חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

יוסי ברגר • מעצב מוצר, צלם וסופר חיפאי

פגישה עם יוסי ברגר עשויה לתת טעם של הימצאות...

היהודי התשיעי – פרק 6

תקציר ב- 30 באוקטובר 1942, הודיעה משטרת פינלנד למפקדת הגסטאפו,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

האם תלמידים ומורים ינטשו את בית הספר ליאו באק בעקבות החשש מחשיפה לאסבסט?

במהלך חודש מאי 2022 החל בבית הספר התיכון ליאו-באק בתהליך של הסרת האסבסט הפריך מתקרת המבנה. עוד לפני תחילת התהליך, היה ברור כי מדובר בתהליך שיפוץ מורכב בשל הסכנה הבריאותית הקשה של האסבסט.

הורי התלמידים מצאו את עצמם במצב בעייתי, מצד אחד אין להם הבנה רחבה או מקצועית לגבי בטיחות המבנה אחרי הסרת האסבסט, כמו לרוב האנשים באוכלוסייה, ומצד שני, הם אלה שאחראים על בריאות ילדיהם והם אלה שצריכים להחליט האם להחזיר את הילדים לבית הספר. בעוד שחלק מההורים סומכים באופן מלא על הנהלת בית הספר ושאר הגורמים המעורבים ואומרים, שיחזירו את הילדים ללימודים ברגע שיאמר להם לעשות זאת, יש הורים, שאומרים שהם לא מבינים בנושא האסבסט, אבל לא מתכוונים, שהילדים שלהם יהיו שפני ניסויים.

בחיפה יש שני בתי ספר פרטיים, ליאו באק והריאלי, וללא ספק בכל פרמטר מדיד, ליאו באק הוא אחד מבתי הספר הטובים בחיפה. זה בא לידי ביטוי כשבודקים מדי שנה את אחוז הזכאות לבגרות וגם בפעילות מעבר ללימודים עצמם, שממנה נהנים התלמידים. נשאלת השאלה האם מעמדו האיתן של בית הספר יפגע כתוצאה מהסרת האסבסט וניהול המשבר על ידי ההנהלה.

הפגנה נגד פירוק האסבסט בליאו בק (צילום: חי פה בשטח)
הפגנה נגד פירוק האסבסט בליאו בק (צילום: חי פה בשטח)

ההורים מתלבטים: אולי הפיתרון הוא למצוא בית ספר חלופי?

עוד ועוד הורים אומרים שגם אם יראו בעיניהם שהבדיקות מעלות תוצאות טובות, כלומר כי אין הימצאות אסבסט במבנה של תיכון ליאו באק, הם לא יהיו מוכנים שהילדים שלהם יגיעו בשנת הלימודים הקרובה לבית הספר. לדבריהם, לא נעשה מספיק על מנת למצוא בית ספר חלופי, על אף ששנת הלימודים תתחיל בעוד קצת יותר מחודש. יותר מזה, בקבוצות ההורים של ליאו באק, החלו כבר דיבורים על האפשרות להעביר את התלמידים לבתי ספר אחרים.

עירייה אישרה את המעבר לבית ספר אחר

בחיפה יש בית ספר פרטי נוסף, בית הספר הריאלי, אבל לטענת ההורים הריאלי לא מקבל תלמידים בכיתה י', אלא רק מאפשר למי שסיים כיתה ט' בריאלי להמשיך לכיתה י'. אחת האימהות סיפרה, שהבן שלה הגיע לליאו באק מבית ספר שש-שנתי בחיפה, שנמצא סמוך לביתם, והיא פנתה לעירייה על מנת לבדוק האם הוא יכול לחזור ללמוד שם עכשיו כשהוא עולה לכיתה י"ב, והעירייה אישרה את המעבר.

ההורים התארגנו בקבוצות מתואמות ברשתות החברתיות. במהלך השיחות בקבוצות, טוענים ההורים שהם לא מבינים את נושא האסבסט על הסוף, על אף שהם קוראים הרבה בנושא בתקופה האחרונה.

מה שבטוח הוא שאם לא יהי טיהור מלא של בית הספר, בגמר העבודות, אז האסבסט מהווה סכנה גדולה וממשית לבריאות הילדים. הנזקים עלולים להתגלות רק בעוד כמה עשרות שנים.

ההורים טוענים, שגם אם נעשות בדיקות ומי שבודק מוכיח למעלה מכל ספק שאין אסבסט במקומות, שנבדקו, האם הבדיקה המדגמית מוכיחה מעל לכל ספק, שאין אסבסט בכלל? ההורים שואלים אחד את השני האם הם יכולים לקחת אחריות כזו ולשלוח את הילדים לבית הספר אחרי הסרת האסבסט כיון שהבודקים והנהלת בית הספר מבטיחים, שאין סיכון? האם הם מבינים מספיק את הנושא על מנת לקחת אחריות על בריאות הילדים?

הפגנה נגד פירוק גג האסבסט בליאו בק (צילום: שקד ברויר)
הפגנה נגד פירוק גג האסבסט בליאו בק (צילום: שקד ברויר)

מרוצים אך נוטשים

אבא לתלמידה שסיימה י"ב בליאו באק מספר לחי פה:
"הבן הקטן שלנו סיים גן חובה בגן של ליאו באק ואני מעביר אותו לכיתה א' בחודש הבא בריאלי"
"יש לנו 3 ילדים", אומר אחד האבות בבית הספר (ששמו שמור במערכת חי פה), "הבת הגדולה שלנו סיימה כיתה י"ב ובאמת היינו מאוד מרוצים מבית הספר. אם זה היה תלוי בנו היינו מאוד רוצים, שגם שני הילדים הקטנים יתחילו כיתה א' בליאו באק ויעברו בדיוק את אותו מסלול. בפועל מה שיקרה הוא שהבן, שכרגע סיים גן חובה בגן של ליאו באק, ובעצם נמצא בגן ברמות הנשיא, כי שם נמצאים עכשיו הגנים בגלל הסרת האסבסט, יתחיל בחודש הבא כיתה א' בבית הספר הריאלי".

"יש לנו בן שלישי, והיינו ממש שמחים שיישאר בליאו באק, אבל לא נשאיר אותו אם הגנים יחזרו לתיכון ליאו באק, מכיוון שאנו חוששים מהחשיפה לאסבסט. החתמנו הורים של כ-70% מההורים, שצפויים להמשיך לגן חובה, על עצומה שקוראת להשאיר את הילדים בכל השנה בגנים ברמת הנשיא. הילדים לומדים שם כבר מחודש מאי".

"אנחנו מאוד לא מרוצים מהנהלת ליאו באק", מוסיף האב, "יש הרבה חששות, שעלו עוד בשנתיים, שקדמו לפרויקט. הדבר הראשון הוא שהורים שבאו להירשם לבית הספר, אף אחד לא עדכן אותם לגבי העניין של האסבסט. בנוסף, נעשה פיילוט בשנת 2018, כשתלמידים היו במבנה בניגוד מוחלט להנחיות ודבר אחרון: בשנת 2020 היה ניסיון לצאת ל"שיפוצי קיץ" שהסרת האסבסט הפריך הוסתרה בתוכם ולאחר מכן המשל ניסיונות טיוח. וגם מאז שהפרויקט יצא לפועל נמצאו סיבי אסבסט ברחבת הפיאצה, נמצאו סיבי אסבסט בכיתות התיכון – הכול באיזורים, שאמורים להיות אטומים לחלוטין".

"עכשיו אנחנו ההורים בגנים ביקשנו מפגש פיזי עם אופק וככה גם ההורים מבית הספר היסודי והתיכון. לגבי הדרישה שלנו להישאר כל השנה בגנים רמות הנשיא, אופק לא התייחס לזה במשך 3 שבועות. לאחר מספר תזכורות ששלחנו לו הוא ענה בצורה לקונית. זה תואם לאגרות, שהוא מוציא, שבהן הוא כותב, שהוא ממתאים לאישור אכלוס מהמשרד להגנת הסביבה.

מה שחשוב לי לציין הוא שהבת הגדולה שלי הייתה בליאו באק עם הגנים ובתי הספר 15 שנה ולא היה מישהו מרוצה מאיתנו. גם שני הקטנים בגנים, צוות הגנים הוא ממש מעולה, אבל אנחנו לא נשאיר את הילדים אם הגנים יהיו במבנה התיכון. חשבנו ששני הקטנים שלנו גם יהיו בוגרי ליאו באק, אבל עניין האסבסט וכל ההתנהלות סביבו טרפו את הקלפים ואנחנו לא נחזור למרכז ליאו באק מחשש כבר לסיכון הילדים".

תכנית העבודה להסרת האסבסט בבית הספר ליאו-באק (הדמיה באדיבות המשרד להגנת הסביבה)
תכנית העבודה להסרת האסבסט בבית הספר ליאו-באק (הדמיה באדיבות המשרד להגנת הסביבה)

המורים בתיכון חוששים: "מה יקרה אם מורה לא יחשוש לחזור ללמד במבנה?"

