"בכל גשם מזדהם הנחל היפיפה בחיפה מחדש" ◄ צפו

ביוב בנחל סעדיה (צילום: אריק דרבוט)

(חי פה עם נחל סעדיה) – "מתחילת הסופה, בסוף חודש ינואר 2024, התחיל לזרום ביוב לנחל סעדיה בחיפה", כך מספר אריק דרובוט, שגילה את פנינת הטבע הקסומה הזו בחיפה ומאז לקח על עצמו את שיקומה. "בנוסף, מתקן, שאמור לעצור את המוצקים שאינם ביוב מתפרק בגלל כמות המוצקים הגדולה וכל המוצקים (מגבונים, תחבושות וכו') נשטפים לנחל.

◄ הנחל היפיפה מזדהם בכל פעם מחדש • צפו

(צילום: אריק דרובוט)

נחל סעדיה הוא אחד מיובליו של נחל הקישון. מקורו של הנחל בעין סעדיה, הנובע למרגלות הכרמל, וממשיך סמוך ללב המפרץ וסמוך לחוף שמן, אל שפך הקישון.

"הביוב פורץ אל הנחל"

כבר 4 שנים שאריק דרובוט עושה כל שביכולתו כדי לשפר את מצב הנחל ולעצור את המפגעים הסביבתיים הפוגעים בו שוב ושוב. דרובוט גם עומד מאחורי ההתארגנות 'מצילים את נחל סעדיה': "מתחילת הסופה, 30/1/24, פרץ קו הביוב הראשי של חיפה אל הנחל. ראיתי ביוב נכנס ומזהם את הנחל, כמו שקורה בכל אירוע גשם שגורם לנחל להזדהם בגלל חדירת הביוב. הסיבה היא שקו הביוב חוצה את הנחל והתשתיות הלקויות בעיר חיפה, שגורמות לכך שמי גשם חודרים לקו הביוב, שזה דבר לא תקין".

"המתקן לא ממלא את מטרתו"

"לאחרונה הוצב מתקן שאמור לסנן את המוצקים שהם לא ביוב (מגבונים, חיתולים וכו'). לפני כן כל אלה זרמו בצורה גולמית לנחל. הכמויות הן כל כך גדולות, שהמתקן פשוט לא מספיק, הוא לא עומד בכמות החומרים, וכך הפילטרים נפתחים והכול חוזר לנחל כאילו אין בכלל מתקן.

בנוסף, מכל האגירה של המתקן לא מספיק והכול גולש לנחל. במהלך הסופה האחרונה היו ימים גשומים וימים של הפוגה. כשהגשם חוזר, תאגיד מי כרמל אמור להגיע ולשאוב את הבריכה (המכל). יש מקרים שהם לא מגיעים, ואז המיכל גולש לנחל עצמו. המתקן לא משרת את המטרה שלשמה הוא נוצר".

ביוב בנחל סעדיה (צילום: אריק דרבוט)
ביוב בנחל סעדיה (צילום: אריק דרבוט)

"כואב הלב על נחל כ"כ יפה"

"בקרקעית הנחל מונחים צינורות ביוב", מסביר דרובוט, "צינורות הניקוז גורמים להצפות של הנחל ולעליית המפלס. קו הביוב חוצה את הנחל ומגיע עד למכון לטיהור שפכים. הבעיה היא שהצינור לא יכול להיות ישר לאורך הנחל, אלא קיימות בו זוויות כשהנחל מתפתל. הפיתולים האלה של הצינור הם המקומות שבו הביוב לעתים יוצא לתוך הנחל. בעיה נוספת היא מי הגשם, שחודרים לתוך הביוב. במקרים כאלה לא תמיד המכון לטיהור שפכים יכול להתמודד עם כל כמויות הביוב, שמגיעות אליו. כשמכון השפכים לא עומד בעומס נוצרת הצפה ובתוך ובצינור הביוב מתאספים הרבה מאוד נוזלים והם מגיעים לנקודה הנמוכה ביותר בנחל עובדיה. המצב הזה שיש אישור להזרים ביוב לנחל עובדיה הוא מצב לא תקין. כואב הלב על נחל כל כך יפה, שאנשים לא יכולים ליהנות ממנו מהסיבה הזו".

תאגיד מי כרמל: 'כל מערכות המים והביוב באזור תקינות לחלוטין'

מתאגיד מי כרמל נמסר כי בבדיקה שערך התאגיד נמצא כי כל מערכות המים והביוב באזור המדובר תקינות לחלוטין. מדובר בבעיה אזורית ידועה, מוכרת ומטופלת, אשר בעטיה במצבי גשם קיצוניים כפי שהתרחש בימים האחרונים, מכון טיהור השפכים אינו מסוגל לקלוט את כמויות השפכים המגיעות אליו מ-11 רשויות מקומיות, ושפכים מהולים במי גשם זורמים לאחור וגולשים לאחר סינון בנקודה הכי נמוכה באזור חיפה והקריות. מכון הטיהור נמצא בימים אלה בהליך שדרוג יכולת קליטת השפכים אליו, ובסיום עבודות אלו יפסקו הגלישות"


הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  כרישי הנדלן החליטו שלא יהיה שם נחל
  זה לא זיהום אקראי זה זיהום מכוון כדי שיוכלו להגיד שאין מה לשקם ולא ניתן כבר לשקם ואז יכסו בבטון להמשך
  בנייני המשרדים הסתמיים כי מי רוצה לעבוד במקום דלוח ומזוהם כזה?
  בקיצר עיריית חיפה נרדמת בשמירה או עוצמת עיניים בכוונה עבור הקבלניאדה סביב פתח מנהרות הכרמל.
  היזמים יגלו שאין שוכרים פרימיום באזור הכי זיהומיום.

 2. שרית אמר/ה

  כואב הלב
  כל פיסת טבע שעוד נותרה, נרמסת בגלל מחדלים וחוסר טיפול נאות. היכן השר לאיכות הסביבה ?
  אין מקום לערב אותו בנושא ?
  ויפה שעה אחת קודם.

הגיבו כאן לכתבה