דיון המועצה הארצית בהרחבת בז"ן וקרקעות הצפון – 17/1/2017

09_המפעלים_הפטרוכימיים_בתי_הזיקוק_-_מבט_מרמת_יוחנן.jpg

היום, ג', 17/1/2017, קיימה המועצה הארצית לתכנון ולבניה דיון קצר בנושא הרחבת בתי הזיקוק (חפאג/1200/ב) ובתכנית קרקעות הצפון (חפאג 1139א).

לחי פה נודע כי יו"ר המועצה הארצית, מר אביגדור יצחקי, הודיע כי מדובר בעדכון ולא בדיון. יצחקי הפריד בין התכנית להרחבת בתי הזיקוק, אשר לגביה קבע כי יתנהל דיון נוסף, לבין תכנית קרקעות הצפון, לגביה הודיע יצחקי כי לא יקיים דיון נוסף, אלא יאפשר את אישור התכנית.

עוד הודיע יצחקי כי לגבי הרחבת בתי הזיקוק מתנהלים עם הנהלת המפעל מגעים שיגדירו מחדש את כללי הבניה במתחם.

יונה יהב דרש בוועדה את הדיון החוזר בשתי התכניות.

התגובות לדיון זה לא איחרו לבוא:

הודעת פורום אדם סביבה (פורום הגג של ארגוני הסביבה בחיפה): ההחלטה האומללה לאשר את תוכנית קרקעות הצפון – משמעותה הפיכת מטרופולין חיפה לאתר אחסון חומ״ס. ההחלטה העגומה שלא למשוך באופן מיידי את הרחבת מפעל בז"ן המתנהל ברשלנות, לכאורה ואשר נוכחותו בחיפה מגבירה את זיהום האוויר וכפועל יוצא את התחלואה.

ח״כ יעל כהן פארן אמרה הערב לחי פה: למרות הבטחותיו של שר האוצר, משה כחלון, כי ״הוא עצר את הרחבת בז"ן״, הדבר מתברר כ"עורבא פרח".
ההחלטה בדיון הבוקר הייתה שלא להחליט עדיין בנושא בז״ן, ולקבוע כי התכנית ״קרקעת הצפון״ לא תידון מחדש. שתי התכניות קשורות זו בזו וחייבות להתקבל מתוך הסתכלות כוללת על עתידה של התעשייה המזהמת המפרץ חיפה.
לגבי בז"ן: סגת הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה הייתה צריכה להיבחן מזמן ולמרות זאת רק בחודש מרץ יתקיים דיון "אם לדון מחדש בנושא". בינתיים מנסים להגיע להסדרה שלא ברור מהי. כמו שזה נשמע כרגע, זו לא עצירה של התכנית.

ד״ר רויטל גולדשמיד, ממובילי ״סביבתית״ מסרה לחי פה:
("סביבתית" היא המרכז לתלונות סביבה של הציבור בחיפה)
״החלטת המועצה הארצית הבוקר מקעקעת את היותו של מפרץ חיפה כמרכז הפטרוכימי הישראלי.
החלטות אלו מעמידות את תושבי חיפה מול מציאות שבה קיימת העדפה לאומית ברורה של בעלי ההון על ערך חיי אדם.
אנו שואלים את ממשלת ישראל, האם נגזר דיננו לתחלואה או להגירה? מכיון שהחלטות אלו לא מותירות כל ברירה אחרת.״

אביהו האן, יו״ר סיעת הירוקים של חיפה מסר לחי פה: ״החלטה חמורה מאוד של אביגדור יצחקי והמועצה הארצית. חובתה של המועצה משיקולי טובת הציבור לפתוח את שתי התכניות . תכנית קרקעות הצפון במתכונתה הנוכחית רעה לתושבי המפרץ ויש להחזירה לתכנון מחדש. ההחלטה לפתוח את תכנית הרחבת מתחם בז"ן היתה צריכה להתקבל היום ללא דחיה.״

רוית שטוסל, מהועד המנהל של הקואליציה לבריאות הציבור: ״היום מנהל התכנון הארצי החל בצעד קטנטן שהיה צריך להעשות כבר מזמן לבחינה מחודשת של תכנית הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה.
עד היום, התייחסו לאיזור רק כחצר האחורית של המדינה והיום סופסוף ניתנה הדעת גם על התושבים סביב, על בריאותם ועל עתיד חייהם באזור.
אנו מאוכזבים שלא נעשה צעד נוסף גם בתכנית האחות "קרקעות הצפון" הסמוכה למתחם בתי הזיקוק שהפכה לאיומה ובה מתכננים להכניס נפחים אימתניים של חומרים מסוכנים. 
האחריות לראיה כוללת היא של המנהל וחובתם לדון בכל התוכניות הרלוונטיות ולאור כל הנתונים החדשים והידועים כיום על רמות הזיהום, התחלואה העודפת והסכנה הבטיחותית המוחשית שאותותיה רק ניתנו״.

בזן - חפאג/1200/ב


קרקעות הצפון

לא ניתן להגיב