תושבים המתגוררים ליד גבעת זמר הוזמנו להגיש התנגדויות נגד תוספת יח”ד לשכונה

בחודש מאי 2015 הופסקו העבודות בשכונה החדשה למגינת ליבם של בעלי הקרקעות. כעת העירייה מבקשת לבדוק האם ניתן לאשר תוספת יח"ד לשכונה או שצריך להתמודד עם התנגדויות של תושבים.

משה חדיף – וילות – רחב

בימים האחרונים הציבה העירייה שלטים בשכונות הסמוכות לשכונת גבעת זמר על מנת לעדכן את התושבים על הגדלת כמות היח”ד בשכונה החדשה.

כזכור, לפני כשנתיים, לאחר מחאה של תושבי העיר נגד הריסת הגבעה הירוקה המתנשאת מעל לשכונת רמות ספיר, התחילה בנייתה של שכונת גבעת זמר. מאחר שהשכונה עתידה להיבנות על מדרון תלול, מהתחלה היה ברור שעלויות ההקמה של כל יח”ד עתידה להיות גבוהה, ולכן חשוב שכמות הדירות בכל בניין תצדיק את ההשקעה הכספית של היזמים.

צילום אוויר של גבעת זמר – קיץ 2017 (צילום: עמרי שפר)

 

הריאה הירוקה נהרסה למרות המאבק הציבורי

במשך שנים, בעלי המגרשים בגבעת זמר לא יכלו ליהנות מהנכס שלהם, על אף שהשכונה אושרה כבר בשנת 2011. לפני שנתיים, אחרי מאבק של תושבים והארגונים הירוקים, שהסתיים בכישלונו של המאבק, התחילו דחפורים לעלות על הגבעה ולהכין את הקרקע. העבודות התבצעו דרך שכונת רמות ספיר. לאחר מספר חודשים, במאי 2015, העבודות הופסקו באופן פתאומי. לטענת בעלי מגרשים כל מה שנעשה מתחילת העבודות זה פריצת דרכים וקטע אספלט קצר.

כללית  – מיון לייד הבית – רחב

היתרי בנייה כשלב שני

לטענת העירייה, השכונה נבנית בשלבים, וכעת מוגשים היתרים ברחוב הראשון, שבו יש כבר תשתיות. במקביל, העירייה פרסמה הודעה בשכונות הגובלות בשכונת גבעת זמר, על כך שעומד להיות שינוי בתוכנית של השכונה, ובמידה ויש תושב שמעוניין להגיש התנגדות, הוא יכול לעשות זאת.
לחי פה נודע כי הקושי בשכונה הוא שהיא נבנית על קרקע בשיפוע תלול ולכן עלויות ההקמה של כל יח”ד גבוהות במיוחד, בהשוואה ליח”ד אשר נבנות על קרקע מישורית. לכן, על מנת שכל הנוגעים בדבר ירוויחו מהבנייה החדשה, יש צורך שבכל בניין יהיו מספיק יח”ד, כדי לאזן את עלויות ההתמודדות עם השיפוע. בפועל, השכונה עתידה להכיל בניינים שגובהם עד 4-5 קומות ולא רבי קומות. המשמעות היא שהיזם או הקבלן עתידים להשקיע סכום עצום בבניית מקומות חנייה, בשינוע החומרים לבנייה ובבנייה עצמה, אבל בשורה התחתונה, מספר יחידות הדיור שיעמדו למכירה בסיום הבנייה, יהיה קטן.

התכנית המקורית של גבעת זמר

העירייה משנה תב”ע ומוסיפה יח”ד

כעת העירייה מעוניינת לאשר תוספת יח”ד לתוכנית שכבר אושרה, לקראת חידוש העבודות בשכונה. יש לציין, כי לפני שהתחילו העבודות תושבים מהשכונות הסמוכות פעלו על מנת לנסות ולשמר את אחת הריאות הירוקות האחרונות בעיר, לטענתם. כעת יש השלמה בקרב התושבים, ואין התארגנות משמעותית בשטח, על מנת שלא לאפשר את הגדלת כמות היח”ד  לדונם. חלק מהתושבים פעלו אז על מנת למנוע את כריתת העצים, ולטענתם מכיוון שכבר שנתיים לא עובדים בגבעה, קשה להבין למה נהרסה הגבעה הירוקה. בשלב הנוכחי, נראה שמכיוון שממילא החורשה כבר נפגעה, אין התארגנות מחודשת בקרב מי שגר סמוך לשכונה.

בתקציב העירייה לשנת 2017 הוקצו כספים לעבודות תשתית ופיתוח בשכונה גבעת זמר, וכך גם יהיה בשנה הבאה. המטרה היא לבצע עבודות שיאפשרו מתן היתרי בנייה בעוד ועוד רחובות בשכונה עד להשלמתה.

 

הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB
תגובות
בטעינה...