באנר טירת כרמל 240624

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 240624
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

לו יכלו הואדיות לדבר • "ואדי" – תערוכה במוזיאון חיפה לאמנות

"ברבות השנים למדנו לחבב אתכם, חרף האיום התמידי שאתם מטילים על קיומנו. הנאיביות שלכם נוגעת ללב, רחמינו יוצאים על האופן המהופך שבו אתם קוראים את המציאות – סבורים לתומכם שאספלט הוא קידמה ואדמה היא פרימיטיביוּת, שריצה מדודה תבריא אתכם יותר מטיול נינוח בנקיק." (טקסט של נטע אחיטוב לעבודה של צמד המעצבים האוסטרים מישר טרקסלר)

"ואדי" - תערוכה במוזיאון חיפה לאמנות (צילום: ענבל חן ברגב)
"ואדי" – תערוכה במוזיאון חיפה לאמנות (צילום: ענבל חן ברגב)

התערוכה ״ואדי״ במוזיאון חיפה

היום, יום חמישי ה-3.8.23, תפתח בחיפה התערוכה "ואדי" שכוללת עבודות אמנות ועיצוב על ואדיות הכרמל. התערוכה כוללת עבודות צילום מואדי שיח, נחל הגיבורים, תיעוד של "משוטטים" בואדיות השונים, וידאו של ואדי ה"מדבר" בגוף ראשון, סרט מרגש על חוויות ראשונות של תושבי העיר הקשורות בואדיות ודיורמה מדהימה המציגה נוף לילי בכרמל.

התערוכה מבקשת להראות שהואדיות הן נוף פיסי ומרחב מנטלי ושהשמירה על ואדיות חיפה היא קריטית ואסור לנו להתפשר בה.

תמונות מהתערוכה ״ואדי״ (צילום: ענבל חן ברגב)

מהתבוננות אישית לתערוכה מרחבית

דן הנדל מחיפה, אוצר התערוכה:

הואדי הפך לתערוכה בעקבות התבוננות יומיומית שלי על הואדי שליד הבית שלנו. בהתבוננות הזו הבנתי שהואדי הוא ישות חיה ומשתנה כל הזמן, ושהיא מצב מנטלי כמו שהיא מקום פיסי. זה הפך לבסיס להצעה לתערוכה ולשיחות עם אמנים ומעצבים חוויות וסיפורים שלהם בעבודות המוצגות. כחלק מתהליך העבודה על התערוכה, פנינו לתושבים ופעילים בואדיות כדי לשלב חוויות וסיפורים שלהם בעבודות המוצגות.
תערוכת ״ואדי״ (צילום: ענבל חן ברגב)
תערוכת ״ואדי״ (צילום: ענבל חן ברגב)

מרחב גיאולוגי בעולם טכנולוגי

דן מסביר לי שהרעיון בתערוכה, מבחינת עיצוב החלל, הוא להנחית את המבקר בתוך עולם גיאולוגי והדרך האומנותית בשימושים טכנולוגיים מגוונים מרשימה. בששת חללי התצוגה מוצגים צילומי וידאו, תמונות, פיסול מחומרים טבעיים וכולם מהדהדים את שאלת היחסים שלנו עם הסביבה או מה ישאר פה אחרינו.

מיצג מתערוכת ״ואדי״ (צילום: ענבל חן ברגב)
מיצג מתערוכת ״ואדי״ (צילום: ענבל חן ברגב)

החיים לצד הטבע

הטבע נוכח בחיינו ועדיין אנחנו לא מצליחים לייצר שיח בנושא כל כך חשוב או לקבל החלטות בנושא שימור ואדיות חיפה. חזירי הבר שהשתלטנו להם על מרחב הטבע ובתמורה קבלנו אותם משוטטים ברחובות הם רק סימפטום לבעיה מורכבת יותר של חיים לצד הטבע. גם ביקורם של צבועים במורדות הואדי ויללות תנים קרובות מתמיד מערערים את הפוזיציה שלנו כבני אדם למול הטבע.

הגיע הזמן לשינוי

הגיע הזמן לדבר טבע גם במועצת העיר ולא להתעלם ממשבר האקלים וההשפעה האזורית עלינו. הגיעה השעה לקדם טבע עירוני על ידי נטיעות במקום כל עץ שכורתים, על ידי מניעת בניה שפולשת לואדיות, על ידי שיקום נחלים, על ידי הוצאת פסולת כבדה וקלה שמוטלות כבר שנים בואדיות, על ידי ביעור צמחיה פולשנית מזיקה וגם שילוט וסימון מסלולי הליכה שיאפשרו לנו לשוב ולהתחבר לטבע.

הצהרת כוונות

נטע אחיטוב כותבת בעבודה "תמיס" של המעצבים מישר וטרקסלר:

לאחרונה, הגענו להבנה משותפת, כולנו, שאתם, כולכם, לא מבינים לאשורה את המשוואה הבאה: אנחנו יכולים להסתדר בלעדיכם נהדר, אפילו ייטב לנו. אבל ההיפך אינו נכון – בלעדינו אין לכם, בני האדם, יכולת להיות. ועל כן, תחינתינו לשמור עלינו היא למעשה גם תחינה לשמור עליכם. לשם כך, אנחנו זקוקים לעוד מרחבים, כאלה שאתם מוזמנים לבקר בהם, אבל לא לרמוס ברגל גסה. לשם כך, אנחנו מבקשים להיות קריטריון מרכזי בהליכי קבלת ההחלטות שלכם, התכנוניות, הסביבתיות, הערכיות, כך שעוד נוכל להציל אתכם. לשם כך, אנחנו דורשים זכויות, כאלה שבאמצעותן נוכל להגן על עצמנו ושיהוו הצהרת כוונות מצדכם.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ענבל חן ברגב
ענבל חן ברגב
ענבל, מורה ועו"ד , מייסדת קבוצת "בשבילי חיפה" בפייסבוק המחברת טבע חיפאי וקהילה מקומית. פועלת להעלאת המודעות לטבע העירוני ולשימור ואדיות חיפה.

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. הכול יפה בתוך המוזיאון !!! אבל אם מתרחקים כמה צעדים מבנין המוזיאון אפשר להבחין בהרס וההזנחה של ערית חיפה בשכנים של המוזיאון ברחוב מדרגות דור 2—4 קירות מסוכנים וחלק מהקירות נפלו לאחרונה ובמזל לא היו ילדים שבמקרה לא שחקו שם.

 2. כל הכבוד לך ידידי יותם יקיר מנכ"ל מוזאוני חיפה. שבוע טוב לכולם

 3. זה לא נכון שעיריית חיפה לא עושה דבר בקשר לוואדיות. מאז חודש נובמבר 2022 עיריית חיפה פועלת במלוא המרץ להרוס קטע מוואדי אזוב, בניגוד לדין. במיוחד בסתירה לקבוע בתכנית חפ/2185א החלה במקום שקובעת שאסור לפגוע בוואדי אזוב. עיריית חיפה, שחקן מרכזי בעבריינות בעיר חיפה, ממשיכה לרמוס את החוק ולהרוס את הוואדי. בושה.

 4. יונה יהב הבטיח בבחירות 2018 להשקיע 10 מליון שקל בבוסתן ואדי שיח, מדרגות חדשות מכבביר ואני שוכר שאמר שזה יהיה אחד מאטרקציות התיירות הכי גדולות בישראל עוד כמה שנים.
  5 שנים אחרכך לא עשה כלום.
  בואדי הגיבורים אמר שיהיה פארק אתגרי הכי גדול בישראל. העיצוב יהיה סיני והם יתכננו סנטרל פארק. חפרו שם ולא יצא מזה שול דבר
  יהב הבטיח מרגז גולשים מתחת לגשר אלנבי לפני 7
  7 שנים שם הדמיות עדיין אין כלום.
  יהב הרס את חיפה עם מאות הבטחות בלי כיסוי, הבעיה שגם קליש תפסה את הפטנט להבטחות בלי כיסוי.

  • תיקון הבטיח להשקיע 10 מליון בואדי שיח בבחירות 2013 ו-5 שנים אחרכך עד 2018 לא עשה כלום.

 5. הבעיה בכל המוזיאונים בחיפה כזו: רמת התערוכות גבוהה מאד ומביאים דברים מעניינים עכשויים מכל העולם. אבל איפה ההשקעה של העיר במבנים חדשים? הבניין נראה תחת. איפה ההשקעה של העיריה?
  בתל אביב בנו אגף חדש למוזיאון לאמנות. בנו את מוזיאון הטבע. מוזיאון הפלמ"ח. מוזיאון העם היהודי אנו. בית העיר בשיפוץ 24 מליון שקל. בונים את מרכז המחול הבינלאומי. בונים מחדש את מוזיאון ארץ ישראל והבוסתן.
  איזה בניין חדש למוזיאון חיפה בנתה ב-30 השנה האחרונות?
  מוזיאון דגון נסגר. גלרית הפירמידה בתכלס נסגרה. מוזיאון מאנה כץ נסגר. הגלריה בקיבוץ גלויות נסגרה.
  אוקיי ולמשפחות מה מציעים? מוזיאון המדעטק ממש יקר למשפחה. 84 שקל לכרטיס אחד!!
  משפחה 4 אנשים מעל 300 שקל תגידו זה הגיוני?!
  אז מי שמחפש למה עוזבים את חיפה הנה סיבה מאד טובה הרגשה שהעיר לא מחדשת ולא משקיעה בתרבות בשיט. אין הנחות לתושבי חיפה ולא בנו בחיפה מוזיאון איזה 50 שנה.
  ירושלים ובתל אביב כל הזמן בונות ומחדשות כמו מוזיאון הסובלנות והספריה הלאומית בירושלים. כמו בית העם ומוזיאון הטבע וקראתי שמחדשים את מוזיאון ארץ ישראל. אני שואלת איפה המדינה משקיעה ככה בחיפה?! ואיך כל כך יקר למשפחה במוזיאון המדעטק הלאומי האם רוצים שלא נביא ילדים ללמוד על מדע?!
  ולמה בקריות יש רק קניונים ואין אפילו מוזיאון אחד האם האוכלוסיה שם ברמה כזאת נמוכה שתרבות זה רק הקניון?

 6. נושא חשוב, כתבה יפה.
  ערב הבחירות חשוב להדגיש שהחיים בחיפה הם מעבר לבעיית החזירים וראשי העיר צריכים לנקוט במדיניות בנושא הואדיות כי אי-עשיה פרושה סתימת הואדיות בפסולת בניין, ביוב מתפרץ והשמדת הטבע העירוני

  • הצדק איתך, משוטט חופשי. ככל שהצבור ימשיך לדרוש התייחסות לטבע עירוני ולסביבה, מקבלי ההחלטות לא יוכלו עוד להתעלם מגיבוש מדיניות עירונית לשימור הטבע והואדיות.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית • התמונה שלי משתתפת בתחרות צילום של הנשיונל ג'יאוגרפיק • אשמח להצבעה ושיתוף

שלום לכולם, אחרי אינסוף תיעודים מיוחדים מתחת למים בריף בת גלים, בחרתי את התמונה של מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית לתמונה המשתתפת בתחרות של...

כדורגל: קבלו את המדים החדשים של האדומים לעונת 2024/25

מועדון כדורגל הפועל לאוס מדיה חיפה חשף בראשון 23/06/24 את מדי המשחק שלו לעונה הקרובה. בנוסף צולם קמפיין תלבושות בהשתתפות ילדות וילדים שאוהדים את...

פרוטקשן בחיפה • בעלי עסקים נסחטו באיומים במשך חודשים

(חי פה) - בעלי עסקים נסחטו באיומים ונדרשו לשלם עשרות אלפי שקלים. נגד 4 חשודים הוגש כתב אישום בבית המשפט בחיפה. פרקליטות מחוז חיפה...

מנוע מקרר עלה באש בדירה בחיפה • האישה הספיקה להימלט

(חי פה) - שריפה פרצה בדירה בחיפה לאחר שמנוע המקרר נידלק. מכבאות והצלה נמסר לחי פה: שריפה פרצה בדירה ברחוב ציון שבחיפה אמש (שני 24/6/24)...

עונת הנחשים • גבר עם סימני הכשה פונה לביה"ח בחיפה

(חי פה) - בן 60 במצב קשה פונה לביה"ח כרמל עם סימני הכשה. ממד"א נמסר לחי פה: בשעה 08:45 התקבל דיווח במוקד 101 של...