מהאסלה שלכם – לנחל סעדיה בחיפה • ביוב זורם לנחל כבר מספר ימים ◄ צפו

ביוב זורם לנחל סעדיה (צילום: אריק דרובוט)

(חי פה עם נחל סעדיה) – נחל סעדיה שוב מזדהם במי ביוב שזורמים אליו כבר מיום חמישי, (12/1/23), כך מדווח אריק דרובוט, פעיל הסביבה שהחל את המאבק להצלת הנחל המיוחד בעיר לפני כשנתיים ומאז אינו מרפה ממאבקו החשוב, יחד עם אנשים רבים שהצטרפו אליו מאז. "מדובר בנזק בלתי הפיך והכל בגלל אי הפרדה בין מערכת הניקוז ולמערכת הביוב", אומר היום דרובוט לחי פה.

כביוב זורם לנחל סעדיה ומזהם אותו • צפו


חיפה 2023

מי הגשמים הם ברכה, אך לצערנו, לא עבור נחל סעדיה ולא כשמדובר בים, שכן בחיפה של 2023 עדיין לא קיימת הפרדה בין מערכת הניקוז למערכת הביוב, וכמתרחשת מערכת גשמים רצינית ומבורכת, כמו בשבוע האחרון, מי הגשמים חודרים במאספים של מט"ש חיפה (מתקן טיפול שפכים), דבר שיוצר עומס על המערכת שאינה מסוגלת לקלוט אותם. מסיבה זו פנה תאגיד "מי כרמל" כדי לקבל היתר חריג להזרמת הביוב לנחל סעדיה ולים בחוף בת גלים בחיפה. הבקשה אושרה ע"י המשרד להגנת הסביבה, והביוב, כפי שניתן לראות בסרטונים שצילם דרובוט, זורם "להנאתו" בנחל.

"להפריד בין מערכת הניקוז למערכת הביוב"

דרובוט אמר הבוקר (א') לחי פה:
"מדובר ב-ביוב, כלומר – כל מה שמורידים באסלה זורם לנחל ולים. הדבר גורם לנזק בלתי הפיך. בושה שבשנת 2023 עדיין קיים מצב כזה, והסיבה שזה קיים היא רק כי הרשויות לא עושות שום פעילות כדי למנוע את זה על אף שזה ניתן, ע"י יצירת הפרדה בין מערכת הניקוז למערכת הביוב".

◄ הביוב זורם בנחל סעדיה • צפו

מתאגיד מי כרמל נמסר בתגובה:

"בבדיקה שנערכה ע"י תאגיד מי כרמל נמצא כי כל מערכות המים והביוב באזור המדובר תקינות לחלוטין. מדובר בבעיה מערכתית ידועה, מוכרת ומטופלת, אשר בעטיה, במצבי גשם קיצוניים, מכון טיהור השפכים אינו מסוגל לקלוט את כמויות השפכים המגיעות אליו מ-11 רשויות מקומיות, השפכים חוזרים לאחור ונגרמות גלישות. מכון הטיהור נמצא בימים אלה בהליך שדרוג יכולת קליטת השפכים אליו. כל הרשויות יודעות ומכירות את המצב".

יו"ר איגוד ערים חיפה לביוב אלי כהן מסר לחי פה:

"מי כמו מנכ"ל תאגיד מי כרמל עמי בן חיים יודע היטב עוד מתקופת כהונתו הארוכה כמנכ"ל המכון לטיהור חיפה, כי תאגיד מי כרמל לא דואג להפרדה במקור של מי הגשמים ממערכת הביוב. מי כמו מנכ"ל תאגיד מי כרמל עמי בן חיים, יודע כי איגוד ערים חיפה לביוב עושה מעל ומעבר וקולט ספיקות שפכים כפולות מהרגיל; כאשר
מט"ש חיפה נמצא בהליך שדרוג בהיקף כספי חסר תקדים הנאמד בכ-700 מיליון שקל , אך כדי לפתור את הבעיה, גם בעתיד לאחר השדרוג, יש הכרח לטפל בהפרדת מי הגשמים ממערכת הביוב.

מכוני טיהור לא נועדו ולא מתוכננים לטפל במי גשמים, כאשר באירוע הגשם האחרון מט"ש חיפה קלט וטיפל בספיקה כפולה מהרגיל של כ-200 אלף מ"ק, בהשוואה ל- 110 אלף מ"ק ביום רגיל, ולמרות זאת עדיין מאספי הביוב העירוניים התמלאו וכתוצאה מכך יש גלישה בנקודה הנמוכה ביותר שהיא נחל סעדיה.

אנחנו מציעים לתאגיד מי כרמל, לחדול כל פעם מחדש לנסות ולהטיל את מחדליו על גוף אחר שעובדיו המסורים עושים מעל ומעבר 24/7 למען תושבי חיפה והאזור".

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.
מהמשרד להגנת הסביבה טרם נמסרה תגובה.

הגיבו כאן לכתבה

14 תגובות
 1. עופר אמר/ה

  עם מכון טיהור השפכים אינו יכול להכיל כמויות כאלה של גשם תגדילו אותו או תשנו מאמין שיש פיתרון לזה ותיפתרו את הבעיה הזאת פעם אחת לתמיד

 2. דליה וולך אמר/ה

  בושה ??‍♂️

 3. אבי כהן אמר/ה

  אם המשרד להגנת הסביבה אישר, שיממן שיקום מחדש!
  מזעזע לראות מה נהיה לאחר ההשקעה הרבה שהושקעה במקום כדי לשקם ולטפח. למה לא הזרימו לקישון או לקירור טורבינות חברת החשמל??

 4. קובי אמר/ה

  הגיע הזמן שעיריית חיפה תתעורר ותביט עלהפנינת טבע הנדירה שנפלה בחלקה . 8 נביעות מים אשר זורמים בכל השנה מעל ל 6.4 מיליון קוב מים מתוקים (לא לשתיה ) .בימי שישי מגיעים חרדים למקום לטבול ליד הנביעות . הנחל עשיר בסוגי דגה כולל צלופחים . צמחים נדירים . בעלי כנף שמצאו להם בית . בעלי חיים תנים נמיות נוטריות .אפילו חזיר. צבי מים סרטנים …….. .. המקום היה יכול להיות אחלה מקום כמו עמק המעיינות ונחל האסי המפורסם . תחילתה של הנביעהמתוך מערה שאורכה בערך 140 מטר בסגנון נקבת השילוח( לא להיכנס המערה ללא תמיכה ומסוכנת למפולות ואינה בטוחה) אם העיריה תשקיע אחלה מקום למשיכת מטיילים ותיירים . הצטרפו למאבק בפייסבוק (להציל את נחל סעדיה )

 5. לודמילה אמר/ה

  איפה הארגונים הירוקים של חיפה, איפה העיריה, איפה ואיפה?
  נזכור את זה בבחירות הקרובות.

 6. עמרי אמר/ה

  על זה לא יהיו שום הפגנות במרכז חורב.
  לא מעניין אותם אויר מסרטן, לא נחלים עם ביוב, לא קרקע עם רעלים או מסופי כימיקלים
  רק מעניין אותם להפיל ממשלות ימין. זה יותר חשוב מכל איכות הסביבה או מצב העיר.

 7. דני אמר/ה

  מזעזע.
  יש פה פנינת טבע עירונית שהמערכת פשוט משתינה עליה.
  איך ב-2023 לא מצליחים להפריד את הביוב מהנחל?
  הסוף שבוע לא היה גשם קיצוני אלא חורף שגרתי.. הרשויות מספקות רק תירוצים לצד אפס עשיה.
  מזל על פעילים כמו אריק.
  וכל הכבוד לחי-פה שסיקרו את הנושא.
  אנא אל תרפו עד לתיקון!

 8. דורון אמר/ה

  עולם שלישי.
  חיפה – הארנונה הגבוהה בארץ, תאגיד מים מיותר, משכורות מנופחות ומערכות ניקוז וביוב כמו באפריקה.

 9. רפי רפאל - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  מזעזע. הגיע הזמן כי עיריית חיפה תתעורר. שבוע טוב

 10. שרגא אמר/ה

  לא ערכת פגישה עם הגברת ד"ר ראש העיר עינת רותם קליש בענין זה גם? מקווים כי תעדכן אותנו בהמשך.שבוע נעים

 11. סעדיה סעדיה ! אמר/ה

  אני כבר רואה את השיר הבא של חנן בן ארי:
  מי מזוהם מכל הנחלים?
  סעדיה!!
  למי זורמים הביוב והשפכים?
  סעדיה!!
  מי יכוסה כולו בבניינים,
  איש כבר לא תמים, לוטשים עיניים קבלנים –
  סעדיה, סעדיה..

 12. אבי אמר/ה

  כל הכבוד אריק! תמשיך במלחמה למען סעדיה כל הגופים החזקים שממשיכים לשים פס ולזרוק את כל הזבל, בסוף יפסידו בזכות המודעות והצלחה הבלתי פוסקת שלך ברשויות, ככל שתמשיך בסוף תצליח המון הצלחה בע"ה.

 13. בועז אמר/ה

  מה זה עוזר שהבעיה ידועה, תוציאו כסף ממי כרמל ותתקנו, לפני שנה סירתי בנחל בשבוע ללא גשם והביוב ירד בנחל, הודעתי לעירייה וחזרו אלי שזה בטיפול.
  עד שלא יקבלו קנסות זה לא יסתיים.

 14. עיריית חיפה נותנת לאנשים למות, אמר/ה

  אז שיהיה אכפת לה מפנינות טבע?
  צעד צעד בבקשה.

הגיבו כאן לכתבה