באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

״לא יכול להיות שאנחנו גרים בתנאים כאלה״ • השכונה בחיפה שהפכה לאתר בנייה

גבעת זמר בחיפה

שכונת גבעת זמר נחשבת ייחודית בחיפה, כיון שאחרי כשני עשורים נבנית שכונה חדשה במרכזה של חיפה ולא באחת ממורדותיה. השכונה נולדה לאחר לא מעט מאבקים, כיון שתושבים טענו שמדובר באחת הריאות הירוקות האחרונות בעיר וקיוו שיהיה אפשר לנייד זכויות על מנת לשמור על החורשה הגדולה. אחת התהיות לגבי השכונה היתה האם ניתן לבנות שכונה על מדרון של הר.

כ-1,100 יחידות דיור עתידיות להיבנות בשכונה. כרגע השכונה מאוכלסת באופן חלקי – יש מספר בתים בנויים ומאכלסים בכמה מהרחובות בשכונה. התושבים מודעים לכך שלכל שכונה חדשה יש חבלי קליטה ועדיין טוענים שהמגורים בשכונה מורכבים מאוד ואיכות חייהם נפגעה מאוד. הקבלנים והיזמים, לעומתם, טוענים שמדובר בתקופה זמנית והשכונה תהיה שכונה אטרקטיבית מאוד ומחירי הדירות רק יעלו.

גבעת זמר בבנייה (צילום: עמרי שפר)

תושב השכונה: לא יכול להיות שאנחנו גרים בתנאים כאלה ומשלמים ארנונה מלאה

אחד התושבים בשכונה מתאר את התלאות שהוא חווה, וטוען שלא יכול להיות שתושבי השכונה גרים בצורה כזו ומשלמים ארנונה מלאה: "חשוב להבין שהשכונה היא אתר בנייה למשך 3-5 השנים הקרובות ועדיין דורשים מאיתנו לשלם ארנונה מלאה. אנחנו לא מקבלים שירותי ניקיון, תאורה או פינוי זבל. אומנם ביקשנו שיציבו לנו ברחוב פחים כתומים (פח אריזות למחזור), אבל אם לא מבקשים, לא באים לרוקן את הפחים. ביקשנו פחים סגולים (להפרדת אריזות זכוכית) ופחים לנייר ולא שמו. ביקשנו פחים לנייר ואין.

אני לא מבין למה אין תכנון. אחד הדברים שהכי מפריעים לנו הוא שאין מדרגות בין הרחובות. כדי להגיע הביתה הילדים צריכים לעשות עיקוף גדול מרחוב לרחוב, במקום שיהיו מדרגות שיקצרו את העלייה או הירידה. הם מטפסים מרחוב לרחוב ולא יכולים לחתוך.

התחבורה הציבורית מגיעה עד רמות ספיר ואז הילדים לא יכולים לעלות הביתה בתוך השכונה והם מתקשרים להורים. אנחנו וגם שאר ההורים כל הזמן מוצאים את עצמנו מסיעים את הילדים. חלק מגרמי המדרגות אפילו לא התחילו לבנות. גם הכביש עצמו צר. כשאנחנו עוברים שני רכבים, אחד ליד השני אנחנו בקושי מצליחים לעבור אז איך יעבור כאן מיניבוס או אוטובוס".

המדרכות עם האדנית והעצים בתוך המדרכה (צילום: אלבום פרטי)
המדרכות עם האדנית והעצים בתוך המדרכה (צילום: אלבום פרטי)

״אבל זה לא הכול. הקבלנים שתלו עצים באדניות כחלק מהמדרכה והעירייה ושתלה עצים בתוך המדרכה עצמה. למה צריך עוד עץ במדרכה, כשיש אדנית עם עצים. התוצאה היא שהמדרכה, שמלכתחילה היתה צרה, עכשיו בכלל לא מאפשרת ללכת עם עגלות.

בעיה אחרת היא שסללו מדרכות באיזורים שעוד לא נבנו. עכשיו הקבלנים מתחילים לבנות, והם צריכים להרוס את המדרכות שכבר נבנו. לנו ברחוב יש תאורה סולארית. בלילה התאורה כבר לא עובדת והרחוב חשוך. עוד בעיה שמטרידה אותנו היא שבשכונה אין שום דבר מלבד בתי מגורים. לא גני שעשועים, לא שטחי ציבור ולא בית כנסת. בחגים רוצים ללכת להתפלל ואי אפשר".

"הקבלנים מגיעים כבר ב-6 בבוקר לעבוד. על פי חוק מותר להם להתחיל לעבוד בשעה 6:00, כך שאין לנו על מה להתלונן, אבל לא פשוט לשמוע את העבודות מהשעה הזו. בנוסף, הם עושים אבק, וכשהתלוננו אמרו לנו שישלחו לנו משאית להרטיב את האבק, אבל זה לא קרה. היו אמורות להיות 3 יציאות מהשכונה, אבל בפועל רק היציאה לרמות ספיר פתוחה. לא פתחו את היציאה לגבעת אורנים (רוממה הישנה) ולא לרחוב יקינתון (פלימן). בגלל הקטע, של התחבורה הוא קטע מטריד מאוד. יש בשכונה 4 רחובות ללא מוצא. מהחישוב שלי יהיו בערך 500 רכבים ברחוב. איך 500 רכבים יצליחו לצאת בבוקר מהרחוב?".

תושבת השכונה: אנחנו אומללים, אנחנו מרגישים כלואים בשכונה

תושבת נוספת מספרת שמכל הבעיות שיש העובדה שאין מדרגות בין הרחובות, היא מה שהכי מפריע לה: "אני מבינה שזו שכונה חדשה ויש חבלי לידה. לי הכי קשה שאין את המדרגות עד לכיכר של רמות ספיר. בטרסות שבין רחובות שעוד לא נבנו, ברור שאי אפשר לבנות מדרגות. ברחוב שלנו התחילו לבנות את המדרגות והפסיקו באמצע.

אנחנו כל היום בהסעות של הילדים. תעלי מהכיכר של רמות ספיר, תורידי אותי מהכיכר. באמצע הלילה אני צריכה לקום להביא מהכיכר. מה אני יכולה להגיד לילדים שלי? אל תצאו מהבית כי עוד לא בנו מדרגות? אז אני כל הזמן מסיעה. אני מבינה שאין עדיין תחבורה ציבורית מהכיכר, אבל לפחות להשלים את המדרגות כדי להקל על הילדים ועלינו. אבל זה לא הכול.

אין מדרכות בגלל כל העצים ששתלו באמצע המדרכה. אמורות להיות 3 יציאות לשכונה, אבל רק אחת פעילה. אין את היציאה של פלימן, היא סלולה לגמרי, אבל חסמו אותה בשני סלעים גדולים.אני מרגישה שזה סתם נופל בין הכיסאות. אנחנו אומללים. אנחנו מרגישים כלואים בשכונה".

המדרגות החסרות בין הבתים והכניסה לשכונה (צילום: אלבום פרטי)
המדרגות החסרות בין הבתים והכניסה לשכונה (צילום: אלבום פרטי)

אייל צ'רנוביסקי, הבעלים של קבוצת צ'רנוביסקי: כרגע זו תקופת בנייה, אבל לשכונה יש הרבה מאוד יתרונות

אייל צ'רנוביסקי, הבעלים של קבוצת צ'רנוביסקי, שהיתה שותפה לבנייתם של 4 פרויקטים בשכונה במסגרת שותפות ברקן – אייל: "אמורות להיות בשכונה כ-1,080 יח"ד. בחיפה כיום לא בונים שכונות כמו ורדיה, אלמוגי ורמת בגין, מגורים בבניינים מדורגים. השכונה האחרונה שנבנתה בדוגמא הזו היא רמת חן, לפני יותר מ-20 שנה.

השכונה הזו מביאה בשורה מהבחינה הזו. מהפרויקט הראשון ששיווקתי בשכונה המחיר היה 18,000 ש"ח למטר. היום בגבעה, 4 שנים לאחר מכן, המחיר הוא 26,000 ש"ח למטר. רוב מי שקנה בגבעת זמר העלה את ערך הנדל"ן שלו. המוצרים שמוכרים בגבעת זמר מתוכננים חכם יותר עם שטח גדול יותר לעומת איזורים אחרים בחיפה. כרגע יש כניסה אחת לשכונה, אבל יהיו שלוש כניסות וברגע שזה יקרה אפשר יהיה להגיע לצומת דניה, זיו ורוממה במהירות. הכניסה העליונה לאלמוגי כבר בנויה, רק צריך לפרוץ אותה. את הכניסה לגבעת אורנים עוד לא התחילו לבנות".

"צריך להתייחס גם לנושא החניות. בגבעת זמר לרוב הדירות יהיו שתי חניות בטאבו. הרחובות יהיו פנויים לטובת רכב שלישי או אורחים. בגבעה יש 4 רחובות ללא מוצא. מבחינת חוויית מגורים, רק מי שגר ברחוב נכנס אליו. ברוב הדירות יש נוף מדהים לים. אני מבין, שאנשים סובלים בתקופה הזו מאבק בגלל הבנייה, אבל השכונה תהיה מאוד אטרקטבית, כי היא בלב חיפה. בניתי פרויקט ברחוב שושנה דמארי, שגודלו 180 מ"ר ומרפסות. בית שנמכר ב-3.7 מיליון ש"ח.

כרגע יש היצע בגבעת זמר, אבל עוד מעט כבר לא יהיו דירות למכירה וערך הדירות הקיימות רק יעלה. בתכנית המקורית יש מדרגות בין הרחובות. עיריית חיפה עשתה תכנית לכל השכונה, ותכננה מדרגות בין הרחובות. זה משהו, שהעירייה צריכה לעשות ואני מניח, שהוא תעשה בהמשך. כרגע יש חבלי לידה של השכונה, ולכן מי שקנה את הדירות קנה אותן יחסית במחיר נמוך ויילך וירוויח עוד יותר עם הזמן. רוב התושבים הם משפרי דירות מהשכונות הסמוכות".

רחוב שושנה דמרי 2-4 (צילום:
רחוב שושנה דמרי 2-4 (צילום: שותפות ברקן – אייל)

רני זיו מסמרט נדל"ן שמשווקת את הדירות ברחוב יהודה עמיחי 4: "החפירות של הבניין נערכות בימים אלה. יש 10 יח"ד, מפרט גבוה. מי שעושה את היזמות היא חברת רובר Q. זה שלב ב' לחברה בגבעה. הרחוב נמצא במרכז השכונה. לדעתי, הוא יהיה הרחוב הכי יקר בשכונה. לדיירים יהיה נוף, כיון שהבניין עצמו מדורג. האכלוס אמור להיות עוד כ-24 חודשים. האדריכל הוא מיקי אוטמזגין".

תגובת עיריית חיפה:

העבודות מתבצעות תוך מאמץ להבטיח כי לצד הפיתוח הנרחב והבנייה היזמית יינתן מענה מיטבי לתושבי השכונה. בתוך כך, פועלת העירייה מול משרד התחבורה לקדם את קווי התחבורה הציבורית אשר ישרתו את תושבי השכונה. בניית המדרגות נמצאת בעיצומה ותושלם תוך מספר חודשים כחלק מעבודות הפיתוח הכוללות של השכונה. כבישי הגישה לשכונה מתבצעים על פי תכנית המאושרת הקובעת כי חלקה העליון של השכונה יחובר רק לאחר השלמת עבודות התשתית הכוללות.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

27 תגובות

 1. כמו שדרות הציונות – השיפוע כל כך גדול שאתם כלואים בבית כי לא כיף אפילו להוציא את הכלב לטיול כל מה שבירידה צריכים לעלות אחרכך ואין רחובות שטוחים אז אפשר רק להיכנס לאוטו ולנסוע למקום אחר יותר נעים.
  ועוד תוסיפו את כל הרעש של אוטוסטרדת חנקין ישר למרפסות שלכם.
  מי שיצר את גבעת זמר ידע איך להתעלל בתושבים שיגורו שם.

 2. איך תמיד הקבלנים ואנשי הנדלן אומרים שזה טוב והדיור שם יעלה בערכו, אולי יותר נכון שהכיס שלהם מתמלא הרבה יותר כסף. עוד בניה עוד הרס טבע עוד פיצוץ אוכלוסין בחיפה, בעית זיהום, חניה, עומס בבתי חולים בבתי ספר אין מספיק סוכנויות דואר ועוד. העיקר לבנות עוד לשלשל כספים לכיסם על חשבון תושבי השכונה האומללים.

 3. עם או בלי תחבורה ציבורית, זה נושא לבחירה. מי שצריך תחבורה ציבורית שיגור בשכונה שיש בה כזו. ויש הרבה שכונות כאלה.
  יש אנשים שמעדיפים שלא תהיה תחבורה ציבורית

 4. אומללים החזירים וכל החיות שגזלתם להם את הבית ,אומללים כל העצים שהשמידו בשביל שתוכלו לגור בפרויקט המושחת שלהם. אומללים תושבי השכונות ליד שגזלתם להם נוף וריאה ירוקה ושקט ועכשיו סובלים מרעש כיעור ודיכאון. פעם הבאה תחשבו על לגור לא על חשבון יער העיקר אתן מתעניינים במחזור ממש צביעות

 5. הם משלמים ארנונה רמה ב' במקום א' ועד מתבכיינים על הקומבינה שאושרה

 6. חשבתי לעבוד לשם. עד שראיתי את תכנון השכונה – אין שום שטח ציבורי, אין סופרמרקט, אין גן, אין גן משחקים או פארק. רק בתים צפופים. כשתגמר הבניה זה יהיה אזור מגורים צפוף, ומי שקנה שם יגלה את הבעיות.

 7. הכותרת מטעה – השכונה לא הפכה לאתר בניה.
  זה אתר בניה שהחלו איכלוס של הבניינים הראשונים שנבנו בו.
  כך זה בכל שכונה חדשה בה הבניה מבוצעת בדרוג – נאות פרס, רמת הנשיא.

 8. ליבי עם כל המתלוננים , אבל תחשבו על כל השכונות מסביב שסבלו מהים הראשון של החפירות , על הזיהום והפקקים שתגרום השכונה החדשה שלכם לכל הכרמל . ו" תודה" ליונה יהב שהפך במשך השנים את חיפה הירוקה לגושי בטון צפופים ברחובות שלא תוכננו לכך ולדוגמה: רמות רמז , מרכז הכרמל וכו' . מישהו הרוויח טוב וזה לא התושבים.

 9. גבעת חלם.
  מהתכנון הגרוע, הרס החורשה ועד הפקקים ביציאה ממנה של 500 רכבים בבוקר. חלם חלם חלם.

 10. לאחר שמכרתי את דירתי בכרמל התעניינתי מס' חודשים ברכישה דירה בשכונה אבל חששתי מהעובדה שהשכונה הולכת להיות אתר בנייה להרבה שנים ונרתעתי בפרט שאני לא צעירה אבל משפחות צעירות שרכשו אולי הם קצת סובלים בשנים הראשונות אבל לדעתי בעתיד הם ירוויחו בענק זו תהייה השכונה היפה והאטרקטיבית ביותר בחיפה זו השקעה לטווח ארוך צריך רק להתאזר בסבלנות😊

 11. יש למי שגר בשכונה זכות לקבל הנחות בארנונה עד לגמר העבודה, מציע לבדוק את סיווג השכונה לארנונה, בזמנו העיריה הוסיפה אחוזי בניה גדולים לקבלנים ו תחייבה בגלל הצ
  צפיפות להוריד את הסיווג ל -ב'

  • הם קבוע בסיווג ארנונה ב' לתמיד אולי יצליחו להוריד לג'

 12. לכל המתלוננים שלום. אם כל כך רע לכם יש לכם הזדמנות פז למכור את דירותיכם.
  כשאני רכשתי ברמת חן הסמוכה היה אותו המצב . תרגישו חלוציות קצת זה יקח שנתיים שהכל יתמסד ויתפקד אין פתרונות קסם. סבלנות היא לא רק מילה.

 13. בנוסף לכך שנהרס יער טבעי (לא נטוע), יתווספו 2,200 מכוניות שיצאו וייכנסו מהשכונה בשעות העומס, כי לא תוכננה תחבורה ציבורית. האזור יהפוך לפקק אחד גדול

 14. שכונה חדשה לוקח לה 10 שנים עד שהיא מתחילה לקבל צורה . בשביל 20 דיירים שמהרו להיכנס שיחכו בסבלנות . חביבה רייך 7 שנים מחכה שתחבורה ציבורית תעבור בכל הרחוב ותתן שרות מלא

 15. גם מרכז הכרמל – רחוב אלחנן הפך לאתר בנייה בלתי ניגמר ……… וכבר יש עזיבה עקב תנאי הרעש, האבק וצפיפות בכביש לאורך כל שעות היממה.

 16. מי שרוצה לגור בשכונה חדשה שלא יצפה להוקוס פוקוס
  גם את רומא לא בנו בחודש אחד.

 17. העיקר לוקחים ארנונה יקרה ועד בית יקר לא מצדיק את המחיר עיר של עולם שלישי

 18. כרגיל ישראלים אלופי המתלוננים .העיקר הן התלונות מתי ראיתם את המתלוננים מפרגנים לנותני שירותים ..מי שלא נראה לו שימכור אבל הקרציות כמו תמיד רוצים מיד והכל.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...