יש הורים, שאומרים לחי פה שהם לא מתיימרים להבין בבדיקות אסבסט. גם מורים חוששים וחלקם לא ישלחו את ילדיהם ללמוד בבית הספר התיכון ליאו באק ומבחינתם הילדים שלהם יכולים כל השנה ללמוד בזום. השאלה הגדולה שנמצאת כעת על השולחן היא מה יקרה עם עובדי ההוראה והמנהלה, כשיהיה צריך לחזור לעבוד במבנה בית הספר. אם יהיה מורה, שיחשוב שהעבודה במבנה אחרי הסרת האסבסט עלולה לסכן את בריאותו והוא יבקש לעבוד מהבית, האם זה יהיה אפשרי או שהנהלת בית הספר לא תהיה מעוניינת להעסיק מורה שעלול לעורר דאגה בקרב ההורים.

פנינו לאחת המורות בבית הספר (שזהותה שמורה במערכת חי פה), ושאלנו אותה לגבי החזרה ללימודים בבית הספר, והיא אמרה, שבשלב הזה היא לא מעוניינת לענות. מרבית המורים לא מעוניינים בשלב זה להתייחס בצורה פומבית לסוגיה. מעניין יהיה לראות האם יהיה אפשר לחייב מורה לבית הספר והאם יהיו מורים, שלא יהיו מוכנים לוותר.

הסרת אסבסט במוסדות חינוך בחיפה (צילום: אירה אלימלך השרד להגנת הסביבה)
הסרת אסבסט במוסדות חינוך (צילום: אירה אלימלך השרד להגנת הסביבה)

ההורים רוצים שקט תעשייתי ותעודת בגרות

הורים רבים דווקא נותנים אמון מלא בהנהלת בית הספר, באיגוד ערים, בעירייה ובמשרד לאיכות הסביבה, ולא מתעסקים בנושא האסבסט. הורים אלה מאמינים, שאם כל הגורמים האלה יגידו להם, שבית הספר נבדק והוא לא מסכן את התלמידים, אז המקום בטוח והם ישלחו את הילדים לבית הספר.

"הבת שלי סיימה השנה כיתה י"ב בבית הספר", אומרת אחת האימהות, "ככה שלי היה מזל, ואני לא צריכה להתעסק במצב האסבסט והאם להחזיר את הילדה בשנת הלימודים הבאה. אבל אני עדיין בקשר עם הורים, שיש להם ילדים בכיתות נמוכות יותר. ההערכה שלי היא שלהורים לא אכפת. הם רוצים שקט תעשייתי. שהילד ילך לאן שהוא רוצה, רק שילך לבית הספר ויעשה בגרות".

מנכ"ל ליאו באק הרב אופק מאיר: כל פעם שרואים סיב בפילטר, מבצעים פעולות של ניקוי

השבוע שלח מנכ"ל ליאו באק, הרב אופק מאיר, אגרת להורים. באגרת מפרט הרב מאיר את הבדיקות אשר נעשו בשבוע שחלף ועד כמה התוצאות נבדקות ונמדדות בצורה מחמירה, יותר מהתקן הנדרש. לאגרת הוא מצרף את הדו"ח השבועי של מפקח הפרויקט, יורם ורגה. הרב מאיר מסביר, שאם רואים סיב בפילטר, אז מייד לאחר מכן מבוצעת פעולה של ניקוי.
עוד מסביר הרב מאיר כי בנוסף לניטור השוטף, איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה יקיימו בדיקות נפרדות וגם תוצאותיהן ישלחו להורים.

הרב אופק מאיר:
"לאחר קבלת כל התוצאות התקינות של בדיקות הסיום מהמעבדות השונות, נוציא הזמנה למפגש זום של קהילת ליאו באק ותושבי/ותה השכונה עם הגורמים השונים המעורבים בפרויקט: מפקח הפרויקט, נציגי העירייה וחברת שקמונה, המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים, על מנת לעדכן בכל מה שכבר שנעשה, מה עוד מחכה בהמשך ולענות לשאלות".

הרב אופק מאיר (צילום: ירון כרמי)
הרב אופק מאיר (צילום: ירון כרמי)

מנכ"ל ליאו באק אופק מאיר: אנחנו בקשר רציף עם ההורים

מנכ"ל ליאו באק הרב אופק מאיר אמר בתגובה לדברים כי הוא בקשר רציף עם ההורים ומדווח להם על בסיס שבועי. לפני מספר ימים נשלחה אגרת להורים, שבה יש תיאור והסברים למצב הדברים.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

5 תגובות

  1. אשכרה להשוות את זה לצ'רנוביל ופוקושימה?
    כנראה שהחינוך בליאו בק לא ככ טוב כמו שחושבים

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...