הרכב החשמלי השיתופי יצא לדרך בחיפה

סמר עודה ועמרי שפר באירוע השקת הרכב השיתופי בחיפה

סמר עודה ברכב שיתופי חשמלי

פרויקט הרכב השיתופי CAR2GO הושק הבוקר (ג’) בהשתתפות השר להגנת הסביבה זאב אלקין, סגן השר להגנת הסביבה  ירון מזוז, ראש עיריית חיפה יונה יהב, מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר, מנכ”ל איגוד ערים ד”ר עופר דרסלר וגיל לייזר מנכ”ל CAR2GO מקבוצת שגריר.

פרויקט הרכב השיתופי הוא פרויקט שאמור להפחית את זיהום האוויר מתחבורה בעיר, להפחית את עומסי התנועה ולסייע בצמצום מצוקת החניה. והשאלה הנשאלת איך?

צפו בוידאו מאירוע ההשקה

(צילום: סמר עודה)

חניות ירוקות משוריינות עבור הפרויקט:

מזה חודשים ובעיר חיפה לא מפסיקים לדבר על מיזם הרכב השיתופי החשמלי בעיר, זאת נוכח הקצאת חניות יעודיות לרכבי המיזם בכל השכונות בעיר (כ-300 במספר) אשר נצבעו בצבע ירוק וישמשו מהיום 7/11/17 אך ורק לרכבי CAR2GO (רכב שאינו יעודי ייקנס בסכום של 250 ש”ח) חלק מהתושבים בירכו על כך וחלק לא מבוטל הביעו התנגדות למיזם וטענו טרם יציאתו לדרך כי מדובר בפרויקט כושל, אבל ימים יגידו.

 

צילום: סמר עודה

השאיפה היא שהשימוש ברכב החשמלי השיתופי בתוך העיר חיפה יוריד מהכביש בין ארבעה לשמונה כלי רכב, כנגד כל רכב שיתופי אחד וכיוצא מכך יתפנו גם חניות. כל זאת לצד הפחתת הזיהום הנוצר מכלי רכב המנועים בבנזין או סולר.

הפרויקט, שכבר שנתיים עמלים עליו והושקעו בו למעלה מ- 20 מיליון שקלים, יוצא לדרך  ובמסגרתו מהיום יפעלו ברחבי העיר חיפה וקרית חיים 40 כלי רכב חשמליים מסוג רנו זואי  ובתחילת דצמבר יפעלו 40 כלי רכב  נוספים אליהם יתווספו עוד 20  בתחילת ינואר 2018.

למי ולמה מיועד הפרויקט?

פרויקט קאר טו גו מיועד בעיקר לנסיעות קצרות ובינוניות בתוך העיר לתושבים ללא רכב פרטי, אזרחים המגיעים בתחבורה ציבורית לעיר ומעוניינים להתנייד בתוכה, וסטודנטים (אם כי טרם הוקצו חניות יעודיות לרכב בסביבת האוניברסיטה והטכניון, דבר שעתידי לקרות עד סוף השנה).

איך נרשמים, כיצד משתמשים ברכב ומה העלויות?

על מנת להשתמש באחד מהרכבים השיתופיים הפזורים בעמדות החניה הייעודיות ברחבי העיר יש להירשם לשירות באתר אינטרנט ייעודי באופן חד פעמי http://lp.car2go.co.il/on-demand-car-haifa  ומקבלים כרטיס חכם אישי ותדרוך לגבי השימוש בשירות.

בסיום ההרשמה המשתמש יכול לבצע הזמנה לכל אחת מהמכוניות המפוזרות ברחבי העיר, באמצעות, אפליקציה ייעודית או דרך המוקד הטלפוני, 24/7. ההזמנה של הרכב מתבצעת כ-15 דקות לפני הנסיעה או באופן מיידי.  לאחר ביצוע ההזמנה, התושב מגיע אל הרכב שחונה בחנייה ייעודית, מצמיד את הכרטיס החכם על השמשה, או פותח באמצעות האפליקציה מהמכשיר הנייד את הרכב, מבצע בדיקה שהרכב תקין, מתניע ונוסע. בתום השימוש, משיב המשתמש את הרכב לכל חנייה ייעודית ברחבי העיר. בתום השימוש המשתמש לוחץ על כפתור סיום הזמנה והמערכת מבצעת חיוב אוטומטי של כרטיס האשראי של המשתמש, בהתאם למספר הדקות שחושבו בנסיעה. חשוב לציין כי  ניתן להחנות את הרכב השיתופי בכחול לבן עד שעתיים חינם אך את סיום הנסיעה יש לסיים בחניה יעודית בלבד.

עלויות:

ישנם שני סוגי מנויים חודשיים – מנוי של 15 ש”ח ומנוי של 40 ש”ח ועלות הנסיע היא פר דקה 1.2 ש”ח לדקה במסלול. ניתן כמובן להתנסות בפרויקט במשך חודשיים ללא דמי מנוי. יש לציין כי מדובר בעלות המהווה  במקרה הרע 40% פחות מנסיעה במונית ובמקרה הטוב 70% פחות מנסיעה במונית.

מה קורה ועל מי נופלת האחריות במקרה שהרכב שרוט או במקרה של תאונה?

לפני כל נסיעה מומלץ לבדוק את הרכב ובמקרה של שריטה יש לצלם ולדווח. אם חלילה מתרחשת תאונה באשמת הנהג יחויב הנהג בהשתתפות עצמית בסך של 3000 ש”ח כמחויב בחוק השכרת רכבים. בנוסף ניתן לרכש ביטוח בעלות של 99 ש”ח לחודש שמבטל את ההשתתפות העצמית וכמובן יש את האופציה להחליט אם להפעיל או לא להפעיל את הביטוח.

צילום: סמר עודה

 

“מדובר לא רק ברכב חשמלי אלא במודל של רכב שיתופי, שעל פיו 7-10 משפחות משתמשות ברכב אחד. דבר שיביא להפחתת מספר כלי הרכב הנוסעים בעיר ובעקבות כך יוריד עוד יותר את הזיהום מתחבורה”

 

ד”ר עופר דרסלר – מנכ”ל איגוד ערים להגנת הסביבה – חיפה (צילום: ירון כרמי)
מנכ”ל איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה, ד”ר עופר דרסלר ויוזם הפרויקט: “פרויקט הרכבים החשמליים הוא אחד מארבעה פרויקטים שקודמו בשנה האחרונה על מנת ליצור תחבורה נקייה בחיפה. יחד עם הסבת משאיות הדיזל של עיריית חיפה למשאיות מונעות גז טבעי, העברת צינור גז טבעי לחוף שמן שיאפשר מעבר ציי משאיות אחרים להנעה בגז טבעי, הרכבת מסנני חלקיקים על רכבים מעל דרגת זיהום מסוימת ובניית אזור מופחת זיהום אויר בעלות של למעלה מ-12 מיליון שקלים- יהוו פרויקטים אלו את הבסיס עליו תתפתח תחבורה נקייה באזור מפרץ חיפה. בהקשר לפרויקט הרכב החשמלי ראוי לזכור שמדובר לא רק ברכב חשמלי אלא במודל של רכב שיתופי, מודל שעל פיו 7-10 משפחות משתמשות ברכב אחד. דבר שיביא להפחתת מספר כלי הרכב הנוסעים בעיר ובעקבות כך יוריד עוד יותר את הזיהום מתחבורה”.

“מדובר במהפכה תפיסתית שתייתר בעתיד בשילוב אמצעי תחבורה אלטרנטיבים נוספים את הצורך ברכב הפרטי ותחסוך עלויות שימוש רבות”

מנכ”ל חברת CAR2GO מקבוצת שגריר גיל לייזר: אנו בעיצומה של מהפכה תחבורתית שצפויה לצמצם באופן משמעותי את בעיות החניה וזיהום האוויר בעיר. במיזם החדשני, הושקעו מאות שעות מחקר ופיתוח על מנת לייצר חווית משתמש אולטימטיבית, יעילה ופשוטה, אשר תהווה תחליף נוח וחסכוני לנסיעה ברכב פרטי ולנסיעה במונית. מדובר במהפכה תפיסתית שתייתר בעתיד בשילוב אמצעי תחבורה אלטרנטיבים נוספים את הצורך ברכב הפרטי ותחסוך עלויות שימוש רבות. מיזם שיתוף רכבים כבר אומץ בעולם והצליח לייצר שינוי מהותי. מעל ל-5 מיליון משתמשים כבר בשירות ברחבי העולם. התוצאות מדברות בעד עצמן, פחות זיהום אוויר, פחות בעיות חניה וחיסכון משמעותי בכסף”.

“עוד היסטוריה שמתחילה בחיפה, היסטוריה שתפחית את זיהום האוויר, תוזיל את עלויות המחיה ותקל על הגודש בכבישים”

ירון מזוז – סגן השר להגנת הסביבה
סגן השר להגנת הסביבה, ירון מזוז: ״זאת עוד היסטוריה שמתחילה בחיפה, היסטוריה שתפחית את זיהום האוויר, תוזיל את עלויות המחיה ותקל על הגודש בכבישים. כמי שנולד בחיפה וגדל בקריות, שמחתי גם לשמוע שהמיזם שיוצא כאן לדרך פונה בעיקר לאוכלוסיות להן אין אפשרות כלכלית להחזיק רכב. חיפה עוברת מהפכה סביבתית אמיתית ואני שמח להיות חלק מהמשרד שמוביל מהלכים אלה״.

 

“מדובר בפרויקט בעל חשיבות עצומה שיסייע גם לתושבי העיר וגם למבקרים בה מבחינת חניה, יפחית את השימוש ברכב פרטי ויסייע בהפחתת זיהום האוויר מתחבורה”

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: “אנחנו מכריזים היום על מהפכה בתחום הרכב החשמלי. חיפה היא החלוצה הראשונה אך בקרוב כל הקריות יצטרפו ויהפכו את איזור המפרץ למתחם אחד של פרויקט הרכב החשמלי השיתופי. מדובר בפרויקט בעל חשיבות עצומה שיסייע גם לתושבי העיר וגם למבקרים בה מבחינת חניה, יפחית את השימוש ברכב פרטי ויסייע בהפחתת זיהום האוויר מתחבורה שאנו עמלים עליו בנוסף לתכנית הלאומית שהקצנו לה 260 מיליון שח. אני מברך את חיפה שהצטרפה ראשונה ומקווה כי הבשורה במפרץ תגיע לערים נוספות בארץ.”

“הפרויקט יסייע במיוחד למי שאין באפשרותו להחזיק כלכלית רכב פרטי ומהווה חלק מהוזלת עלויות המחיה לזוגות צעירים, לסטודנטים וכל תושב ותושבת בעיר”

יונה יהב – ראש עיריית חיפה (צילום: ירו כרמי)
ראש עיריית חיפה, יונה יהב : “חיפה עוברת מהפכה סביבתית והיא מתרחשת כאן ועכשיו. אנחנו נלחמים בנחישות וללא פשרות בצמצום והפחתת כל המזהמים במפרץ חיפה. ויחד אנחנו מובילים פרויקטים סביבתיים כמו הרכב השיתופי החשמלי הראשון בישראל שיוביל להפחתת זיהום האוויר בעיר ולהורדת מספר הרכבים הפרטיים מהכבישים. הפרויקט יסייע במיוחד למי שאין באפשרותו להחזיק כלכלית רכב פרטי ומהווה חלק מהוזלת עלויות המחיה לזוגות צעירים, לסטודנטים וכל תושב ותושבת בעיר. אני מברך את המשרד להגנת הסביבה, קק”ל ואיגוד ערים מפרץ חיפה על שותפותם וחלקם במימון פרויקט חשוב וחלוצי זה”.

 

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור כלכלה ועסקים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו