מחדל השחפת • שתי התפרצויות שחפת בגן החיות בחיפה ואיש לא הודיע לציבור

גן החיות בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

(חי פה) – שתי התפרצויות של מחלת שחפת הבקר התגלו בגן החיות בחיפה, אך איש לא הודיע לציבור ולקהל המבקרים.


בחודש דצמבר 2021 התפרצה שחפת בגן החיות בחיפה ובגני חיות נוספים, בעקבות העברת איילים שלקו במחלה מגן החיות בחמת גדר לגן החיות בחיפה וכאמור, גני חיות נוספים.

הנושא טופל ע"י השמדת מספר פרטים וסגירת השטח הנגוע לכניסת אדם. כל זאת מבלי ליידע את הציבור הרחב ואת קהל המבקרים, שהמשיך לזרום לגן. זכותו של הציבור להחליט אם לבקר בגן או לא, גם אם במשרד החקלאות ומשרד הבריאות חושבים כי אין סכנה נשקפת לציבור.

הסיפור לא מסתיים כאן. השנה נרשמה התפרצות נוספת וחשד נוסף. במשרד החקלאות מדווחים לחי פה כי בחודש אפריל השנה (2022), התגלתה שוב שחפת בגן החיות בחיפה. התפרצות זו, אשר זוהתה כארבעה חודשים בלבד לאחר ההתפרצות הראשונה, התרחשה הפאת בתקופת חג הפסח, תקופה, שבה מגיעות עשרות אלפי משפחות, עם ילדים, מכל הארץ. רואים ונוגעים… גם התפרצות זו זוהתה וטופלה על ידי הנהלת הגן, בשיתוף משרד הבריאות ומשרד החקלאות, מבלי ליידע את ציבור המבקרים.

משרד החקלאות מעדכן כי בעקבות המקרה הראשון, בדצמבר 2021, הושמדו כ-21 יעלים נובים. בחודש אפריל 2022, הושמדו פרטים נוספים. במשרד החקלאות אומרים כי לא התקיימה התפרצות שלישית.

לא מיידעים את הציבור

השאלה שנשאלת היא: מדוע הגופים האחראים לא מיידעים את הציבור, גם אם לטענתם לא נשקפת סכנה לבריאות הציבור? הרי זו זכותו הבסיסית של הציבור לדעת ולהחליט אם ללכת לבקר בגן החיות או לא כשיש התפרצות שחפת.

הסיפור החמור יותר הוא השטח בו שהו הפרטים שהושמדו. אמנם השטח מגודר וסגור ומבקרים לא יכולים לגשת אליו, אבל בעלי חיים מקומיים, כגון חולדות, חתולים, חזירי בר, זוחלים ועופות למיניהם, יכולים בהחלט להכנס ולחדור לשטח ולהעביר את המחלה לבעלי חיים נוספים.

כאן עולה השאלה מדוע בגן החיות לא מחטאים את השטח ודווקא מחליטים לסגור אותו לחמש שנים? מה לגבי מטיילים בנחל לוטם הגובל את השטח בו היו הפרטים ומה לגבי חזירי הבר שעוברים באזור מדי יום ולילה ?

גן החיות בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

תגובות:

ממשרד החקלאות נמסר לחי פה בתגובה:

"שמירה על בריאות הציבור ובריאותם של בעלי החיים זו מטרה עליונה של משרד החקלאות. משנמצאו איילים נגועים בגן החיות בחיפה, הוטל הסגר על האתר והוגבלה תנועת בעלי החיים במקום. כל בעלי החיים החשודים כנגועים הומתו, ונערכו סבבי בדיקות נוספים, על מנת לוודא את בריאותם של שאר בעלי החיים. במקביל, משרד החקלאות עדכן את משרד הבריאות במקרה ובוצעה הערכת מצב משותפת של שני המשרדים. כמעל לחצי שנה, מאז אפריל 2022, לא נמצאו בעלי חיים נגועים במקום. חשוב לציין כי אופן הטיפול והבדיקות המבוצעות, דומים לכל מקרה אחר בו מתגלים מקרי שחפת בגני חיות".

טירת כרמל – רחב

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

"המקרה המתואר התרחש לפני כחצי שנה (אפריל 2022), אז אובחנה אחת מעובדות המעבדה הפתולוגית בבית דגן כנשאית של מחלת השחפת. יודגש כי העובדת לא היתה חולה בשחפת בשום שלב. למבקרי גני החיות בקריית מוצקין וחיפה לא נשקפה כל סכנת הדבקה, והתבצעה חקירה אפידמיולוגית בקרב עובדי גני החיות והמכון לאיתור נשאים והמשך טיפול במידת הצורך. יצוין כי שאילתא עתונאית דומה הועברה כבר בחודש מאי, בסמוך למועד האבחון של העובדת הנשאית, ובתגובתו הבהיר משרד הבריאות כי לא נשקפת כל סכנה לציבור".

תגובת רשות הטבע והגנים בנוגע לסכנת העברת הנגיף לחזירי הבר:

שאלה: כיצד רשות הטבע והגנים נוהגת בכל הקשור לחזירים, שכן הם עוברים משם במיוחד בשטח בו נמצאו האיילים שחלו בשחפת, שטח הגובל בנחל לוטם ואשר הוכרז כסגור למשך 5 שנים, בעקבות ההתפרצות. האם הרשות בדקה אם יש חזירים שנדבקו?

תשובת רשות הטבע והגנים:
"כחלק מהטיפול בתופעת חזירי הבר בחיפה, מתבצעת על ידי גורמי העירייה, בהיתר של הרשות וכמוצא אחרון, לכידה והמתה של פרטים מסוימים גם באזור נחל לוטם. דגימות מפרטים אלה מועברות לאחר מכן לבדיקת חשיפה לגורמי מחלה במכון הווטרינרי בבית דגן.
עד כה, לפי הידוע, נמצא רק פרט אחד מבוגר, שלא נלכד באזור זה, ובדגימות שלו נמצאה חשיפה לשחפת הבקר, עם סבירות נמוכה להעברת המחלה. המידע על כך נמצא אצל כל הגורמים הנדרשים לנושא בהם גם גורמי העירייה. הרשות ממשיכה לעקוב אחר הנושא, תוך קיום קשר שוטף גם עם נציגי גן החיות בחיפה למתן תשומת לב לנושא".

טירת כרמל – רחב

בעיריית חיפה ובתאגיד אתו"ס סירבו להגיב לכתבה.

10 תגובות
 1. דרור אמר/ה

  למה להמית חיות חולות? למה גני-החיות, שמרוויחים כסף על גבן של החיות המסכנות הכלואות, לא מטפלים בהן?
  הרצחתם וגם ירשתם?

 2. ולמה שיספרו? אמר/ה

  משווה פשוטה של נעלמים וכל אחד יבין שהחזירים בעיר ככל נראה הפכו לנשאים החדשים של השחפת הזו,
  ואם חלילה ידעו מספיק אנשים – הם ידרשו ש"הפרטים יושמדו" במילים שלכם בדיוק.

  2022, גן חיות בתוך גן משחקים ציבורי בתוך שכונת מגורים ועסקים.

 3. יהושע בן נון אמר/ה

  יש לסגור את בית הכלא של החיות המעונות.

 4. אלי אמר/ה

  שטויות. דרמה מיותרת, כל עוד הכל טופל אין מה להכניס את כולם לפאניקה.

 5. לאה אמר/ה

  מה עם הדיירים שגובלים בגן החיות במתחם ונושמים כל יום ולילה את האוויר הנגוע בסביבתם ….

  1. גיל אמר/ה

   את מוזמנת להפסיק לנשום. לא נראה שתחסרי ליקום

  2. וואי וואי גיל, איזה פה ג'ורה אמר/ה

   שואלת הגברת ובצדק האם עליה לדאוג מתוקף קרבתה לספארי בשקל שפרצה בו שחפת ושכל חיות העיר עוברות דרכו,
   לפי איך שזה נשמע, הג'יפה שיצאה מהפה האפס שלך היא תגובה פרוידיאנית לעובדה ש"הפרטים הושמדו".

   עורכי המערכת היקרים,
   עם כל הכבוד לחופש ביטוי וזכות להתבטא ודמוקרטיה ועוד מילים נאורות,
   נמצא פה מישהו שלא מבין את כללי המשחק ומורה על מישהי להפסיק לנשום, לתשומת ליבכם.

 6. רפי רפאל - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  המשרד לחקלאות ופיתוח הכפר פועל כל הזמן למען בריאות הציבור.שבת שלום.

 7. לימבו אמר/ה

  האם חזירי חיפה קיבלו חיסון?

 8. אייל אמר/ה

  צריך להוציא את גן החיות מסביבת גן האם וצמוד לשכונות מגורים. יש את החי-בר והגן צריך לעבור לשם.
  את גן האם אפשר להרחיב פי 3 על שטח גן החיות. עם כל הבנייה במרכז הכרמל שמוסיפה מאות דירות ואלפי ילדים
  דרוש להגדיל את גן האם ולהוסיף בו מתקנים ומגרשי משחקים במורד הואדי.

לא ניתן להגיב