"מה עם הבן שלי, ששירת בצה"ל? החוק הזה הופך אותנו לאזרחים סוג ב"

אכרם חסון (צילום: ירון כרמי)

ד"ר אכרם חסון עתר לבג"ץ בעניין חוק הלאום

ד"ר אכרם חסון, פוליטיקאי דרוזי-ישראלי, ח"כ לשעבר, שימש בתפקידים ציבוריים רבים, תושב דאלית אל כרמל, עתר לבג"צ נגד חוק הלאום, וביום בשלישי האחרון (22/12/20) התקיים דיון בעתירה.

הדיון התקיים בהרכב מלא של 11 שופטים וארך 9 שעות, במהלכן הביע הרכב השופטים התעניינות כנה בנושא וביקשו להתעמק בדברים, על מנת להבין לאשורן את טענותיהם של בני העדה הדרוזית ושל קבוצות מיעוטים נוספות בישראל, למול חוק הלאום, ואת הבעייתיות והתחושות הקשות שחוק זה מעורר.

בראיון לחי פה מסביר חסון:
זו הפעם הראשונה שבחוק יסוד במדינת ישראל אין מילת שוויון ואין דמוקרטיה. הדבר שהעצים את מדינת ישראל הוא היותה מדינה דמוקרטית, שמאמינה בשוויון. במגילת העצמאות הוזכרו היסודות והערכים האלה.

יש מספר סעיפים בחוק הלאום שמפריעים לנו, סעיף 7 לדוגמה – חוק ההתיישבות העתידית. החוק מאפשר רק ליהודים להתיישב, והשאלה שנשאלת: מה עם הבן שלי, ששירת יחד עם "חיים"? על פי החוק החדש, יכולים להגיד לבן שלי, שירצה בעתיד לבנות בית בהתיישבות בסמוך לחבר ששירת יחד איתו בצה"ל, כי הם לא יכולים להרשות לו לבנות את ביתו במקום שיבחר, וזאת על פי חוק הלאום.

סעיף 1ג: מימוש הזכות להגדרה עצמית לאומית במדינת ישראל ייחודי לעם היהודי. מה אתנו, שאנחנו חיים כאן מלפני קום המדינה? אין לנו הגדרה משל עצמנו, אבות אבותינו חיו פה.

דוגמה נוספת, סעיף 4: השפה הערבית. למה להוריד את מעמד השפה הערבית יותר מכל שפה אחרת? אני עוד ביקשתי משר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, שילמדו את השפה הערבית בכל מוסדות החינוך, על מנת לקרב בין שתי החברות, לחזק את הקשר ובכך לקדם יצירת שלום.

הבעייתיות היא שהחוק הזה שולל כל קשר בין מי שלא יהודי לבין המדינה, בניגוד לעקרונות מגילת העצמאות. וכן שולל זכויות יסוד כמו דמוקרטיה ושוויון. החוק הזה מקטלג אותנו כאזרחים סוג ב'.

אכרם חסון (צילום: ירון כרמי)


אני זוכר עוד כשהייתי חבר כנסת, הרב הראשי של צפת אמר על הדרוזים שהם אורחים, ליברמן רצה לספח את אום אל פחם וסמוטריץ', שרודף את המיעוטים בכל נושאי הבנייה. זו סכנה ממשית. לצערי, יש בשנים האחרונות גזענים בשלטון, וכל אחד מהם יכול לפרש את החוק הזה כפי שהוא רוצה ומאחר שאין זכויות יסוד, זה יפגע בכל מי שאינו יהודי.

כולי תקווה שבית המשפט העליון יתערב ויעשה צדק ואני מאמין שהשופטים יעשו צדק איתנו ואם לא – נכבד כל החלטה.

5 תגובות
 1. משה מ אמר/ה

  דמגוגיה לשמה!
  מדינת ישראל דמוקרטית ושיוויונית וכך תישאר בעתיד.
  לצערי יש כאילה שמבינים את הדמוקרתית כחולשה ומנסים לנצל זאת
  אבל , זה הבית הלאומי של העם היהודי וכך זה נקבע אפילו במוסדות האום.

 2. עוזי (אברהם) אב-רם אמר/ה

  מר אכרם חסון, לצערי אתה טועה בגדול בתכובתך, משום שאין כל פסול בהחלטה שנפלה שמדינת ישראל היאמדינת הלאום של העם היהודי, והחשוב הוא שההודעה הזאת אינה מבטלת את מגילת העצמאות, והעובדה לכך שאנחנו כולנו חיים ביחד במדינה דמוקרטית עם שוויון מלא לכל אזרחיה !
  כך שאינני רואה כל פסול בהודעה שהיא כה חשובה לעם היהודי !
  והגיעה לה העת שהדרוזים יפסיקו להרגיש את עצמם מקופחים, ולראיה לכך שהקימו אצלכם בדליית אל כרמל שכונה נהדרת של חיילים משוחררים !!! דעתי האישית שכדאי היה לו לא היית מעלה את תגובתך שכנראה היא בעלת מטרה מסויימת, אך אינני מוצא לה מקום לויכוח בזמן הזה. אז בו ונדאג לפני הכל להסיר את הקורונה מעל כולנו !!

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  צודק אכרם חסון.בהצלחה

 4. אייל אמר/ה

  דווקא עשרות לפי חיילים משוחררים דרוזים קבלו בחינם קרקעות לוילות לפעמים בשטח אדמות מדינה ושמורות טבע, בעןד לחיילים יהודים מעולם לא הציעו קרקע בחינם כפי שנתנו לדרוזים.
  חוק הלאום לא צריך להפריע לאף אחד. יהודים שירתו בצבא הבריטי, הרוסי, הגרמני, הצרפתי ומעולם לא דרשו שצרפת לא תוגדר מדינת לאום העם הצרפתי או רוסיה לא תוגדר מדינת לאום העם הרוסי. באותו אופן מדחנת ישראל היא מדינת הלאום היהודי ומעניקה שוויון לכל החיים בה, איפה הבעיה בדיוק?

 5. אייל אמר/ה

  הדרוזים אחינו היקרים צודקים
  זה חוק מביש
  ראוי שיבוטל ויםה שעה אחצ קודם

לא ניתן להגיב