חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

לוהט ברכבלית • אין מזגן והנוסעים מתלוננים על חום בלתי נסבל

(חי פה) – בימים חמים אלה משתמשי הרכבלית בחיפה מתלוננים על חום בלתי נסבל ושואלים כיצד לא חשבו על התקנת מזגן בקרוניות. הנוסעים: "הנסיעה ברכבלית בחום הזה לא נעימה ומעיקה".

חום עז בקיץ בישראל, אשר יתגבר בשנים הבאות

כזכור, באפריל בשנה שעברה (2022), החלה לפעול הרכבלית שעוברת בקו נסיעה בין מרכזית המפרץ לאוניברסיטת חיפה, כשבדרך עוצרת גם בטכניון. הנסיעה ממרכזית המפרץ לטכניון אורכת כ-10 דקות ולאוניברסיטת חיפה כ 19 דקות. ברכבלית אומנם הושקעו למעלה מ-330 מיליון שקלים, אך שכחו להשקיע בפרט חשוב במיוחד והוא התקנת מזגן בקרוניות, זאת למרות העובדה כי במדינת ישראל שורר חום עז בעונת הקיץ ולעיתים כבר באביב, ויש לא מעט ימים שבהם אנו אפילו נאלצים להתמודד עם עומסי חום כבדים כמו בימים אלה. על מדינת ישראל לקחת בחשבון את שינוי האקלים בארץ ובעולם והצפי לחום קיצוני לימים ותקופות ארוכות יותר.

חיפה • הרכבלית - רכבל מהצ'ק פוסט לאוניברסיטה (צילום: ירון כרמי)
חיפה • הרכבלית – רכבל מהצ'ק פוסט לאוניברסיטה (צילום: ירון כרמי)

נוסעים שנסעו היום ברכבלית סיפרו על חום בלתי נסבל

נוסעים שנסעו היום ברכבלית סיפרו על חוויה לא נעימה ועל חום בלתי נסבל והעלו שאלות ותהיות כיצד לא חשבו על התקנת מזגנים בקרוניות.

מנכ"ל כבל אקספרס מקבוצת עפיפי מסר לחי פה תאגיד החדשות:

ההחלטה האם הקרוניות יהיו עם מזגן או בלי מזגן היא של משרד התחבורה ולא של חברת כבל אקפסרס. רצו לנסות בעבר פיילוט בו יתקינו מזגן בקרונית אחת או שתיים, אך להבנתי הנושא ירד מהפרק. רובם המוחלט (ולהבנתי כולם) של פרוייקטי הרכבלים בעולם הם בלי מיזוג, גם בפרוייקטים באזורים בעלי מזג אוויר דומה לשלנו. אנו דואגים תמיד לפתוח את כלל החלונות של הקרוניות בימים החמים בכדי להקל על עומסי החום. צריך לזכור שאנחנו בימים האלה בעומסי חום קיצוניים מאוד שאינם מייצגים את מזג האוויר השורר בשאר ימי הקיץ.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

30 תגובות

 1. התכנון של הרכבלית חא שונה מכל תכנון אחר בישראל. התכנון שטחי, לא מקצועי ועובד בשיטת הסמוך. תכנון מקצועי מתחיל בהגדרת יעדים ודרהי פעולה. בארץ מחליטיל הי צריך רכבלית וקונים משהו וזו התוצאה. כל הדיבורים עכשיו הם סתמיים ולכן ההתיייסות היא כאל קיטורים. ככה לא בונים חומה

 2. אוטובוס מוריד בכל פקולטה בטכניון
  ממוזג ונעים.
  פועל גם ברוח בחורף.
  הרכבל ז"ל.

 3. אין אפשרות להתקין מזגנים בקרונות של הרכבלית כיוון שהדבר יסרבל אותן ויכביד על הכבל כמו בכל רכבל.

 4. גם שכחו להתקין מיטות מתקפלות לרווחת הנוסעים. גם עמדות שירות עבור מלצרים שיגישו משקאות חריפים יוקרתיות. עוד פרויקט עבור המפונקים שמישהו אחר צריך לממן.

 5. גם שכחו להתקין מיטות מתקפלות לרווחת הנוסעים. גם עמדות שירות עבור מלצרים שיגישו משקאות חריפים יוקרתיות. עוד פרויקט עבור המפונקים שמישהו אחר צריך לממן.

  • צודק בקיץ מזגן זה פינוק. עני באוח שאין לך בבית וברכב ואתה לא מפעיל אותם בקיץ. אתה גם יושב בחושך כי חבל לשלם על חשמל אם יש אור מהפנסים ברחוב, לא צריך להתפנק

 6. בזמנו היתי בקשר עם מהנדס המערכת והצעתו לו פתרון מינימלי של התקנת פנל סולרי על הגג של כל קרונית ובתוך הקרונית מערכת שאיבת אוויר החוצה. קשה להתקין של מז"א כי אין תיכנון מקדים.
  אוורור סולרי עדיין אפשרי.

 7. כרגיל, בישראל לא מסוגלים לבצע פרויקט כלשהו במאה אחוז.
  תמיד מסתכלים לצדדים כדי לראות מה קורה אצל האחרים.
  מי שתכנן את הרכבלית ללא מזגן לא משתמש בה, הוא יושב במשרדו הממוזג. דומה הדבר לתחנות האוטובוס של המטרונית, חוסר מחשבה משווע על נוחות הנוסעים ויעילות הפקת הכרטיסים אך גם כאן מי שתכנן והגה את התחנות האלו אינו משתמש בתחבורה ציבורית.
  פרטאץ', ככה אנחנו מתנהלים כמעט בכל דבר. צר לי כך לכתוב אך זו המציאות. שבת שלום.

  • יורם מי שמתכננים את התחבורה הציבורית אכן לא משתמשים בה והיה רצוי לחייב את כל בכירי משרד התחבורה להגיע רק בתחבורה ציבורית לעבודתם. מי שמתכננים את התחבורה נוסעים ברכב םרטי, עובדים במגדל ממוזג אליו הם באים עם הרכב בחניון, עם מימון הוצאות אחזקת רכב או רכב חברה. רוב משרדי התחבורה מתכננים רק כבישים צמתים וחניונים ולא רואים בכלל תחבורה ציבורית לא ביום יום ולא בתוכניות התחבורה. זה קטסטרופה ברמה לאומית יוצאים מהטכניון מהנדסי תחבורה כושלים רובוטיים, הכל סביב הרכב הפרטי ולכן כשכבר מתכננים רכבת קלה או מסלול אוטובוס עושים כל טעות אפשרית. אין להם שום נסיון בזה.

 8. אם פותחים את כל החלונות יש רוח, בעיקר בחלק הגבוה של המסלול. בתחנות חם יותר, אבל זה עניין זמני. בסה"כ נסיעה קצרה, ומי שזה מפריע לו לא חייב להשתמש דווקא ברכבלית ביום הכי חם בשנה.

 9. כלמאלה שהגיעו להחלטה שלא צריך מזגן נוסעים ברכבים ממוזגים יהי ההבדל הגדול. הזוי ומקומם.

 10. גם ככה הקרונות נוסעות לרוב ריקות. אם מתווה הקו היה ממזרח למערב העיר ומשרת את תושבי השכונות הייתה הצדקה לרכבלית וגם למזגנים.

 11. תחזוקת הרכבלית היא מינימלית. קרוניות פשוטות על כבל.
  אין גלגלים. אין מנוע. רק 2 מנועים חשמליים שמסובבים את הגלגלים הראשיים של הכבל. תחשבו במקום זה, בערך 15 אוטובוסים שעושים את כל הדרך ממרכזית המפרץ ועד לטכניון ומשם עד לאוניברסיטה.. כמה דלק. נהגים. זיהום. תחזוקת כל אוטובוס. סיכון לתאונות דרכים. רעש. פקקים…
  במקום כל זה.. נסיעה בשמיים, בשקט… 10 דקות.
  תגידו תודה.
  וגם על מנהרות הכרמל…

  • תחזוקת הכרמלית מינימלית? אתה ראית את עלות הביטוח השנתית? אתה זוכר שבחודש שעבר הייתה סגורה שבועיים לתחזוקה? אתה יודע מה עלות הנקיון השנתית של תחנות וקרוניות? וכל כמה זמן יוחלפו? ומה התחזוקה ברוחות החורף? וכמה יעלה להחליף פילונים אם יקרה להם נזק? ושמירה ואבטחה? ורכבל שלא נכנס בטכניון ומוריד ליד כל הפקולטות כמו אוטובוס. אוטובוס הוא כלי גמיש, יעיל, מהיר, ממוזג, עם התאמת עצירות לביקושים. הרכבל לא עובר באף שכונה, לא מותאם לכלום.
   ובגלל שלא יכול לפעול בהרבה ימים ברוחות החורף בסמסטר חורף ולוהט בסמסטר אביב וקיץ גם לא מותאם לקמפוסים.

  • כן רק כמה חבל שהרכבלית משרתת בעיקר ציבור מסויים שנמצא ממילא חודשים כל שנה בחופש. כלי תחבורה שעוצר במינימום תחנות ולא שימושי בכלל לרוב תושבי העיר כולל סטודנטים שלא גרים בקרבה נגישה אליה.

 12. לא הגיוני להתקין עשרות מזגנים בכל קרונית קטנה. זה המון כסף וחשמל.

  הקרונית בתנועה כל הזמן מספיק לפתוח חלון

 13. ראש העיר הבא: השלמת כביש מהיניון העליון של הטכניון אל כביש הטבעת של האוניברסיטה. יצירת שאטל אוטובוס אוטונומי ללא נהג בין שני הקמפוסים.
  פירוק הגונדולות ומכירת הציוד. הבבת התחנות לבתי קפה ומחסני חירום. יצירת נת"צ העדפה לאוטובוסים שלישי בין מרכזית המפרץ והטכניון. יצירת אוטובוס אקספרס דרך הנתצים ממרכזית הקריות עד האוניברסיטה דרך כבישי הטכניון.
  זה הפתרון התחבורתי הזול והנכון.

 14. גרים סמוך לרכבלית, רוב הקרונות ריקים! או עם נוסע אחד או שניים! פועלת עד כניסת השבת ובמוצ" ש ! מי נוסע שם בשישי אחה"צ ,או במוצ" ש ? נבנתה בעיקר עבור הסטודנטים רובם יצאו או יוצאים לחופשה. אולי נבנתה כאטרציה לקייטנות …… רצויי שעיתונאי יקח את זה כפרוייקט רציני למחקר סטטיסטי וכתבה. בניה, חשמל, משכורות ביטוחים על חשבון מי בדיוק?

  • גם אם יש נוסע אחד בכל קרון זה אומר 240 נוסעים בשעה, שזה כמו חמישה אוטובוסים מלאים.

 15. ביזבזו את כספי הציבור כדי לדפוק עוד יותר את הציבור חחחח הביטחון כושל הממשלה כושלת התחבורה המדינה כושלת עצוב שב70 שנה בנו מדינה והרסו אותה…

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...