סכנת סגירה מאיימת על קיומו של מרכז תרבות דתי לנוער בנווה שאנן

מרכז תרבות דתי נווה שאנן (אלבום פרטי)

(חי פה) – מרכז תרבות דתי לנוער הפועל במתחם רמב"ם בשכונת נווה שאנן, מצוי כעת בסכנת סגירה, זאת בעקבות החלטתה החד צדדית של עיריית חיפה, כך לדברי יו"ר המרכז, לעצור את התמיכה בפעילותו.


מרכז תרבות דתי נווה שאנן (אלבום פרטי)

מרכז תרבות דתי נו"ש שממוקם ברחוב התיכון – פינת ציון בשכונה, נותן מענה לצרכים התורניים והתרבותיים של חברי הקהילה, מסייע בקליטת עולים מארצות הגולה ופועל להנחיל את התרבות והמורשת היהודית לתושבי השכונה בפרט ולאוכלוסיית חיפה בכלל.

בין הפעילויות המתקיימות במרכז – חוגים מגוונים לכל הגילים, הרצאות, סדנאות, מופעי תרבות, קונצרטים, הפנינגים, בזארים, מועדונים, בתי מדרש ועוד.

כך פועלים במקום מספר בתי כנסת, ביניהם בית הכנסת המרכזי -שכונתי "רמב"ם". בנוסף לכך, במתחם פועל בי"ס ממלכתי-דתי-קהילתי 'רמב"ם', וכן גמ"ח "נותנים באהבה", המחלק בכל סוף שבוע מאות חבילות מזון למשפחות נזקקות בעיר.

טירת כרמל – רחב
מרכז תרבות דתי נווה שאנן (אלבום פרטי)

יו"ר המרכז , עו"ד פז גליקמן, שיגר מכתב לראש עיריית חיפה, מנכ"ל העירייה והיועצת המשפטית של העירייה, בו הוא מסביר כי המרכז נמצא בסכנת סגירה וזאת לאור ההחלטות החד צדדיות שהתקבלו מצד העירייה, לטענתו, לפיהן תופסק התמיכה בפעילות המרכז.

במכתב ציין עו"ד גליקמן:
"עמותת מרכז תרבות דתי לנוער – נווה שאנן, שפועלת כ-45 שנה במתחם רמב"ם, מפעילה ומתפעלת את המרכז ומהווה את הלב הפועם של הקהילה הדתית ציונית בנווה שאנן ומקור הפעילות העיקרי עבורה. במשך עשרות בשנים נשמר קשר הדוק וחם עם עיריית חיפה, העומדים בראשה ובעלי התפקידים בה. מזה למעלה משלוש שנים אנו, בעמותה ובקהילה הדתית ציונית בנווה שאנן, חווים קשיים תזרמיים המקשים את תפעול המקום כבעבר, כל זאת לאור החלטות חד צדדיות מצד העירייה לשינוי ואף הפסקת התמיכה בפעילות – זאת בניגוד למקובל מזה כיובל מול עיריית חיפה".

מרכז תרבות דתי נווה שאנן (אלבום פרטי)

גליקמן מציין כי בחודשים, בשבועות ובימים האחרונים ממש, נערכו ישיבות, פגישות ושיחות, כל זאת מתוך מטרה לפתור את סוגיית התקציב. הנהלת העמותה הייתה מוכנה לבחון כל הליך ראוי ומכבד שהוצע לה. אך במקביל, בעוד העמותה והמרכז המשיכו ליתן שירותים לתושבי העיר ולרווחת הקהילה – מצבה הכלכלי של העמותה הלך והתדרדר, והכספים שהועברו בעבר קוצצו משמעותית ואף הופסקו לחלוטין, החל מחודש אוקטובר 2022, כך שכיום החוב התקציבי עומד על כ-22,000 שקלים (כולל 70,000 שקלים שלא הועברו משנת 2022).

עוד הוא מוסיף: "לאחרונה אף הועלתה הצעה שהכסף יועבר במנות חודשיות עבור שירותים, תוך שהצעה זו מתעלמת לחלוטין מהבור התקציבי שנוצר, כפי שפורט לעיל", מסביר גליקמן ומוסיף: "גרירת הרגליים אף הועמקה בכל נושא בחינת ההסדרה המשפטית מול העמותה, כך שסיכומי ישיבות לא יושמו או יושמו בחלקן לאור חזרת המחלקה המשפטית מהחלטותיה שלה ושל העירייה. אם העירייה לא תפעל להעברת התקציב שצוין, הפעילות הענפה של המרכז תופסק החל מ-31/7/23".

