איגוד ערים ועיריית חיפה פנו למשרד להגנת הסביבה בבקשה לבצע בדיקה חיצונית בכרמל אולפינים

הודעת עיריית חיפה (לא נגענו)

לפיד בוער בבתי הזיקוק - ערב שישי - 16.02.2018 (צילום - אבי בוזגלו)

מתחילת השנה ארעו 2 תקלות במפעל מדובר בסיכון פוטנציאלי לתושבי האזור

לאחר תקלות חוזרות ונשנות במפעל כרמל אולפינים, ובמיוחד לאור התקלות במתקן המונומרים, בוצעה פנייה משותפת של איגוד ערים-מפרץ חיפה ועירית חיפה אל המשרד להגנת הסביבה בדבר בקשה לביצוע בדיקה חיצונית למפעל. מטרת הפנייה היא בקשת תמיכה מהמשרד לביצוע בדיקה חיצונית במפעל שתעשה בידי חברה אירופאית העוסקת בתחום הפטרוכימיים.

הפנייה למשרד להגנת הסביבה נעשית לאור תקלות חוזרות ונשנות במפעל, שאירעו בתדירות של אחת לחודשיים, ולאחרונה אף יותר מכך. בשנת 2017 נספרו חמש תקלות במתקן, ורק בחודש האחרון אירעו שתי תקלות נוספות. מדובר על פערים של אלפי אחוזים בכמויות השריפה במתקן, המהווים סיכון פוטנציאלי לתושבי האזור. הדברים מחייבים בדיקה מעמיקה ונקיטת כל הצעדים האפשריים על מנת שתמנע הישנות התקלות.

התקלות לדברי כותבי המכתב מובילות לפליטה מוגברת של מזהמים לאוויר, ומעוררת תחושות קשות בקרב הציבור. לאור כך בכוונת איגוד ערים להביא חברה זרה לבדיקה חיצונית במפעל במימון האיגוד.(וזאת על מנת לנתק את התלות בין הנבדק לבודק ) הכוונה היא לבחון בין היתר את מצבו של המתקן, מדיניות האחזקה שלו וטיבה, האם ניתן למצוא חלופות אחסון לשריפת הגזים והאם ניתן ליצור נתק גיאוגרפי בין כרמל אולפינים לבתי הזיקוק. האיגוד יצר קשר עם שלוש חברות פוטנציאליות לשם כך:

• TNO- חברה הולנדית

• VITO – חברה בלגית

• RAMBOL – חברה דנית

המכתב שוגר למשרד להגנת הסביבה בשם איגוד ערים-מפרץ חיפה, עיריית חיפה, ורשויות קריית אתא, קרית ים, קרית מוצקין, נשר, עוספייה, קרית אתא, קרית טבעון, קרית ביאליק, טירת הכרמל, קרית ביאליק, מועצה אזורית זבולון, רכסים ודליית אל כרמל. שמבקשות מהמשרד ללוות את האיגוד בהליך הבדיקה.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו