חיפה עיר בטבע • סיור פטריות בפארק הכרמל ○ ענבל חן ברגב

גושית צהבהבה (צילום: אורלב צח)

(חי פה בטבע) – אחרי הכתבה בשבוע שעבר על צמחי הבר בעלי תכונות מרפא הגדלים במרחבי החורש הטבעי של הכרמל, הגיע תורן של הפטריות הנחבאות בין השיחים. פניתי לאורלב צח, מדריכת טיולי טבע ובעלת דף הפייסבוק "יומן הטבע של אורלב", כדי לשמוע על סוגי הפטריות הרבים שאפשר למצוא ליד הבית.


"מגוון עצום של פטריות משונות ומדהימות!"

אורלב צח: "הגענו לחניון בית היערן שבפארק הכרמל במטרה לרדת בנחל המעפילים, עד יגור. אבל לתוכנית שלי לא היה סיכוי להתממש: קצב הטיול נקבע על ידי הפטריות. מעולם לא ראיתי מגוון כזה של פטריות משונות ומדהימות!"

פארק הכרמל, בקרבת חניון בית היערן (צילום: אורלב צח)

קמרונית אדמדמה

"קמרונית אדמדמה!!" קראתי בהפתעה כשאני נדהמת אל מול צמד הפטריות האדומות. כדי לשכנע את חבריי שמדובר במקום ראוי לעצירה, הצבעתי על הפרחים הסגולים הזוהרים, "ותראו כמה רומוליאות צידוניות!"

קמרונית אדמדמה (צילום: אורלב צח)

הינומה ירוקה-סגולה

גולת הכותרת הייתה ללא ספק הפטריה הנדירה יחסית הינומה ירוקה-סגולה. בהתחלה חשבתי שאני רואה סלע קטן ועגול, מכוסה מעט טחב; אך מבט מעמיק גילה שמדובר בפטריה עם כיפה ירקרקה, דפים סגולים, ורגל ותפטיר בצבע צהוב זרחני שלא יבייש אף מרקר.

הינומה ירוקה-סגולה (צילום: אורלב צח)

מרדעיות לבנות

ברשימת הפטריות המשונות לא ייפקד גם מקומן של המרדעיות הלבנות. לא נעים להודות, אבל לקח לי מספר דו ספרתי של שניות להכריע שאכן מדובר במקבץ עצום של פטריות, ולא ניירות טואלט שנרטבו בגשם (סליחה מרדעיות…) מה לעשות – הכובע שלהן מפותל ומגובשש בצורה לא סבירה!

מרדעית לבנה (צילום: אורלב צח)

נטופה דורית

את פרס "ענקית היער" קיבלה נטופה דורית אחת בקוטר של כ-20 ס"מ. לידה היו עוד נטופות דוריות גדולות למדי, עם דפים מלאי טיפות שמצדיקים את שמן.

גושית צהבהבה (צילום: אורלב צח)
ישעורית מרה (צילום: אורלב צח)

גושיות וחריפיות

והיפהפיות ביותר, לטעמנו, היו הגושיות המושלמות, והחריפיות עם הכובע האדום והרגל הלבנה; אמנם זו לא אמנית הזבובים המפורסמת, שאין לנו בארץ, אבל ניגוד הצבעים האדום-לבן הפעיל את קסמו גם כאן.

חריפית נאה (צילום: אורלב צח)
גושנית משחימה (צילום: אורלב צח)

ויש עוד…

וזה לא היה הכל. בשלב כלשהו הפסקנו לעצור לנסות לזהות כל פטריה ופטריה, אז נציין רק שראינו גם מטרניות, לחלחות, ציצניות ועוד מגוון שמות משונים לאורגניזמים מופלאים. אם גם אתם רוצים לזהות פטריות ביער, אנחנו ממליצות מאוד להצטרף לקבוצת הפייסבוק "הקבוצה הישראלית לפטריות", שסייעו לנו בזיהויים.

ציצנית (צילום: אורלב צח)
נטופה דורית עצומה (צילום: אורלב צח)
מטרנית (צילום: אורלב צח)

וכמובן, גם פריחה לא חסרה

בעיני הפרחים לא מצא חן שזנחנו ככה את התעניינותנו הבוטנית, והם השיבו מלחמה: סגול שופע של רומוליאה צידונית וכלניות סגולות, יחד עם כלניות אדומות כמובן, אירוסים ארץ ישראליים יפהפיים, עיריות ולטמים בתחילת פריחה, ואפילו ולריאנה איטלקית! הפרח העדין והיפהפה הזה אוהב לגדול בסלעים וצוקים בצפון הארץ, והוא אחת המציאות המשמחות בעיניי.

לחלחה (צילום: אורלב צח)

איך מגיעים?

שביל ישראל עובר בעוספיה ויורד עד יגור דרך נחל מעפילים. שווה גם לשוטט בשבילי בית היערן שבדרך. המלצתנו: קחו רכבלית ממרכזית המפרץ לאוניברסיטת חיפה, ומשם אוטובוס לעוספיה (37 א'/54/55). מומלץ להיעזר בגוגל מפות.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לקישורים: • הכתבה אינה מתיימרת להבחין בין פטריה למאכל או פטריה רעילה, למעט זיהוי הסוגים השונים שצומחים בטבע.
6 תגובות
 1. רפי רפאל - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  יופי .כתבה מרשימה ידידתי ענבל חן – ברגב. שבת שלום ומבורך.

 2. מקס אמר/ה

  היה חסר אחריות לציין רק בסוף הכתבה שחלק מהפטריות המתוארות עלולות להיות רעילות. לא כל הקוראים מגיעים לסוף הכתבה, ולכן רצוי אפילו לציין זאת בכותרת.

 3. ענבל אמר/ה

  הי איל, איך הגענו מפטריות למופעי יום העצמאות ? אולם, בהמשך לדבריך, אנחנו אכן משתדלים לעשות כמיטב יכולתנו לחשוף את הנוער כמו גם את האוכלוסיה היותר מבוגרת לנושאי טבע וסביבה באמצעות טור צנוע זה.

 4. אייל אמר/ה

  לא מלמדים ילדים בישראל על פטריות
  הם מנותקים מהטבע הסובב ולא יודעים אלו מותר לאכול.
  זה ידע שבכלל הגיע לכאן מהעלייה הסובייטית. ליקוט פטריות.
  הפטריות היחידות שהנוער מכיר זה כאלו במשחק סופר מריו או כתוספת לפיצות. יש פטריות רבות גם בואדיות בין השכונות.
  בקרוב יכחידו אלפי דונמים לבנייה וכבישים בואדיות שעוד נותרו.
  מתי ראיתם תערוכה על פטריות או הטבע בתוך חיפה נגיד במדעטק או יוזמת העירייה?
  אין תרבות יותר בחיפה. ומה שיש במקומה זה ייבוא במאות אלפי שקלים אמנים במסוק מהמרכז שיבואו לרקוד בפלייבק כמה שירים ליום העצמאות. זה תקציב חובה. ולימודי טבע? לא צריך. תפתחו מגדיר פטריות. שגם אותם בעברית

 5. עודד א. אמר/ה

  למה לא מציינים שהפטריות רעילות

  1. ענבל אמר/ה

   הי עודד, תודה על ההערה. כדי לחדד את הנושא הוספנו הערה לכתבה. מומלץ בהחלט להעזר במדריך לזיהוי פטריות מאכל.

לא ניתן להגיב