לפיד בוער בכרמל אולפינים • שוב! | זיהום אוויר ומים – שגרה במפרץ חיפה

לפיד בוער - כרמל אולפינים (צילום: חי פה בשטח)

שוב התקבל דיווח על לפיד שבוער מכיוון מפעל 'כרמל אולפינים' (מקבוצת בז"ן) | יום ג' 16/2/21

תקלות חוזרות ונשנות אשר גורמות לזיהום אף חמור מהזיהום הקיים בשגרה, מוכרות היטב לחיפאים, והנה, גם הבוקר, דיווחו תושבי חיפה כי ראו לפיד בוער מכיוון המפעלים, דבר המצביע על תקלה ועל זיהום אוויר גבוה במיוחד.

המפעלים, כידוע, גורמים לא רק לזיהום אוויר אותו נושמים תושבי חיפה באופן קבוע, אלא גם לזיהום קרקע ומים.

לפני כשבועיים, אלפי כדוריות פולימר קטנות מתעשיית הפלסטיק (נורדלים), התגלו במורד מי נחל הקישון, רק בזכות ערנות אזרחית ופעולה מהירה של רשות נחל הקישון, שהתחקתה אחר מקור הזיהום, שככל הנראה, הגיעו לשם ממפעל סמוך.

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

מוטי בליצבלאו, חבר מועצת העיר מסיעת הירוקים של חיפה אמר לחי פה – תאגיד החדשות:

חיי שיגרה במפרץ חיפה: כל מספר ימים – לפידים בוערים, ועכשיו גם גרגרי פלסטיק ממפעל כרמל אולפינים, חומר גלם ממנו מייצרים אביזרים שונים מפלסטיק, מציפים את הנחל. זיהום אוויר וקרקע הוא דבר קבוע באזור ואנחנו ממשיכים להמתין להחלטת ועדת המנכ"לים. ברור שכאשר האירועים האלו מתרחשים, למעשה כול הזמן, שלא יבואו ויספרו לנו שהמפעלים משקיעים המון כספים למתקנים למניעת זיהום. בפועל, התקלות החוזרות הן תוצאה של אחזקה לקויה, מתקנים ישנים, כשהפתרון הוא אחד: סגירה לאלתר!

"הדמעות של בנות הים"

אותן כדוריות פלסטיק, המכונות 'הדמעות של בנות הים', התגלו על ידי אזרח לפני כשבועיים, אשר דיווח על כך לרשות הנחל. צוות הרשות יצא לסיור לאורך הנחל וזיהה את כדוריות הפולימר שנלכדו בצופת הנחל במספר נקודות לאורכו.

כדוריות פלסטיק אשר נמצאו בנחל (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)
כדוריות פלסטיק אשר נמצאו בנחל (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)

ככל הנראה, מקור הכדוריות הינו במפעל כרמל אולפינים הסמוך לגדות הנחל. בבדיקה שנעשתה יחד עם אנשי המפעל התגלה כי כמויות של הנורדלים הגיעו למי הנחל כתוצאה מסחף בזמן אירועי הגשם האחרונים ומכיוון שהמפעל לא הקפיד על ניקיון השטח מחוץ למאצרות.
הפולימרים מהווים סכנה למערכת האקולוגית בנחל, מערכת ההולכת ומשתקמת בשנים האחרונות.
 
בעקבות הפעילות המהירה של רשות נחל הקישון, נשלח מכתב התראה מטעם המשרד להגנת הסביבה למפעל, שחייב אותו לנקות את מוקדי זיהום הפולימרים לאורך הנחל.

שרון ניסים (צילום: רשות נחל הקישון)
שרון ניסים (צילום: רשות נחל הקישון)

מנכלי"ת רשות נחל הקישון, שרון נסים:
"הימצאותם של הנורדלים – חומר גלם של תעשיית הפלסטיק במי הנחל, עלולה לפגוע בשוכניו, מכיוון שהפולימר מצטבר בגופם של בעלי החיים ופוגע בשרשרת המזון. לא בכדי, המשרד להגנת הסביבה והרשויות המקומיות מצטרפות לאיסור שימוש בכלים חד פעמיים שגורמים לזיהום בשטחים הפתוחים. הפלסטיק הוא תוצר לוואי של תעשיית הנפט, עם זמן פירוק ארוך, הגורם לזיהום משמעותי גם למערכות האקולוגיות האקווטיות. מיד עם גילוי הזיהום בנחל, פעלנו יחד עם המשרד להגנת הסביבה להפסקתו לאלתר ולביצוע פעולות אכיפה".

כדוריות פלסטיק בנחל (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)
כדוריות פלסטיק בנחל (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)

מבז"ן נמסר לחי פה בתגובה:
בעקבות פניית רשות נחל הקישון לכרמל אולפינים, החברה נרתמה לסייע בניקוי של נחל הקישון, ללא קשר למקור החומרים שנמצאו בנחל. החברה נרתמה לביצוע הניקוי מתוך ראיית עולמה אודות הגנת הסביבה, ובכוונת החברה להרחיב את שיתוף הפעולה שלה גם עם מפעלים נוספים באגן נחל הקישון, מתוך מטרה משותפת להמשיך ולשמור על נכסי הטבע של מפרץ חיפה.

5 תגובות
 1. ד.ה אמר/ה

  די כבר
  איזה נחמד מצידה של כרמל אולפנים לנקות
  נשמות טובות
  אחרי שנים רבות של מאמץ ואין סוף קשיים לניקוי וטיהור הקישון באים ומזהמים ככה ???
  שמישהו באיכות הסביבה יתעורר ויזמן את מנהלי החברות לשימוע

 2. ניר אמר/ה

  "בעקבות ערנותו של…נשלח מכתב למפעל המזהם"
  למי זה עוזר בדיוק ???

 3. ענת+לקריף אמר/ה

  כדוריות הפלסטיק הנ"ל זכורות לי לכל אורך שנותי. המון פעמים מצאתי כאלה בחופי הים של הקריות, בתור ילדים לא ידענו מה זה והיינו אוספים אותם אך מסתבר שהרשויות ועוד יותר מזה, המפעלים, יודעים בדיוק נמרץ מה היא הסכנה הטמונה בחונר הזה ובמיוחד בצורתו הנוחה להיסחפות ולהצטברות ובכל זאת כבר עשרות רבות של שנים אינם עושים דבר.
  הכלבים נובחים והשיירה עוברת
  כולם מתריעים והשחיתות וההתעלמות מטובת הציבור – נמשכת.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  אנא טפלו בזה בכרמל אולפינים.

 5. אריה ליאון אקסלרד אמר/ה

  נדוןח על הזיהום לטראמפ
  ראו הוזהרתם

לא ניתן להגיב