קייטסרפינג בזנזיבר: לומדים לגלוש ולחדד בשבוע | מסע מצולם

ירון כרמי מסקר את חוויית לימודי הקייטסרפינג בזנזיבר

שיטת הלימוד בזנזיבר - המדריך עם החניך במים בגובה ברך (צילום: ירון כרמי)

אלה מכם אשר שוקלים להיכנס לתחום הקייטסרפינג, מוזמנים לעיין בכתבה זו. לימוד קייטסרפינג בזנזיבר זו חוויה כיפית וגם יעילה מאד, מכיוון שניתן ללמוד במספר ימים מה שתלמדו בישראל במספר חודשים.


‏הכפר פאג׳ה (Paje) בזנזיבר ‏הוא ללא ספק אחד המקומות הטובים בעולם ללימוד קייט סרפינג. הסיבה לכך היא שילוב נדיר של לגונה עם מים רדודים ורוח קבועה, במשך מספר חודשים בשנה. ‏תושבי הכפר, אשר עסקו בעבר בדיג ובגידול אצות, עוסקים היום במתן שירותים ל-10 בתי ספר לגלישת קייטסרפינג, שהתבססו לאורך החוף.

| ‏צפו בווידאו המציג טעימה מחוויית לימודי הקייטסרפינג בפאג׳ה:

| ‏הלגונה של Paje

הלגונה מסתדרת לאורך חופי ‏האי זנזיבר, ‏מצפון לדרום. הלגונה מתאפיינת בקרקעית שטוחה וחולית כמעט ללא מכשולים, למעט כמה מצבורים של קיפודי ים‏, אשר ניתן לראות אותם דרך המים הצלולים.
סביבה הלגונה יש ריף מחסום, אשר שובר את הגלים המגיעים מהאוקיינוס ההודי.

כאשר המים יורדים, בשעות השפל, חוסם ריף המחסום את הגלים באופן מוחלט. אז הופכת הלגונה לרדודה ושקטה. ‏בעת השפל, נכנסים מדריכי בתי הספר,  בהמוניהם, ללמד את התלמידים קייטסרפינג.

‏למרות ריבוי בתי הספר, המקום אינו צפוף במיוחד, מכיוון שבאזור הכפר פאג׳ה, הספוט הוא באורך של כשלושה קילומטרים.

| עונות הגלישה:

בפאג'ה שתי עונות גלישה. יש לזכור כי מדובר בחצי הכדור הדרומי ולכן כאשר קיץ אצלנו – חורף בפאג'ה ולהיפך.

עונת החורף (כאשר אצלנו קיץ):

העונה המומלצת לקייטסרפינג היא בחודשים יוני – יולי – אוגוסט. זהו החורף שלהם. בעונה זו הטמפרטורות במהלך היום הן בסביבות 26 – 28 מעלות ובערב 22 – 24. מושלם.

בבוקר לובשים בגדים קצרים וגולשים עם לייקרה. בסביבות השעה 15:00 עוברים לחולצה ארוכה, על החוף, בעוד שבמים, הגלישה היא עם חולצת ניאופרן או חליפה דקה.

אנחנו קיבלנו 7 ימי רוח בשבוע. בדרך כלל יש 6 ימים בשבוע בממוצע. עניין של מזל.

הרוח נושבת מימין לשמאל (דרומית) בדרך כלל במהירות של 12 – 15 קשר (מושלם ללימוד בים חלק) ויש ימים שבהם הרוח מגיעה גם ל 18 – 20 קשרים מפעם לפעם.

עונת הקיץ (כאשר אצלנו חורף):

העונה היא בסביבות ינואר – פברואר

הרוח נושבת משמאל לימין (צפונית). המקומיים מסבירים כי בתקופה זו יש פחות ימים רוח בשבוע (4-5) , עומת החורף שלהם.

נעלי גלישה הן חובה בפאג׳ה, עבור המתחילים, מכיוון שבלגונה יש כמה מצבורים של קיפודי ים. בבתי הספר יש נעליים להשכרה, כחלק מחבילת הציוד לתלמיד. כדאי לשים לב כי על קו החוף יש לפעמים קיפודים שנסחפו מהים  ונותרים חבויים בתוך ערימת אצות. לכן ההולכים על החוף ידרכו רק על החול הלבן ולא על האצות. הקיפודים הם בעלי קוצים קצרים , אך בכל זאת, דריכה עליהם עלולה להפוך חופשה כיפית לחופשה כואבת.

| ‏שיטת הלימוד המיוחדת לפאג'ה:

מדריכי בתי הספר של פאג׳ה פיתחו שיטת ‏הוראה ייחודית להם. השיטה שלהם מתבססת על העובדה שהחניך יכול לגלוש ליד המדריך והמדריך עומד במים ליידו. זה מאוד שונה מתנאי הגלישה בים התיכון, מכיוון שאין גלים והים אינו עמוק.

שיטת הלימוד בזנזיבר – המדריך עם החניך במים בגובה ברך (צילום: ירון כרמי)

החניכים מתחילים עם בורדים גדולים מאד. המדריך מכוון אותם במים ומשגר אותם לגלישה. החניך גולש כמה מטרים וחווה את הקייטסרפינג מהרגע הראשון. המדריך רץ אחרי החניך במים הרדודים ומחזיר אותו למצב שיגור.
‏שיטת ההדרכה ‏הייחודית הזו, לצד התנאים המעולים, מאפשרת לחניכים לגלוש בתוך מספר שעות ובתוך שבוע אחד אפילו לחדד.

שי כרמי גולשת לייד המדריך ראשיד במים בגובה ברכיים (צילום: ירון כרמי)

זה מאד שונה מהשיטה הנהוגה בישראל, מכיוון שאצלנו החניך משוגר מיידית למים עמוקים והוא לבד.

‏| מומלץ להגיע אחרי הכשרה בסיסית בטריינר:

אלה מכם אשר שוקלים ללמוד קייטסרפינג, ‏טוב יעשו אם יתחילו בשיעורי טריינר בישראל על החוף במשך מספר שעות, על מנת ללמוד את עקרונות ההטסה, ‏במסגרת של אחד מבתי הספר בישראל, כדי שלא לבזבז את פרק הלימוד הזה בפאג'ה. לאחר שלמדתם בישראל את עקרונות ההטסה, ‏תוכלו להיכנס למסגרת של בית ספר בפאג'ה ואז בתוך מספר שעות כבר תוכלו לגלוש.

עשרה בתי ספר לגלישה בפאג'ה

| בית הספר המשפחתי של מיסטר קייט – במיקום הכי טוב:

אנחנו בחרנו בבית הספר הקטן ביותר, אשר נמצא בחלקו הדרומי (הימני) של הכפר. המיקום הוא מושלם, מפני שלא עוגנות שם סירות דייג ואין מכשולים. בית הספר הוא בבעלות של מיסטר קייט. ביקשתי ממיסטר קייט לדאוג שהמדריך ראשיד יגיע בכל עת ששי מגיעה לבית הספר וכך היה.

מיסטר קייט מתקשר אליכם כשהרוח נכנסת ודואג שהמדריך יהיה פנוי. מדריך זול בפאג'ה יעלה 15 דולר לשעה. אנחנו שילמנו לראשיד 25 דולר לשעה וכך הבטחנו את זמינותו של המדריך הטוב בחוף.

תוכלו ליצור קשר עם מיסטר קייט, בטלפון כבר מישראל. הוא עונה לוואטסאפים ומתקתק עניינים מעכשיו לעכשיו. טלפון סלולרי:

+255-777-481937

מיסטר קייט

חשוב להתקשר עם בית ספר נחמד, מכיוון שכך תוכלו לקבל שירותי הדרכה, אחסנה למשך היום וגם כסאות נוחים לרבוץ עליהם בין השיעורים.

האנשים נחמדים במידה יוצאת מהכלל ואני מאמין שתיהנו בכל בית ספר. אנחנו רצינו לתמוך במקומיים ולא באחד מבתי הספר האירופאים שהתמקמו במרכז הספוט. אם אתם נוסעים לפאג'ה, אז תיקחו אתכם מתנה, כמו משאבה חדשה, אותה תוכלו להעניק כשי למקומיים בסוף התקופה, כי אין להם איפה לרכוש ציוד.

בית הספר לקייטסרפינג של מיסטר קייט

‏| אודות הכפר Paje:

‏זהו כפר אשר היה כפר דייגים עד לשנת 2008. התושבים מתפרנסים גם מגידול אצות על קרקעית הלגונה.
בשנת 2008 גילו הגולשים את הכפר ומאז השתנה גורלם של תושבי פאג'ה. היום נהנים תושבי פאג'ה מתעשיית התיירות, המשרתת את אלפי הגולשים המגיעים למקום, במהלך השנה.
‏בכפר נבנו עשרות בתי מלון קטנים המארחים את הגולשים ולצידם מסעדות נחמדות, המגישות מזון טרי מן הים, מדי צהריים וערב.

| אוסמן – יסדר לכם הכל בפאג'ה

בהגיעכם לכפר, כולם יציעו לכם חבילות לטיולים ועוד ועוד… אנחנו היכרנו את אוסמן, עליו קיבלנו המלצות חמות עוד בטרם יצאנו מישראל. אוסמן הוא מדריך טיולים הגון ומקושר, אשר יודע לסדר עניינים בכל מה שקורה סביב פאג'ה. החל משיעורי קייט, דרך מסעדות, מסאג'ים ומלונות ועד שחייה עם דולפינים. הוא תקשורתי מאד, שולט היטב באנגלית ומתקשר ביעילות גם בוואטסאפ. אתם יכולים ליצור איתו קשר מהארץ והוא יסדר לכם הכל.
הערה מאוגוסט 2020: מאז שכתבתי את המאמר הזה, אוסמן נמצא בקשר קבוע איתי. הוא מקפיד על רמת שירות גבוהה. התקשרו אליו המון ישראלים והוא נותן שירות טוב. אני עוקב מפעם לפעם אחר האנשים שמגיעים ומוודא שכולם מרוצים, סתם ככה בתור שירות לקהילה, אז השירות הוא בסוג של אחריות.

הטלפון הסלולרי של אוסמן:

+255-777-841-154

תזכרו שאתם באפריקה ולא כל העניינים הם לגמרי ברורים שם עבור התייר המגיע מישראל. אוסמן יתרגם לכם ויגשר על פערי התרבות. בעזרתו תצלחו את החופשה בלי בעיות.

אוסמן – מסדר כל מה שצריך בפאג'ה

| שתו מאגוזי הקוקוס:

אגוזי הקוקוס מצויים בשפע לאורך החוף. הנוזל הנמצא בתוך האגוז הוא בכמות של 2 כוסות ואף יותר. הנוזל הזה מרווה ומכיל מינרלים בריאים ומומלץ מאד לאחר הגלישה. במחיר של שקלים בודדים יביאו לכם המקומיים אגוז קוקוס מהעץ, על מנת שתוכלו לשתות את מי הקוקוס לאחר הגלישה. אגוז הקוקוס מרווה צימאון וגם מזין במינרלים.

עומר שותה מאגוז קוקוס

| מזון משובח מן הים, בחצי מחיר מישראל:

ארוחת צהריים / ערב טובה תמצאו במחיר של כ-45 שקלים לאדם. המזון כולל בעיקר דגים, ‏פירות ים ומעט ירקות ופירות. הקפה במלון הוא נוראי. אני ממש לא יכולתי לשתות אותו. מומלץ להביא קפה מהבית.

המסעדות מגישות מזון טרי. הדגים נידוגו בבוקר ומוגשים בצהריים. אנחנו לא נתקלנו במזון מקולקל.

קלמרי טרי עם צ'יפס – מנה נפוצה בזנזיבר
נתחי דג על מצע אורז עם ציר דגים – מנה נפוצה בזנזיבר

| מלון בכפר פאג'ה

‏בתי המלון מציעים ‏תנאים לא רעים של לינה וארוחת בוקר, ‏במחיר של כ-2,500 שקלים לזוג לשבוע (‏מחיר של לילה אחד לזוג באילת).

מלון מאהאלי – במרכז הספוט של פאג'ה

אל תצפו לרמת אירוח בסטנדרט של בתי מלון באילת, אבל תוכלו למצוא מלונות נחמדים שהחדרים בהם נקיים.
אנו שהינו במלון ששמו מאהאלי – Mahali. ‏זהו המלון החדש והשווה ביותר בכפר. הוא נפתח בשנת 2017 הוא מציע תנאים טובים מאוד של לינה, ארוחת בוקר ובריכת שחייה נהדרת, ממש במרכז הספוט. אפשר לנפח קייט במרחק 30 מטרים מהחדר.

בני הזוג פלורי ולין מהולנד, הקימו אותו לפני כשנה ומנהלים את האירוח ברמה גבוהה ביותר.

בעלי המלון מאהאלי – פלורי ולין – בני זוג מהולנד

| ‏טיולים ופעילות בזנזיבר מסביב לגלישה:

בזנזיבר תמצאו מגוון פעילויות, אשר רובן סובב סביב הים. גם בני המשפחה שאינם גולשים ימצאו את עצמם ויתמזגו באווירה הנעימה והרגועה של זנזיבר.

| ספארי בלו:

‏הפעילות הראשונה שבוודאי תעשו נקראת Blue Safari. ברגע שתנחתו בזנזיבר, כולם ינסו למכור לכם את הפעילות הזאת. ‏זהו שייט בסירות מסורתיות לאזור בו יש מספר לגונות נחמדות, צלילה בריפים נחמדים אבל די הרוסים, ‏ארוחת צהריים של פירות ים והפלגה בחזרה. הפעילות נמשכת כשבע שעות.

ספאר בלו – הפלגה בסירות מסורתיות
ספארי בלו – צלילה עם שנורקל בלגונות
ספארי בלו – רחצה בלגונות

| ‏יער הגשם ג'וזאני – פארק הקופים

זוהי שמורת טבע בה יער גשם. ביער גדלים קופי הקולובוס האדומים, הייחודיים ליער זה (בלבד). הקופים מאפשרים להתקרב אליהם למרחק של מספר מטרים. בהמשך הסיור ביער ג'וזאני, תוכלו לצפות גם בצבי ים הגדלים בחווה מיוחדת להצלת צבים וכן בצבי יבשה ענקיים.

טיול ביער הגשם – יער ג'וזאני
קוף הקולובוס האדום ביער ג'וזאני (צילום: ירון כרמי)

| ביצת המנגרובים בסמוך לייער ג'וזאני

באותו כרטיס שרכשתם לטיול ביער ג'וזאני תוכלו להמשיך לסיור בביצת המנגרובים. הסיור נמשך כמחצית השעה על גשר מעל הביצה. בביצה תראו את צמחי המנגרוב אשר חיים במים מלוחים וביניהם מיליוני סרטנים

טיול בשטחי ביצת המנגרובים
מביטים מהגשר הצף אל קרקעית הביצה

| חוות ההצלה של צבי הים

בהמשך הטיול תוכלו לפגוש צבי ים ירוקים בחוות ההצלה של צבי הים. במסגרת הפרויקט, רוכשים מפעילי החווה צבי ים אשר נלכדו על ידי הדייגים. הם מצילים אותם, מטפלים בהם, תחת השגחת וטרינר ולאחר מכן משחררים אותם באזור מיוחד בצפון האי זנזיבר.

מפגש עם צבי ים בחוות ההצלה
רכיבה על צבי ענק בזנזיבר – יער ג'וזאני

| שחייה עם דולפינים:

תצאו מהמלון בסביבות השעה 06:00 בבוקר בהסעה לנקודת המוצא של הסירות. אז תפליגו למפגש עם להקה של דולפינים, שמגיע כמעט כל יום לאותו מקום. הדולפינים רגילים לראות מאות אנשים קופצים למים ומסתכלים עליהם.

‏ניתן גם לקחת הפלגה בדוגית לדייג בחכות, או לצלילה עם שנורקל.

| תחבורה ו‏נסיעה באי זנזיבר:

‏אני לא ממליץ לשכור רכב ולנהוג בזנזיבר בעצמכם. הסיבה לכך ‏היא מצבם הרעוע מאד של הכבישים (מלאים בורות).  ‏בנוסף, הנהיגה היא בצד ימין. בזנזיבר תמצאו אין סוף נהגי מונית אשר מכירים את הכבישים ויביאו אתכם בבטחה ממקום למקום, במחיר שווה לכל נפש. למשל, נסיעה של שעה משדה התעופה לכפר פאג'ה, עולה בין 25 ל-50 דולר ל-4 אנשים (יחד).
‏את המוניות תוכלו להזמין דרך המלון. מהניסיון שלנו הם מגיעים בזמן ויודעים לעבוד עם תיירים.

כבישים אפלים ומשובשים – זנזיבר

| כתבות נוספות על גלישה בערוץ של ירון כרמי:

לא ניתן להגיב