תושבי נווה שאנן באו לדבר על השכונה בערב "שולחנות עגולים"

שיתוף ציבור


Optimized-DSC_4481.JPG

צילום: חגית אברהם
ביום ד' ה-16/11/16 קיימה עיריית חיפה מפגש "שולחנות עגולים" בבית אבא חושי. תושבי נווה שאנן הוזמנו להעלות בעיות שיש להם בשכונה ולהציע רעיונות לשיפור. עשרות שולחנות הוצבו כאשר כל אחד נועד לנושא אחר – תשתיות, תחבורה, חינוך, גנים ציבוריים, ועוד. העירייה שכרה חברה לצורך קיום השיח עם התושבים כאשר בכל שולחן היה נציג שרשם את הערות התושבים וגישר ביניהם.

Optimized-DSC_4542.JPG

צילום: חגית אברהם
מאות תושבים הגיעו וערכו שיחות קולחות. עם זאת, יתכן וגולת הכותרת הייתה שראש העיר יונה יהב וסגניתו חדוה אלמוג נכחו באירוע אף הם ולתושבים הייתה הזדמנות לשוחח עמם באופן ישיר.

Optimized-DSC_4502.JPG

ראש העיר יונה יהב. צילום: חגית אברהם
075.JPG
מפגינים מוחים על זיהום האוויר
במהלך האירוע מספר תושבים – מימי פרץ, צעירה נחמיאס ותומר חזן – העמידו מפגן מחאה על זיהום האוויר בחיפה. צעירה נחמיאס חלתה בעצמה בסרטן כבר שלוש פעמים ואף איבדה למחלה קרובי משפחה. נחמיאס החליטה להתחיל במחאה כי אין ברצונה לחלות פעם רביעית או שאף בן משפחה שלה נוסף יחלה גם. מדבריה: "אנחנו באנו למחות על זיהום האוויר בחיפה. אין טעם לתכנן גני ילדים וגני משחקים בזמן שהילדים מתים מסרטן. צריך להתעסק קודם כל בעיקר – בבריאות שלנו. ראש העיר אחראי לכל מה שקורה בעיר וזה כולל גם את איכות האוויר שלנו, ולכן באנו למחות."

וידאו של המפגן (צילום: חגית אברהם)

השלושה גם מחו על-כך שעל-אף קיומם של עשרות שולחנות בנושאים שונים, לא הוצב שולחן בנושא איכות האוויר או איכות הסביבה בכלל. לאחר מכן הוגדר שולחן לנושא זה וראש העיר יונה יהב ישב עמם לשיחה וסביבם תושבים מסוקרנים רבים.

086.JPG

ראש העיר יונה יהב מדבר עם המפגינים
קיימתי שיחות עם מספר תושבים נוספים שנכחו באירוע:

דב, תושב רח' ברל כצנלסון: "כל הכבוד לעירייה שארגנה את האירוע, אך התאכזבתי מכך שרק באנו לדבר ולא שמענו מהעירייה תשובות או איך ההערות שלנו מתיישבות עם התכניות בשכונה." והוסיף: "הנושאים שמפריעים לי ביותר הם הפקקים שפוקדים את אזור מרכז זיו. בונים עוד ועוד בתכניות פינוי-בינוי ומוסיפים מכוניות לרחוב, וזה יוצר עומסים נוראים בשכונה. אנחנו צריכים פתרונות לבעיות התחבורה בשכונה שכוללים תחבורה ציבורית יעילה וגם תשתיות אופניים. עוד נושא הוא שאמנם אני שמח שחיפה היא עיר רב-תרבותית, אך אני מרגיש שהאוכלוסייה ממנה אני בא – החרדים – לא מקבלים התייחסות הולמת של העירייה. בכל נווה שאנן אין בית ספר חרדי אחד והילדים נאלצים להרחיק כדי ללמוד במוסדות חרדיים. גם אין הקצאות של העירייה לגני ילדים חרדיים והם נאלצים לפעול בדירות שכורות." ולסיום ציין: "וחייבים להתעסק בניקיון הרחובות. כל הרחוב מלא בצואה של כלבים. חייבים לטפל בזה, אי אפשר ללכת ברחוב מבלי להתלכלך."

Optimized-DSC_4544.JPG

צילום: חגית אברהם
יהושע בן-איתמר, מנהל עירוני ג' המיתולוגי מזה עשורים: "שמחתי שתושבים רבים הביעו עניין בחינוך ובאו להשמיע ולשמוע. היו לנו כמה שיחות מעניינות. רוב ההתייחסויות בנושא החינוך נגעו בעיקר לתשתיות אך עדיין היה חשוב לבוא ולשמוע את ההערות."

Optimized-DSC_4514.JPG

צביקה ברבי, יו"ר ועד נווה שאנן. צילום: חגית אברהם
באופן אישי אני יכול לציין ששאלתי את ראש העיר שאלה שחשובה לי ולתושבים רבים: האם יהיו שבילי אופניים בנווה שאנן במקומות המישוריים? הכוונה היא למרחב התיכון – טרומפדור – עד הטכניון. וזאת בעיקר כדי לשרת סטודנטים רבים. קיבלתי תשובה עמומה שעיקרה הוא שאין תכנית כרגע על הפרק אך הנושא איננו פסול עקרונית.

לסיכום אני שמח לציין לטובה את עיריית חיפה ואת ראש העיר על קיום אירוע כזה. אני חושב ששיח פתוח עם התושבים הוא חשוב ביותר. ואולם, דיבורים לחוד ומעשים לחוד. העירייה וראש העיר נבחנים לפי תוצאות – המעשים בשטח. בעיות משמעותיות כדוגמת פקקים חמורים, זיהום אוויר קטלני, ומחסור בפארקים ליד הבית דורשות מנהיגות אמיתית לפתרונן. מנהיגות שמתעסקת לא רק בדיבורים, ולא רק באיצטדיונים יקרים בהרבה מכפי שאנו מסוגלים להרשות לעצמנו.

אז אחרי שפרגנתי קצת וגם עקצתי קצת, אני את שלי עשיתי. עכשיו תורכם להחליט מה דעתכם על ערב השולחנות העגולים ומעבר לו.

לא ניתן להגיב