תחילת הבנייה במורדות לינקולן תל אהרון נדחתה בשנה נוספת

בעלי קרקעות בשכונה המתוכננת מתחת לרחוב הרופא ומתחת לרמת אשכול, רצו להתחיל לקדם בנייה, מכח תכנית מנדטורית. העיריית חיפה התנגדה לקידום התכנית המנדטורית ודחתה את ההליך בשנה נוספת, שבה לא יהיה ניתן לבנות במקום. זה עוד לא הסוף, עד שלא תאושר תכנית חדשה, העירייה תוכל שוב ושוב להאריך את האישור בעזרת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

ספורטן – כללי – רחב

עיריית חיפה האריכה בשנה את איסור הבנייה בשכונה החדשה מורדות לינקולן – תל אהרון (מתחת לרחוב הרופא באחוזה), על מנת לאפשר אישור לתכנית חדשה ולמנוע בזמן זה מכמה בעלי קרקעות התחלת בנייה מכוח תכנית מאושרת. בתקופת המנדט אושרו שתי תכניות באזור זה, ולכן בעלי קרקעות בקשו מכח התכנית המנדטורית להתחיל את הבנייה. תסכולם נובע מכך שהם לא יכולים לבנות כבר עשרות שנים בקרקעות, בגלל שהבנייה דורשת תשתיות עירוניות, כמו יצירת כבישי גישה, מוסדות חינוך, חשמל, מים, תקשורת ועוד.  לכן, בעלי הקרקעות תלויים בהשלמת התכנית הכוללת, על ידי עיריית חיפה, על מנת שיוכלו להתחיל לבנות ולראות רווח מקרקעות, שעומדות שנים כאבן שאין לה הופכין.

האזור המיועד למורדות לינקולן. מבט מציר פרויד (צילום – חי פה)

הוועדה המחוזית דחתה:

האישור התקבל בוועדה המחוזית לתכנון ובניה שהאריכה בשנה נוספת איסור על בנייה במורדות לינקולן – תל אהרון. בשנים האחרונות, העירייה מנסה שוב ושוב לאשר תכניות בנייה, אבל מצליחה בצורה חלקית בלבד. כעת בעלי הקרקעות מעוניינים להתחיל לבנות בזכות שתי תכניות מאושרות מהשנים 1936 ו – 1941, ולכן העירייה נאלצה להאריך את התקופה, שבה לא ניתן לבנות באזור.


כזכור, הוועדה המחוזית אישרה רק חלק קטן מהיח”ד המתוכנן בשכונה, עוד בשנת 2014 (השטח המיועד לבנייה בתכנית זו היה מתחת לשכונת רמת אשכול). מרבית השטחים המתוכננים לבנייה בתכנית זו נמצאים בבעלות פרטית. התכנית כללה בנייה של למעלה מ- 3,000 יח”ד מתחת לרחוב הרופא ומתחת לרמת אשכול. לפני כשנתיים התחילו לשווק בתים דו משפחתיים בשכונה, שעתידה לקום בשנים הקרובות. מחיר השיווק עמד על כחצי מיליון ש”ח לקרקע של בניין דו משפחתי. כשהקרקעות שווקו הייתה הערכה לפרק הזמן שלאחריו יתחילו העבודות, אבל לא הייתה התחייבות תוך כמה זמן הבנייה תתחיל ומתי יהיה ניתן לאכלס את הדירות.
לאחר בדיקת ההתנגדויות וההחלטה לאשר כמות קטנה יחסית מתוך הדירות, החלה העירייה לקדם תכנית חדשה שבמסגרתה ייבנו כ- 2,000 יח”ד בלבד על שטח קטן יותר.

העירייה ביקשה מהוועדה המחוזית להאריך ב-3 שנים את האיסור לבנות מכח התכנית המנדטורית או עד שתהיה תכנית חדשה והוועדה המחוזית נאתרה לבקשה והאריכה את האיסור בשנה. בבקשתה ציינה העירייה כי על פי ההערכות התכנית החדשה תהיה מוכנה כעוד כשנה. הוועדה המחוזית האריכה בשנה את האיסור לבנות וקבעה כי אם העירייה תזדקק לזמן נוסף, היא תוכל לקבלו.

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...