כל הדקלים בשטח הגנים הבהאים.


 


עץ דקל שנפגע מחדקונית הדקל האדומה וניצל – הגנים הבהאיים בחיפה (צילום – גלעד שטיין)

השיטה משלבת מספר שלבים: ניטור ע"י חיישנים, לכידה ע"י מלכודות, הזרקות בגזע ע"י חומרים כימיים בשיטה ידידותית לסביבה, טיפולים כימיים בהזליפה לקדקוד העץ וטיפולים ביולוגים שגם הם מיושמים ע"י לזיפה בקדקוד העץ .

החיישנים מרגישים את התנועה/ כרסום  של זחלי החדקונית בגזע העץ והחיישן שולח אותות אזהרה שמגיעות ישירות לטלפון של פול. כל חיישן ממוספר לפי עצים וכך פול יודע להגיע ישירות לעץ הנגוע. ולהתחיל בטיפול.

פול בנימין, הגנן הראשי של הגנים הבהאיים, מפתח ביחד עם הגורמים הרשומים מעלה דרך בה ניתן לטפל בעצים החולים. פול מזליף לראש העצים בגנים מיליוני תולעים מיקרוסקופיות (הטיפול הביולוגי), שעושות עם הזחל צדק פואטי. התולעים חודרות לזחל החדקונית, ואוכלות אותו מבפנים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הטיפול הביולוגי נמצא כיום היעיל ביותר בעצי הדקל הנגועים. על מנת למנוע ולהרחיק את החידקונית מבצעים פעולת מנע גורפת לכל העצים בגני הבהאים.

הבהאיים חיפה: צילום גלעד שטיין
עצי דקל בגנים הבהאיים בחיפה (צילום – גלעד שטיין)

לא ניתן להגיב