חיפה במקום השלישי בארץ ביוקר הארנונה למגורים

09_הארנונה_בשמים_-_הכרמל_הצפוני.jpg

דירוג הארנונה שמפרסמת CofaceBdi : חיפה במקום השלישי מבחינת יוקר הארנונה למגורים

מהמחקר של CofaceBdi על תעריף הארנונה המשוקלל בערים הגדולות עולה כי חיפה נמצאת במקום השלישי מבחינת יוקר הארנונה למגורים בארץ. העיר היקרה ביותר לארנונה למגורים, היא ירושלים ואחריה רמת גן. בחיפה שמדורגת אחת הזולות לעסקים, בתחום המגורים דווקא גובה תעריף המשוקלל גבוה מהממוצע של 62.3 שקל למ״ר.

לדברי תהילה ינאי, מנכל״ית משותפת בחברת CofaceBdi, ״דירוג גובה תעריפי הארנונה בישראל מגלה מגמות בולטות בהן הערים המרכזיות הן לאו דווקא היקרות ביותר, או הזולות ביותר. בקרב הערים עם אוכלוסייה ערבית אנחנו מזהים תעריפי ארנונה נמוכים יחסית, אך במקביל מדובר בערים עם רמת שירות נמוכה יחסית לתושבים,
ב-CofaceBdi מציינים עוד שפער בין הארנונה למגורים לבין הארנונה לתעשייה ולמסחר בולט במיוחד לאור העובדה ששני הסקטורים העסקיים מקבלים מהעריות, ככלל, רמת שירותים נמוכה יותר מסקטור המגורים. נראה, אם כן, שהעיריות נוהגות לסבסד את סקטור המגורים על חשבון הסקטור העסקי.

חיפה – אחת הערים הזולות ביותר מבחינת ארנונה לעסקים

מנתוני CofaceBdi עולה כי התעריף הממוצע בישראל לארנונה בתחום התעשייה עומד על כ- 100 שקל למ״ר לשנה.
הארנונה היקרה ביותר בישראל למפעלים בישראל היא בני ברק – שם תעריף הארנונה המשוקלל לתעשייה עומד על כ-161 שקל למ״ר לשנה.

העיר הזולה ביותר לפתיחה של מפעל בישראל מבחינת ארנונה היא נצרת עילית. בכרמיאל הארנונה לתעשייה עומדת על 47 שקל למ״ר לשנה ובאילת היא מסתכמת ב-56.4 שקל למ״ר לשנה. עוד בדירוג הזולות ביותר – ביתר עילית, מודיעין עילית, עפולה, אום אל פחם, חיפה ונצרת.

דרוג הארנונה של חברת CofaceBdi מבוסס על עיבוד פרסומי הלמ”ס ומתייחס לנתונים העדכניים ביותר שפורסמו באתר המתייחסים לשנת 2015 . החישוב נעשה על פי חלוקת חיוב ארנונה של הסקטור (באלפי ש”ח) בשטח (אלפי מ”ר) המשויך ברשות לאותו סקטור (מגורים, מסחר ושירותים ותעשייה ) מדובר בנתונים שנתיים למ”ר. לעורכי המחקר חשוב לציין כי ההשוואה היא אינדיקטיבית בלבד והחישובים בוצעו בהתאם לדיווחי הרשויות ללמ”ס כאשר בפועל כל רשות נוהגת לחייב לפי שיטה שונה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.