עו"ד פז גליקמן (אלבום אישי)

עו"ד גליקמן מסר לחי פה: "אנחנו עושים מאמצים רבים לאורך תקופה ארוכה לפתור את הבעיה ולתת לתושבי נווה שאנן את המענה הטוב ביותר, שלו הם ראויים. כולי תקווה שהמכתב שלנו ייפול על אוזניים כרויות ונפש חפצה".

מלשכת ראש העיר נמסר: "אחרי עשרות שנים של התקשרות עם העמותה, שהתבררה כלא תקינה, ביקשה ראש העיר במספר רב של ישיבות להסדיר את נוהלי העבודה ולוודא את חוקיותם. הלישכה המשפטית של העירייה התבקשה על ידי ראש העיר לבנות את ההתקשרות באופן חוקי ומסודר כבר לפני חודשים רבים, כך שיוצג פתרון טוב וישים במיידי".

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  עו"ד גליקמן כשהיית נציג של שרת הפנים הכושלת איילת שקד לאי העברת תקציב העירייה ולחצת על המועצה להעביר תקציב במקום למנות אז מיידית ועדה קרואה – אתה לא מצטער על זה??
  אתם אשמים במחדל קליש.
  הרי ברור שהיא פועלת גם כאן מנקמנות.
  בוא תגיד לציבור את האמת, בלי להתיפייף, תסביר שקליש עושה כל יכולתה להתנקם בכל מי שבאופן פרנואידי היא חשה, לרוב אפילו לא בצדק שלא 'בצד שלה'.
  המקום הזה, עם גרעון מצחיק, של כלום, נקרא אצלה מנהל לא תקיו.. כשהיא בזבזה עשרות מליונים על החרטא 'מנהלת 2030' ומינתה מקורביה בשכר אישי של מאות אלפי שקלים לשנה.
  אז בחייאת תגדל זוג ביצים ותגיד את האמת מה נעשה פה.
  תפסיקו להסתתר מאחורי קשקוש על 45 שנה שיתוף פעולה. העירייה כרגע מתעמרת בהרבה מאד גופים. בשיקולים פוליטיים לחלוטין.

 2. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  חבל מאוד.

 3. תמר אמר/ה

  מרכז יפה ובאמת חשוב. המרכז באמת שומר על היסטוריה יהודית. פעם כאשר עוד הייתי בבית ספר המרכז הזמין את הבית ספר שלנו ליום תרבות. מדריכים סיפרו לנו דברים חשובים על השואה, הראו סרטים דוקומנטלים, הזמינו נוצולי שואה. היום כבת אדם מבוגרת מבינה כמה זה חשוב לדעת את ההיסטוריה שלי. רק סיפורים של סבא וסבתא, והורים זה לא מספיק.
  שיהיה לתרבות רק הצלחה, אושר ועושר! 🙏
  תודה למרכז התרבות היהודי, שעוזרים לדעת את ההיסטוריה!

 4. תושב השעונה אמר/ה

  מקום צבוע. בביה"ס יש ילגים אתיופים. מעולם לא ראיתי ילד אתיופי האחד החוגים

  1. נועם ג אמר/ה

   אולי כי למרכז מגיעים ילדי השכונה ולא ילדי בית הספר.
   התלמידים האתיופים מגיעים מאזור נווה יוסף ושם יש להם את בית מגנצא והבית הירוק.

 5. אורית אמר/ה

  חבל מאד !!! כשגרנו בנו"ש זה היה מרכז תוסס ופעיל לכל הגילאים !!! כשכבר יש מקום חינוכי וחיובי ופעיל לכל הגילאים , אז מבטלים אותו ???!!!

 6. זהבה אמר/ה

  אם האבות של אותם בני נוער הינם אנשים עובדים מלוא התמיכה. לעומת זה אם אלו אברכים שאינם עובדים קרי פרזיטים לא לתת ולו אגורה שחוקה. גם לא אוכל!!!

  1. טעית... אמר/ה

   מישהו שאל אותך מה התנאים שלך?

הגיבו כאן לכתבה