שימוע למפעל דור כימיקלים בחיפה יתקיים היום, 05/09/2017, בגין רצף אירועים מסוכנים

גיל דנקנר - בעלי דור כימיקלים

הודעת המשרד להגנת הסביבה


המשרד להגנת הסביבה יקיים היום, 05/09/2017,  שימוע למפעל דור כימיקלים בחיפה בגין רצף אירועי חומרים מסוכנים בשבועות האחרונים וחשד להפרת תנאים בהיתר הרעלים

בזימון לשימוע ציין המשרד להגנת הסביבה כי במפעל אירעה בשבועות האחרונים שורה של אירועי חומרים מסוכנים בזה אחר זה. המפעל לא זיהה את כולם, לא דיווח על כולם כיאות, ובתחזוקת אחסון החומרים המסוכנים שלו נמצאו ליקויים 


השר להגנת הסביבה, ח”כ זאב אלקין מסר לחי פה:

“נמשיך במדיניות של אפס סובלנות כלפי מפעלים מזהמים. כמו במקרים קודמים, אם יתברר כי הופר היתר הרעלים, לא נהסס לפעול בכל האמצעים שלרשותנו על מנת להבהיר לכל המפעלים בארץ שלא משתלם לזהם” 

 

סגן השר, ח”כ ירון מזוז מסר לחי פה:

ירון מזוז – סגן השר להגנת הסביבה

״כפי שהצהרתי לא אחת בעבר וכמי שמייצג בממשלה את תושבי מטרופולין חיפה והקריות, אנו נטפל ביד חזקה ולא נניח לשום מפעל מזהם המסכן את בריאות תושבי ישראל וסביבתה. המשרד שם לנגד עיניו את מדיניות האכיפה והפיקוח – כל זאת כדי שכל מי שמרשה לעצמו לזהם ולהעמיד בסכנה חיים של אזרחים במדינת ישראל, ייתן על כך את הדין״

 

 

 ישראל דנציגר, מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה מסר לחי פה:

“אנחנו ממשיכים במהפכה יסודית שאנו מבצעים במשרד בתחומי הפיקוח והאכיפה. אנחנו מוצאים יותר הפרות, מסדירים ואוכפים יותר – ופועלים למען בריאות תושבי ישראל”


המשרד להגנת הסביבה זימן את מנהלי דור כימיקלים בע”מ לשימוע במחוז חיפה טרם החלטת המשרד על נקיטת צעדי אכיפה כנגד המפעל, בגין הפרה לכאורה של תנאי היתר הרעלים. השימוע יתקיים ב-5 בספטמבר (מחר).

בזימון לשימוע שנשלח למפעל דור כימיקלים מפורטים מספר אירועים. ב-7 ביולי, בעקבות תלונה על ריח חריף שמקורו במפעל, נציגי המשרד להגנת הסביבה הגיעו למפעל ומצאו דליפה של גז פחמימי מסוכן C4, חומר דליק ונפיץ ביותר. הדליפה התרחשה בעת ביצוע תחזוקה בצינור המוביל את הגז.

בעקבות דרישת המשרד, ב-25 ביולי, העביר המפעל תחקיר שלא עמד בדרישות היתר הרעלים. מהתחקיר עולה כי המפעל לא טיפל באירוע בהתאם לדרישות ההיתר.

בנוסף לאירועים אלו, ב-14 ביולי, אירע במפעל דור כימיקלים אירוע חומרים מסוכנים נוסף של דליפת גז מימן בעת מילוי מכל המימן. תוך כדי האירוע, גם פרצה שריפה במשאבת מים במפעל.

מתחקיר האירוע שהועבר למשרד עולה החשד כי המפעל לא פעל בהתאם להוראות היתר הרעלים, הן בתחזוקת ובדיקת גלילי המימן בשגרה והן בטיפול באירוע. לכך יש להוסיף ליקויים נוספים שנמצאו במפעל בסיור פיקוח שנערך ב-28 ליוני על ידי המשרד להגנת הסביבה.

מתיאור המקרים עולה, כי במפעל אירעה בשבועות האחרונים שורה של אירועי חומרים מסוכנים בזה אחר זה. המפעל לא זיהה את כולם, לא דיווח על כולם כיאות, לא טיפל בהם בהתאם להיתר הרעלים וגיליונות הבטיחות, ולא הגיש תחקרים כנדרש על מנת לאתר את הסיבות לכשל ולמנוע הישנות מקרים. זאת, בנוסף לאחסון החומרים במפעל, שלא נעשה בהתאם לתנאי היתר הרעלים והתחזוקה השוטפת לקויה.

בשימוע שיתקיים ב-5 בספטמבר 2017, יוזמנו מנהלי המפעל להשמיע את טענותיהם, בטרם יקבל המשרד להגנת הסביבה החלטה.

הגיבו כאן לכתבה