שפכים מוזרמים לחופי חיפה בצמוד לרוחצים בחוף הסטודנטים וקריית חיים

הרשויות יודעות כבר חודשים ומסרבות לטפל במפגעים המסוכנים לבריאות

דר יובל ארבל (צילום: עמרי שפר)

יצאנו לסיור עם ד"ר יובל ארבל מעמותת "צלול" בחופי חיפה לסקירת הזרמות שפכים מנקזים של נגר עילי לים. הזרמת שפכים מכל סוג היא עבירה על החוק שבכוחה לפגוע בבריאות הרוחצים בים, באיכות הדגה ובמינים שנמצאים בסכנה. ואולם, חרף פניות חוזרות ונשנות של עמותת "צלול" לרשויות השונות – בהן עיריית חיפה, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה – לא נעשו עד היום פעולות בשטח דבר על-מנת למנוע מפגעים אלה.

צפו בווידאו מהשטח

צילום: עמרי שפר  |  עריכה: ירון כרמי – חי פה – חדשות חיפה

 

חוף קריית חיים

התחלנו בחוף תש"ן, הנמצא כמה מאות מטרים דרומית לחוף נאות בקריית חיים. זהו חוף שרק לאחרונה התמלא מחדש בחול לאחר שהוא נעלם בעקבות העבודות להקמת הנמל החדש.

ד"ר יובל ארבל מרחיק אזרחים מסכנת הזיהום – קריית חיים (צילום: עמרי שפר)

ד"ר יובל ארבל – רכז ים וקשרי ממשל בעמותת צלול:

אנחנו דוגמים את הנקזים, מחיפה ועד עכו (נחל נעמן), במשך כמה חודשים, מטעם עמותת צלול, במחקר משותף עם המכון לחקר ימים ואגמים. בנקז שמול חוות תש"ן מצאנו לאחרונה, כמה פעמים, ריכוזים גבוהים מאוד של חיידקים, ברמה של ביוב – כלומר יש פה 1,800,000 קוליפורמים צואתיים בדגימה של 100 מ"ל. אלה ריכוזים של לפחות 50% ביוב. מעבר לזה, אנחנו דוגמים פה גם מתכות וגם נוטריינטים, הדגימות מצביעות על סבירות גבוהה לזיהום תעשייתי ולא רק ביוב ביתי.

כמובן שהעברנו את כל המידע לעיריית חיפה למשרד הבריאות ולמשרד להגנת הסביבה, לא פעם אחת ולא פעמיים. הם יודעים את תוצאות הבדיקות ומכירים את התופעה הזאת. התופעה קיימת לא רק כאן, אלא גם בנקודות נוספות לאורך חופי ישראל, אבל פה התופעה הכי חמורה, על פי הדגימות שלנו.

כרגע אין מענה, מוסיף ד"ר ארבל. קיבלתי תשובה מאוד לקונית מהמוקד העירוני של עיריית חיפה ש"הנושא בטיפול".

על פי התשובות שקיבלתי, אין התייחסות רצינית בינתיים – אין התייחסות למה שאנשי עיריית חיפה מתכונים לעשות לגבי הזיהום הזה ולמנוע אותו במקור.

אזרח רוחץ בשפך הנקז המזוהם בקריית חיים. אין שלט אזהרה (צילום: עמרי שפר)

גם החול מזדהם מהשפכים

אנחנו בודקים גם את רמת הזיהום בחול במרחקים מהנקז – 1,  10, 20, 50, מטרים מהזרימה. אנחנו רואים שבמרחק מטר אחד מהנקז יש ריכוז קוליפורמים צואתיים בתוך החול, במידה שמסכנת את הבריאות. זאת דגימה שנעשתה לפני יותר משבועיים. ככל שיזרום פה יותר זמן ביוב כזה, החיידקים יתבססו בחול, ויוכלו להתקדם ולהתפתח בתוך החול. יש בדיקות בעולם שמראות שחיידקים מתפתחים מטרים רבים מעבר לנקודת הזיהום.

זאת סכנה אמתית לבריאות שלכם, מוסיף הד"ר ארבל. מי שמתרחץ בחוף הזה, מעבר לכך שזה לא חוף מוכרז, חושף את עצמו לפתוגנים מעוררי מחלות.

 

דורשים טיפול בפעילות הבלתי-חוקית

הדרישה שלנו היא קודם כל, כמובן, להסיר את המפגע הזה, על ידי איתור מקורו, לתפוס את המים האלו ולטפל בהם.

יש "משאבות קיץ", כך שאם יש זרם בנקז, שואבים את הביוב ומזרימים את הנוזלים למערכת הביוב, כדי שזה לא יזרום לחופים ולים. עד שיעשו את הטיפול המונע הזה, צריך להיות פה שילוט שמזהיר את האנשים מהסכנה הבריאותית פה.

עיריית חיפה בעצם אחראית פה על זיהום הים.

הנקז המזוהם הזורם דרך מתם לחוף הסטודנטים. (צילום – עמרי שפר)

חוף הסטודנטים

הנייר שאני מחזיק פה כולל דוח מעבדה שמראה שיש פה עשרות אלפי חידקיים צואתיים פתוגנים מעוררי מחלות ב-100 מ"ל דגימה. זאת אומרת שאנחנו מדברים פה על סדרי גודל שהם יותר מהתקן להשקייה בקולחין וכמובן באלפי אחוזים מעבר לתקן רחצה – ואנחנו נמצאים פה צמוד לחוף רחצה.

תקן רחצה מדבר על מקסימום 400 חיידקים מסוג קוליפורמים צואתיים ל-100 מ"ל ופה יש לנו 25,000, ומקסימום 100 מסוג אנטרוקוקים צואתיים ופה יש לנו גם כן כמה אלפים. ויש פה גם איקולי שזה חיידק שמעורר מחלות. כל מי שהתרחץ פה והרגיש אחר כך בחילות או שלשולים אחרי שהוא שחה כאן, יכול להיות מאוד שזה קשור לזה שזורמים פה חיידקים מעוררי מחלות אל היםומזהמים אותו.

רוחצים בחוף הסטודנטים בקרבת הנקז המזוהם. (צילום – עמרי שפר)

 

אין מענה מהרשויות

משרד הבריאות דורש דגימה בחוף הים אבל רק בחוף המוכרז, מול סוכת המציל. ובמקום הזה אין שום דגימה של משרד הבריאות. אני כמובן שלחתי את הדגימות האלו כבר לפני שנה. עמותת צלול ערכו את הדגימות האלו במים כבר לפני שנתיים. אני באתי והצגתי את התוצאות גם מהקיץ האחרון וגם מלפני שנתיים.

הצגתי אותן בפני מאיר ברק המנהל התפעולי של החוף וראש אגף חופים יעקב זאב לופו והם אמרו שהם יטפלו בזה אבל בעצם לא חזרו אליי, לא נתנו שום טיפול וכמו שאתם רואים אין פה לא שילוט אזהרה, ולא שאיבה של המים וטיפול בהם. למעשה אפשר לנצלח את המים האלו. אלה מים שריכוז המזהמים בו הוא לא גבוה כל-כך להשקיית קולחין. אפשר לטפל בהם ולבצע את זה. אני יודע שהיו בעבר מחשבות כאלו ואני לא יודע למה זה לא מבוצע. בכל מקרה הדבר הראשון שצריך לעשות זה לשאוב את המים ואז המשאבות בתוך הנקז, "משאבות הקיץ" מעבירות את זה למערכת הביוב ואין צורך שזה יזרום ויזהם את הים ויסכן את הבריאות שלנו.

דר יובל ארבל (צילום – עמרי שפר)

ד"ר יובל ארבל מציג לנו כאן ממצאים מדאיגים מאוד. ביוב זורם באופן חופשי לים במספר מוקדים ממש בפני המתרחצים והילדים המשחקים בחול. ולא זו בלבד שהרשויות לא דוגמות את המים ומטפלות במפגעים באופן שוטף, אלא שגם כאשר העמותות האזרחיות עושות בשבילן את העבודה, אוספות מידע בעלויות גבוהות ומציגות אותו – לא נעשה דבר. אין ספק שמשרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה צריכים לגלות אחריות, אבל משרדי הממשלה יושבים בירושלים ולמעשה הגורם אשר אחראי באופן ישיר הוא עיריית חיפה. עונת הרחצה כבר בשיאה ויש לעצור את הזרמות השפכים לים באופן מידי.

 


תגובות


תגובת משרד הבריאות

מעמותת צלול פנו ללשכת הבריאות חיפה לראשונה בשנה שעברה עם תוצאות של ערכי חיידקי  קולי צואתי גבוהים במספר נקזים לים. במקביל פנו ללשכה גם מהיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה שגם הם דגמו ערכים גבוהים בנקז של חוף הסטודנטים.

כפי שסיכמנו  עם המשרד להגנת הסביבה ונציג עמותת צלול, לפני פתיחת עונת הרחצה השנה, יזמנו דיגום משותף עם נציג היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית ועם הממונה על חופי הרחצה בחיפה הן בנקז שליד חוף הסטודנטים והן במי הים שמול הנקז. הדיגום בוצע בשלושה מועדים שונים. בכל המועדים התקבלו תוצאות מי הים תקינות לחלוטין, זאת בנוסף לתוצאות דיגום תקינות של מי הים בחופי הרחצה המוכרזים סמוך לנקזים.  יצויין כי מי הים בחופים המוכרזים נדגמים אחת לשבוע בעונת הרחצה.

יחד עם זאת, מאחר והציבור מסתובב באזור הזרימה של הנקזים אל הים, פנינו אל עיריית חיפה בבקשה למנוע את הזרימה אל החוף. בתשובה שקיבלנו מעיריית חיפה נמסר כי בימים אלה מקודם פרויקט של השבת המים להשקיה ובנוסף מחלקת הניקוז של העירייה פועלת לאיתור חיבורים פירטיים שגורמים לזיהום.

אנו נמשיך במעקב אחר הנושא.

 

תגובת המשרד להגנת הסביבה:

מקור הזיהום המדובר הינו מנקז עירוני, שתפקידו להעביר מי נגר מהרשות לים. האחריות במקרה זה היא על הרשות המקומית ולכן יש לפנות לעיריית חייפה ובמקביל לרשות המים בנושא.

 

תגובת עיריית חיפה:

מדובר במי תהום שמקורם במעלה ההר [בסמוך למנהרות הכרמל]. בעבר אומנם הוזרמו בתוואי זה מי קירור ממתחם מת"מ ואולם הזרמת המים הופסקה וכיום משמשים המים להשקיה בשטח הפארק.

איכות מי התהום נבדקה בעבר ביוזמת העירייה, אשר בוחנת אפשרות להשיב את המים. בבדיקות אלה נמצאו המים ראויים להשקיה הן בנקודת המוצא שלהם והן בקצה התוואי הסמוך לים.

לאחרונה פרסמה העירייה מכרז במסגרתו נבחר זכיין שיכין חוות דעת מקצועית באשר לאפשרות שאיבת המים וניצולם להשקיה. בימים הקרובים תבצע העירייה, יחד עם המשרד להגנת הסביבה, דגימות חוזרות של איכות המים בנקודות שונות לאורך תוואי הניקוז.

הבדיקות נועדו לאתר ולטפל בהתחברויות פירטיות הגורמות לזיהום באם ישנן כאלה. במסגרת זו יבחן גם מקור הזרימה בקריית חיים.

יודגש כי מי הים עצמם נבדקים באופן קבוע ע"י משרד הבריאות והם טובים וראויים לרחצה.

הערת עורך חי פה: הדגימה היא בחופי הרחצה ולא במוצא הנקזים

דיור מוגן – רחב

לא ניתן להגיב