פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

האם גם תושבי חיפה יזכו להגנה במרחב הציבורי מטילים ורקטות?

(חי פה) – עם המתיחות הגוברת והחשש מהסלמה בצפון בימים אלה, שוקל פיקוד העורף בשיתוף עיריית חיפה להציב מספר מרחבים מוגנים יבילים מסוג "ארבל" ברחבי העיר, אשר יספקו מיגון המותאם לירי במרחק של מעל 40 ק"מ.

עם פרוץ המלחמה הוכשרו ברחבי העיר חיפה וקריית חיים מקלטים ציבוריים ואף נעשו יוזמות פרטיות וקהילתיות בשיתוף עיריית חיפה להשמיש מקלטים פרטיים במבנים ובשכונות של אוכלוסיות מוחלשות. ככל שהמתיחות גוברת, הציבור דורש גם מיגוניות במרחב הציבורי דבר שטרם נעשה.

בימים אלה כאמור נשקלת, בשיתוף של פיקוד העורף ועיריית חיפה, הצבה של מספר מרחבים מוגנים יבילים מסוג "ארבל" ברחבי העיר, אשר יספקו מענה מיגון המותאם למרחק של מעל 40 ק"מ. אך חשוב להבין כי המיגונית משמשת עבור שהייה ארעית של עוברי אורח במרחב הציבורי, שאין ביכולתם להגיע למיגון תקני ובטוח יותר כמו מקלט או ממ"ד. וחשוב עוד יותר לציין כי לא קיבלנו תאריך יעד של הצבתן של המיגוניות.

מצה"ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:

מיגוניות סטנדרטיות מסוג "רחבעם" מהוות מענה מיגון תקני לאיומים בטווחים קצרים בלבד ומוצבות בטווח של עד 40 ק"מ מהגבול. בטווחים ארוכים יותר (כמו חיפה לדוגמה), מענה המיגון התקני והטוב ביותר הינו ממ"ד או מקלט.

בהינתן ואין מיגון תקני קרוב, על הציבור לפעול על פי "הכי מוגן שיש", בהתאם להנחיות ההתגוננות של פיקוד העורף. בימים אלה נשקלת, בשיתוף עיריית חיפה, הצבה של מספר מרחבים מוגנים יבילים מסוג "ארבל" ברחבי העיר, אשר מספקים מענה מיגון המותאם למרחק של מעל 40 ק"מ.

המיגונית משמשת עבור שהייה ארעית של עוברי אורח במרחב הציבורי, שאין ביכולתם להגיע למיגון תקני בזמן ההתגוננות העומד לרשותם. יובהר כי המיגונית הסטנדרטית אינה תואמת למפרטים הנדרשים להקמת מרחבים מוגנים ואינה מחליפה הקמת מקלט או מרחב מוגן תקני. במקרים מסוימים, שימוש במיגוניות סטנדרטיות עבור איומים שאינם בטווחים קצרים עלול לסכן את המשתמשים.

המיגונית החדשה ליד מנחת המסוקים ברמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)
*תמונה להמחשה* המיגונית החדשה ליד מנחת המסוקים ברמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)

המיגוניות הנוכחיות – מענה חלקי לאיום של ירי רקטות וטילים קלים לטווח קצר

עד כה, הוצבו מיגוניות מסוג "רחבעם", בטווחים של עד 40 ק"מ מגבול לבנון-סוריה או מגבול רצועת עזה. מיגונית זו מעניקה מענה חלקי לאיום של ירי רקטות וטילים קלים לטווח קצר, והיא ניתנת לשימוש רק בשטחים פתוחים.

המיגונית החדשה, מיגונית "ארבל", תיכנס לשימוש בכל שטח מדינת ישראל, ומעניקה מענה מוגבר אך עדיין חלקי לאיום של ירי רקטות וטילים ארוכי טווח, והיא ניתנת לשימוש רק בשטחים ציבוריים פתוחים.

יצרן המבקש לייצר מיגונית מסוג "ארבל" נדרש בקבלת אישור פיקוד העורף לתכנון ההנדסי. ניתן יהיה להציב את המיגוניות בשטחים ציבוריים פתוחים בהתאם ל"צו התכנון והבנייה (פטור מהיתר להצבת מיגונית ולשימוש בה) (הוראת שעה) התשע"ט-2019", ובכפוף לאישור פיקוד העורף.

הזמינו דף עיסקי בחי פה – פרטים…

2 מיגוניות חדשות בחיפה (צילום: יוסף הירש)
2 מיגוניות חדשות בחיפה (צילום: יוסף הירש)

המיגוניות הנן פתרון התגוננות חלקי לעוברי אורח

מיגונית היא מבנה שעשוי מבטון מזויין או מחומר בעל תכונות דומות, עשוי מקשה אחת. מדובר בפתרון התגוננות חלקי בלבד, אך בתקופת המלחמה היא תורמת לחיזוק החוסן האזרחי ומסייעת בקיום שגרת חיים בימים אלה.

