וטרמן: “עיריית חיפה מגישה תכנית מחודשת למורדות לינקולן”

השכונה החדשה עתידה לקום על גבי מורדות הכרמל המערבי. חלק מהקרקעות כבר נמכרו. בשכונה יהיו שטחים ירוקים, מוסדות חינוך וגנים, תוך שמירה על הוואדיות בקרבת השכונה.

האזור המיועד למורדות לינקולן. מבט מציר פרויד (צילום - חי פה)

תכנית שכונת לינקולן

שכונת לינקולן מהווה חלק ממסגרת תכנית המתאר החדשה של העיר חיפה, שעברה את אישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של חיפה. לדברי מהנדס העיר אריאל וטרמן, הוקצו, במסגרת התכנון, שטחי בנייה, עליהם ייבנו בין 1000 ל – 2000 יח”ד, למטרות עיקריות של מגורים ולדיור מוגן, ועוד 2,500 מ”ר למטרת מסחר.

העירייה עובדת כרגע על התכנית לשכונה החדשה, בה מתקיימת הקפדה על שמירת המקומות הירוקים באזור והעמדה נכונה של מבני הדיור בהתאם לנוף המקובל בחיפה ולציר התנועה. מאחר שמדובר בשכונה גדולה, הדבר מחייב הקמה של שירותים, בהתאם לכמות התושבים והצרכים השונים שלהם. ולכן כחלק מתכנית השכונה החדשה, כוונת העירייה להקים בשכונה – בתי ספר, גני ילדים, מעונות יום ושטחים ציבוריים.

 

דרכי גישה

שכונת לינקולן נהנית מגישה לצירי תנועה מרכזיים לעיר ולמרכז הכרמל ובמרחק דקות ספורות מכביש 4, מנהרות הכרמל ודרך פרויד המובילה למרכז הכרמל, וכן לתחנת הרכבת והאוטובוסים “חוף הכרמל”. בנוסף, השכונה נמצאת בקרבה נוחה למתחמי קניות, בילוי ועסקים כדוגמת קניון חיפה, מתחם היי-טק מת”מ ועוד. מלבד דרכי הגישה הנוחה לעיר, שכונת מורדות לינקולן ותל אהרון תקושר לשכונות מסביבה. בפועל, שכונת מורדות לינקולן – תל אהרון תחובר גם לרחוב הרופא וגם לפרויד כחלק מהמדיניות הגורסת כי כל שכונה בעיר צריכה יותר מכביש אחד, שיאפשר מוצא מהשכונה, כשיש צורך בהתפנות מהירה (למשל, בשעת שריפה).

אריאל וטרמן בריאיון לחי פה

 

אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה:

קשר בין השכונות הוא דבר שחשוב לנו לשמור, ילד שירצה להגיע לחברו שגר בשכונה הסמוכה תיהיה לו גישה נוחה לכך. שכונת לינקולן באופן טבעי, תתחבר לרחוב הרופא ולרחוב פרויד המרכזי בחלקו העליון והתחתון שבו עתיד לקום המטרונית שתספק תנועה נוחה לעיר חיפה. התכנון הוא שיהיו שתי יציאות ראשיות לשכונה בשני כיוונים שונים שיחוברו לכבישים הרשאים באזור ויפחיתו את עומסים ביציאה ובכניסה לשכונה. כמו כן, באותן היציאות תעבור גם תחבורה ציבורית, כולל המטרונית המוצלחת של העיר, לנוחות התושבים.

תכניות הבנייה טרם הושלמו אך ייעודה של הקרקע נקבע והוא מיועד למגורים. עובדה זו מייצרת הזדמנות השקעה מעניינת בידיעה כי ברגע שיתקבלו האישורים הסופיים לעלייה על הקרקע יתייקרו מחיריה באופן ניכר.

אריאל ורטמן:

אנשים שהשקיעו את כספם לבנייה עתידית בשכונת מורדות לינקולן יראו ברכה.

 

מיקום השכונה – מורדות לינקולן:

שכונת מורדות לינקולן עתידה לקום מתחת לרחוב הרופא באחוזה על גבי מורדות הכרמל המערביים. מבחינת זיהום האוויר השכונה מרוחקת ממוקדי הזיהום, לכאורה, מה שמעלה עוד יותר את ערך הדירות שייבנו בה.

במנהל ההנדסה שוקדים כעת על  גמר התכנון ועל ניהול קידום תהליך האישורים לתכניות השכונה. ניתן לקבל הערכה כללית למשך הזמן שיעבור עד שיהיה אישור להתחלת הכנת התשתיות ועד שהיח”ד יהיו מוכנות, אך הטוב ביותר הוא לראות את התקדמות העבודות בשטח. מה שבטוח העירייה מאמינה מאוד בשכונה ולא חוסכת מאמצים על מנת לקדם את הבנייה הגדולה ביותר שאפשר תוך כדי הקפדה על איכות החיים לתושבים בשכונה. כלומר מצד אחד נעשה כל מאמץ אפשרי על מנת לא להערים קשיים במתן האישורים, כל עוד נשמר סטנדרט גבוה מבחינת התשתיות לתושבים.

פתרון התחבורה המוצע על ידי המתכננים, ושהתקבל על ידי הוועדה המחוזית, כולל בניית שני מחלפים גדולים, שיחברו את השכונה החדשה לכביש פרויד. מחלף מערבי יותר ימוקם בחלקו התחתון של כביש פרויד, ויחבר את השכונה החדשה סמוך למרכז קסטרא. מחלף נוסף יחבר את השכונה בחלקו העליון של כביש פרויד, סמוך לרחוב לינוקלן. יש לציין כי ועדת התכנון המחוזית מינתה אדריכל, על מנת לבחון את ההסתייגויות התושבים להקמת השכונה.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. יובל נומברג אמר/ה

  מיכל מה ידוע לך על פרויקט “מגדלי גולדשטיין” במורדות לינקולן שכבר לפני שמונה שנים יצאו במסע פרסום בלווי תמונות מרהיבות והבטחות לאישורים בנייה קרובים, ולמעשה עד היום לא קורה כלום אין אישורי בנייה והקונים שהשקיעו את מיטב כספם עומדים עדיין חסרי אונים וללא אפשרות לקבל את כספם חזרה. מה תוכניות העירייה בנידון?
  מקווה לתגובה עניינית.

  1. מיכאל אמר/ה

   לא קורה כלום הם דנים כבר שנים ולא זז כלום וגם גולדשטיין לא מגישים שום ערר עוד שנה הם חייבים להגיש תוכנית או לבקש ערכה

 2. מירה גל אמר/ה

  מעניין.
  האם ידוע לכם אם השכונה החדשה תבנה מתחת למתחם של הבניינים ברחוב לינקולן 6?
  איך והיכן אפשר לברר זאת?
  ץ

 3. זלמן אמר/ה

  יבורך מהנדס העיר אשר בפעולתו הברוכה מאז הגשת התכנית לפני 4 שנים, הגענו כעת לחנוכת ואיכלוס השכונה החדשה.

 4. זלמן אמר/ה

  האיכלוס ע”י חזירים…
  מה חשבתם?

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור נדל"ן בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו