הוגש תזכיר החוק להתקנת מצלמות בבתי אבות – האם זה יביא לסוף תופעת ההתעללות בקשישים?

בעקבות פרשת ההתעללות בקשישים שנחשפה בחודש פברואר השנה בבית אבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה שזיעזעה את המדינה ואת שר הבריאות יעקב ליצמן, הוגש תזכיר החוק להתקנת מצלמות בבתי אבות.

אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK
האקדמית גורדון – הרשמה – WB
אילוסטרציה: SHUTTERSTOCK

בעקבות פרשת ההתעללות בקשישים שנחשפה בחודש פברואר השנה בבית אבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה שזיעזעה את המדינה ואת שר הבריאות יעקב ליצמן, שהחליט להחמיר את הפיקוח על המוסדות הסיעודיים, והנחה ליישם צעדים להגברת הפיקוח על כלל המוסדות ובמקביל לבחון התקנת מצלמות במוסדות הסיעוד בפיקוח המשרד, הוגש תזכיר החוק להתקנת מצלמות בבתי אבות.

יש לציין שאחרי חשיפת ההתעללות בבית אבות נאות כיפת הזהב בחיפה, ואירועים נוספים בהם תועדו מקרי התעללות קשים ואכזריים מצד צוות מטפל כלפי מאושפזים קשישים בבתי חולים סיעודיים, הוביל השר ליצמן, מהלך שמטרתו לחייב כל בית חולים גריאטרי / מוסד סיעודי בו שוהים קשישים חסרי ישע  להתקין ולהפעיל מצלמות למעקב. השבוע הוגש תזכיר החוק החוק להתקנת מצלמות בבתי אבות.

 מטרתו של החוק כפי שמסבירים במשרד הבריאות לשיג 3 תכליות:

א. הרתעה שתסייע במניעת פגיעה במאושפזים, ברווחתם ובשלומם.

ב.  איתור מקרי פגיעה באמצעות בקרה.

ג. יכולת שימוש בתיעוד פגיעה שקרתה לצורך חקירה וענישה. מצלמות יותקנו הן במרחב הציבורי שבמחלקות והן במרחב הפרטי ויאפשרו השגחה בכל זמן בו המאושפז שוהה במחיצת מטפל.

כללית לוקחים את זה בהליכה WB

"החובה להתקין מצלמות והוראות ביחס לאופן בו יופעלו, יוסדרו בתקנות, אשר הסמכות להתקינן תיקבע בתיקון המוצע לפקודת בריאות העם, 1940. התיקון סמיך את שר הבריאות לקבוע בתקנות הוראות לעניין מנגנון ההסכמה או ההתנגדות של מאושפזים להצבת מצלמות, ובפרט ביחס למאושפז שאינו מסוגל להבין בעניין ושלא מונה לו נציג חוקי המוסמך לקבל החלטה עבורו".

שר הבריאותיעקב ליצמן: "התיעודים שהגיעו אליי היו מזעזעים בחומרתם. אף נפש אדם לא יכולה להשאר אדישה להתעללות שכזאת בחסרי ישע, ואם יש פתרון טכנלוגי שאפשר להשתמש בו על מנת למנוע את התופעה, אנחנו ניישם אותו באופן מיידי. מוסד סיעודי שלא יהיו בו מצלמות בהתאם לחוק לא יקבל רישיון ויסגר. הדבר יביא לצמצום מיידי של מקרי אלימות. אנחנו נדאג יחד עם חברי הממשלה לתקצוב דחוף של הנושא. אסור בתכלית האיסור שתמונות כאלו יחזרו. אנחנו נכבד ונבטיח את הבטחון של הסבים והסבתות שלנו".

 

השר ליצמן: "להחמיר את הפיקוח על המוסדות הסיעודיים"

 

צפו: התעללות בקשישים בבית אבות בחיפה – כתבתו של יוסי מזרחי

 

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...