על פי החומר שהתפרסם באתר פיקוד העורף ניתן לדעת כיצד למקסם את המיגון שלנו:

בזמן אמת יש לבחור את המרחב המוגן בהתאם ליכולת שלנו להגיע אליו בזמן ההתגוננות העומד לרשותנו (לרוב האזורים בארץ הוגדר זמן התגוננות של דקה וחצי. באזורים הקרובים לגבולות הוגדר זמן התגוננות משתנה שנע בין טווחי הזמנים הבאים: מיידי, 15 שניות, 30 שניות, 45 שניות ודקה. בכל מקרה, יש לשהות במרחב המוגן 10 דקות).

סדר העדיפויות: ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) /ממ"ק (מרחב מוגן קומתי)/ממ"מ (מרחב מוגן מוסדי), מקלט, חדר מדרגות פנימי – ללא חלונות ופתחים חיצוניים. חדר פנימי – עם כמה שפחות קירות חיצוניים, חלונות ופתחים (גם מסדרון יכול לשמש כחדר פנימי). מטבח, מקלחת או שירותים אינם יכולים לשמש כחדר פנימי ויש להתרחק מקרמיקה, חרסינות וזכוכיות שעלולות להתנפץ.

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…

מהו מרחב מוגן תקני?

מרחב מוגן תקני כולל מרחב מוגן דירתי (ממ"ד), קומתי (ממ"ק), או מוסדי (ממ"מ), או מקלט שניתן להגיע אליו בזמן ההתגוננות העומד לרשותנו. מיגונית וכל מבנה אחר אינם נחשבים למרחב מוגן תקני.

מה עדיף, ממ"ד או מקלט?

הממ"ד הוא המרחב המוגן המועדף מכיוון שהוא חדר ייעודי בתוך הדירה, שנועד לספק מענה למצבי חירום כמו ירי רקטות וטילים. הממ"ד בנוי מתקרה וקירות מבטון מזוין, שיורדים עד ליסודות הבניין, עובדה המקנה לו עמידות וחוזק גדולים.

הממ"ד הוא המרחב המוגן המועדף בעת קבלת התרעה על ירי רקטות וטילים, מכיוון שהוא נמצא בתוך המבנה וניתן להגיע אליו במהירות יחסית. בנוסף, מכיוון שהממ"ד הוא חלק בלתי נפרד ממקום המגורים, נעשה בו שימוש יום-יומי שמבטיח אחזקה שוטפת וסדירה שלו, כך שבעת הצורך יהיה מוכן לשימוש.

כמו כן לממ"ד יתרון פסיכולוגי – בשעת חירום בני הבית, ובעיקר הילדים, שוהים בחדר מוכר ובסביבה ידידותית שמסייעת בהפחתת החרדות. יש לבחור את המקום המוגן בהתאם לזמן ההתגוננות העומד לרשותנו.

יש לנו ממ"ד בדירה, אבל אנחנו גרים בקומה האחרונה בבניין. האם עלינו לרדת קומה ולשהות בחדר מדרגות פנימי או להיכנס לממ"ד?

הממ"ד הוא המרחב המוגן המועדף מכיוון שהוא חדר שנבנה במטרה לספק מענה מפני פגיעה קרובה של רקטות וטילים. הממ"ד בנוי מתקרה וקירות מבטון מזוין, שיורדים עד ליסודות הבניין, עובדה המקנה לו עמידות וחוזק גדולים יותר בהשוואה לשאר חלקי המבנה, ולכן הוא מספק מיגון טוב יותר מזה של חדר המדרגות.

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. האיום הגדול על תושבי חיפה הוא המפעלים במפרץ. מה עושה המדינה בקשר לכך?
    ידוע מזה שנים שפיצוץ במפרץ יוביל להרס והריגת יצורים חיים ברדיוס של קילומטרים.
    גם כיום כשהאיום קרוב, לא נעשה מאום.
    המסקנה מאי פינוי מפרץ חיפה מהמפעלים היא, לצערי, שחיינו אינם חשובים מספיק למול האינטרסים הכלכליים ואחרים.

  2. נניח יהיו במרחב מוגן… מקלט, ממד, ממיגונית, מרתפים – מה קורה במקרה של פגיעה במפעלים? במתקני גז? חומרים נדיפים ורעילים? מכולות בנמל?
    האם במקרה של פגיעה כימית, יש פתרון? הרי הנזק הוא ברדיוס עד לטבעון…

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...