מפגש עם סוזי הבהאית מקנדה בכנס בחירת המועצה העליונה

באהים.JPG

ביום רביעי, 1/05/2013, התכנסו מאות בהאים וכמה עשרות חיפאים, לקבלת פנים על הדשא של מלון דן כרמל. רוח צפונית קרירה הנעימה את השהות של בעלי החליפות והג’קטים והקשתה קצת על לובשי הטישרטים (ואני ביניהם) בקור שחדר לעצמות. המפגש ציין את הכנס הבינלאומי של הבהאים, בו נציגי המדינות בוחרים את 9 חברי המועצה העליונה הבינלאומית של הבהאים, מועצה הנקראת גם “בית הצדק העליון” (אני מקווה שפירשתי זאת נכון לעברית).

ניצלתי את ההזדמנות כדי לגנוב שיחה עם סוזי טמס (Susie Tamas), נציגת המועצה הבהאית הקנדית.
סוזי כובשת, אין ספק. היא מדברת ברכות ונועם על רוחניות, שלום גלובלי אהבת האדם וחינוך. היא חזקה בענייני חינוך וקל לי להתחבר למסרים שלה.
זו הפעם ה-19 שסוזי מגיעה אלינו לישראל והיא מרגישה כאן לגמרי בבית.
סוזי אומרת שהישראלים תמיד מסבירים פנים וכי מעולם לא חוותה כאן חוויה שלילית.

IMG_8738.JPG

חיפאים ובהאים מתערבבים בכנס. אפריל 2013.
צילום: חי פה בשטח
אני מכיר כמה מהבהאים כבר די הרבה שנים. ג’לאל, אחד הבכירים בקהילה, היה שכן שלנו ברחוב טשרניחובסקי מספר שנים ומערכת היחסים בינינו תמיד הייתה חברית ונעימה, אך מעולם לא ממש הבנתי טיפה יותר לעומק את אופי הפעילות שלהם.

בשיחה עם סוזי טמס (Susie Tamas), כהרגלי, ניסיתי לנצל את ההזדמנות , לחקור קצת להבין קצת יותר לעומק מה הסיפור הבהאי הזה, שמקבץ המונים ממדינות שונות, לקבוצה אחת חביבה, חברית ושקטה.

אנסה להסביר את מה שהבנתי, בצנעה:

סוזי חיה בישוב Almonte. זהו כפר קטן שנמצא כ-55 קילומטרים מהעיר Otawa בקנדה. ב-Almonte חיים 12 בהאים, אז את רוב הפעילות הקהילתית הבהאית מקיימת סוזי בעיר Otawa, שם נמצאת קהילה בהאית גדולה.
בקנדה כולה חיים כ-33 אלף בהאים וסוזי מתכבדת להיות אחת מ-9 חברות וחברי המועצה הבהאית הקנדית.
IMG_8731.JPG

דורון שפר, כתב ‘קול ישראל’ בחיפה, מראיין את סוזי טמס (Susie Tamas) הבהאית מקנדה
יחד עם סוזי, הגיעו לישראל כל תשעת חברי המועצה הקנדית. כולם בעלי זכות הצבעה בבחירות למועצה העליונה.

סוזי מסבירה על טיב הקשר בין המועצה הקנדית למועצה העליונה: חברי המועצה הבהאית הקנדית מקיימים קשרי חוץ קבועים עם המועצות האחרות ברחבי העולם וכן עם המועצה העליונה, שנמצאת בישראל.
הקשר עם המועצה העליונה הוא קשר מכתבים ואימיילים. באופן שוטף מעביר המועצה העליונה הנחיות הקשורות בשיפור הפעילות הרוחנית, בהנחיות לשיתוף פעולה בין חברי הקהילה, בלכידות הקהילה לכדי ישות אחת, וכן בעקרונות הרוחניים הקשורים בהקשבה ובהיוועצות כערכי יסוד של התנהגות בין אדם לחברו (מקסים בעיניי).

סוגיות עיקריות על סדר היום הבהאי – סוזי מסבירה על קצה המזלג:
הבהאים מתלבטים בשאלות שמוכרות גם לנו כהורים: מיקוד בבני הנוער, אלה הנמצאים בשלב הפגיע ביותר בהתפתחותם, שלב בו הם מעצבים את אישיותם והופכים מילדים לבוגרים.
הבהאים מדגישים בהנחיית בני הנוער כמה ערכי יסוד שנועדו לבנות חברה טובה יותר: הצורך בשיתוף פעולה בין אנשים, העזרה בבית, העזה לזולת, נימוס, ניקיון הסביבה, כיבוד האוכלוסייה המבוגרת ובעיקר טיפוח הרגישות למרקם האנושי בקהילה בהם הם חיים – קהילה המורכבת מבהאים ומבעלי דתות אחרות.
אני יכול לומר שגם אנחנו כאן בישראל שואפים לחנך את בני הנוער לערכים דומים (לפחות חלקינו).

אז איך זה בעצם עובד – סוזי מסבירה קצת על חיי היום יום:
לבהאים יש מעט מאד בתי ספר שמיועדים לבהאים בלבד, אז ברוב המקרים הם נטמעים בקהילה ובבתי הספר האורגניים של הקהילה בה הם חיים. גם אצלנו בישראל זה קורה והבהאים נטמעים בבתי הספר שלנו בחיפה.
עובדה זו מקש עליהם להטמיע את החינוך והערכים הבהאים במערכת החינוך. על מנת להתגבר על הקושי הזה, הבהאים מפעילים התכנסויות וחוגים במרכז קהילתי הנמצא ב-Otawa.

ערכי היסוד הבהאים בעיניה של סוזי (זאת הגדרה של סוזי ולא הגדרה רישמית בהאית, אז אל תתפסו אותה במילה…):

 • חקירת האמת באופן עצמאי.
 • דת ומדע אינם מתחרים זה בזה, אלא משלימים זה את זה.
 • סילוק האמונות הטפלות מסד היום.
 • סילוק רגש העליונות של אדם על פני חברו.
 • שוויון לנשים בכל התחומים.
 • קידום השכלת האם לפני השכלת האב, היות שהשפעת האם על הדור הבא היא הדומיננטית ביותר מקרב בני המשפחה (הגיוני, לא?).

כמה פשוט, נכון ?

00_bahai_view.JPG

הכנס במלון דן בחיפה: מאות בהאים וכמה עשרות חיפאים
תגובה
 1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  הועידה הבהאית הבינלאומית נפתחה היום בחיפה

  למעלה מ- 1,000 נציגים מ-157 מדינות יבחרו היום את תשעת חברי מועצת ההנהגה הבינלאומית שלהם לחמש השנים הקרובות.

  [attachment=0:1z04qov3]באהים.JPG[/attachment:1z04qov3]
  הועידה הבהאית הבינלאומית נפתחה היום בחיפה. למעלה מ-1,000 נציגים

  מ-157 מדינות הגיעו להשתתף בוועידה ולבחור את תשעת חברי "בית הצדק העולמי" – מועצת ההנהגה של הקהילה הבהאית הבינלאומית. מועצה זו נבחרת אחת לחמש שנים ע"י נציגי כל הקהילות הבהאיות מרחבי העולם. לרגל הועידה לא תתאפשר כניסת מבקרים לגנים הבהאים בחיפה ובעכו במהלך השבוע. הגנים הבהאים בחיפה יפתחו שוב לציבור הרחב ביום שבת ה- 4.5.13, והגנים הבהאים בעכו יפתחו שוב ביום שני ה-6.5.13 .

  קבלת פנים רשמית לרגל הוועידה הבהאית הבינלאומית, במעמד ראש העיר חיפה יונה יהב, ראשי דתות, מוסדות וארגונים מובילים, תערך ביום שלישי, 30.4.13 בערב במלון דן כרמל.

  בדת הבהאית אין כוהני דת, הקהילה מנוהלת ע"י מועצות נבחרות ברמה המקומית, הארצית והבינלאומית. המועצות המקומיות והארציות נבחרות אחת לשנה. המועצה הבינלאומית הקרויה "בית הצדק העולמי", נבחרת אחת לחמש שנים במהלך הוועידה הבהאית הבינלאומית שנערכת בחיפה. הועידה הבהאית הבינלאומית הנוכחית היא הועידה ה-11. הועידה הראשונה נערכה לפני 50 שנה בשנת 1963.

  "בכל פעם שיש כינוס בהאי גדול, ניתן להבחין בגיוון האתני והתרבותי של הקהילה ולהתפעל מיופיו של גן הפרחים הצבעוני של המין האנושי" אמר אלברט לינקולן, המזכיר הכללי של הקהילה הבהאית הבינלאומית. "מאורע זה גם הוא צבעוני מאוד, אך הוא מיוחד מאחר והוא מתקיים על בסיס קבוע ומגלם תפקיד מרכזי בהנהגת הקהילה הבהאית. הנציגים נבחרו לפני שנה כחברים במועצות הלאומיות של מדינותיהם, ומאז הם מכינים את עצמם לקראת המשימה המקודשת של בחירת תשעת חברי בית הצדק העולמי. אף הנציגים אשר לא היה באפשרותם להגיע לחיפה, שלחו את פתקי ההצבעה שלהם בדואר. ההצבעה נחשבת כחובה דתית אותה יש למלא באווירה רגועה, לאחר תפילה. אין מועמדים, קמפיינים או תעמולת בחירות. למעשה, המצביעים אף אינם משוחחים בינם לבין עצמם בנוגע לכוונותיהם או העדפותיהם."

  הועידה נפתחה הבוקר בתוכנית של תפילות וקריאה מכתבי הדת, ואחריה הנציגים שנכחו עלו לבמה בזה אחר זה, בכדי לשים את פתקי ההצבעה שלהם בקלפי. היום אחר הצהריים, משתתפי הועידה יסעו לעכו בכדי לחגוג את היום התשיעי של פסטיבל הרידוואן הבהאי. הטקס ייערך בגנים הסובבים את מקדשו של בהא-אללה, הנביא המייסד של הדת הבהאית, באתר הבהאי הקרוי בהג’י. חלק ניכר מן ההתייעצויות המתקיימות בועידה יתמקדו בהתפתחותה של הקהילה הבהאית ברחבי העולם ובמעורבותה בחברה.

  מצורפות תמונות מהועידה, אשר צולמו ע"י צלמי המרכז הבהאי העולמי. התמונות מותרות לשימוש עיתונאי. תמונות נוספות ניתן להוריד מהאתר: http://www.ganbahai.org.il/press/2013-convention

  לפרטים נוספים:

  עופר עמר – יועץ תקשורת ודובר המרכז הבהאי העולמי – 050-7326646

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.