מימונה להמונים: למעלה מ-30 אלף איש חגגו בחיפה ובקריות | תמונות וסיקור נרחב מהשטח

מירי רגב ויעקב פרץ (ראש עיריית קריית אתא) בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום - מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

מאת: כתב החדשות של האתר “חי פה” והצלם מור בן-יעיש שהצטרפו אל אלפי החוגגים

קהל רב הגיע החל משעות הבוקר המוקדמות לפארק הרצל בקריית אתא וזאת על מנת לתפוס פינת דשא טובה ואיכותית להנות ולמנגל וליטול חלק בחגיגות המימונה הנחשבות לגדולות ביותר בכל איזור חיפה הקריות והצפון.

חגיגות המימונה בקריות – אפריל 2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

לא נבצר מקומם של פוליטיקאים רבים מכל גווני הקשת הפוליטית שהגיעו להתארח לחגוג ולאכול את מופלטות החג.

חיים צורי מארח את חברי הממשלה בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

אלפי החוגגים צפו בהופעות האמנים בבמות המרכזיות בקריות. עם זאת, דווקא בעיר חיפה דווח על מספר חוגגים דליל ביותר וייתכן שחזרתם של תלמידי בית הספר ללימודים הבוקר (ראשון 8.4) מחופשת הפסח היא שגרמה לכך. להבדיל משנים קודמות שבהן חל “אסרו חג” למחרת ליל המימונה, לוח השנה לא איפשר זאת הפעם.

מימונה בקריות (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

על פי הערכת כוחות הביטחון נמסר ל”חי פה” על קהל שיא של למעלה מ-30 אלף חוגגים שנטלו חלק במימונה בחיפה ובקריות. בשנים האחרונות הפך ובצדק חג המימונה מחג עדתי לחג לאומי המסמל אחדות, אהבת חינם וקירוב לבבות.

חיים צורי מארח את חברי הממשלה בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

ברחבי הארץ וגם בחיפה והקריות החלו אתמול בערב (מוצאי שבת, 7.4.2018) עם צאת חג שביעי של הפסח, חגיגות המימונה – בהם נוטלים כמידיי שנה רבבות וביניהם גם ראשי המערכת הפוליטית בישראל, בין היתר גם שרי הממשלה, חברי כנסת ואישי ציבור רבים.  חגיגת המימונה היא חגיגה לאומית של ממש, המסמלת את אחדות העם והפתיחות בקרב תושבי ישראל, בני כל קהילות ישראל וכל המגזרים. חג המימונה כבר מזמן הופקע מידי יהדות צפון אפריקה והפך ליום חגו של עם ישראל כולו, חגיגות המימונה נערכות השנה בסימן חגיגות ה–70 להקמתה של מדינת ישראל, המימונה הוא חג המסמל קירוב לבבות, שכנות טובה וסובלנות בין קהילות ועמים.

חגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

אלפי אנשים הגיעו החל משעות הבוקר המוקדמות לפארק הרצל בקריית אתא וזאת על מנת לתפוס פינת דשא טובה ואיכותית להנות ולמנגל וליטול חלק בחגיגות המימונה המסורתית הנחשבת לגדולות ביותר בכל איזור חיפה הקריות והצפון, על פי הערכות כוחות הביטחון נמסר לכתב “חי פה” שהצטרף ומינגל עם רבבות החוגגים בפארק הרצל על קהל של למעלה מ-10 אלף חוגגים במימונה בקריית אתא.

השר אופיר אקוניס עם אלי דוקרסקי בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

לחגיגות הגיעו גם חברי כנסת רבים ביניהם שר התחבורה ישראל כץ, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה זאב אלקין, ח”כ שרן השכל, יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין, שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, שר התקשורת קרא איוב, שר השיכון יואב גלנט, שר האוצר משה כחלון, שרת התרבות והספורט מירי רגב, השר להגנת הסביבה זאב אלקין, גלעד שרון, ראש העיר ירושלים ניר ברקת, שר העבודה חיים כץ, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, שר התיירות יריב לוין חברת הכנסת נורית קורן, חבר הכנסת אורן חזן, חבר הכנסת אמיר אוחנה, ראשי ערים ועוד כשעל הבמה המרכזית עלו בזה אחר זה הזמרים משה פרץ, רגב הוד, איתי לוי ועמי אבו.

חיים צורי מארח את חברי הממשלה בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, אמר במהלך האירוע הססגוני לכתב החדשות של “חי פה”:

“החג היפה הזה, הצבעוני הזה, התחיל כחג של עדה אחת, והפך לחג של כל העדות והוא מסמל את אהבת ישראל. יש בו הרבה אהבה, הכנסת אורחים, אחווה, חום ושמחה. והרבה שמחה”.

בחגיגות המימונה בקריית מוצקין שהתקיימו במעמד ראש העיר חיים צורי ב”גן גולדה” שברחוב החשמונאים בעיר נטלו חלק השנה והשתתפו כ-7,500 תושבים כשהם נהנים מהופעות רבות של אמנים בהם: להקת “טיפקס” וסמי לזימי סולן להקת “שפתיים”, מנגד לחגיגות המימונה בקריית ביאליק שהתקיימו בפארק לב-העיר שבשכונת אפק במעמד ראש העיר אל דוקורסקי הגיעו כאלפיים חוגגים שם הם נהנו מהופעות האמנים של הזמר שמעון בוסקילה והזמרת ספיר סבן, זוכת העונה הרביעית של תוכנית הטלוויזיה “The Voice ישראל”.

חיים צורי יואב גלאנט איוב קרא והשר אלקין בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

יש לציין כי בכל הערים בקריות הוקמו אוהלי ראש העיר בהם ביקרו כמידיי שנה שרים, חברי כנסת ואישי ציבור רבים. עוד נוסיף כי בערב המימונה (מוצאי שבת, 7.4) ביקרו ראשי הערים בקריות המלווים בחברי מועצת העיר, בחגיגות המימונה בבתי התושבים, כשהם טועמים עם את מטעמי החג ומברכים אותם בברכת “תרבחו ותסעדו”.

יעקב פרץ ומירי רגב בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

“חג המימונה הפך לחג לאומי, המקבץ את כל עם ישראל סביב שולחן אחד”, כך אמר ראש עיריית קריית אתא, יעקב פרץ, “מסורת הדלת הפתוחה, האירוח איש בבית חברו והיד הרחבה בה מוגשים מטעמי החג הם המימוש המעשי לאחדות בעם ישראל”. בין החוגגים בפארק הרצל בקריית אתא היו גם בני משפחת פסו “הגענו מוקדם עם החברים כדי לתפוס מקום”, סיפר איתמר פסו. “תמיד אני מגיע עם בני משפחתי לכאן לפארק בקריית אתא, זה המקום הכי שווה בצפון לחגוג את המימונה, עם האמנים הכי טובים ונחשבים והאווירה הכי טובה”.

חגיגות המימונה בחיפה התחילו עוד אתמול במתנ”ס בשכונת רמת אלון ב”מימונה קהילתית, שם נהנו התושבים מאוהל מרוקאי מסורתי, תלבושות מסורתיות, תערוכת פריטים מסורתיים, כיבוד מרוקאי אותנטי ומוסיקה באווירת החג. גם כאשר בתיכון קריית חיים עלה והופיע הזמר רגב הוד במופע המרכזי. במהלך היום הגיעו מאות משפחות אל פארק הכט ואל מתחם “מערת אליהו הנביא” הנמצאת ברחוב אלנבי בחיפה. חגיגות המימונה יינעלו בחיפה ביום ראשון הערב בגני המרכז ע”ש גסטון דה-פר שבכרמל הצרפתי, אירוע זה מתקיים ביוזמת העירייה והפדרציה העולמית של יהדות מרוקו בחיפה בו יוגשו מאכלים מסורתיים באווירת החג, על רקע נעימות ושירי להקות מסורתיות. קבלת הפנים תלווה ע”י נגנים וצוות זמרים מהלהקה “צפון-מערב”, של אוניברסיטת חיפה. בחלק האמנותי שיתקיים באולם “קריגר”, יופיעו הבדרן יוסי וידר ואחריו תוצג ההצגה, קומדיה מצחיקה בשפה המרוקאית, בשם “לכטאטה ולמתעלם”, בתרגום חופשי “מגידת עתידות והמשרת”.

חיים צורי יואב גלאנט איוב קרא והשר אלקין בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

במוצאי שבת חגגנו את חג המופלטות – המימונה המסורתית של יהודי צפון אפריקה שהפכה מבלי ששמנו לב לחג של כולנו, אם בעבר היינו שואלים “איפה אתם בסדר ?” אז היום מוסיפים “ואצל מי אתה במימונה ?”. החגיגה המסורתית שמגיעה רגע לאחר סיום חג הפסח נחגגת למעלה מ-200 שנה והיתה גם חג משלים – לאחר השחרור מעבדות, היא העניקה הבנה כי החיים המשותפים הם שיובילו לשגשוג ולברכה.

המימונה – כוסות וקנקנן תה (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

מי ייתן וברוח החג נשכיל כולנו לגשר ולפשר, לקבל את האחר והשונה ולפעול למען אחדות העם. צוות אתר החדשות “חי פה” מברך באיחולי ברכה לבריאות, שיגשוג ופרנסה טובה את כל תושבי חיפה והקריות ואת כל בית ישראל בברכת חג מימונה שמח, “תרבחו ותסעדו” !

ירון מזוז, השר אלקן ויעקב פרץ בחגיגות המימונה בקריות 08.04.2018 (צילום – מור בן-יעיש ואדיר יזירף)

גלריית צילומים נרחבת ובלעדית ל”חי פה”: מור בן-יעיש ואדיר יזירף.

 

הגיבו כאן לכתבה