"המועצה התעשייתית היא גזר דין מוות לתושבי מטרופולין חיפה והקריות״

כך אמר הבוקר (ב') סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז, בכנס החירום של השדולה למען תושבי מפרץ חיפה בנושא הכוונה להקים מועצה תעשייתית במפרץ חיפה.

כנס חירום של השדולה למען תושבי מפרץ חיפה, התקיים הבוקר (ב') בכנסת  בנושא הכוונה להקים מועצה תעשייתית במפרץ חיפה, בהשתתפות חברי כנסת, סגני שרים, ראשי ונציגי רשויות מקומיות, נציגים מארגוני הסביבה ועשרות תושבים.

ירון מזוז בעת דיון בכנסת בנושא המועצה התעשייתית בחיפה (צילום: אסף אפל)


"המתכונת הנוכחית של המועצה התעשייתית היא גזר דין מוות לתושבי מטרופולין חיפה והקריות״


 

ירון מזוז – סגן השר להגנת הסביבה

סגן השר להגנת הסביבה, ח״כ ירון מזוז התבטא  בחריפות ואמר: "מי שינהל את מפרץ חיפה זה מי שנמצא בחיפה ולא מי שיושב בירושלים. לא יעזור לאף אחד – אנו נכתיב את הקצב במפרץ חיפה, יחד עם הרשויות, הארגונים, התושבים וכמובן נבחרי הציבור. חיפה לא תהיה החצר האחורית של המדינה, בזמן שאנשים פה חולים במחלת הסרטן. המתכונת הנוכחית של המועצה התעשייתית היא גזר דין מוות למטרופולין תושבי חיפה והקריות״.

 

"הקמת מועצה תעשייתית משמעותה לקחת מהציבור את היכולת להגן על עצמו מול הזיהום הנוראי והסכנות שבתעשייה המזהמת במפרץ חיפה"

 

יעל כהן פארן (צילום: ירון כרמי)

יו"ר השדולה למען תושבי מפרץ חיפה, יעל כהן פארן: "הקמת מועצה תעשייתית משמעותה להעניק למפעלים המזהמים את המנדט לשמור ולפקח על עצמם ולקחת מהציבור את היכולת להגן על עצמו מול הזיהום הנוראי והסכנות שבתעשייה המזהמת במפרץ חיפה. ממש לתת לחתול לשמור על השמנת. במקום לעצור או לצמצם את הזיהום והסכנות מהתעשיות המזהמות, אנחנו שוב ושוב נאבקים ברצון שלהן לגדול. מעל 800,000 איש ואישה חשופים לסכנה מהזיהום של מפרץ חיפה. זיהום שאינו מבחין בין שמאל לימין, זה מאבק של כולנן".

פארן, ציינה בדיון, כי  בקרוב מאוד היא מתכוונת להעלות להצבעה את הצעת החוק שלה, החוק להבראת מפרץ חיפה שתקים מנהלת ציבורית שתפקידה יהיה לדאוג לשדרוג או להעתקת מפעלים כך שנזיהום יפחת משמעותית. הצעה שלדבריה תביא גם ליצירת אופק תעסוקתי נקי במפרץ על ידי עידוד מעבר תעשיות ומקצועות קלינטק ותשים סוף להפקרות תושבי מפרץ חיפה.

אכרם חסון (צילום: ירון כרמי)

יו"ר משותף של השדולה, ח"כ אכרם חסון: "חבל שראשי הרשויות והשלטון המקומי עושים פוליטיקה קטנה על חשבון בריאות הציבור. אין פה קואליציה ואופוזיציה בנושא, עלינו, חברי השדולה מכל סיעות הבית, מוטלת האחריות ללחוץ ולפעול למען הקמת תכנית סטטוטורית ארוכת טווח עם תקצוב גדול ונדיב אשר תפעל להעתקת המפעלים ולעידוד ייצור תעשייה פחות מזהמת למען עתיד בריאות ילדינו״

 

 

יעל גרמן (צילום: ירון כרמי)

יו"ר משותפת של השדולה, ח"כ יעל גרמן: "את מי משרתת ההחלטה הזו? בוודאי שלא את התושבים של המפרץ. החלטה ציבורית צריכה לשרת את הציבור. לעשות מהמקום הזה מועצה תעשייתית שתשמר את כל המפעלים המזיקים הללו זה חסר הגיון מכל הבחינות; מבחינה ביטחונית אין מקום לכך , מבחינת זיהום סביבה ברור שזה מזיק, מבחינה ציבורית אין שום הצדקה. אני קוראת להוריד את ההחלטה חסרת השכל וחסרת ההצדקה הציבורית מסדר היום".

גרמן הוסיפה: "אפילו גורמי בטחון מציינים את הסכנה הבטחונית בריכוז התעשיות הנפיצות האלה. *יש למנוע הרחבת התעשיות באזור והיתכנות להעברת לפחות חלק מהן.שמחה ומברכת על דבריו הנחרצים וההכרחיים של סגן השר ומקווה בהתאם שמכאן תצא הבשורה ואותו רעיון נואל, חסר תוחלת, הגיון וצדק פשוט ירד מהפרק סופית".

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

חבר מועצת העיר ירון חנן אמר בתגובה: "מטרות הכנס הזה היום בכנסת היו בעיקר תקשורתיות. חשוב שדיון כזה עם אותם משתתפים יתקיים בועדה לביקורת המדינה כדי לחשוף את המניעים האמיתיים של הלובי לקידום המועצה התעשייתית במפרץ חיפה. זה הרבה יותר אפקטיבי, כי שם ניתן לחייב את נציגי הממשלה להגיע ולשמוע את הביקורת על הרעיון הזה ולהגיב על כך בפומבי ובאופן מחייב".

 

לא ניתן להגיב