חידושי 2018 בקייטים של FONE – דיווח ישיר מהכנס בדאח'לה | ירון כרמי

ירון כרמי, בשליחות חי פה, משוחח עם מעצבי הקייטים, לומד המון ומשדר לישראל ישירות מדאח'לה במערב הסהרה

רפאל סלס - קייטים 2018 (צילום - ירון כרמי)

סקירה יומית מכנס ההשקה של קולקציית 2018 – היום נתמקד בקייטים בלבד

בכל יום אנו לומדים על תחום אחר

צפו בוידאו מהיום שהוקדש בכנס לקייטים החדשים

מותגים:

בקשר בין המותגים, ניכר כי מותג הבנדיט הוא חזק, גם בהשוואה למותג האב f-one וגם בהשוואה למותגים אחרים של קייטים הקיימים בשוק. רפאל סלס מדגיש את המחוייבות העצומה של כל הצוות להמשיך ולחדש ולשפר את הבנדיט מדי שנה וכמובן, לא לקלקל.

רפאל מדגיש כי במגוון הקייטים של החברה, יש לשמור ולפתח גם את הייחודיות של יתר הקייטים (לא רק של הבנדיט) ולהתקדם בכל הערוצים. כלומר, F-one זה לא רק בנדיט.

רפאל סלס – קייטים 2018 (צילום – ירון כרמי)

מהירות הגלישה

סלס מדגיש את הדילמה של מהירות הגלישה: קייט שמטיס את הגולש קדימה מהר מדי, מקשה על הגולש הממוצע בסיבובים ובגלים. מצד שני חלק מהגולשים רוצים לרוץ מהר. לכן נכנס השנה ה-FORTIVE, אשר מיועד למהירות ואף לתחרויות מהירות, בעוד שהבנדיט מיועד להיות איטי יותר (איטי במהירות הגלישה וזריז בסיבסוב).

סלס מסביר כי נוכח לדעת שקייטים שמטיסים את הגולש קדימה מהר מדי גורמים לאובדן שליטה בקרב רוב הגולשים. לכן יש להאט קצתו את המשיכה קדימה ולתת יות רדריפט, שמגביר את ההנאה בגלישה.

הבנדיט – קלואי טסה בלגונה של דאח'לה ב-12 קשר (צילום: ירון כרמי)

תהליך הפיתוח:

הפיתוח של כל מוצר נעשה על קייט 9, עם מעל ל-30 פרוטוטייפים. בכל שבוע מתקבלות במעבדה תגובות מהשטח. ביום שישי יוצא פרוטוטייפ חדש ובשבוע שלאחר מכן מיקה ממשיך בבדיקות. כשמגיעים למוצר מעולה, ממשיכים עם 7,5 10. לאחר מכן מרחיבים לקייטים הגדולים. מיקה ורוברט צריכים להתמודד עם כמות גדולה של דגמים בזמן קצר. בסביבות חודש מאי, בכל שנה, מבצעים הקפאת מצב ומסיימים את הדגמים לקראת הייצור, שמתקיים בקיץ. בסביבות אוקטובר הדגמים החדשים מתחילים בהפצה לסוכנים ברחבי העולם. מיקה ורוברט עובדים בצמוד, כבר כמה שנים והם מבינים אחד את השני במהירות ומאפשרים בכך התקדמות בפיתוח הדגמים. רפאל מנחה אותם בקביעת הקווים המנחים לתכנון ולמעשה מתפקד כמעצב הראשי של החברה.
"ביחד יש לנו 50 שנות ניסיון", אומר רפאל לחי פה.

פול סרה – גולש בנבחרת FONE (צילום – ירון כרמי)

בנדיט 2018

רבים מהגולשים שואלים מה בעצם התחדש השנה.
יש לנו כמה סודות, מסביר רפאל. השינויים בחופה הם קטנים ומדודים, כי אסור לקלקל מוצר כל כך טוב. אנחנו מתמקדים השנה ביציבות בסיבובים, במניעת ניפנוף במצבי קיצון. אנחנו נזהרים ממהירות יתר בגלישה, ומרככים את התחושה של הקייט. הבנדיט נכנס טיפה יותר לחלון ורץ פחות קדימה. אנחנו יודעים שככל שאנחנו מרככים את המשיכה, נפגעים הביצועים בטווח התחתון, כי הקייט מושך פחות קדימה, לכן אנחנו מרככים אותו בעדינות רבה וכל סנטימטר של שינוי בחופה נבדק בקפידה.
השנה הורדנו את השחיף הקשיח בטיפים. הורדת המשקל של השחיפים הקטנים מהטיפים מסייעת בזריזות התמרון של הקייט. אנחנו נלחמים להוריד כל גרם אפשרי, מסביר סלס.

המיקום בחלון:

זהו מאפיין מהותי בתכנון. ככל שהרוח עולה, אנחנו מחפשים ריצה של הקייט קדימה, כדי לאפשר שליטה של הגולש בכוח, בעוד שכאשר הרוח יורדת, אנחנו מחפשים כניסה לחלון ויציבות. קייט שירוץ מהר מדי קדימה ברוח חלשה, יקרוס, מסביר רפאל.
בקייטים הגדולים אנחנו מתכננים כניסה לחלון הכוח, כדי למנוע ניפנוף ולאפשר גלישה חלקה בלי קריסה של הקייט.

מיקה – הטסטר של FONE עושה פרצופים לירון כרמי

תחושת הבר:

מיקה, הטסטר, עובד סביב השעון על התגובה שהגולש מקבל בכל תנועה של הבר. אנחנו רוצים לאפשר שחרור מהיר של הכוח בדחיפת בר, בעוד שבמשיכת בר אנחנו מתכננים תוספת כוח הדרגתית ולא קיצונית.
בסיבוב הקייט הוספנו השנה טיפה כוח, על מנת לקבל סיבוב רציף. יחד עם זה אנחנו רוצים מהירות בקייטלופ, כך שיש כאן המון עבודת כוונון עדין של הפידבק מהקייט.

הבר החדש:

הבר הבסיסי מגיע באורך של 52 סמ וניתן לשינוי אורך ל- 45 באמצעות שני אדפטורים שמתכווננים בקצות הבר
הפיתוח הזה נועד לאפשר לגולשים ליהנות מבר אחד בעת השימוש בכל הגדלים והסוגים של הקייטי.
יש בר דומה שהאורך הבסיסי שלו הוא 45, המיועד לגולשי גלים שהבר הבסיסי ארוך להם מדי בקייטלופים.

המיתרים הקדמיים
ניתן לקבוע השנה את נקודת הפיצול של החוטים הקדמיים, על ירי ההשחלה בטבעת עבור הבנדיט והוצאה מהטבעת בקייטים המשמשים לרוח קלה.
למי ששוכח את הסטאפ, יש הסבר מודפס על התיק.

מצוף על המיתר הקדמי:

מצוף חדש התווסף על המיתר הקדמי מעל הבר, על מנת להציף את המיתר כשהקייט במים ולהקל על הגולש למצוא את המיתרים הקדמיים, בעת הצורך

פורטיב Fortive. צילום – ירון כרמי

הקייט המפתיע של השנה – Fortive

זהו קייט שנבנה במקור עבור תחרויות מהירות. לאחר שהקייט היה בשימוש, החלו בחברה להתאים אותו לקהל הרחב, בתהליך פיתוח ארוך מאד, שנמשך 3 שנים (!). התוצאה מדהימה: מדובר בקייט שבנוי לרוץ קדימה בחלון, גם ברוחות של 10-12 קשרים ומטיס את הגולש בחידוד מטורף. בנוסף לכך, הקייט מקפיץ גבוה ברוחות קלות. כמובן שמוותרים על משהו וזה התמרון בגלים, אשר בו אין מתחרים לבנדיט.

החופה של ה-Fortive היא בעלת קשת פתוחה והבריידל מותאם לכך. המיתרים הקידמיים נפתחים מטר וחצי מעל הבר וכך נוצר V רחב שתומך בחופה הרחבה.

גלשתי על הפורטיב ונדהמתי מהמהירות המטורפת שלו ברוח קלה. ה-14 משך אותי יותר מהר וחד מאשר הבנדיט במידה משמעותית. גולשים שמחפשים RIDE מהיר, כדאי שיבדקו את הקייט הזה במידות הגדולות 12, 14, 17, בטרם יבחרו את הקייט שלהם השנה.

WTF – קייט הפריסטייל החדש – סת מתעופף ב-12 קשרים

קייט הפריסטייל WTF – C-shape

הקייט מתוכנן לתמיכה מושלמת בגולשים המבצעים אנהוק. ההחלטה לייצר קייט פריסטייל נובעת יותר מהעובדה שהנבחרת צריכה כלים להתמודד בתחרויות הפריסטייל ופחות מדרישות השוק לקייט פריסטייל בעל יכולות קיצוניות. הקייט WTF לא מיועד להחליף את הבנדיט, אשר נותן מענה כקייט אולאראונד, למגוון רחב של תנאי ים וכמובן לפריסטייל ברמה טובה.
גולשי נבחרת הפריסטייל מחפשים מגוון של תכונות, שגולשים ״רגילים״ פחות מכירים.
הקפיצה (פופ) ואז הסלאק זה הפרק בו מעבירים את הבר מאחורי הגוף (הנדל פאס).
הצעירים העוסקים בתחרויות יוצרים שפה משותפת עם רוברט, על מנת להצליח לשדר לו את הדרישות הנוגעות לכל שניה שהם באוויר. בכל שניה בתרגיל, יש ציפייה שונה לתגובת הקייט, בהתאם להתפתחות התרגיל.
קייט ה-wtf מייצר פחות כוח מהבנדיט לאותה מידה.

סת פול ודוד מסבירים על הסלאק. לך תבין… משמאל רפאל סלס – נבחרת הפריסטייל של FONE (צילום: ירון כרמי)

רובנו ממילא לא יבינו מה הם עושים שם בתרגיל, אז בואו נתחיל מלהסתכל טוב בווידאו שצילמתי עם סת' הברזילאי.


| כתבות נוספות על גלישה בערוץ של ירון כרמי:

More from Fone – Israel


 

 

 

לא ניתן להגיב