היזמים נגד חברי המועצה נגד העירייה: עוד ישיבה של הוועידה המקומית לתכנון ובנייה, חיפה

אחת לחודש, חברי מועצה נלחמים, עבור מה שלדעתם הוא האינטרס של תושבי העיר, כשמולם זועקים היזמים ועוזריהם בוז בכל הכוח, כי לטענתם חברי המועצה מתנגדים לכל בנייה בעיר.

חברת המועצה שרית גולן שטיינברג (צילום: מיכל ירון)

| הרסו את כרמליה

שוב עימות חזיתי בין חברי מועצה ויזמים בוועידה המקומית לתכנון ובנייה. חברת המועצה שרית גולן שטיינברג התייחסה לפרויקט ברחוב רחל 12בשכונת כרמליה.

"אני חלילה לא נגד היזמים", אמרה גולן שטיינברג, "אפשר לראות איך הצבעתי בשנים האחרונות ואני תמיד בעד פרויקטים לטובת התושבים, אבל בשכונת כרמליה הפרויקטים הרסו את השכונה. הרבה מאוד גורמים ראו איך שכונת כרמליה נכנסת לבנייה מואצת ולא עשו דבר. בשנת 2015 בדיון על פרויקט של תמ"א הוועדה המקומית קבעה שתוך זמן קצר לא יהיה ניתן יותר לאשר פרויקטים של התחדשות עירונית בשכונה. נקודה נוספת שאי אפשר להתעלם ממנה היא שגם רחוב היינה צריך להיכלל בתוך שטחה של שכונת כרמליה, וזה משנה את כל הנתונים. מספיק שנסתכל על בית האבות ברחוב היינה. אנחנו מדברים על 83 יח"ד, וצריך לקחת את זה בחשבון, כיון שמדובר במקום מגורים לאוכלוסייה המבוגרת שתשפיע על מה שקורה ברחוב ובשכונה".

יזמים ותושבים בישיבת מועצת העיר חיפה (צילום: מיכל ירון)

| היזמים מורידים את הכפפות:

במהלך דבריה של גולן שטיינברג יזמים, שהגיעו לוועידה המקומית, קטעו בקריאות בוז את דבריה, ואילו תושבים עודדו אותה מדי פעם. "עושים לי דמוניזציה", טענה חברת המועצה, "אני מתייחסת לשני הפרויקטים גם ברחל 12 וגם ברחל 14. אנחנו אישור מסמך מדיניות, שמאפשר לתת תוספת קומות לפרויקט מכוח תמ"א. עכשיו באים ואומרים לנו שצריך בנוסף על התמ"א לאשר עוד אחוזי בנייה מכוח הסדרים חקיקתיים אחרים. עכשיו אומרים שלא צריך לספור את הקומות שמתחת לפני הקרקע. כשאני סופת בעיניים, אין מה לעשות, במקום 6.5 קומות, שהיו אמורות להיות, יש 9 קומות. אתם מאפשרים לשכונת כרמליה לקרוס".

גולן שטיינברג אמרה בכעס, בסיום דבריה, שבהרבה מקרים על אף שהושגה הסכמה לפיה משאיות לא נכנסות לשכונה לפני השעה 8:30, משאיות כן נכנסות מוקדם יותר ומסכנות חיי ילדים, יש פרויקטים שלא מגודרים כמו שצריך ולפני מספר ימים הייתה בשכונה הפסקת חשמל, והכול לטענתה פועל יוצא של עבודות הבנייה.

 

| כוח העם:

יו"ר סיעת הירוקים של חיפה והמתמודד לראשות העיר אביהו האן התייחס גם הוא לאחד הפרויקטים ברחוב רחל ואמר שהתשובה למנהל לקוי הוא כוח העם. "שכונת כרמליה התרחבה ללא תכנון. ראינו דברים דומים גם בפרויקטים בדרך הים, כשבמקום אחד הבניינים מצאנו את עצמנו עם למעלה מ-30 יח"ד. אותו דבר קורה בכרמליה כשבכל פעם שמאשרים תמ"א כמות היח"ד בבניין גדלה ומשפיעה על כלל התשתיות בשכונה".

חבר המועצה מטעם הירוקים ירון חנן התייחס לפרויקט בבת גלים ברחוב השרון 10. "אני לא מבין למה לבת גלים מגיעים משקיעים עשירים מחוץ לחיפה. האם זה החזון לשכונת בת גלים? אם כבר הורסים מבנה קיים, מה הבעיה לבקש מהיזמים לבנות במקום גם חניון? ליזם יש מספיק רווח, הוא לא ייפגע מכך שהוא יקים חניון, אבל לא מבקשים ממנו. מייצגים פה רק את היזמים ולא את התושבים".

אביהו האן בעת דיון במועצת העיר חיפה, ארכון (צילום: עומר כרמי)

 

| "מהנדס העיר מסייר עם היזמים אבל לא עם התושבים":

חנן פנה בדבריו למהנדס העיר אריאל וטרמן, ואמר לו שחבל שהוא עושה סיורים בבת גלים עם היזמים ולא עם התושבים. מ"מ ראש העיר חדווה אלמוג ביקשה ממנו לא לפנות ישירות אליו ולעובדי עירייה בכלל.
חברי המועצה של הירוקים התייחסו גם לעצים שיעקרו על מנת שיהיה ניתן להוציא לפועל את הפרויקט. לטענתם העצים, שעומדים לעקור, הם העצים הוותיקים ביותר והיפים ביותר. אלמוג קטעה את הדברים ואמרה, שהעצים יקרים מאוד עבורה ועבור מנהל ההנדסה, והיא מבקשת שהות, על מנת לערוך בדיקה לגבי העצים, שעתידים להיכרת, בגלל שנעשתה בדיקה מדוקדקת איזה עצים ניתן לכרות, והיא רוצה לוודא שוב, שלא נפלה טעות.

לא ניתן להגיב